norbi6610
27.09.10,18:15
Zdravim,neviem i som dobre,ale chcem sa spitat či možem nastupit do prace do tej istej firmy,ale na inu poziciu ked ma prepustily z organizanych dovodov a dostal som 2 mesane odstupne.Počul som že ked firma prepusti niekoho nemože ho zamestnat najblišich 6 mesiacov? Dakujem za radu.
vieraaaa
27.09.10,16:21
Zdravim,neviem i som dobre,ale chcem sa spitat či možem nastupit do prace do tej istej firmy,ale na inu poziciu ked ma prepustily z organizanych dovodov a dostal som 2 mesane odstupne.Počul som že ked firma prepusti niekoho nemože ho zamestnat najblišich 6 mesiacov? Dakujem za radu.
Podľa toho, koľko mesačné odstupné si mala vyplatené, také obdobie by Ťa firma nemohla zamestnať, resp. mohla, ale by si musela vrátiť pomernú časť vyplateného odstupného.

§ 76 ZP
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

A kedy Ťa prepustili?
Chobot
28.09.10,07:23
Zdravim,neviem i som dobre,ale chcem sa spitat či možem nastupit do prace do tej istej firmy,ale na inu poziciu ked ma prepustily z organizanych dovodov a dostal som 2 mesane odstupne.Počul som že ked firma prepusti niekoho nemože ho zamestnat najblišich 6 mesiacov? Dakujem za radu.

Trochu pletieš dve veci do jedného.

Prvou vecou je odstupné. Najprv odcituje § 76 ods. 6 :
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

To znamená, že ak skončíš PP výpoveďou z org. dôvodov a dostaneš odstupné vo výške 2 mesačných platov, tak najbližšie 2 mesiace nemôžeš nastúpiť do tej istej firmy. Ak nastúpiš, musíš vrátiť časť odstupného. JE to obmedzenie pre zamestnanca.

Druhou vecou je pracovná pozícia. Zase odcitujem najprv ZP § 61 ods. 3

(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného
zamestnanca.

Teda ak zamestnávateľ zruší pracovné miesto (napr. vrátnika) a s vrátnikom skončí PP z organizačných dôvodov, nemôže počas najbližších 3 mesiacov znovuzriadiť pracovné miesto "vrátnik" a prijať iného zamestnanca (alebo aj toho istého). Toto je obmedzenie pre firmu.

To ale nevylučuje, aby toho prepusteného vrátnika po uplynutí 2 mesiacov prijala tá firma napr. do podateľne. Ak by ho prijala už po jednom mesiaci, tak by ten zamestnanec musel vrátiť 1 mesačné odstupné.
norbi6610
28.09.10,15:21
Dakujem Vam,ste zlaty že ste mi poradily.Ide o to že ma prepusti od 1jula a chce ma prijat od 1 oktobra,to je po 3mesiacoch a vyplatil mi odstupne za 2 mesiace,ale chce aby som mu odstupne vratil! S tym som nesuhlasil zase ja.Je mi luto zamestnancov ktorym nema kto poradit a toho pani podnikatelia značne využivaju.Ešte raz Vam velmi dakujem.