hena73
27.09.10,16:45
Dobrý deň!
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnancovi sa stal pracovný úraz 17.07.2009 (vlastnou chybou). Začiatkom septembra 2010 počas trvania PN zaslal zamestnávateľovi žiadosť o preloženie na inú prácu s priloženým posudkom od lekára. Zamestnávateľ nereagoval keďže bol zamestnanec stále na PN. Po uplynutí 15 dní zamestnanec okamžite skončil pracovný pomer so žiadosťou o dvojmesačné odstupné. Zamestnávateľ s ním ukončil pracovný pomer na základe jeho okamžitého skončenia PP 20.09.2010. Jeho PN skončila 23.09.2010. Má tento zamestnanec nárok na odstupné, keď počas ukončenia PP bol stále na PN?
vieraaaa
27.09.10,14:53
Dobrý deň!
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnancovi sa stal pracovný úraz 17.07.2009 (vlastnou chybou). Začiatkom septembra 2010 počas trvania PN zaslal zamestnávateľovi žiadosť o preloženie na inú prácu s priloženým posudkom od lekára. Zamestnávateľ nereagoval keďže bol zamestnanec stále na PN. Po uplynutí 15 dní zamestnanec okamžite skončil pracovný pomer so žiadosťou o dvojmesačné odstupné. Zamestnávateľ s ním ukončil pracovný pomer na základe jeho okamžitého skončenia PP 20.09.2010. Jeho PN skončila 23.09.2010. Má tento zamestnanec nárok na odstupné, keď počas ukončenia PP bol stále na PN?
§ 69 Zákonník práce
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
a
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Pozri celý text na: http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/462749/Okamzite-skoncenie-pracovneho-pomeru-Zamestnanec

a tiež
Výpoveď daná zamestnancom
Podľa § 67 Zákonníka práce zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba zamestnanca je vždy dva mesiace, bez ohľadu na to, koľko rokov pracoval u zamestnávateľa. Ak zamestnanec dal výpoveď a výpovedná doba by mala uplynúť v ochrannej dobe (napríklad v čase jeho práceneschopnosti), pracovný pomer sa aj napriek tomu skončí uplynutím posledného dňa výpovednej doby. Zamestnanec môže dať výpoveď aj ak je napr. práceneschopný.
Celý text:
http://www.echoz.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=63:skonenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca-uitone-informacie&catid=28:skonenie-pracovneho-pomeru&Itemid=20
hena73
28.09.10,05:17
Ďakujem, ale chcela som hlavne poukázať na fakt, že zamestnanec bol stále na PN. Takže nebolo možné ho preradiť na inú prácu a odstupné je náhrada mzdy, ktorú ale on nepoberal už vyše roka a minimálne do toho 23.09. by na ňu ešte nárok nemal. I keď možno vychádzať z predpokladaného zárobku, ale je ten už ovplyvnený jeho zníženou pracovnou schopnosťou? Zdá sa mi konanie zamestnanca účelové, keď žiadal o preloženie skoro 3 týždne pred ukončením PN.