inguska08
27.09.10,12:51
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: Firma fakturovala nájom inej firme s DPH. Obidva subjekty sú platcami DPH. Po uplynutí pol roka sa však dohodli, že zmluvu prerobia na nájom bez DPH. Dôvodom bola fakturovaná cena spolu, ktorá sa tým pádom znížila. Dá sa to spraviť dobropisom, teda, že sa vlastne znížila cena služby, aj keď celková, lebo bez dane zostala tá istá? Alebo sa musia spraviť dodatočné daňové priznania. Resp. ak by bola pôvodná zmluva aj s vyššou cenou bez DPH, mohol by byť spravený dobropis?
VieraPopluharova
27.09.10,10:55
Podla mojho nazoru jednoznacne dodatocne danove priznanie DPH a oprava faktúr, t.j. storno faktur a vystavenie novych so spravnymi udajmi.
inguska08
27.09.10,11:01
myslíte, že sa to v žiadnom prípade nedá vyložiť ako zníženie ceny služby?
inguska08
27.09.10,11:03
v zákone sa nepíše:pri znížení ceny tovaru, alebo služby bez DPH
Adiks
27.09.10,11:19
Podľa par.25 ods.1 písm.b) zákona o DPH je možné upraviť základ dane pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti. Avšak pôvodná nájomná zmluva by sa musela prerobiť na novodohodnuté nájomné, teda nemohla by zostať pôvodná nájomná zmluva, a k nej vystavený o pol roka dodatok.
inguska08
27.09.10,11:41
keď by sa zmluva prerobila na novodohodnuté nájomné a nezostala by pôvodná, tak by sa podávali dodatočné daňové priznania, to mi je jasné. Preto sa pýtam, na to, keby zostala pôvodná a dodatkom by sa upravili podmienky, výsledkom ktorých by bolo zníženie celkovej ceny služby, či by to mohlo byť formou dobropisu.
Adiks
27.09.10,12:17
Práveže, keď by sa to urobilo takto, mohol by sa vystaviť dobropis z dôvodu chybnej čiastky nájomného na faktúre, nezodpovedajúcej nájomnej zmluve a bolo by možné sa vyhnúť dodatočnému sdaňovému priznaniu.
Luba
28.09.10,16:48
Keď by vystavované faktúry nezodpovedali nájomnej zmluve (t.j. bola by prerobená a vymenená), tak vtedy DDP. Lebo to by znamenalo, že tie fa boli chybné. Pri dodatku oprava dobropisom, lebo to by bolo práve to zníženie služby po vzniku daňovej povinnosti. T.j. súhlasím s inguska08, nie s Adiks.
Adiks
29.09.10,04:05
Luba, tvoje argumenty ma presvedčili a súhlasím s tebou. Svoj názor z príspevku 7 beriem späť. Otázka z príspevku 6 je správne zodpovedaná v príspevku 8.
inguska08
29.09.10,07:08
ďakujem Vám za rady dievčatá, ja som bola tiež toho názoru. Avšak včera som volala do Banskej Bystrice poradcovi a ten mi povedal, že aj keby bol dodatok, tak išlo by o len o DPH a nie zmenu ceny, tak aj tak DDP. Špekulujem, že keby sa dalo do dotatku - lebo prerobiť sa dá, že dôvodom na tento krok bolo zníženie ceny nájomného, tak by s tým daňováci nemali mať problém. Keď som totiž hovorila s poradcom na našom DÚ, tak mi odporučil vysporiadať to dobropisom. Teraz máme kontrolu a je s tým problém. Kontrola sa posťažovala na poradcu aj keď samozrejme mala som si to dať od neho písomne. Myslíte, že takto by mi to mohlo prejsť?
Adiks
30.09.10,06:48
Chcel by som sa ešte opýtať na jednu vec:vyfakturoval som nájomné za január až jún 2010 s dátumom dodania 30.6.2010, v septembri 2010 som zistil, že som omylom vyfakturoval viac, ako som mal. Ako postupovať? Dňa 30.6.2010 vystaviť dobropis k faktúre s nesprávnou čiatkou nájomného a podať DDP DPH za jún 2010? Alebo vystaviť faktúru so správnou čiastkou nájomného s dátumom dodania 30.6.2010, faktúru s nesprávnou čiastkou nájomného roztrhať, dohodnúť sa s odberateľom, aby ju rotrhal tiež a podať DDP DPH za jún 2010? Je mi jasné, že v obidvoch prípadoch je potrebné podať DDP DPH za jún 2010.
lenkam68
30.09.10,07:16
Osobne som nikdy, čo som už raz v účtovníctve mala neroztrhala. Tobôž nie doklad, ktorý je predmetom dane a už je daň aj odvedená. Preto by som postupovala podľa prvého príkladu, vystavila dobropis a podala DDP k DPH za jún 2010.
KEJKA
30.09.10,07:55
Osobne som nikdy, čo som už raz v účtovníctve mala neroztrhala. Tobôž nie doklad, ktorý je predmetom dane a už je daň aj odvedená. Preto by som postupovala podľa prvého príkladu, vystavila dobropis a podala DDP k DPH za jún 2010.
ako účtovníčka plne súhlasím. Ale čo ked to roztrhal klient? najnovšia skúsenosť a to po mnohých rokoch, čo by už mohol byť "vycvičený".
Náhodou pri kontrole faktúr som našla úplne iné dve verzie, v KDF prepísané sumy, tomu zodpovedala novozaložená faktúra a stará nikde. Vraj sa tak dohodol s dodávateľom!!!!!!!!!!!!!!!!!!
takže vyrábam dodatočné DPH spätne na marec a apríl, ako to urobil ten dodávateľ, netuším.
Adiks
30.09.10,12:22
Samozrejme, že osobne som tak nikdy nepostupoval. Bola to trošku provokácia, lebo nie je málo takých účtovníčiek, ktoré postupujú týmto spôsobom a chcel som vyvolať na túto tému diskusiu.
Luba
01.10.10,06:43
Pokiaľ sa bude oprava niečoho robiť cez DDP, tak by som si určite nechala aj pôvodný doklad, ktorý bol zahrnutý do riadneho priznania. Vyhodiť pôvodný doklad a nahradiť ho iným je vždy trochu riskantné, lebo človek nevie naisto, čo spraví druhá strana, aj keby sa na tom spolu dohodli. Ale tento postup je použiteľný skôr vtedy, keď ide o opravu nejakej chyby v krátkom časovom slede. Napr.: včera sme Vám dali fa, kde je chybne niečo a dnes Vám posielame správnu fa, tak si to vymeňte - to skôr. Ale po 3 mesiacoch a s DDP - to asi nie.
Luba
01.10.10,06:55
ďakujem Vám za rady dievčatá, ja som bola tiež toho názoru. Avšak včera som volala do Banskej Bystrice poradcovi a ten mi povedal, že aj keby bol dodatok, tak išlo by o len o DPH a nie zmenu ceny, tak aj tak DDP. Špekulujem, že keby sa dalo do dotatku - lebo prerobiť sa dá, že dôvodom na tento krok bolo zníženie ceny nájomného, tak by s tým daňováci nemali mať problém. Keď som totiž hovorila s poradcom na našom DÚ, tak mi odporučil vysporiadať to dobropisom. Teraz máme kontrolu a je s tým problém. Kontrola sa posťažovala na poradcu aj keď samozrejme mala som si to dať od neho písomne. Myslíte, že takto by mi to mohlo prejsť?

