orech11
28.09.10,14:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať, čo v prípade ak dôjde v priebehu exekučného konania k zániku oprávnaného - právnickej osoby (s.r.o.). Ako by mal ďalej exekútor postupovať ?
Mária27
28.09.10,16:51
Obč. súdny poriadok
"§ 254
Na výkon rozhodnutia a na exekučné konanie podľa osobitného zákona34h) sa použijú ustanovenia predchádzajúcich častí, ak nie je v tejto časti uvedené inak. Rozhoduje sa však vždy uznesením.".

§ 92
(2) Ak po začatí konania nastala právna skutočnosť, s ktorou právne predpisy spájajú prevod alebo prechod práv alebo povinností, o ktorých sa koná, môže navrhovateľ alebo ten, na koho boli tieto práva alebo povinnosti prevedené, alebo na koho prešli, navrhnúť, aby do konania na miesto doterajšieho účastníka vstúpil ten, na koho boli tieto práva alebo povinnosti prevedené alebo na koho prešli.
(3) Súd vyhovie návrhu, ak sa preukáže, že po začatí konania nastala právna skutočnosť uvedená v odseku 2, a ak s tým súhlasí ten, kto má vstúpiť na miesto navrhovateľa; súhlas odporcu alebo toho, kto má vstúpiť na jeho miesto, sa nevyžaduje. Právne účinky spojené s podaním návrhu na začatie konania zostávajú zachované.
deha
29.09.10,05:26
V prípade ak povinný uhradí dlžnú sumu počas podania exek. úradu na súd a do vyrieknutia súd. rozhodnutia priamo navrhovateľovi, čo sa potom deje? Exekúcia sa stopne? A čo poplatky?
Mária27
29.09.10,06:08
Poplatky ti nikto neodpustí.
deha
29.09.10,07:42
Ani ked ide o exekučný titul výživné pre plnoleté dieťa a návrh si podáva samo?-nemá príjem
iriska
29.09.10,07:55
neviem, či si na strane oprávneného alebo povinného

povinný vždy platí trovy exekúcie ak plnil počas trvania exekúcie

exekúcia sa nestopne, musí sa zastaviť a to na návrh niektorého z účastníkov (upozorňujem, že ak zastavenie navrhne oprávnený pred tým, ako sú uhradené trovy, exekútor si ich dá na súde priznať od neho)
deha
29.09.10,10:07
Pýtam sa v mene oprávneného. Povinný po obdržaní doruč. lístku z pošty/ vôbec nemuselo ísť o predmetnú exekúciu/ kontaktoval oprávnného a chcel mu to uhradiť cash. Ale oprávnený -študent VŠ-mal obavy pred poplatkami. Takže čo by ste vlastne poradili? Asi len prebrať výživné prostredníctvom exekútora, ved ked ten študent poplatí tie poplatky z neho, nič mu neostane, nie?
iriska
30.09.10,10:58
nech si to prevezme z ruky do ruky, podpíše príjmový, donesie exekútorovi ukázať, ten si založí kópiu do spisu a od povinného bude vymáhať ďalej svoje trovy
v podstate je jedno, či to povinný zaplatí exekútorovi alebo priamo oprávnenémo (od toho nezávisí povinnosť platiť trovy)
eco 1
22.10.10,06:15
dobry den, ja mam otazku, co v pripade, ze v priebehu exekucneho konania vstupi sro do likvidacie?
eco 1
22.10.10,07:22
vie mi nekto poradit? velmi prosim dakujem
DigiDrone
22.10.10,09:02
Orech11: závisí od toho, či zanikla bez právneho nástupcu (zlikvidovaná alebo zrušená v konkurze alebo bez likvidácie pre nedostatok majetku) alebo s právnym nástupcom (zlúčenie, splynutie).


dobry den, ja mam otazku, co v pripade, ze v priebehu exekucneho konania vstupi sro do likvidacie?

nič sa nedeje, exekúcia normálne pokračuje, spoločnosť má naďalej zakázané nakladať s majetkom
eco 1
22.10.10,10:10
a ako ma likvidator likvidovat, ked nesmie nakladat s majetkom firmy ale nesmie ani uprednostnit ziadneho veritela?
DigiDrone
22.10.10,14:19
a ako ma likvidator likvidovat, ked nesmie nakladat s majetkom firmy ale nesmie ani uprednostnit ziadneho veritela?

V súlade so zákonom? Nijako. Ak naloží s majetkom firmy napriek zákazu, môžu ho veritelia žalovať a ísť až do osobného majetku likvidátora.
Ak likvidátor uprednostní veriteľa, môžu sa ukrátení veritelia domáhať svojich peňazí žalobou o odporovateľnosť. A zase by to mohlo ísť až na vrub osobného majetku likvidátora. Okrem toho, v oboch prípadoch by mohli nahnevaní veritelia podať trestné oznámenia napr. pre TČ poškodzovania veriteľa a i.
To bol zákon. V praxi existujú viac či menej riskantné cesty, ale potom treba počítať s tým že sa zas...te.