durip
27.09.10,14:36
Dobry den,
manzelka je v siedmom mesiaci tehotenstva (termin mame na koniec novembra). Podla vsetkeho (co prebehlo v mediach) by mala byt materska 190€ od januara 2011. Moja otazka je ci uz aj nas postihne tych nestastnych 190€ alebo sa manzelke bude vypocitavat materska (rodicovsky prispevok) po starom, teda tak ako to je teraz (vedel by mi prosim niekto napisat postup ako vybavit matersku a rodicovsky prispevok???). Velmi pekne dakujem
ErinErin
27.09.10,19:23
Materskú žena dostáva od nástupu na MD - 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom po dobu 6 mesiacov, vyplácaná je spätne (o mesiac). Rodičovský príspevok začína poberať, po skončení materskej (po spomínaných 6 mesiacoch) do 3 rokov veku dieťaťa (väčšinou).
O rodičovský príspevok je nutné požiadať, Sociálna poisťovňa ho musí schváliť. Zrejme závisí, kedy rozhodne - či za starého alebo nového opatrenia. Snáď poradia skúsenejší, či by bolo možné požiadať o rodičovský s "polročným predstihom" - ešte tento rok...

mimotemyA čo tých sľubovaných 300 Euro pracujúcim rodičom?
Katy a R
27.09.10,19:36
.. no upresním ;):)
Materské je dávka sociálneho poistenia - presnejšie nemocenského poistenia a vypláca ju SP - tam treba zaniesť žiadosť o materské (potvrdené lekárom) ... ale len tým poistencom, ktorým vznikne nárok (dôležitá je doba poistenia).
Nástup na MD je 6-8 týždňov pred pôrodom. Trvá 28 resp 37 týždňov.

Rodičovský príspevok je štátna dávka, vypláca ju UPSVaR - tam aj treba žiadať . poskytuje sa od skončenia poberania materského do troch rokov veku dieťaťa. Ak mamička nemá nárok na materské - tak od pôrodu. V súčasnosti je odstupňovaný ... čo bude ďalej - :confused::confused: uvidíme po schválení ..
aktuálne štátne dávky kuk sem .. http://www.porada.sk/1516239-post2.html
ErinErin
27.09.10,20:11
.. no upresním ;):)
Materské je dávka sociálneho poistenia a vypláca ju SP - tam treba zaniesť žiadosť o materské (potvrdené lekárom) ... ale len tým poistencom, ktorým vznikne nárok (dôležitá je doba poistenia).
Nástup na MD je 6-8 týždňov pred pôrodom. Trvá 28 resp 37 týždňov.

Rodičovský príspevok je štátna dávka, vypláca ju UPSVaR - tam aj treba žiadať . poskytuje sa od skončenia poberania materského do troch rokov veku dieťaťa. Ak mamička nemá nárok na materské - tak od pôrodu. V súčasnosti je odstupňovaný ... čo bude ďalej - :confused::confused: uvidíme po schválení ..
aktuálne štátne dávky kuk sem .. http://www.porada.sk/1516239-post2.html

Dobrý prehľad! Len ma tiež zaujíma otázka, že ak by matke povedzme podla "starého" systému vychádzal RP 256 Euro niekedy v polovici roku 2011 a po "novom" (čo ešte nevieme iste) 190 Euro, či by to ovplyvnil dátum žiadosti, resp. schválenia Soc. poi. Teda táto konkrétna mamička nastúpi na MD napr. 15.10.2010 a porodí 25.11.2010. Skoro po pôrode - počas poberania materskej - napr. 1.12.2010 požiada o schválenie RP od skončenia MD - čiže v polovici roku 2011. Soc.poistovna musí rozhodnúť na základe platných predpisov - ciže schváli 256 Euro. Ak táto istá mamička požiada o RP až v roku 2011 - napr. "tesne" pred koncom materskej - schvália jej 190 Euro.
Katy a R
27.09.10,20:31
Dobrý prehľad! Len ma tiež zaujíma otázka, že ak by matke povedzme podla "starého" systému vychádzal RP 256 Euro niekedy v polovici roku 2011 a po "novom" (čo ešte nevieme iste) 190 Euro, či by to ovplyvnil dátum žiadosti, resp. schválenia Soc. poi. Teda táto konkrétna mamička nastúpi na MD napr. 15.10.2010 a porodí 25.11.2010. Skoro po pôrode - počas poberania materskej - napr. 1.12.2010 požiada o schválenie RP od skončenia MD - čiže v polovici roku 2011. Soc.poistovna musí rozhodnúť na základe platných predpisov - ciže schváli 256 Euro. Ak táto istá mamička požiada o RP až v roku 2011 - napr. "tesne" pred koncom materskej - schvália jej 190 Euro.
.. Erin Soc poisťovňa nemá nič s rodičovským príspevkom ;)
A ak mamičke vznikne nárok na RP v budúcom roku ... tak požiada v budúcom roku :) (nemôže teraz;)) - podľa platných predpisov v čase žiadosti (prípadné prechodné ustanovenia môžu byť :confused:.. a nemusia:confused:)
denkaa1
30.09.10,14:00
Dobrý deň,
takže ak som správne pochopila, materskú vypláca SP a vypočítava sa z nemocenského poistenia, ktoré žene platí zamestnávateľ, resp. si ho platí žena sama ako DNP. toto sa od nového roka meniť nebude a jeho výška závisí od výšky nemocenského poistenia.

Rodičovský príspevok vypláca UPSVaR a do konca roka 201O vychádzal 256 €, od januára 2011 (ak novela prejde a bude schválená) bude jeho výška už len 190 €.

Pochopila som správne???
draik
01.10.10,14:16
Majú sa okresať aj možnosti "špekulácii" o čo najvyššiu materskú. Najdôležitejšie však bude, ako to nakoniec parlament schváli.