Fanny.G
28.09.10,06:53
Ahojte poraďáci,mám na vás prosbu o radu.Moja mamka si dala žiadosť o predčasný starobný dôchodok,ale neschválili jej ho,chýbalo jej nejakých 4 eur na mesiac.Počula som,že ak by sa dala dobrovoľne pripoistiť a uhradila by takú sumu ktorá jej chýbala,tak by sa dala nanovo dať žiadosť.Je to pravda? Môžte prosím poradiť? Ďakujem pekne a prajem všetkých pekný deň.
Lianka
28.09.10,08:34
Mama si moze platit dobrovolne dochodkove poistenie, vid. www.socpoist.sk z vymeriavacieho zakladu, ktory si sama zvoli. Otazne je vsak, aky zaklad zvolit. Cim vyssi, tym kratsie obdobie potrebuje na to, aby stanovene kriteria pre predcasny dochodok splnila. Otazne je, nakolko je vynalozenie tychto financnych prostriedkov efektivne (viac zaplati, ako dostane).

Na mieste je aj otazka, ci jej stoji za to snazit sa o predcasny dochodok, ked jeho cerpanim pride o 0,5% mesacne z vysky starobneho dochodku, keby na neho pockala.

Tema je na dlhsiu diskusia.
Fanny.G
28.09.10,08:38
Mama si moze platit dobrovolne dochodkove poistenie, vid. www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) z vymeriavacieho zakladu, ktory si sama zvoli. Otazne je vsak, aky zaklad zvolit. Cim vyssi, tym kratsie obdobie potrebuje na to, aby stanovene kriteria pre predcasny dochodok splnila. Otazne je, nakolko je vynalozenie tychto financnych prostriedkov efektivne (viac zaplati, ako dostane).

Na mieste je aj otazka, ci jej stoji za to snazit sa o predcasny dochodok, ked jeho cerpanim pride o 0,5% mesacne z vysky starobneho dochodku, keby na neho pockala.

Tema je na dlhsiu diskusia.
Ďakujem,ide však o to,že je na UP a končí jej podpora.Ale aj tak ďakujem...ešte jedna otázka...za aké dlhé obdobie by musela zaplatiť ten rozdiel?
Katy a R
28.09.10,08:57
Ďakujem,ide však o to,že je na UP a končí jej podpora.Ale aj tak ďakujem...ešte jedna otázka...za aké dlhé obdobie by musela zaplatiť ten rozdiel?

.. ak sa rozhodla pre predčasný dôchodok ... treba nájsť vhodné obddobie, za ktoré sa to dá doplatiť. (určite sa nájde, keď píšeš že "pôsobí" na úrade práce;)).
Ale to by si veľa chcela, aby ti tu niekto len tak - bez údajov povedal že koľko doplatiť a ako dlho :confused::D :D.
Čím vyšší VZ si zvolí .. tým bude potrebná doba na doplatenie kratšia;).
Však nech požiada na SP .. pracovníčku, čo jej počítala dôchodok - veď asi ona jej povedala o tej možnosti doplatenia:confused: