Roman1
14.11.05,13:44
Ak mám vystavený doklad z ERP v mesiaci september a obdržím ho od zamestnanca v mesiaci november môžem si odpočítať DPH v novembri, ale podať DDP DPH za september. Má niekto k tejto problematike usmernenie.
Jana Acsová
14.11.05,12:46
Ak mám vystavený doklad z ERP v mesiaci september a obdržím ho od zamestnanca v mesiaci november môžem si odpočítať DPH v novembri, ale podať DDP DPH za september. Má niekto k tejto problematike usmernenie.Právo na odpočítanie DPH z dokladu z ERP môžete uplatniť za mesiac september a október. Ak ste ho obdržali neskôr, musíte odôvodniť, prečo sa tak stalo. Mám za to, že iba v odôvodnených prípadoch možno uplatniť odpočítanie dane v období, keď sa doklad z ERP obdrží: napr. vnútorný predpis firmy na zúčtovanie drobných nákupov, doklad z ERP priložený v dobierke atď.
Jana Acsová
14.11.05,12:48
Adra
20.01.06,16:10
Zdravím, budem robiť DPH - priznanie prvý krát, preto by ma zaujímalo, či si okrem faktúr môžem uplatniť DPH z pokl. bločkov napr. za materiál, nástroje, kancel. potreby, PHM?
Vďaka
Paula
20.01.06,16:31
Zdravím, budem robiť DPH - priznanie prvý krát, preto by ma zaujímalo, či si okrem faktúr môžem uplatniť DPH z pokl. bločkov napr. za materiál, nástroje, kancel. potreby, PHM?
VďakaAk tieto výdavky súvisia s podnikaním a doklady majú všetky náležitosti podľa zákona ,potom môžeš. Čo sa týka odpočtu DPH z PHM, je potrebné uviesť, či sa jedná o vozidlo zaradené do majetku firmy, alebo súkromné vozidlo, do firmy nezaradené, prenajaté....
martina100
16.04.09,10:49
Ahojte poradaci, mozem si uplatnit DPH z blocku ERP, ak IC DPH dodavatela je tam dopisane len perom? Som si to overila cez drsr, tak platcami su...
Jana Acsová
16.04.09,11:44
Ahojte poradaci, mozem si uplatnit DPH z blocku ERP, ak IC DPH dodavatela je tam dopisane len perom? Som si to overila cez drsr, tak platcami su...
Ak je stále v texte zákona, že faktúrou je aj doklad vyhotovený ERP, tak rukou dopísané číslo ERP nevyhotovila a problém mať podľa môjho názoru môžete. Odporúčam doriešiť to s vyhotoviteľom dokladu, ktorý zaň zodpovedá.
martina100
16.04.09,11:49
Uz ho vraj viaceri nato upozornili, ale nejak stale vydava taketo doklady. Co potom s tym DPH? Mozem to dat ako VOZD? Alebo radsej ako VNZD a neuplatnit DPH?
Jana Acsová
16.04.09,11:49
Uz ho vraj viaceri nato upozornili, ale nejak stale vydava taketo doklady. Co potom s tym DPH? Mozem to dat ako VOZD? Alebo radsej ako VNZD a neuplatnit DPH?Neuplatniť a neovplyvňujúci. Škoda.
martina100
16.04.09,12:02
Dakujem.
martina100
22.07.09,05:56
Ahojte, zas sa chcem vratit k tejto teme. Ked je na doklade z ERP uvedene IČ DPH a je tam len cislo bez SK, tiez sa to neda uplatnit?
babi2
22.07.09,06:26
Ahojte, zas sa chcem vratit k tejto teme. Ked je na doklade z ERP uvedene IČ DPH a je tam len cislo bez SK, tiez sa to neda uplatnit?

§71 ods.(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,

Čiže musí obsahovať identifikačné číslo pre daň a to je IČ DPH, tento tvoj doklad má vlastne číslo DIČ
malo by tam byť to IČ DPH s SK, aby bolo jasné že je plátcom na SK
Ejo
22.07.09,06:37
Neuplatniť a neovplyvňujúci. Škoda.
A základ dane z tohto bločku bude VOZD? Ĺen DPH bude VNZD v kolonke DPH bez nároku na odpočet?
martina100
22.07.09,06:46
cize to SK na blocku vobec nemusi byt?
evina
22.07.09,06:47
A základ dane z tohto bločku bude VOZD? Ĺen DPH bude VNZD v kolonke DPH bez nároku na odpočet?
áno
babi2
22.07.09,07:10
cize to SK na blocku vobec nemusi byt?
Opravila som svoj príspevok, neuvedomila som si, že vlastne ten tvoj doklad má DIČ, IČ DPH je tvar DIČ iba pred ním je skratka krajiny v ktorej platiteľ daň odvádza
martina100
22.07.09,07:16
no ano, je tam len DIC, nie IC DPH. Tak mozem si tu DPH-cku uplatnit?
evina
22.07.09,07:27
no ano, je tam len DIC, nie IC DPH. Tak mozem si tu DPH-cku uplatnit?

