vikino1
27.09.10,18:32
Dobrý deň chcem sa spýtať skúsených: otváram si živnosť /obchod/ na ktorú som dostal ako nezamestnaný od ÚP št. dotáciu. Chcel by som aby mi v obchode pomáhala manželka ,ktorá je evidovaná na ÚP ako nezamestnaná.Je to vôbec možné a ak áno, čo všetko treba urobiť aby to bolo v súlade zo zákonom.
Za odpovede ďakujem.
Hladal som aj v st. príspevkoch ale buď sú staré a teda neviem či platné alebo sa týkajú iných prípadov.
tokoska
28.09.10,06:36
Ak chce manželka zostať naďalej evidovaná v úrade práce, tak ju zamestnáte na dohodu o pracovnej činnosti, alebo na dohodu o vykonaní práce. Môže mať príjem max. 136,51 €. Manželka musí dohodu odovzdať na úrade práce najneskôr deň vopred, ako nastupuje na výkon práce a každý mesiac zdokladovať výšku príjmu. Ak berie aj dávku v hmotnej núdzi, je lepšia dohoda o VP.
Ako zamestnávateľ sa prihlásite do sociálnej poisťovne, prihlásite aj ju ako dohodára, mesačne budete do SP zasielať výkaz a platiť za ňu odovody v celkovej výške 1,05 %. Treba sa tiež nahlásiť na daňový úrad, odvázať daň a štvrťročné hlásenia.
Ak by ste ju chceli zamestnať ako riadneho zamestnanca, tak by registráciu v ÚP mala zrušenú.
Daggmar
28.09.10,07:46
Ešte doplním, ak manželka nezarobí za celý rok viacej ako 50% sumy z nezdaniteľného minima môže si podať daňové priznanie a celá zrazená daň z dohody jej bude vrátená.
Zoltán Kovács
28.09.10,07:48
Manželka môže vypomáhať aj bez zmluvy, ako rodinný príslušník.
veronikasad
28.09.10,07:49
Manželka môže vypomáhať aj bez zmluvy, ako rodinný príslušník.
Len v prípade, ak je dôchodkovo poistená - počas evidencie na úrade práce nie je ...
veronikasad
28.09.10,07:51
Ešte doplním, ak manželka nezarobí za celý rok viacej ako 50% sumy z nezdaniteľného minima môže si podať daňové priznanie a celá zrazená daň z dohody jej bude vrátená.
prečo len do 1/2 výšky NČZD ? Nepíše, že je starobná dôchodkyňa.
Ak bude mať podpísané vyhlásenie, neplatí pri možnej výške príjmu uchádzača o zamestnanie žiadnu daň.
vikino1
28.09.10,15:27
Ďakujem za odpovede, ale zabudol som uviesť,že poberá ešte dávku v nezamestnanosti.Platí hore uvedené aj v tom prípade?
veronikasad
28.09.10,16:01
Ďakujem za odpovede, ale zabudol som uviesť,že poberá ešte dávku v nezamestnanosti.Platí hore uvedené aj v tom prípade?
ano
vikino1
28.09.10,17:20
Ešte raz ďakujem za pomoc!
ondja
04.10.10,17:55
dobry večer chcel by som sa opytať.
nakolko zamestnavam pracovnika na dohodu o pracovnej činnosti,či sa musi vždy stiahnut (odratať)daň zražkou zo zakladu ktory ma dohodar.odratavaju sa zo zakladu aj odvedene poistne do Socialnej poistovne.
je aj taka možnosť že by sa mu vyplatila cela suma či nie.
popripade môžete mi to podrobnejsie popisat čo a ako treba spraviť ,pripadne nasmerovať na nejake podobne temi

za vaše rady vopred dakujem s pozdravom Ondja
rodina1
04.10.10,18:04
dobry večer chcel by som sa opytať.
nakolko zamestnavam pracovnika na dohodu o pracovnej činnosti,či sa musi vždy stiahnut (odratať)daň zražkou zo zakladu ktory ma dohodar.odratavaju sa zo zakladu aj odvedene poistne do Socialnej poistovne.
je aj taka možnosť že by sa mu vyplatila cela suma či nie.
popripade môžete mi to podrobnejsie popisat čo a ako treba spraviť ,pripadne nasmerovať na nejake podobne temi

za vaše rady vopred dakujem s pozdravom Ondja
Z dohodárovi sa z odmeny, ktorú s ním dohodnete, odvádza daň vyberaná zrážkou, ak jeho odmena je v hrubom 165,97 Eur (viď zákon o dani z príjmu § 43 písm. j). Ak jeho odmena je vyššia ako už uvedené, z odmeny mu bude zrazená 19% daň (tzv. preddavková).
Ak však uvedený dohodár bude mať u teba, ako zamestnávateľa, podpísané Vyhlásenie k dani z príjmu, kde si bude uplatňovať nezdaniteľnú čiastku (mesačne je to 335,47 Eur), nebude mať žiadnu daň. Avšak je tu jedna podmienka: toto vyhlásenie môže mať podpísané len u jedného zamestnávateľa.
Čo sa týka odvodov do SP, z jeho odmeny mu nebude zrážané žiadne poistné, avšak ty ako zamestnávateľ musíš do SP odviesť poistné na garančné poistenie a úrazové poistenie. pozri si aj stránku SP:
http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s

Čo sa týka zdravotného poistenia, z dohôd sa neodvádza poistenie do ZP.

Podobné témy:
http://www.porada.sk/t112343-odvody-dohoda-tpp.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-108739.html

Daj si do vyhľadávača: napr. dohody a odvody a uvidíš, koľko je tu tém
ondja
04.10.10,18:28
zarobil 500€ a ta dohoda je o vykonani prace .takže daň zražkou


dakujem krasne za odpoved
Dana1
04.10.10,18:41
ak nie je inde zamestnaný a nemá inde podpísané vyhlásenie na zdaňovanie príjmu, môžeš mu dať podpísať to vyhlásenie ty a v tom prípade si bude uplatňovať mesačnú nezdaniteľnú sumu na daňovníka (335,47 EUR). táto suma sa dohodárovi odráta z hrubej mzdy. ak je mzda rovnaká alebo menšia nebude platiť daň.

dohodárovi sa zo mzdy neodrátava nič na soc.poistenie. do soc.poisťovne prispieva len zamestnávateľ za svojho zamestnanca.
Dana1
04.10.10,18:46
Daň bude preddavková nakoľko je to viac ako 165,97 EUR (5000,-SK)
slamec
25.09.12,17:24
Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o pomoc. Manželka mi počas rodičovskej dovolenky pomáha v práci - bez zmluvy alebo dohody. V zákone o nelegálnej práci sa píše, že musí byť dôchodkovo poistená a nesmie byť na úrade práce s poberaním dávok.
Lenže naša situácia je taká - manželka je dôchodkovo poiistená až do 6rokov dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieťa, netrvá jej pracovný pomer. V piatok jej končí rodičovská dovolenka a ide sa zaevidovať na úrad práce a nemá nárok na podporu (len kvôli zdravotnému poisteniu) Kým bude na úrade práce, štát jej stále platí dôchodkové poistenie, až kým sa nezamestná - vtedy bude poistená ako zamestnanec.

Otázka - môžem ju stále zamestnávať bez zmluvy? Podmienka dôchodkového poistenia jej stále platí, preto som na pochybách, ďakujem:)
ewita888
25.09.12,18:06
Načo sa ide evidovať? Nemusí, ak bude doma, do 6 rokov dieťaťa jej bude štát platiť zdravotné a dôchodkové poistenie.. a môže robiť u teba bez zmluvy..
Dieťa bude chodiť do škôlky?
slamec
25.09.12,18:39
V tom je ten problém - musí sa evidovať, lebo syn chodí do škôlky na celý deň. Keby bola na neplatenej rodičovskej, mohol by chodiť iba na 4hodiny myslím.
ewita888
25.09.12,19:27
Dôchodkovo poistená bude, tam by nemal byť problém..