Skalicanele
27.09.10,17:51
Dobry den, rada by som poprosila o nasledovnu radu: byvali sme v podnajme u jednej pani, ktora mala na byt nahlasene 2 osoby, ale vedela, ze po mesiaci obyvania bytu budeme 3 osoby. Napriek tomu osoby neprehlasila na 3, a v rocnom vyuctovani nam SVB vyrubilo nedoplatok 14 000 Sk, ktory sme museli zaplatit, na dalsi rok nam najomne zvysila o 15€, no opat prisiel nedoplatok, a to za tretiu osobu-odpady a osvetlenie. Ona si ho odpocitala z kaucie a nam to oznamila s otazkou- moze byt? Moze toto len tak svojvolne urobit, neporusila daky zakon, sme s rodinou v dakom prave?
Faktom je, ze sme podpisali lisiacku zmluvu, ktora uvadza, ze v nami platenom najomnom je vsetko, na druhej strane vsak pripomienkuje, ze vsetky nedoplatky si hradime mi /podnajomnici/ a to v plnej vyske.
Dakujem za pomoc :-)
Elissa
Mária27
27.09.10,16:52
Podľa toho, čo píšeš, zaplatili ste to, čo ste zaplatiť mali, aj keď ste to zaplatili každý rok naraz, nie v mesačných zálohách. Zmluvu ste podpísali obe, uvedené boli správne 2 osoby. Keď sa zvýši počet osôb, nemusí sa meniť nájomná zmluva.
sito
27.09.10,18:51
Dobry den, rada by som poprosila o nasledovnu radu: byvali sme v podnajme u jednej pani, ktora mala na byt nahlasene 2 osoby, ale vedela, ze po mesiaci obyvania bytu budeme 3 osoby. Napriek tomu osoby neprehlasila na 3, a v rocnom vyuctovani nam SVB vyrubilo nedoplatok 14 000 Sk, ktory sme museli zaplatit, na dalsi rok nam najomne zvysila o 15€, no opat prisiel nedoplatok, a to za tretiu osobu-odpady a osvetlenie. Ona si ho odpocitala z kaucie a nam to oznamila s otazkou- moze byt? Moze toto len tak svojvolne urobit, neporusila daky zakon, sme s rodinou v dakom prave?
Faktom je, ze sme podpisali lisiacku zmluvu, ktora uvadza, ze v nami platenom najomnom je vsetko, na druhej strane vsak pripomienkuje, ze vsetky nedoplatky si hradime mi /podnajomnici/ a to v plnej vyske.
Dakujem za pomoc :-)
Elissa

Všetko je to zcestné! Ide o vlastnícky vzťah! Vlastníkom je ona, Vy, len podnájomníkom! Ak SVB vyrubilo, nemôže vyrubiť, musí zdôvodniť v ročnom vyúčtovaní. Vlastníkovi a to vy nie ste. Medzi vámi platí zmluva o prenájme. Ak ste jej podpísali všetko, tak máte všetko na krku. Žiaľ to je realita dnešného života. Niekto rozdáva stužky, niekto tužky, čo nastane, ak nebude záujem o stužky a tužky, budú mať ľudia pušky???

Ta pani je riadna hyena.

Opýtajte sa jej, ako platí dane??? Možno rozum dostane!!!
lubko6394
28.09.10,07:20
Všetko je to zcestné! Ide o vlastnícky vzťah! Vlastníkom je ona, Vy, len podnájomníkom! Ak SVB vyrubilo, nemôže vyrubiť, musí zdôvodniť v ročnom vyúčtovaní. Vlastníkovi a to vy nie ste. Medzi vámi platí zmluva o prenájme. Ak ste jej podpísali všetko, tak máte všetko na krku. Žiaľ to je realita dnešného života. Niekto rozdáva stužky, niekto tužky, čo nastane, ak nebude záujem o stužky a tužky, budú mať ľudia pušky???

Ta pani je riadna hyena.

Opýtajte sa jej, ako platí dane??? Možno rozum dostane!!!

Aká hyena ?
Zmluvu sme nečítali, ale pripadá mi normálne, že ten čo niečo spotrebováva tak to aj zaplatí. Majiteľka asi nechodila sa k nim kúpať aby im zvýšila spotrebu teplej vody...
Normálne je, že ked príde vyúčtovanie energií a poplatkov vzťahujúcich sa k užívaniu bytu tak si tie peniaze medzi sebou nájomca a nájomník vyúčtujú. Ak je zálohová platba 20 Eur a vyúčtovanie skončí s rozdielom tak sa predsa nemôže ani nájomca ani nájomník na úkor toho druhého obohatiť.
Dane predsa platí z príjmu a to je čistý nájom bez energií...
Chobot
28.09.10,08:03
Dobry den, rada by som poprosila o nasledovnu radu: byvali sme v podnajme u jednej pani, ktora mala na byt nahlasene 2 osoby, ale vedela, ze po mesiaci obyvania bytu budeme 3 osoby. Napriek tomu osoby neprehlasila na 3, a v rocnom vyuctovani nam SVB vyrubilo nedoplatok 14 000 Sk, ktory sme museli zaplatit, na dalsi rok nam najomne zvysila o 15€, no opat prisiel nedoplatok, a to za tretiu osobu-odpady a osvetlenie. Ona si ho odpocitala z kaucie a nam to oznamila s otazkou- moze byt? Moze toto len tak svojvolne urobit, neporusila daky zakon, sme s rodinou v dakom prave?
Faktom je, ze sme podpisali lisiacku zmluvu, ktora uvadza, ze v nami platenom najomnom je vsetko, na druhej strane vsak pripomienkuje, ze vsetky nedoplatky si hradime mi /podnajomnici/ a to v plnej vyske.
Dakujem za pomoc :-)
Elissa