A ešte sa vrátim k tomuto. Priznávam, že som si celkom neuvedomila, že vlastne išlo iba o zmenu nájmu v režime DPH. Čiže to asi naozaj nie je oprava základu dane, lebo ten sa nemení. My máme v súčasnosti niečo podobné, ale práve so zmenou pôvodne dohodnutého nájomného a chceme to riešiť dobropisom. Lenže tam ostáva režim DPH nezmenený.
Ale aj keď sa dve strany dohodnú neskôr, že zmenia režim DPH a spravia k tomu dodatok, tak som si nie istá, či sa to musí cez DDP alebo stačí dobropisom? Takže mne by sa skôr pozdávala tá kombinácia, že aj znížiť cenu nájomného aj režim DPH pri tej príležitosti. Len keď už je tam aj kontrola :( Ak to bol poradca z DÚ, dosť silne pochybujem, že by dal svoje odporúčanie aj na papier - za pokus to snáď stojí.
KEJKA
02.10.10,04:18
Vždy treba rozlišovať, či
a/ ide o chybu na strane firmy, ktorá vystavuje doklad - vtedy sa podáva DDP
b/ ide o reklamáciu akéhokoľvek druhu. Ak ku zmene dôjde preukázateľne v septembri a na základe septembrových dokladov sa má vykonať oprava predchádzajúcich dokladov, tak podľa mňa obstojí dobropis-ťarchopis podľa okolností. V takom prípade ma netrápi, či je zmena len v základe DPH alebo v jej výške.
Môj názor na uvedenú dilemu v tejto téme:
Nájomca môže reklamovať fakturáciu nájmu s DPH, pričom prenajímateľ je ochotný v tejto veci podpísať novú zmluvu.
Preambula v zmluve by obsahovala zhrnutie problému /zmena režimu "s DPH" na "bez DPH"/ na celé obdobie nájmu.
Okrem platnej ceny nájmu od dátumu účinnosti zmluvy môže obsahovať klauzulu, že dodávateľ na predchádzajúce obdobia napr. marec-august vystaví faktúru-dobropis do xx dní.
Luba
02.10.10,15:57
To vyzerá rozumne.
Vivi
18.02.11,21:19
dobry vecer,chcela by som sa poradit, za rok 2010 sme dostali dobropis,ale prisiel nam az po podani danoveho priznania k DPH za 4Q 2010. Suma DPH na dobropise je 0.23 eur. Ponizuje mi to nadmerny odpocet o tych 0.23 eur - mam podat za 4Q 2010 dodatocne DP?
a_je_to
18.02.11,21:31
dobry vecer,chcela by som sa poradit, za rok 2010 sme dostali dobropis,ale prisiel nam az po podani danoveho priznania k DPH za 4Q 2010. Suma DPH na dobropise je 0.23 eur. Ponizuje mi to nadmerny odpocet o tych 0.23 eur - mam podat za 4Q 2010 dodatocne DP?

