monikago
28.09.10,11:10
ahojte, chcem sa spýtať, keď vyšleme zamestnanca na kurz, ktorý mu preplatíme v celej sume a dáme mu podpísať, že po skončení školenia musím odpracovať ešte minimálne 1 rok pre našu firmu, môžem si celú sumu za školenie dať do nákladov, alebo treba zamestnancovi dať preplatiť aj nejaku alikvôtnu čiastku?
ďakujem za odpoveď
Tweety
28.09.10,09:12
ahojte, chcem sa spýtať, keď vyšleme zamestnanca na kurz, ktorý mu preplatíme v celej sume a dáme mu podpísať, že po skončení školenia musím odpracovať ešte minimálne 1 rok pre našu firmu, môžem si celú sumu za školenie dať do nákladov, alebo treba zamestnancovi dať preplatiť aj nejaku alikvôtnu čiastku?
ďakujem za odpoveď
Môžeš to do nákladov na vzdelávanie účtovať celé.
Martin Mocko
28.09.10,09:14
Jedna vec je vzdelávanie zamestnancov:

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na
....
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia,

Druhá vec je dodatok k pracovnej zmlue. A tieto dve veci spolu nesúvisia.
monikago
28.09.10,09:18
Jedna vec je vzdelávanie zamestnancov:

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na
....
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia,

Druhá vec je dodatok k pracovnej zmlue. A tieto dve veci spolu nesúvisia.


tak prosím, čo mi odporúčate, lebo je v našom záujme poslať zamestnanca na školenie a samozrejme mu ho chceme aj preplatiť

ďakujem
Martin Mocko
28.09.10,10:54
tak prosím, čo mi odporúčate, lebo je v našom záujme poslať zamestnanca na školenie a samozrejme mu ho chceme aj preplatiť