Jednoznačne urobila chybu tá majiteľka, keď nenahlásila správcovi skutočný počet bývajúcich osôb. Takto to správca zistil (možno cez iných vlastníkov bytov, ktorí ju natreli ako Ramu na chlieb..) a doúčtoval náklady za užívanie spoločných priestorov a spoločných nákladov za tú jednu osobu.

Ale doplatok 14.000 SKK sa mi zdá byť trochu veľa, u nás sú tieto náklady na osobu približne 100 EUR.
JAJA11
28.09.10,08:08
Aká hyena ?
Zmluvu sme nečítali, ale pripadá mi normálne, že ten čo niečo spotrebováva tak to aj zaplatí. Majiteľka asi nechodila sa k nim kúpať aby im zvýšila spotrebu teplej vody...
Normálne je, že ked príde vyúčtovanie energií a poplatkov vzťahujúcich sa k užívaniu bytu tak si tie peniaze medzi sebou nájomca a nájomník vyúčtujú. Ak je zálohová platba 20 Eur a vyúčtovanie skončí s rozdielom tak sa predsa nemôže ani nájomca ani nájomník na úkor toho druhého obohatiť.
Dane predsa platí z príjmu a to je čistý nájom bez energií...

Problém spočíva v tom, že vlastníčka bytu robí všetko preto, aby bol veľký nedoplatok na nájomnom a ten doplácali nájomníci. Asi by bolo lepšie dohodnúť výšku nájmu, ktorá patrí vlastníčke bytu a všetko ostatné hradiť podľa skutočných nájmov a spotreby energie.
Mali sme podobný problém. Dcéra bývala v podnájme za určitú sumu a bolo dohodnuté, že je tam aj energia. Ale ak bude väčšia spotreba a bude treba doplácať, tak to musíme doplatiť. Keďže vlastník medzi rečou spomenul, že mal s predchádzajúcimi podnájomníkmi problém a oni mu rozdiel nedoplatili, tak som si uvedomila, že si naňho máme dávať pozor. Preto som od neho žiadala, aby sme do zmluvy dali čo je normálna spotreba energii. Mali ste vidieť ten výbuch hnevu a keď zistil, že sme si zapísali stav elektromeru a plynomeru, tak ich okamžite zamkol :o Pritom ja som nechcela od neho aby on platil všetko, ale keď mi niekto povie, že v nájomnom je všetko vrátane energie a potom chce odo mňa aby som všetko doplatila, čo mu vyúčtujú a on zámerne platí smiešne mesačné poplatky, aby boli veľké nedoplatky, tak je to neseriózne. A pripadá mi to, že je to aj v tomto prípade. Pani schválne platí nízke platby v nájomnom, a potom platí nájomník veľké nedoplatky. Pokiaľ vlastníčka vedela, že tam budú bývať traja a zámerne nenahlásila zmenu, je to jasný zámer navýšiť si svoj príjem. Asi by som trvala na zmene zmluvy alebo zmenila podnájom. :o

A ešte by som doplnila, že sa tam pokazil bojler (mal asi 20 rokov), tak chcel hneď náhradu za vzniknutú škodu. My sme sa nebránili, len sme mu povedali, že zavoláme opravára a ten nám povie, čo je škoda zlým používaním a čo je tým, že je to už dávno po svojej životnosti. Odrazu to sám opravil a bolo po probléme. Jednoducho chcel ťahať peniaze za každú cenu. Dcéra tam bývala len jeden rok, potom sme našli nájom za tú istú cenu bez akýchkoľvek ďalších podmienok :-)
Stanislav 1975
28.09.10,08:14
Jednoznačne urobila chybu tá majiteľka, keď nenahlásila správcovi skutočný počet bývajúcich osôb. Takto to správca zistil (možno cez iných vlastníkov bytov, ktorí ju natreli ako Ramu na chlieb..) a doúčtoval náklady za užívanie spoločných priestorov a spoločných nákladov za tú jednu osobu.

Ale doplatok 14.000 SKK sa mi zdá byť trochu veľa, u nás sú tieto náklady na osobu približne 100 EUR.

