stef1103
27.09.10,18:29
chcem sa poradit a poprosit o radu.
manzelka 10.9.2010 som nastupila na matersku a teraz sa dozvedela, ze sa od 1.10.2010 rusi jej oddelenie, na ktorom pracovala (este i ine ale firma este ostava fungovat) a odchadzajuci zamestnanci dostavaju 4-mesacne odstupne. Tazko povedat do kedy este zvysok firmy bude fungovat. Viete poradit na co si dat pozor a co si pred zanikom firmy vyziadat (ake doklady)? Ma i ona v niektorej faze zaniku narok na odstupne? Teraz ked sa rusi jej oddelenie alebo pri uplnom zaniku firmy? Musia ju informovat o zaniku firmy?
Dakujem
stef
brčko
27.09.10,17:28
nárok na odstupné určite má. Či jej dajú výpoved teraz alebo potom, to možno záleží od firmy (naša napr. dávala výpoved až po ukončení čerpania RD).
Ak sa môže stať, že bude nezamestnaná a bude sa evidvoať na UP a nevie, či bude vtedy ešte firma existovať, tak by som si dala na teraz používanom tlačive potvrdiť vymeriavacie základy pre poistenie v nezamestnanosti do obdobia ukončenia PP (napr. 3roky späť). Je jedno, že to bude mať potvrdené dlhšie obdobie ako potrebuje.
Tiež ak mala v r.2010 nejaký príjem zo zamestnania, tak potvrdenie o príjme pre podanie dan. priznania + o vyplatenej náhrade mzdy za dočasnú pn (ak si uplatní odpočet u manžela na seba).