patrix242
28.09.10,14:26
Zdravim.

Bol som nútený spraviť okolo domu plot. Vybral som si jednostranne štiepané plotové tvárnice. Vyberal som si firmu z viacerých ponúk, nebral som najlacnejšie, ale aj tak som musel prvú vyhodiť. Šuplikanti...

ale teraz otázky:

- je to v tvare U, dĺžka 20m, výška 160cm
- robili základy šírka 40cm, hĺbka niekde 60cm, niekde 40cm, pretože pod tým bol už nejaký tvrdší betónový základ - bude to stačiť ? je to pri Blave, takže nemrznúca je tuším okolo 50.
- základy sa zaliali a v celej dĺžke sa napichali 8mm roxory. V časti kde bol základ iba 40cm sa natĺkli kladivom aj do toho nižšieho spevneného povrchu.
- na tento základ by sa mala položiť nejaká hydroizolácia ? čiže medzi základy a tvárnice ? čo najlepšie použiť ?
- tie roxory tam vkladali, ked bol ešte betón redší, takže tie otvory sú trošku väčšie a roxory sa v nich hýbu. Bude to vadiť, alebo sa to ďalšími vrstvami spevní ?
- potom by sa mali nasúvať tie tvárnice do tých roxorov. Treba dávať ďalšie roxory aj horizontálne ?
- po každom treťom riadku by sa do dier nalial betón. Môže to byť z toho štrku, aký som použil na základy ? tuším 0,22 ?
- chcel by som mať minimálne špáry, ale nie zasa bez špár. Neverím, že tie tvárnice sú zasa tak presné. Ako tam ponechať tú špáru ? klásť to na nejaké krížiky, lebo tvárnice sú dosť ťažké a malta mi ich nepodrží.
- ako, respektíve čím špárovať tú štiepanú stranu ?
- no a posledná rada, čo je vhodnejšie medzi st´lpiky ? latovky z dreva ? alebo teraz som videl nejaké plastové ? Problém bude aj s tým, že v jednej časti je plot oválny.

uff, je toho dosť.
budem veľmi rád, keď mi skúsite napísať váš názor na moje otázky.

vďaka...
Palusko.sk
28.09.10,13:51
- 40-60cm zaklad je v pohode, zalezi aj od zeminy
- hydroizolacia je zbytocna, je to beton a aj tak na to bud eliat, skor je vhodne dat tam mopovu foliu okolo zakladu a mozno ho natriet penetrakom aby menej vlhol a ked hej nech sa to rychlejsie odpari
- roxory podla technickeho listu, vhodne aj horizontalne, zalezi od vysky plotu, ked sa trochu hybu nevadi to sa zaleje
- ten strk je asi najvhodnejsi na to
- ja som to nesparoval vobec a vypada to super... videl som aj sparovane aj brusene spary a je to nechutna robota a uplne zbytocna... staci to vediet dobre ukladat nech to chyti peknu mapu
220870
28.09.10,16:48
Základ je dobrý,hydroizolácia zbytočná,roxor sa dáva aj horizontálne.S tak hrubým štrkom asi budete musieť zalievať každý rad samostatne ,možno dva by sa dali,to uvidíte.Tvárnice sa do roviny zrovnávajú alebo kladú na kliny môžete použiť aj stavebné lepidlo.Taktiež sa to dá s tým stavebným lepidlom špárovať.
patrix242
06.10.10,20:33
Este jedna otazka. Rady tvarnic kladli na kliny( roxor ) a na maltu, takze horizontalne medzery su v pohode. Co je problem, ze do vertikalnych medzier, cize medzi tvarnice po stranach nedavali nic. Teraz cez tie skary presvita. Pokial to budu sparovat prstami - inak sa ani nebude dat, kedze su to stiepane tvarnice, tak sparovacku tam daju max do 1cm hlbky.
Nevypada mi to po case, hlavne po zime ? Ako tam dostat nejaku maltu do stredu ? Pocul som ze sa to da nejakou pistolou ???

za rady diky moc...
220870
07.10.10,03:28
Keď to kladieme tak tie tvárnice kladieme na lepidlo.Na špárovanie sáček od mlieka.