No počkaj Tibore, to nieje také jednoduché, že nenahlásila skutočný počet osob a niekto sa to dozvedel od susedov, zas nemože ani správca len tak od seba zvýšiť počet osob, nieje na to oprávnený- čo ked tá 3 osoba bola len na návšteve? Ja by som dal celému správcovi..., kde má dokaz že tá 3 osoba tam nebola len na návšteve a pod.?
Stanislav 1975
28.09.10,08:17
Všetko je to zcestné! Ide o vlastnícky vzťah! Vlastníkom je ona, Vy, len podnájomníkom! Ak SVB vyrubilo, nemôže vyrubiť, musí zdôvodniť v ročnom vyúčtovaní. Vlastníkovi a to vy nie ste. Medzi vámi platí zmluva o prenájme. Ak ste jej podpísali všetko, tak máte všetko na krku. Žiaľ to je realita dnešného života. Niekto rozdáva stužky, niekto tužky, čo nastane, ak nebude záujem o stužky a tužky, budú mať ľudia pušky???

Ta pani je riadna hyena.

Opýtajte sa jej, ako platí dane??? Možno rozum dostane!!!

No hyena jak hyena,hmhm:cool:- zasa keď niekto spotrebuje o 50 kubíkov viac teplej vody ako sa predpokladalo, tak tá pani si to strhla oprávnene,podla mňa teda...-zasa nemože doplácat na podnájomníkov...
JAJA11
28.09.10,08:25
No hyena jak hyena,hmhm:cool:- zasa keď niekto spotrebuje o 50 kubíkov viac teplej vody ako sa predpokladalo, tak tá pani si to strhla oprávnene,podla mňa teda...-zasa nemože doplácat na podnájomníkov...

Je pravda, že nepoznáme dobre celú situáciu, to vie len zakladateľka tejto témy. Ak sa však za vodu platí podľa počtu prihlásených ľudí a vlastníčka bytu vedela, že tam budú bývať traja, tak jej muselo byť jasné, že nenahlásením tretej osoby sa platí nájom v nižšej sume ako sa má. A tým pádom bude nedoplatok. Mala nahlásiť tretiu osobu a prípadne zmeniť zmluvu na vyšší počet osôb a požadovať aj vyšší nájom. Vtedy by to bolo čestné a nájomníci by sa mohli rozhodnúť, či tam ešte za takú sumu chcú ostať, alebo si nájdu niečo iné. :o
Jednoducho sme všelijaký a treba si dávať pozor :o
JAJA11
28.09.10,08:27
No hyena jak hyena,hmhm:cool:- zasa keď niekto spotrebuje o 50 kubíkov viac teplej vody ako sa predpokladalo, tak tá pani si to strhla oprávnene,podla mňa teda...-zasa nemože doplácat na podnájomníkov...

Máš pravdu, ak tí nájomníci sa držia hesla, však to neplatím, tak môžem míňať koľko chcem :rolleyes:
Stanislav 1975
28.09.10,08:29
Je pravda, že nepoznáme dobre celú situáciu, to vie len zakladateľka tejto témy. Ak sa však za vodu platí podľa počtu prihlásených ľudí a vlastníčka bytu vedela, že tam budú bývať traja, tak jej muselo byť jasné, že nenahlásením tretej osoby sa platí nájom v nižšej sume ako sa má. A tým pádom bude nedoplatok. Mala nahlásiť tretiu osobu a prípadne zmeniť zmluvu na vyšší počet osôb a požadovať aj vyšší nájom. Vtedy by to bolo čestné a nájomníci by sa mohli rozhodnúť, či tam ešte za takú sumu chcú ostať, alebo si nájdu niečo iné. :o
Jednoducho sme všelijaký a treba si dávať pozor :o

Jajka, neviem ale za vodu podla osob sa už dnes neplatí už asi nikde- áno, zálohy áno, ale vyúčtovanie je podla skutočného stavu, či tam býva 1 človek alebo 8 ludí
A máš pravdu- tažko nám toto posudzovať.ked nemáme bližšie info...
Podla osob sa platí výťah, osvetlenie na chodbách, upratovanie-ostatok podľa skutočného stavu...
JAJA11
28.09.10,08:30
No počkaj Tibore, to nieje také jednoduché, že nenahlásila skutočný počet osob a niekto sa to dozvedel od susedov, zas nemože ani správca len tak od seba zvýšiť počet osob, nieje na to oprávnený- čo ked tá 3 osoba bola len na návšteve? Ja by som dal celému správcovi..., kde má dokaz že tá 3 osoba tam nebola len na návšteve a pod.?

Neverili by ste ako si susedia všímajú počet osôb na byte :rolleyes: a či je tam len na návšteve :rolleyes:
Stanislav 1975
28.09.10,08:31
Neverili by ste ako si susedia všímajú počet osôb na byte :rolleyes: a či je tam len na návšteve :rolleyes:

No nech si všímajú,to je síce pekné, ale nech to dokážu, že tam bývajú viacerí...
JAJA11
28.09.10,08:33
Jajka, neviem ale za vodu podla osob sa už dnes neplatí už asi nikde- áno, zálohy áno, ale vyúčtovanie je podla skutočného stavu, či tam býva 1 človek alebo 8 ludí
A máš pravdu- tažko nám toto posudzovať.ked nemáme bližšie info...
Podla osob sa platí výťah, osvetlenie na chodbách, upratovanie-ostatok podľa skutočného stavu...

