marčelina
27.09.10,13:58
Prajem pekný deň. Konateľ jednoosobovej s.r.o.(jediný spoločník) nemá žiadne príjmy, ani z vlastnej s.r.o. ani nie je zamestnancom nikde inde, nie je ani SZČO, platí si iba ZP ako samoplatca. Môže mať mesačnú odmenu na základe mandátnej zmluvy (či zmluvy o výkone funkcie?)bez toho aby z nej platil odvody(teda on aj s.r.o.)? Mohol by si platiť odvody do SP ako dobrovoľný platca,ktorý si urči výmer?Ďakujem pekne.
ajobs
27.09.10,12:05
Prajem pekný deň. Konateľ jednoosobovej s.r.o.(jediný spoločník) nemá žiadne príjmy, ani z vlastnej s.r.o. ani nie je zamestnancom nikde inde, nie je ani SZČO, platí si iba ZP ako samoplatca. Môže mať mesačnú odmenu na základe mandátnej zmluvy (či zmluvy o výkone funkcie?)bez toho aby z nej platil odvody(teda on aj s.r.o.)? Áno, môže mať takúto odmenu. Odvody bude platiť iba do ZP. Mohol by si platiť odvody do SP ako dobrovoľný platca,ktorý si urči výmer? Áno, môže si platiť aj odvody do SP ako dobrovoľný platca - ovšem okrem dobrovoľného nemocenského poistenia iné druhy poistenia neodporúčam. Ďakujem pekne.


Odpovede v texte.
blcha
27.09.10,12:08
Mohol.
Ale čudovali by sme sa mu.

Ak si platí ZP ako samoplatca tak to platí z peňazí ktoré už boli zdanené. Keďže je v spoločnosti jediný spoločník (a nikomu to teda nebude prekážať), mohol by si vyplácať odmenu spoločníka a z nej platiť ZP. Toto poistné by sa odčítalo zo základu dane spoločnosti ešte pred zdanením. Ak chce platiť aj SP, tak nech uzavrie so svojou spoločnosťou pracovnú zmluvu a bude mať v nákladoch aj SP.V prípade, že chce nižší vymeriavací základ, ako je minimálna mzda, môže si dať skrátený pracovný úväzok, napríklad 1/2.
vieraaaa
27.09.10,12:10
Prajem pekný deň. Konateľ jednoosobovej s.r.o.(jediný spoločník) nemá žiadne príjmy, ani z vlastnej s.r.o. ani nie je zamestnancom nikde inde, nie je ani SZČO, platí si iba ZP ako samoplatca. Môže mať mesačnú odmenu na základe mandátnej zmluvy (či zmluvy o výkone funkcie?)bez toho aby z nej platil odvody(teda on aj s.r.o.)? Mohol by si platiť odvody do SP ako dobrovoľný platca,ktorý si urči výmer?Ďakujem pekne.
Zo zmluvy o výkone funkcie konateľa platí odvody do ZP firma 10 %, zamestnanec 4 % a samozrejme sa zráža daň (ak nemá podpísané vyhlásenie na úľavu na dani, resp. je jeho príjem vyšší ako nezdaniteľna čiastka).
marčelina
27.09.10,17:50
Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný večer.
Composite
23.10.10,07:45
Zo zmluvy o výkone funkcie konateľa platí odvody do ZP firma 10 %, zamestnanec 4 % a samozrejme sa zráža daň (ak nemá podpísané vyhlásenie na úľavu na dani, resp. je jeho príjem vyšší ako nezdaniteľna čiastka).

Chcel by som sa opýtať, som denný doktorand, ideme založiť firmu (+2 tichí spoločníci, alebo 2 spoločníci, ešte neviem), bol by som ako spoločník aj konateľ.
Najviac by som makal ja, ostatní by dostávali peniaze až zo zisku po uzávierke.

Potreboval by som dostávať odmenu za prácu, alebo vyplácať pravidelne mesačne zisk, napr. 500 €. mal by som platiť ešte leasing 200€, ale to asi môžem ťahať z firmy a nemusím to dávať sebe a platiť ja, nie?

Tak ako najlepšie získať tých 500€, bez toho, aby som niečo platil štátu, alebo čo najmenej?
Ako doktorand za mňa zdravotné platí štát a som oslobodený od dane.