IC DPH je povinnou náležitosťou dokladu podľa §71, ak tam nie je nemôžeš si DPH uplatniť, alebo požiadaj dodávateľa o doplnenie,...
martina100
22.07.09,07:34
Dakujem diefcata, ja som tu DPH neuplatnila, len som si to chcela overit. Uz som sa s tym stretla na dokladoch viacerych firiem. To nikomu inemu nevadi?
brato
02.08.09,07:23
Čavte poradaci!
Možem si uplatnit DPH ak nakupujem tovar z Rakuska a mam len bloček od ERP?
Budem mať čoskoro obchod z drogeriu a planujem nakupovat nejaky tovar Rakusku.Da sa to?
Orsz
05.08.09,21:34
Čavte poradaci!
Možem si uplatnit DPH ak nakupujem tovar z Rakuska a mam len bloček od ERP?
Budem mať čoskoro obchod z drogeriu a planujem nakupovat nejaky tovar Rakusku.Da sa to?

Nie nedá. Ak si platcom DPH, tak sa dohodni s predajcom v Rakúsku, aby tento tovar uvádzal na faktúru s oslobodením a ty urobíš potom samozdanenie.
zk24
21.07.11,13:34
Ahojte,

mam takuto otazku:

Slovensky platca DPH ma narok na odpocet DPH z FA, a do programu zadavam toto:
Odpocitanie dane podla § 51, ods.1, pismeno a), plný odpočet (R22,23)

Ked mam blok z ERP: zadavam:
a) ak je suma do 1659,70 €:
Odpocitanie dane podla § 51, ods.1, pismeno a), plný odpočet (R22,23)

b) ak cena je vyssia ako 1659,70 €:
Odpocitanie dane podla § 49, ods.2, písmeno b), plný odpočet (R20, R21)

Je to tak spravne? Ide mi o ten priklad s ERP b) - a teda ze je to § 49 (modrým)?

Dakujem.
a_je_to
21.07.11,14:27
Ahojte,

mam takuto otazku:

Slovensky platca DPH ma narok na odpocet DPH z FA, a do programu zadavam toto:
Odpocitanie dane podla § 51, ods.1, pismeno a), plný odpočet (R22,23)

Ked mam blok z ERP: zadavam:
a) ak je suma do 1659,70 €:
Odpocitanie dane podla § 51, ods.1, pismeno a), plný odpočet (R22,23)

b) ak cena je vyssia ako 1659,70 €:
Odpocitanie dane podla § 49, ods.2, písmeno b), plný odpočet (R20, R21)

Je to tak spravne? Ide mi o ten priklad s ERP b) - a teda ze je to § 49 (modrým)?

Dakujem.

Ak je na bloku z ERP suma vyššia, ako 1659,70 ... nech upozorní užívateľa, že má vyžiadať úplnú faktúru. Lebo blok s vyššou sumou sa nepovažuje za faktúru, iba za doklad o zaplatení. Nemám s tým síce priamu skúsenosť, ale z textu § 71, odds. 5 to priamo vyplýva ... a niekto môže byť pri prípadnej kontrole nepríjemne dôsledný.
Ten § 49, ods. 2, písm. b sa týka odpočtu dane, ktorá sa najprv vyčísli v riadkoch 09 a 10, až potom v 20 a 21.
Mária Mojžišová
06.11.12,09:31
Ahojte. Nie som moc skúsená a preto Vás prosím o radu. Má nárok na odpočet DPH FO-živnostník, účtujúci v JÚ, platiteľ DPH z bločku ERP za vystavenie certifikátu-elektronický podpis, ak v potvrdení o vydaní certifikátu je uvedený žiadateľ FO-živnostník len jeho meno,priezvisko, bydlisko,rodné číslo a číslo OP a nie údaje jeho firmy IČO a IČ DPH? Poznamenávam že ZEP vybavoval len kvôli firme, zasielaniu výkazov elektronicky na DÚ a toto potvrdenie zakladám spolu s bločkom do účtovníctva . Ďakujem za pochopenie a usmernenie.
Tweety
06.11.12,09:33
Ahojte. Nie som moc skúsená a preto Vás prosím o radu. Má nárok na odpočet DPH FO-živnostník, účtujúci v JÚ, platiteľ DPH z bločku ERP za vystavenie certifikátu-elektronický podpis, ak v potvrdení o vydaní certifikátu je uvedený žiadateľ FO-živnostník len jeho meno,priezvisko, bydlisko,rodné číslo a číslo OP a nie údaje jeho firmy IČO a IČ DPH? Poznamenávam že ZEP vybavoval len kvôli firme, zasielaniu výkazov elektronicky na DÚ a toto potvrdenie zakladám spolu s bločkom do účtovníctva . Ďakujem za pochopenie a usmernenie.
ÁNo, má nárok na uplatnenie odpočtu.
mirka134
06.11.12,17:35
ÁNo, má nárok na uplatnenie odpočtu.


Ja by som Vás chcela poprosiť a ked si vybavoval tento ZEP ešte pred registrovaním sa na dph §4

môže si spätne teraz v prvom dph žiadať o vrátenie dph?
dakujem
Tweety
06.11.12,18:11
Ja by som Vás chcela poprosiť a ked si vybavoval tento ZEP ešte pred registrovaním sa na dph §4

môže si spätne teraz v prvom dph žiadať o vrátenie dph?
dakujem
Nie.