No v našej bytovke sa ešte stále platí podľa počtu osôb aj teplá voda :rolleyes:
Stanislav 1975
28.09.10,08:36
No v našej bytovke sa ešte stále platí podľa počtu osôb aj teplá voda :rolleyes:

:eek::eek::eek:-to nem dobré-zmente si to,dajte si namontovat merače- je to velmi velmi nespravodlivé...:mad:
JAJA11
28.09.10,08:38
No nech si všímajú,to je síce pekné, ale nech to dokážu, že tam bývajú viacerí...

My prenajímame byt a za jedným z nájomníkov chodila priateľka a dosť často. Aj to im vadilo. Ale nedali ju do nájmu. Upozornili sme ho, že má za ňu začať platiť nájom, alebo obmedziť dlhodobé návštevy v byte, nech sa stretajú inde. A myslím, že nikomu by nevyhovovalo, aby v byte bolo dlhodobo viac osôb, hlavne keď sa to rozpočítava podľa počtu osôb v bytovke. Jedná sa o malú bytovku. :o
Chobot
28.09.10,08:39
No počkaj Tibore, to nieje také jednoduché, že nenahlásila skutočný počet osob a niekto sa to dozvedel od susedov, zas nemože ani správca len tak od seba zvýšiť počet osob, nieje na to oprávnený- čo ked tá 3 osoba bola len na návšteve? Ja by som dal celému správcovi..., kde má dokaz že tá 3 osoba tam nebola len na návšteve a pod.?

Takéto niečo občas riešime aj u nás v dome. Zástupcovia vlastníkov majú na schôdzi vlastníkov odsúhlasenú právomoc v preukázaných prípadoch upraviť počet osôb bývajúcich v byte. Mali sme tento rok 2 prípady, spomeniem len jeden:

v jednom byte býval vlastník spolu s bratom. Nahlásená len jedna osoba. Oboch sme vídali veľmi často v dome. Máme v dome DEK kľúče, tak sme si vytiahli štatistiku používania kľúčov. Kľúč číslo 1 bol od januára do júla použitý 439 krát, kľúč č. 2 557 krát. Za cca 210 dní návšteva neprejde vchodovými dverami 439 krát, tzn. denne 2 krát a niekedy aj viac. Ak áno, ťažko už hovoriť o návšteve, ale je z toho evidentné, že tam bývajú dvaja. Tak sme nahlásili správcovi 2 osoby.

Tá druhá osoba nemusíš mať trvalé bydlisko v dome, ale už len z dôvodu, že chodí po chodbe denne, denne zapína svetlo, denne chodí výťahom, denne tvorí smeti ... tak je povinná v zmysle zákona o vlastníctve bytov spolupodieľať sa na nákladoch za užívanie spoločných priestorov.
Stanislav 1975
28.09.10,08:40
My prenajímame byt a za jedným z nájomníkov chodila priateľka a dosť často. Aj to im vadilo. Ale nedali ju do nájmu. Upozornili sme ho, že má za ňu začať platiť nájom, alebo obmedziť dlhodobé návštevy v byte, nech sa stretajú inde. A myslím, že nikomu by nevyhovovalo, aby v byte bolo dlhodobo viac osôb, hlavne keď sa to rozpočítava podľa počtu osôb v bytovke. Jedná sa o malú bytovku. :o

Babky a tak...,že?:):):)
Stanislav 1975
28.09.10,08:43
Takéto niečo občas riešime aj u nás v dome. Zástupcovia vlastníkov majú na schôdzi vlastníkov odsúhlasenú právomoc v preukázaných prípadoch upraviť počet osôb bývajúcich v byte. Mali sme tento rok 2 prípady, spomeniem len jeden:

v jednom byte býval vlastník spolu s bratom. Nahlásená len jedna osoba. Oboch sme vídali veľmi často v dome. Máme v dome DEK kľúče, tak sme si vytiahli štatistiku používania kľúčov. Kľúč číslo 1 bol od januára do júla použitý 439 krát, kľúč č. 2 557 krát. Za cca 210 dní návšteva neprejde vchodovými dverami 439 krát, tzn. denne 2 krát a niekedy aj viac. Ak áno, ťažko už hovoriť o návšteve, ale je z toho evidentné, že tam bývajú dvaja. Tak sme nahlásili správcovi 2 osoby.

Tá druhá osoba nemusíš mať trvalé bydlisko v dome, ale už len z dôvodu, že chodí po chodbe denne, denne zapína svetlo, denne chodí výťahom, denne tvorí smeti ... tak je povinná v zmysle zákona o vlastníctve bytov spolupodieľať sa na nákladoch za užívanie spoločných priestorov.