Ďakujem pekne za odpoveď
KEJKA
23.10.10,08:01
zisk vopred si vyplácať nemôžeš
podpíš vyhlásenie a dohodu, z 500 EUR mesačne sa ti cca 337 nezdaní, zdaní sa zvyšok. Z 500 sa odvedie len cca 1,2% do SP, ZP platí za teba štát.
LZ zmluva musí byť uzavretá so sro, ak chceš platiť predmet LZ na náklady firmy, inak sa to tiež považuje za nepeňažný príjem a podlieha zdaneniu.
Composite
23.10.10,09:11
takže keby som si dal vyplácať 335€/mesiac, tak by sa to nedanilo?
Potom z 335€ odvediem cca. 1,2% do SP, nahlásim, že ZP platí štát,... že?

LZ by bol na sro. normálne by sa kúpilo auto na leasing dal by sa ako majetok firmy na odpisy. chceme byť platcovia DPH, čiže hned by to bolo bez dph.
takže leasingové splátky bez dhp by vlastne platila firma a z toho by sa robili odpisy (toto by mala vedieť účtovníčka).
čiže z toho by sa žiadne ZP neplatilo,...

A pohonné hmoty by sa tiež platila firma ako náklady na podnikanie,...


takže tých 335€/mesačne by mi asi stačilo, ak by auto, splátky, benzín,... platila firma a dávalo by sa to do nákladov.

a čo strava? Tá sa dá dať do nákladov? (lebo ja vlastne budem stáe mimo kancel, služobné cesty,.... lebo, ak je nejaká kniha, čo sa dá kúpiť, kde by som takéto veci vyčítal?

dík za pomoc
Lianka
23.10.10,11:53
Odporucam najst si zbehlu uctovnicku, nakolko tvoje otazky su dost obsirne a vidno z nich, ze tato problematika ti je v sucasnosti dost cudzia (bez urazky). Odporucala by som venovat sa samotnemu podnikanie a tieto odborne zalezitosti prenechat uctovnicke (ona bude vediet, co a ako :)). Rovnako ti skusena uctovnicka bude vediet zodpovedat aj tvoje otazky a spolu prekonzultujete akukolvek obchodnu ci uctovnu situaciu.
KEJKA
23.10.10,12:11
takže keby som si dal vyplácať 335€/mesiac, tak by sa to nedanilo?
Potom z 335€ odvediem cca. 1,2% do SP, nahlásim, že ZP platí štát,... že?
je potrebná registrácia zamestnávateľa aj zamestnanca v SP - povinnosť sro
LZ by bol na sro. normálne by sa kúpilo auto na leasing dal by sa ako majetok firmy na odpisy. chceme byť platcovia DPH, čiže hned by to bolo bez dph.
takže leasingové splátky bez dhp by vlastne platila firma a z toho by sa robili odpisy (toto by mala vedieť účtovníčka).
DPH firma zaplatí, ale si aj odpočítav DP DPH
čiže z toho by sa žiadne ZP neplatilo,...ano, toto so ZP nesúvisí

A pohonné hmoty by sa tiež platila firma ako náklady na podnikanie,...
áno, buď kniha jázd, alebo 80% bez knihy jázd - ako sa rozhodneš


takže tých 335€/mesačne by mi asi stačilo, ak by auto, splátky, benzín,... platila firma a dávalo by sa to do nákladov.

a čo strava? Tá sa dá dať do nákladov? (lebo ja vlastne budem stáe mimo kancel, služobné cesty,.... ano, môžeš vypisovať príkazy na cestu a tam si vyúčtuješ stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
lebo, ak je nejaká kniha, čo sa dá kúpiť, kde by som takéto veci vyčítal?
to by si potreboval komplexný kurz účtovnícva, daní, najlepšie mať aspoň obchodnú akadémiu

dík za pomoc
fajn, odkiaľ si? chcelo by to sústavne spolupracovať s účtovníčkou, prípadne si ju rovno zazmluvniť.
sybila3
23.10.10,16:09
ako zaúčtovať ak na bloku na pohonné hmoty je nafta a cigarety???? dík
Lianka
24.10.10,07:25
ako zaúčtovať ak na bloku na pohonné hmoty je nafta a cigarety???? dík

Sybila, si v teme, kde sa riesi nieco celkom ine. Skus vyhladat najprv temy, v ktorych sa o phm hovorilo, je ich tu vela. Pokial cigarety nie su tovaru, tak su jednoznacne nedanovym nakladov.
Composite
24.10.10,16:19
samozrejme, útočníčku/účtovníka budeme mať, len hľadáme, takého kvalitného s dobrými preferenciami a čo je legálny špekulant, čo zákon nezakazuje, tak to vie poradiť, porobiť, povedať ako, kde,...

Ak sa to rozbehne, tak sa to bude sypať, len proste mám otázky na začiatok, aby som mál v pár veciach jasno.

A som z PB