MirkaV
12.08.04,09:45
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnancovi sa narodilo dieťa 11.8., priniesol mi žiadosť o prídavok na dieťa a o príspevok k prídavku na dieťa. Keďže sa s tým stretávam 1x /aj keď ostatní zam.majú deti/, prezrela som Dane a účtovníctvo 2/2004 a pochopila som z toho, že táto žiadosť by sa mala predložiť Úradu práce, soc.vecí a rodiny a nie mne ako zamestnávateľovi. Pochopila som to správne?

a čo sa týka daňového bonusu a zníženej sadzby na poistnom do SP, už za mesiac 8/04 si ich môže uplatniť, alebo až od nasledujúceho mesiaca tzn.sept.?

Ďakujem
vladan
12.08.04,09:55
ak prídavky na deti ako firma nevyplácate, tak mu pekne vráť tu jeho žiadosť a nech ide na Sociálnu poisťovnu.
Bonus aj sadzbu môže uplatňovať už v 08-2004
Danka Kosibová
12.08.04,10:01
ja iba poopravim, posli ho na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny,Uplatnenie nároku

Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na prídavok podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušného podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (§ 9 zákona).
Danka Kosibová
12.08.04,10:03
a na uplatnenie bonusu Ti musi podpisat,ze nepobera manzel/ka, este ma narok na znízenie sadzby poistného na starobne poistenie o 0,5% za dieta, na to podpisuje vyhlasenie
Danka Kosibová
12.08.04,10:07
MirkaV
12.08.04,11:05
Ďakujem Vám obom za super odpovede :)
jonnie
12.08.04,12:04
Zamestnanci v nasom state su este stale v tom, ze vsetko robi zamestnavatel za nich - i ked je to "ich pridavok". Treba im vysvetlit, ze vsetko toto robi iny urad a raz navzdy nech sa ludia naucia, ze patriarchalny system pominul, kazdy si vybavuje prakticky svoje veci. Niekedy sa sama cudujem, ako ludia nesleduju ani zakladne info v spravach, ked sa hovori o nejakych novinkach v zakonoch. Prosto, nie je to absolutne tvoja starost - je to JEHO pridavok, on je ziadatel. Akukolvek zmenu musi vzdy hlasit prislusnemu uradu, nie tebe. Ale ludi niekedy tazko prevychovat, ked xx rokov mzdarky robili povacsine vsetko za nich.
Julo
17.08.04,13:15
Milá "jonnie" nechcem byť neslušný, ale tvoj príspevok ma utvrdil v tom, že ešte stále žijú ľudia medzi nami, ktorí neradi pomáhajú bez nároku na odplatu - BOHUŽIAĽ ! Myslím si, že pri takomto tvojom prístupe k danému zamestnancovi ani by si nemala byť na tejto stránke, lebo všetky odpovede sú vykonávané na základe nezištnej pomoci. Jedno viem, na tvoje prípadné otázky nebudem reagovať - existujú príručky, zborníky, výklady a pod. naštuduj si ich. Možno to tak bude pre teba príjemnejšie. Na koho sa má obrátiť zamestnanec ak nie na tých ľudí, ktorí sú zbehlejší a sledujú dianie v zákonoch, najmä ak to potrebujú pri výkone svojho povolania ?
vladan
17.08.04,13:48
Julo, myslím si, že si celkom nepochopil, čo jonnie chcela svojím príspevkom povedať. Ak som to ja správne pochopila, len chcela povedať, že treba zamestnancom povedať, že niektoré veci sú už na ich hlave, čiže sami si musia vybaviť, požiadať atď. Ja nenadávam zamestnancovi, že čo tu robí s tým a tým dokladom, len mu poviem, kde s tým má ísť, na koho sa obrátiť. Jonnie presne vystihla "takých", ktorí sú leniví a dožadujú si vybavovania od mzdárky, resp. personálneho oddelenia.
Ja sa s tým denno-denne stretávam a po toľkých rokoch už viem rozoznať, či to na mňa zamestnanec skúša, alebo fakt nie je informovaný, že kto má čo vybavovať.
... ja len toľko.
Pekný deň
MirkaV
17.08.04,14:27
súhlasím s vladan :)
Julo
27.08.04,08:39
vladan, plne s Tebou súhlasím. Možno som to nepochopil správne, ale mne sa ten tón nepáčil. Myslím si, že profesionalita spočíva aj v správnom poradení. Čiže nie vo vybavovaní za niekoho, ale zdôrazňujem - PORADENÍ. Mne však zrejme to akosi ušlo, ak ste viacerí to pochopili inak. Mea culpa.
vladan
27.08.04,09:33
neva,
Pekný deň