A teraz úprimne- keby proti tomu protestoval, uspeli by ste na súde? Asi nie, že?:cool::cool::cool:
sito
28.09.10,09:00
No hyena jak hyena,hmhm:cool:- zasa keď niekto spotrebuje o 50 kubíkov viac teplej vody ako sa predpokladalo, tak tá pani si to strhla oprávnene,podla mňa teda...-zasa nemože doplácat na podnájomníkov...

Stanislav, Ak nie je hyena, nemalo by byť pre ňu problém dať do zmluvy o prenájme, že nájomné je 50 €. Ďalej, že nájomník uhrádza zálohové mesačné platby. Ročné výúčtovanie, preplatok vráti nájomníkovi, nedoplatok zaplatí nájomník. Pred začiatkom a na konci nájmu sa odpíšu všetky merače v byte a po ročnom vyúčtovaní si nájomník uhradí pomernú časť nákladov za dobu podnájmu.

V tom prípade by ten nájomník hospodáril so službami ako na svojom. Ale ak nemá nárok na preplatok, tak je to hyena. Chce zožrať aj to, čo jej nepatrí.

Jej zisk je 600 € ročne. Okolo 900 € sa nezdaňovalo. Čo povie minister Mihál do budúcnosti??? Neviem.

Takže, HYENA!!!
Matias.S
28.09.10,09:11
Stanislav, Ak nie je hyena, nemalo by byť pre ňu problém dať do zmluvy o prenájme, že nájomné je 50 €. Ďalej, že nájomník uhrádza zálohové mesačné platby. Ročné výúčtovanie, preplatok vráti nájomníkovi, nedoplatok zaplatí nájomník. Pred začiatkom a na konci nájmu sa odpíšu všetky merače v byte a po ročnom vyúčtovaní si nájomník uhradí pomernú časť nákladov za dobu podnájmu.

V tom prípade by ten nájomník hospodáril so službami ako na svojom. Ale ak nemá nárok na preplatok, tak je to hyena. Chce zožrať aj to, čo jej nepatrí.

Jej zisk je 600 € ročne. Okolo 900 € sa nezdaňovalo. Čo povie minister Mihál do budúcnosti??? Neviem.

Takže, HYENA!!!

súhlasím, .... všetky náležitosti by mali byť v nájomnej zmluve a ošetrené aj preplatky a nedoplatky ... nedoplatky by sa mali hradiť nájomcom a preplatky by sa mali vracať nájomcovi ... v prípade, že je prenajímateľ oboznámený s počtom osôb, ktorým bude daný byt prenajímať je potrebné to zahrnúť do zmluvy a taktiež to oznámiť správcovi ... pretože je to jeho povinnosť ... ak to tak neurobí je možné rozviazať zmluvu alebo žiadať náhradu ... nakoľko koeficienty sú pri 2 osobách iné ako pri 3 ... inak je to špekulanstvo zo strany prenajímateľa ... HYENIZMUS !!! ... požiadať o zmenu zmluvy po vyúčtovaní a zaplatení nedoplatkov/preplatkov .... ak nebude súhlasiť ŠPEKULUJE !!!
Chobot
28.09.10,09:20
A teraz úprimne- keby proti tomu protestoval, uspeli by ste na súde? Asi nie, že?:cool::cool::cool:

Ja myslím, že áno. Vieme preukázať (kľúče, spotreba vody), aj so svedkami, že tam bývajú dvaja.

Ak by nie, tak na druhý deň by som odhlásil všetkých z nášho bytu a nechal by som tak prihláseného len seba. A všetci by si mohli pískať...
lubko6394
29.09.10,06:04
súhlasím, .... všetky náležitosti by mali byť v nájomnej zmluve a ošetrené aj preplatky a nedoplatky ... nedoplatky by sa mali hradiť nájomcom a preplatky by sa mali vracať nájomcovi ... v prípade, že je prenajímateľ oboznámený s počtom osôb, ktorým bude daný byt prenajímať je potrebné to zahrnúť do zmluvy a taktiež to oznámiť správcovi ... pretože je to jeho povinnosť ... ak to tak neurobí je možné rozviazať zmluvu alebo žiadať náhradu ... nakoľko koeficienty sú pri 2 osobách iné ako pri 3 ... inak je to špekulanstvo zo strany prenajímateľa ... HYENIZMUS !!! ... požiadať o zmenu zmluvy po vyúčtovaní a zaplatení nedoplatkov/preplatkov .... ak nebude súhlasiť ŠPEKULUJE !!!