Žiadne dodatočné DP nepodávaš, dobropis zaúčtuješ do toho mesiaca, kedy si ho dostala. postupuješ podľa § 51, ods. 2 ZoDPH ... druhá veta, ktorá uvádza :
Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
Hmmm ... dalo sa použiť aj toto, lebo došlý dobropis je vlastne mínus odpočet ... ale správne malo byť predsa len § 53, ods. 1 ... asi už bolo dosť neskoro.
Kája.
18.02.11,23:18
dobry vecer,chcela by som sa poradit, za rok 2010 sme dostali dobropis,ale prisiel nam az po podani danoveho priznania k DPH za 4Q 2010. Suma DPH na dobropise je 0.23 eur. Ponizuje mi to nadmerny odpocet o tych 0.23 eur - mam podat za 4Q 2010 dodatocne DP?


V žiadnom prípade nerobíš dodatočné priznanie, postupuješ podľa § 53, odst.1. "opravu odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
Vivi
20.02.11,19:59
super,dakujem krasne.
Vivi
20.02.11,20:29
este by som sa rada poradila o inom pripade - prisla nam faktura v 02/2011,vystavena 14.1.2011, DD 31.12.2010. V 2011 nauctovat ako 326/321 a v roku 2010 nauctovat ako 502+343/326 a podat dodatocne DP za december 2010?dobre uvazujem?
Adiks
21.02.11,21:57
Neuvažuješ dobre, odpočítanie DPH si uplatníš v období, v ktorom máš daňový doklad, teda vo februári 2011, bez ohľadu na to, že na faktúre je 19 % sadzba DPH z dôvodu, že dátum dodania je 31.12.2010.
a_je_to
22.02.11,07:32
este by som sa rada poradila o inom pripade - prisla nam faktura v 02/2011,vystavena 14.1.2011, DD 31.12.2010. V 2011 nauctovat ako 326/321 a v roku 2010 nauctovat ako 502+343/326 a podat dodatocne DP za december 2010?dobre uvazujem?

Ak to +343 vyškrtneš od 502 a premiestniš - dopíšeš do prvého účtovania k 326, tak budeš mať svoje správne riešenie.
ecuch
27.07.11,06:04
Ak bola na pôvodnej faktúre uvedená omylom nesprávna cena a v ďalšom mesiaci doúčtujeme zvýšenie ceny ide o opravu základu dane podľa §25 alebo podám dodatočné DP?
Tweety
27.07.11,06:05
Ak bola na pôvodnej faktúre uvedená omylom nesprávna cena a v ďalšom mesiaci doúčtujeme zvýšenie ceny ide o opravu základu dane podľa §25 alebo podám dodatočné DP?
DDP.
ecuch
27.07.11,06:09
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nemôžeme tam použiť:
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

......
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby ???

A ešte pridám, čo som našla na nete:

Zápis z 8. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty konaného dňa 5. októbra 2006

K bodu 4

Predložený problém
„Oprava základu dane podľa § 25 zákona pri chybne uvedenej cene na faktúre
§ 25 zákona
- zrušenie a vrátenie plnenia
- zníženie ceny po vzniku DP
- zvýšenie ceny.
Otázkou je, či akékoľvek zníženie ceny po vzniku DP alebo zvýšenie ceny bez ohľadu na dôvod zvýšenia bude posudzované ako oprava základu dane. Problém v praxi, najmä pri zvýšení ceny,a to, v ktorom prípade sa bude z dôvodu zvýšenia ceny podávať :
- dodatočné daňové priznanie za obdobie, kedy bola zdaniteľná transakcia uskutočnená,
- riadne daňové priznanie ako oprava základu dane.

Záver komisie

K uplatňovaniu § 25 zákona o DPH pri chybných faktúrach komisia neprijala jednotný záver.
Luba
27.07.11,16:16
Keďže ide o daňovú povinnosť, ja som tiež za DDP, keď išlo o pôvodne chybne vyfakturovanú sumu. Naťahovať sa prípadne s DÚ, či to je oprava základu dane alebo nie je, keď sami nemajú v tom jasno - to by asi nebolo nič moc...
Adiks
29.07.11,07:51
Ak bola na pôvodnej faktúre uvedená omylom nesprávna cena a v ďalšom mesiaci doúčtujeme zvýšenie ceny ide o opravu základu dane podľa §25 alebo podám dodatočné DP?
DDP, ale z toho potom vyplýva, že nemôžeš doúčtovať zvýšenie ceny až v ďalšom mesiaci. Faktúra z dôvodu zvýšenia ceny bude mať rovnaký dátum dodania ako pôvodná faktúra a následne podáš DDP za uvedený mesiac.
karinka20
29.07.11,07:59
Ahojte poraďáci!

Musím podať DDP k DPH ak som uviedla do riadku 09 DP k DPH za 12/2010 sumu 100 a mala byť v r. 9 suma 50 a v riadku 11 tiež suma 50. Vplyv na výsledok to nemá.
emma01
01.08.11,10:11
Akože to nemá vplyv na výsledok? Ak si uviedla celú sumu v r. 9, čo je základ, a v r. 10 si neuviedla nič??? - čo je daň, tak čo si odviedla do ŠR?
kira
09.08.11,08:36
Dobrý deň, v 6/11 sme dodali službu a fakturovali. Dnes prišlia fa späť, že má byť vastavená na inú firmu a objednávku dostaneme od nich. Služba bola dodaná/jednalo sa o školenie/. Vystavím dobropis s dnešným dátumom na základe e-mailu a vystavím novú fa za školenie pre inú firmu- ale s akým dátumom? Dnešným keď som sa dozvedela o skutočnostiach, alebo dátum plnenia 06/11 kedy skutočne školenie prebehlo. Ďakujem
Tweety
09.08.11,08:39
Dobrý deň, v 6/11 sme dodali službu a fakturovali. Dnes prišlia fa späť, že má byť vastavená na inú firmu a objednávku dostaneme od nich. Služba bola dodaná/jednalo sa o školenie/. Vystavím dobropis s dnešným dátumom na základe e-mailu a vystavím novú fa za školenie pre inú firmu- ale s akým dátumom? Dnešným keď som sa dozvedela o skutočnostiach, alebo dátum plnenia 06/11 kedy skutočne školenie prebehlo. Ďakujem
Vystornuješ pôvodnú a vystavíš novú s dátumom dodania- dátumom školenia.
kira
09.08.11,08:45
Vystornuješ pôvodnú a vystavíš novú s dátumom dodania- dátumom školenia.

Ďakujem
mondes
25.08.11,06:22
Dobrý deň, dnes nám prišiel od jednej firmy dobropis na - 2500,- Eur, čiže nám vracajú peniažky. Kde mám ten dobropis zaevidovať a ako ho mám zaúčtovať? Vďaka.
KEJKA
25.08.11,07:55
Dobrý deň, dnes nám prišiel od jednej firmy dobropis na - 2500,- Eur, čiže nám vracajú peniažky. Kde mám ten dobropis zaevidovať a ako ho mám zaúčtovať? Vďaka.
prečítaj si iné príspevky k tejto problematike a prípadne doplň informácie.
mondes
25.08.11,09:06
prečítaj si iné príspevky k tejto problematike a prípadne doplň informácie.

Ja len by som chcela vedieť, či došlý dobropis mám evidovať pri faktúrach, alebo ho mám evidovať zvlášť. A ako ho správne zaúčtovať? Vďaka.
KEJKA
25.08.11,09:15
nepíšeš, aká máš soft, aký máš systém evidencie, či máš na mysli ručnú evidenciu - zápis do nejakej knihy,.....fakt neviem.
je to na tebe, ako a kam dbp. založíš, len aby si ho v prípade potreba našla.
mondes
25.08.11,09:34
nepíšeš, aká máš soft, aký máš systém evidencie, či máš na mysli ručnú evidenciu - zápis do nejakej knihy,.....fakt neviem.
je to na tebe, ako a kam dbp. založíš, len aby si ho v prípade potreba našla.

Prepáčte, pracujem v Alfe. A ako ho zaúčtujem? Myslím tým došlý dobropis v sume -2500 Eur. Vďaka.
KEJKA
25.08.11,09:38
dotaz treba dať do ALFA, ak máš problém s programom. Ja môžem pri DF určiť, či ide o B-bežnú faktúru, alebo D-dobropis, teda ked dám D-čko, môžem zadať sumy mínusom.
SW MONETA.
zaúčtuješ ako pôvodnú faktúru len mínusom.
Zuzka
25.08.11,09:43
Pri nahravani si musis si vybrat nie faktura ale oprava D/T a v tabulke nahravas sumy minusom. Vo vystupoch potom pri doklade mas pismenko ;o;