ďakujem

Neviem, čo chceš počuť. Ak školenie súvisí s výkonom práce, tak ide v plnej výške o daňovo uznateľný náklad s odpočtom DPH. Ak sa popri tom zamestnávateľ rozhodne zamestnanca zaviazať v pracovnej zmluve dodatkom napr. že bude musieť pre firmu pracovať ešte 2 roky, inak uhradí alikvotnú časť nákladov na školenie...taktiež je to možné.
Tweety
28.09.10,10:55
Neviem, čo chceš počuť. Ak školenie súvisí s výkonom práce, tak ide v plnej výške o daňovo uznateľný náklad s odpočtom DPH. Ak sa popri tom zamestnávateľ rozhodne zamestnanca zaviazať v pracovnej zmluve dodatkom napr. že bude musieť pre firmu pracovať ešte 2 roky, inak uhradí alikvotnú časť nákladov na školenie...taktiež je to možné.
mimotemy I tak še dá, i tak še dá.:)
Betina2
12.01.11,14:38
Dobrý deň, firma chce zamestnať nového zamestnanca. Avšak tento musí pred nástupom absolvovať školenie ukončené skúškou (podmienka zo zákona). Firma ho preto poslala na školenie, ktoré trvalo týždeň a zaplatila okrem školenia aj ubytovanie tohto človeka. Avšak pracovná zmluva ešte nebola uzatvorená a nemám ani žiadnu písomnú dohodu alebo príslub, že nastúpi. Ten človek by mal nastúpiť až od februára alebo marca 2011, pritom školenie bolo v decembri 2010. Dodávateľ nám poslal v decembri vyúčtovaciu faktúru + mám doklad aj o ubytovaní. Doklady sú písané na adresu našej firmy a na doklade o ubytovaní je aj meno tohto budúceho zamestnanca (teda 100% neviem, či nastúpi, ale vraj to prislúbil )
Pýtam sa, či môžem odpočítať DPH na vstupe z faktúry za školenie tohto človeka, ked v čase školenia ešte našim zamestnancom nebol (mám faktúru so všetkými náležitosťami zákona o DPH, nechýba ani naše IČ DPH) a takisto aj z ubytovania. A ako sa vysporiadať so zaúčtovaním nákladu....či v roku 2010 prijatú faktúru aj doklad o ubytovaní dať ako náklad bud.období, kedže zamestnaný bude až od februára a po nástupe do TPP to preúčtovať na normálny náklad alebo ako to mám spraviť? Všetko ako nedaňový náklad roku 2010....
Problém je, že medzi budúcim zamestnávateľom a budúcim zamestnancom neexistuje ani žiadna písomná dohoda o zvyšovaní kvalifikácie ani nič podobné, čo by preukazovalo, že tento zamestnanec naozaj dodrží podmienky, skúšky úspešne vykonaná a aj nastúpi (aj ked o tom nepochybujem, len na papieri to nemám). Bez tých skúšiek totiž túto prac.pozíciu nemôže vykonávať (tieto skúšky pre danú pozíciu nariaďuje zákon) a preto musí skúšky aj školenie absolvovať ešte pred uzavretím PP na danú pozíciu. A príjmať ho na inú pozíciu ešte pred školením s vedomím, že aj tak nič nebude robiť, tak to sa firme nevidí.....
Prosím Vás, čo by ste mi poradili, ako toto doriešiť, jednak účtovne jednak daňovo a aj DPH a jednak dokladovo, ako to ošetriť do budúcnosti, aby neboli takéto komplikácie. Problém je aj v tom, že tentokrát to prechádza ešte aj cez prelom rokov...keby aspoň tie skúšky a začiatok PP boli v rovnakom roku......ale nie sú.
Podľa mňa totiž nemôžem uvažovať o zvyšovaní kvalifikácie zamestnancov, lebo on ním ešte nie je.
Ďakujem za každú radu.
Betina2
15.01.11,08:31
Dobrý deň, firma chce zamestnať nového zamestnanca. Avšak tento musí pred nástupom absolvovať školenie ukončené skúškou (podmienka zo zákona). Firma ho preto poslala na školenie, ktoré trvalo týždeň a zaplatila okrem školenia aj ubytovanie tohto človeka. Avšak pracovná zmluva ešte nebola uzatvorená a nemám ani žiadnu písomnú dohodu alebo príslub, že nastúpi. Ten človek by mal nastúpiť až od februára alebo marca 2011, pritom školenie bolo v decembri 2010. Dodávateľ nám poslal v decembri vyúčtovaciu faktúru + mám doklad aj o ubytovaní. Doklady sú písané na adresu našej firmy a na doklade o ubytovaní je aj meno tohto budúceho zamestnanca (teda 100% neviem, či nastúpi, ale vraj to prislúbil )
Pýtam sa, či môžem odpočítať DPH na vstupe z faktúry za školenie tohto človeka, ked v čase školenia ešte našim zamestnancom nebol (mám faktúru so všetkými náležitosťami zákona o DPH, nechýba ani naše IČ DPH) a takisto aj z ubytovania. A ako sa vysporiadať so zaúčtovaním nákladu....či v roku 2010 prijatú faktúru aj doklad o ubytovaní dať ako náklad bud.období, kedže zamestnaný bude až od februára a po nástupe do TPP to preúčtovať na normálny náklad alebo ako to mám spraviť? Všetko ako nedaňový náklad roku 2010....
Problém je, že medzi budúcim zamestnávateľom a budúcim zamestnancom neexistuje ani žiadna písomná dohoda o zvyšovaní kvalifikácie ani nič podobné, čo by preukazovalo, že tento zamestnanec naozaj dodrží podmienky, skúšky úspešne vykonaná a aj nastúpi (aj ked o tom nepochybujem, len na papieri to nemám). Bez tých skúšiek totiž túto prac.pozíciu nemôže vykonávať (tieto skúšky pre danú pozíciu nariaďuje zákon) a preto musí skúšky aj školenie absolvovať ešte pred uzavretím PP na danú pozíciu. A príjmať ho na inú pozíciu ešte pred školením s vedomím, že aj tak nič nebude robiť, tak to sa firme nevidí.....
Prosím Vás, čo by ste mi poradili, ako toto doriešiť, jednak účtovne jednak daňovo a aj DPH a jednak dokladovo, ako to ošetriť do budúcnosti, aby neboli takéto komplikácie. Problém je aj v tom, že tentokrát to prechádza ešte aj cez prelom rokov...keby aspoň tie skúšky a začiatok PP boli v rovnakom roku......ale nie sú.
Podľa mňa totiž nemôžem uvažovať o zvyšovaní kvalifikácie zamestnancov, lebo on ním ešte nie je.
Ďakujem za každú radu.

Posúvam.
Ď.
Tweety
15.01.11,08:33
Dobrý deň, firma chce zamestnať nového zamestnanca. Avšak tento musí pred nástupom absolvovať školenie ukončené skúškou (podmienka zo zákona). Firma ho preto poslala na školenie, ktoré trvalo týždeň a zaplatila okrem školenia aj ubytovanie tohto človeka. Avšak pracovná zmluva ešte nebola uzatvorená a nemám ani žiadnu písomnú dohodu alebo príslub, že nastúpi. Ten človek by mal nastúpiť až od februára alebo marca 2011, pritom školenie bolo v decembri 2010. Dodávateľ nám poslal v decembri vyúčtovaciu faktúru + mám doklad aj o ubytovaní. Doklady sú písané na adresu našej firmy a na doklade o ubytovaní je aj meno tohto budúceho zamestnanca (teda 100% neviem, či nastúpi, ale vraj to prislúbil )
Pýtam sa, či môžem odpočítať DPH na vstupe z faktúry za školenie tohto človeka, ked v čase školenia ešte našim zamestnancom nebol (mám faktúru so všetkými náležitosťami zákona o DPH, nechýba ani naše IČ DPH) a takisto aj z ubytovania. A ako sa vysporiadať so zaúčtovaním nákladu....či v roku 2010 prijatú faktúru aj doklad o ubytovaní dať ako náklad bud.období, kedže zamestnaný bude až od februára a po nástupe do TPP to preúčtovať na normálny náklad alebo ako to mám spraviť? Všetko ako nedaňový náklad roku 2010....
Problém je, že medzi budúcim zamestnávateľom a budúcim zamestnancom neexistuje ani žiadna písomná dohoda o zvyšovaní kvalifikácie ani nič podobné, čo by preukazovalo, že tento zamestnanec naozaj dodrží podmienky, skúšky úspešne vykonaná a aj nastúpi (aj ked o tom nepochybujem, len na papieri to nemám). Bez tých skúšiek totiž túto prac.pozíciu nemôže vykonávať (tieto skúšky pre danú pozíciu nariaďuje zákon) a preto musí skúšky aj školenie absolvovať ešte pred uzavretím PP na danú pozíciu. A príjmať ho na inú pozíciu ešte pred školením s vedomím, že aj tak nič nebude robiť, tak to sa firme nevidí.....
Prosím Vás, čo by ste mi poradili, ako toto doriešiť, jednak účtovne jednak daňovo a aj DPH a jednak dokladovo, ako to ošetriť do budúcnosti, aby neboli takéto komplikácie. Problém je aj v tom, že tentokrát to prechádza ešte aj cez prelom rokov...keby aspoň tie skúšky a začiatok PP boli v rovnakom roku......ale nie sú.
Podľa mňa totiž nemôžem uvažovať o zvyšovaní kvalifikácie zamestnancov, lebo on ním ešte nie je.
Ďakujem za každú radu.
Nemôžeš to ČR, pretože školenie bolo v roku 2010, a kedže neide ešte o zamestnanca, bude to náklad daňovo neuznaný.
Betina2
15.01.11,09:12
Len ako to poriešiť nabudúce, aby to mohol byť náklad daňový....aké opatrenia alebo dohody....
Tweety
15.01.11,09:22
Len ako to poriešiť nabudúce, aby to mohol byť náklad daňový....aké opatrenia alebo dohody....
Ak by bol nejaký predzmluvný vzťah, to už by bolo o inom, alebo aspoň podpísaná PZ.
Betina2
15.01.11,09:49
OK, to zatial nemám v rukách....takže ak na nedaňový účet, tak ktorý...AE 528 ? alebo priamo na AE 518 nedaňový. Tá 528 sa mi zdá výstižnejšia. A samozrejme DPH neodpočítať.
Toto základné školenie sa konalo od 22.11.2010. Ale nastúpi do PP až od 1.3.2011 (asi). A čo ak nenastúpi? Lebo ešte musí vo februári 2011 zložiť skúšky, ktoré tiež budú mimo nášho mesta a zrejme aj s ubytovaním a hradiť to bude naša firma. Ak ich nezloží, tak neviem, čo bude .....ale verím, že zloží a riadne nastúpi. :) Stačilo by teda, ak by podpísal pracovnú zmluvu už s dátumom 21.11.2010, a bude v nej dátum nástupu 1.3.2011 ? To by fakt stačilo?
Ide o to, že naši riadni zamestnanci absolvujú tiež zdokonaľovacie školenie (už počas PP), kde to mám zatiaľ na daňovej 527AE - náklady na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov + odpočet DPH a oproti 321. Asi by tie školenia nemali byť na 518AE, že?
No a aký predzmluvný vzťah pri tomto základnom školení ešte neprijatého zamestnanca máš na mysli, aby to bolo ako daňový náklad akceptované? Nejakú písomnú dohodu? Čo by mala obsahovať? Tá suma je dosť vysoká a hned za dvoch ľudí + ubytovanie, tak ma to dosť súri....firma to chce samozrejme dostať do nákladu a aj DPH odpočítať, ak by bola nejaká možnosť. Ak to pripravím, daná osoba to určite podpíše. Potom by bolo možné aj DPH z faktúry odpočítať a aj z ubytovania? A čo s nákladmi na cestu? Konateľ im tuším aj cestovný lístok preplácal....len si neviem predstaviť, že ako robiť cesťák pre niekoho, kto ešte nie je zamestnancom ????
Vopred ďakujem.
jeso
15.07.11,07:47
tiež by ma zaujímal či správne účtujem školenia... /518 alebo 527/
zamestnanci boli na odbornej príprave osob na obsluhu zdvíhacích zariadení - zaúčtovala som to na 527 xxx+odpočet DPh oproti 321
následne prišla fa na preverenie odbornej spôsobilosti zamestnancov obsluhovať zdvíhacie zariadenia - zaúčtovala som to na 518 xxx + odpočet DPH oproti 321

je to takto správne ?dakujem
Katarína Cigánová
15.07.11,08:01
tiež by ma zaujímal či správne účtujem školenia... /518 alebo 527/
zamestnanci boli na odbornej príprave osob na obsluhu zdvíhacích zariadení - zaúčtovala som to na 527 xxx+odpočet DPh oproti 321
následne prišla fa na preverenie odbornej spôsobilosti zamestnancov obsluhovať zdvíhacie zariadenia - zaúčtovala som to na 518 xxx + odpočet DPH oproti 321

je to takto správne ?dakujem
Ja všetky školenia , odbornú spôsobilost apod. učtujem na 518 . Podla mňa to so sociálnymi nákladmi nemá nič spoločné .
na 527 dávam osobné ochranné pomocky , pracovné odevy , stravovanie - príspevok zamestnávatela , apod.
Stefan2005
15.07.11,08:47
Ja všetky školenia , odbornú spôsobilost apod. učtujem na 518 . Podla mňa to so sociálnymi nákladmi nemá nič spoločné....

... s týmto by som si nebol taký istý.
Aj v jednom z metodických pokynov DRSR stojí:
....podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. c) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom, ktorý možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone sú výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov.

... no a výdavky na pracovné a sociálne podmienky (včítane vzdelávania a rekvalifikácie) na 518-tku .....

P.S. konkrétne v pokyne sa uvádza ako výdavok zamestnávateľa na vzdelávanie: daňovník vyšle svoju zamestnankyňu - mzdovú účtovníčku na školenie k novému zákonu o sociálnom poistení....
jeso
15.07.11,09:03
Stefan mohol by si ten metodický pokyn zavesiť na poradu celý , neviem ho nájsť
dík
Katarína Cigánová
15.07.11,09:15
... s týmto by som si nebol taký istý.
Aj v jednom z metodických pokynov DRSR stojí:
....podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. c) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom, ktorý možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone sú výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov.

... no a výdavky na pracovné a sociálne podmienky (včítane vzdelávania a rekvalifikácie) na 518-tku .....

P.S. konkrétne v pokyne sa uvádza ako výdavok zamestnávateľa na vzdelávanie: daňovník vyšle svoju zamestnankyňu - mzdovú účtovníčku na školenie k novému zákonu o sociálnom poistení....
I tak si myslím , že aj ked v metodickom pokyne je to v jednej vete ako výdavok daňovo uznatelný , ešte to nemusí znamenat , že sa to všetko musí účtovat na jeden účet .
Stefan2005
15.07.11,09:29
Stefan2005
15.07.11,09:33
I tak si myslím , že aj ked v metodickom pokyne je to v jednej vete ako výdavok daňovo uznatelný , ešte to nemusí znamenat , že sa to všetko musí účtovat na jeden účet .

tu vôbec nešlo o daňovú uznateľnosť, ale to či má, alebo nemá vzdelávanie (školenie) niečo spoločného so sociálnymi nákladmi (najmä ak vyplývajú z iných zákonných predpisov, napr. ZP...)


...Podla mňa to so sociálnymi nákladmi nemá nič spoločné...na 527 dávam osobné ochranné pomocky , pracovné odevy , stravovanie - príspevok zamestnávatela , apod.
promont maja
15.07.11,10:11
... ja osobne, som zas toho názoru, že ide o náklady, ktoré sú spojené so zamestnancami ( ak ide o zamestnanca ...) akotakými, nakoľko zvyšovanie kvalifikácie je ukotvené aj v ustanoveniach Zákonníka práce ( napr. §§ 82, 140, 152 ..) ... a tak všetko vzdelávanie účtujem na účet 527 ..., resp. 528.