Neviem či som to pochopil správne, ale podľa mňa došlo k tomu, že zmluvu spísali na 2 osoby a másledne ani nájomca a ani nájomník nezmenili počet osôb a preto rozpis záloh od správcu domu zostal nezmenený. Pri vyúčtovaní sa správca nejakým spôsobom dozvedel o 3 osobách a vyúčtovanie vykonal na 3 osoby - vznikol nedoplatok. Súčasne však musel vypracovať rozpis záloh na dalšie obdobie a to je pravdepodobne to zvýšenie úhrady do budúcnosti.
Najschodnejším a z hľadiska platenia daní je podľa mna potrebné v zmluve o prenájme jednoznačne oddeliť čiastky za nájom a čiastky za súvisiace služby ( plyn, elektrika, TUV, SV tie sa zväčša účtujú presne podľa meradiel a aj tie dopočítavané - výťah, spoločné priestory... ).
Btw. aj tak mi vychádzala ako prenajímateľovi návratnosť investície viac ako 25 rokov a ak budem ešte platiť zdravotné, tak ten byt môžem rovno predať a nemať 40 rokov obavy čo sa v byte pokazí, alebo znehodnotia nájomníci. Pri stave súdnictva a možnosti vymáhať pohľadávku od bývalého nájomníka sa stane prenájom bytu vysoko rizikovou činnosťou.
Matias.S
29.09.10,07:18
Neviem či som to pochopil správne, ale podľa mňa došlo k tomu, že zmluvu spísali na 2 osoby a másledne ani nájomca a ani nájomník nezmenili počet osôb a preto rozpis záloh od správcu domu zostal nezmenený. Pri vyúčtovaní sa správca nejakým spôsobom dozvedel o 3 osobách a vyúčtovanie vykonal na 3 osoby - vznikol nedoplatok. Súčasne však musel vypracovať rozpis záloh na dalšie obdobie a to je pravdepodobne to zvýšenie úhrady do budúcnosti.
Najschodnejším a z hľadiska platenia daní je podľa mna potrebné v zmluve o prenájme jednoznačne oddeliť čiastky za nájom a čiastky za súvisiace služby ( plyn, elektrika, TUV, SV tie sa zväčša účtujú presne podľa meradiel a aj tie dopočítavané - výťah, spoločné priestory... ).
Btw. aj tak mi vychádzala ako prenajímateľovi návratnosť investície viac ako 25 rokov a ak budem ešte platiť zdravotné, tak ten byt môžem rovno predať a nemať 40 rokov obavy čo sa v byte pokazí, alebo znehodnotia nájomníci. Pri stave súdnictva a možnosti vymáhať pohľadávku od bývalého nájomníka sa stane prenájom bytu vysoko rizikovou činnosťou.

To či spísali na 2 osoby zmluvu nie je podstatné, v prípade ak sa zmenili zmluvné podmienky malo dôjsť aj k zmene zmluvy ... v opačnom prípade je to len špekulácia .... ide o preplatky/nedoplatky, ktoré sú najcitlivejšou položkou ... tie by sa mali regulovať priebežne ... NAHLÁSENÝ POČET OSOB ! ... pretože od tohto značne závisí spotreba energií ... tieto položky by mali byť hradené nájomcom + k týmto by si mal prenajímateľ pripočítať ostatné náklady a zisk, ktorý by chcel z prenájmu dosiahnuť ...
mino.k
06.10.10,10:58
Aká hyena ?
Zmluvu sme nečítali, ale pripadá mi normálne, že ten čo niečo spotrebováva tak to aj zaplatí. Majiteľka asi nechodila sa k nim kúpať aby im zvýšila spotrebu teplej vody...
Normálne je, že ked príde vyúčtovanie energií a poplatkov vzťahujúcich sa k užívaniu bytu tak si tie peniaze medzi sebou nájomca a nájomník vyúčtujú. Ak je zálohová platba 20 Eur a vyúčtovanie skončí s rozdielom tak sa predsa nemôže ani nájomca ani nájomník na úkor toho druhého obohatiť.
Dane predsa platí z príjmu a to je čistý nájom bez energií...
Nesuhlasim...ja to vidim tak, ako sa to stalo aj nam, ked sme este byvali v prenajatom byte...
Platili sme dohodnuty najom za 3 osoby, pani mala prihlasenu 1. Dohoda bola, ze nedoplatky za meratelne polozky voda, plyn, elektrika ak bude nedoplatok vyrovname.
Ked prislo vyuctovanie, pani nam poslala papier, ze nedoplatok 9500 Sk! Co sa tykalo vody, elektriky a plynu to bolo v poriadku, tam nedoplatok nebol...ostatne sme jej odmietli uhradit, lebo ona od nas brala mesacne uhrady za 3 osoby a to, ze platila zalohy za jednu bol jej problem, ale tym padom by jej menej zostalo do vrecka. My sme jej to neuhradili. Z jej strany to bola len spekulacia ako od nas dostat peniaze na jej nedoplatok...
Llívia
06.10.10,11:21
mimotemy
Stanislav, Ak nie je hyena, nemalo by byť pre ňu problém dať do zmluvy o prenájme, že nájomné je 50 €. Ďalej, že nájomník uhrádza zálohové mesačné platby. Ročné výúčtovanie, preplatok vráti nájomníkovi, nedoplatok zaplatí nájomník. Pred začiatkom a na konci nájmu sa odpíšu všetky merače v byte a po ročnom vyúčtovaní si nájomník uhradí pomernú časť nákladov za dobu podnájmu.

V tom prípade by ten nájomník hospodáril so službami ako na svojom. Ale ak nemá nárok na preplatok, tak je to hyena. Chce zožrať aj to, čo jej nepatrí.

Jej zisk je 600 € ročne. Okolo 900 € sa nezdaňovalo. Čo povie minister Mihál do budúcnosti??? Neviem.

Takže, HYENA!!!
Aký by mal podľa teba byť správny postup, keď nájomca býval v byte od júna do novembra, v nájomnom platil aj za kúrenie, ale v skutočnosti sa kúrilo len nejaké 2-3 týždne v novembri? Mal by vlastník bytu vrátiť nájomcovi platby za kúrenie za mesiace jún až október?
Matias.S
06.10.10,11:32
mimotemy
Aký by mal podľa teba byť správny postup, keď nájomca býval v byte od júna do novembra, v nájomnom platil aj za kúrenie, ale v skutočnosti sa kúrilo len nejaké 2-3 týždne v novembri? Mal by vlastník bytu vrátiť nájomcovi platby za kúrenie za mesiace jún až október?

V nájomnom by nemalo byť zahrnuté kúrenie predddavkovou čiastkou ale táto suma sa odvádza od hodôt na meračoch (aký bol rozdiel medzi počiatočnou a koncovou hodnotou) .... takže ak sa kúrilo 2-3 týždne, tak by mala byť aj adekvátne nameraná hodnota na meračoch .... A preplatky by sa vždy mali vracať nájomcovi .... je to jeho šetrné hospodáranie (samozrejme aj nedoplatky by mal hradiť nájomca ak sú opodstatnené - je prihlásený správny počet nájomníkov) ...
sito
06.10.10,16:35
mimotemy
Aký by mal podľa teba byť správny postup, keď nájomca býval v byte od júna do novembra, v nájomnom platil aj za kúrenie, ale v skutočnosti sa kúrilo len nejaké 2-3 týždne v novembri? Mal by vlastník bytu vrátiť nájomcovi platby za kúrenie za mesiace jún až október?

Pekne si to zamotala, ale reálne to môže byť. A to je problém. Je to na zmluve, ako sa dohodnú pri takom krátkom nájme bytu.

Chcelo by to stav fakturačného merača na začiatku roka a každý mesiac. Tiež mesačné stavy pomerových meračov. A na základe tých údajov sa dá už niečo vypočítať.

Zálohy má za šesť mesiacov, spotrebu za tri, meranú. Uhradiť by mal len podiel za to namerané v dobe nájmu.

Takéto krátko dobé nájmy bytov sa najviac zneužívajú v neprospech nájomníkov. Ale nájomníkovi to môže vyhovovať, netrápi sa nad úhradou, hlavne, že býva.

K zmluve o nájme.

Osobne by navrhoval ako nájomca, ak je výpovedná lehota dva mesiace, tak úhradu na dva mesiace dopredu. K tomu kauciu na zariadenie, ktorá bude vrátená, ak je zariadenie pri skončení nájmu v pôvodnom stave.
Llívia
06.10.10,19:59
"Zálohy má za šesť mesiacov, spotrebu za tri, meranú."
Sito, išlo o 2-3 týždne, nie tri mesiace.
Sorry, že som to tak zamotala, ale nechali sme sa spolu s kamarátkou pred pár rokmi obabrať. Pri podpisovaní nájomnej zmluvy ani jedna z nás nevedela, že tam zostaneme len 6 mesiacov. Po skončení nájmu sa prenajímateľ odmietol s nami akýmkoľvek spôsobom vyrovnať, pritom na začiatku aj pri skončení nájmu sme opísali merače (plyn, voda - vody sme spotrebovali veľmi málo, keďže na víkendy sme obe chodili domov) a na vrátenie peňazí za kúrenie prenajímateľ povedal, že on musí za kúrenie platiť zálohové platby každý mesiac :eek:. Argument, že sa kúrilo len tie 2-3 týždne (možno ani toľko nie, vtedy bol november teplý), tak prečo by sme mali platiť za 5 mesiacov, kedy sa nekúrilo, mu išli jedným uchom dnu a druhým von. Ešte dodám, že pomerové merače nemali a šetriť teplom sa nedalo, lebo od majiteľa bol zákaz hýbať hlavicami na radiátoroch, ktoré boli v zlom stave, lebo že by sa mohli pokaziť. Takže som v novembri spávala pri otvorenom balkóne, lebo v izbe bolo riadne teplo.
lubicahr
07.10.10,09:43
V tejto dobe sa už počíta na osoby prevažne len energia v spoločných priestoroch, ostatné je rozúčtovavané podľa meračov, teda 14 000 Sk určite neurobila len tá 1 osoba, tam bola buď vysoká spotreba u nájomcu, alebo boli určené nízke mesačné zálohy, ktoré boli robené správcom predpokladám podľa predošlého obdobia. Treba si uvedomiť, že ste nájomcovia a Vašu nadmernú spotrebu si musíte uhradiť. Mesačné zálohy neurčuje vlastník, ale správca podľa predošlej spotreby. Pri podpisovaní nájomnej zmluvy si treba zistiť, ako bol využívaný byt v predošlom období, koľko ľudí tam bývalo. Neznamená, že keď v nájomnej zmluve budete mať nízke platby, že máte lacný nájom. Uvidí sa to vo vyúčtovaní. Je treba s vlastníkom dohodnúť reálne mesačné platby.
lubicahr
07.10.10,09:49
Je to vec nájomnej zmluvy, kde je to dohoda platieb a vyúčtovania.
sito
07.10.10,14:13
Llívia Re: Je nezakonne nechat byvat /so zmluvou/ v byte s nahlasenými 2 osobami osoby 3?
"Zálohy má za šesť mesiacov, spotrebu za tri, meranú."
Sito, išlo o 2-3 týždne, nie tri mesiace.
Sorry, že som to tak zamotala, ale nechali sme sa spolu s kamarátkou pred pár rokmi obabrať. Pri podpisovaní nájomnej zmluvy ani jedna z nás nevedela, že tam zostaneme len 6 mesiacov. Po skončení nájmu sa prenajímateľ odmietol s nami akýmkoľvek spôsobom vyrovnať, pritom na začiatku aj pri skončení nájmu sme opísali merače (plyn, voda - vody sme spotrebovali veľmi málo, keďže na víkendy sme obe chodili domov) a na vrátenie peňazí za kúrenie prenajímateľ povedal, že on musí za kúrenie platiť zálohové platby každý mesiac :eek:. Argument, že sa kúrilo len tie 2-3 týždne (možno ani toľko nie, vtedy bol november teplý), tak prečo by sme mali platiť za 5 mesiacov, kedy sa nekúrilo, mu išli jedným uchom dnu a druhým von. Ešte dodám, že pomerové merače nemali a šetriť teplom sa nedalo, lebo od majiteľa bol zákaz hýbať hlavicami na radiátoroch, ktoré boli v zlom stave, lebo že by sa mohli pokaziť. Takže som v novembri spávala pri otvorenom balkóne, lebo v izbe bolo riadne teplo.

Sito, odpoveď.

Lívia, ono je to ták, Aj jeden, aj druhý nesú na trh svoju kožu. Vlastník aj nájomník. Každý má inú, aj keď je to stále len koža. Bol tu na porade aj taký prípad, že spoluvlastníci chceli rozhodovať o tom, komu môže vlastník prenajať byt. Ale aj to, že nájomníci po čase predali, čo mohli z bytu, vlastník ich dal k súdu, isto súd vyhral, ale isto videl ešte svoj majetok, prípadne peniaze za svoj majetok?

Všetko je to o dôvode! Má byt v ktorom nebýva, je nutné platiť, nutné náklady. Ak na to má, môže. Ak na to nemá, pokúsi sa byt prenajať, najskôr niekomu z rodiny, prípadne koho dobré poznám. Za čo? Za nutné náklady a služby, prípadne primeranú opotrebovanosť interieru v byte. Teda bez zisku. To nie je HYENA!

Váš prípad.

Vlastníkovi je jedno, kto v jeho byte býva, podstatné je preňho, aby na tom zarobil. Byt má ako ubytovňu, ale aj tam platia pravidlá. Uňho nie! Preto HYENA!!!

Je pravdou, že on má predpísane mesačne platby rovnomerne na každý mesiac, tie musí správcovi uhradiť. Na to má zmluvu o SVB, prípadne o správe bytu, domu.

Načo by si robil starosti s tým, že vy ste bývali v jeho byte, keď sa nekúrilo. Dostal od vás peniaze, za tie sa zohrial niekto v januári, až máji, ak sa kúrilo v máji a až decembri.

Všetko je závisle v zmluve o nájme, ak je podpísaná. Nedávno tu tiež išla téma, že nájomník si vymení zámok. Tiež téma, že vlastník bol spokojný do doby, pokiaľ nájomník neoznámil, že končí s nájmom bytu, potom začal robiť problémy.

Píšeš, že tam neboli pomerové merače tepla. Ale mohol si spraviť podľa fakturačného merača percentuálny podiel spotreby na jednotlivé mesiace a podľa toho pýtať zálohu na teplo v jednotlivých mesiacoch. Ale ako hovorím, načo by si robil starosti o objektívne rozdelenie nákladov medzi nájomníkov.

Vieš, pripomína mi to pomerové meranie a jeho výrobcov, predajcov a rozdeľovačov nákladov za teplo. Tí tiež serú na vlastníka, jednotlivca, koľko zaplatí, hlavne, že im sa to vyplatí.

Tak, že tak! ;)

Ťahali ste za kratší koniec. Koniec.

.