augusta
28.09.10,16:05
Dobrý deň, neviem, do akej témy by som mala zaradiť svoj problém. Dúfam, že si to prečíta čo najviac ľudí a že mi niekto poradí. Môj syn-stredoškolák brigádoval v lete v DHL Logistics Tesco sklade v Gáni. Prácu mal cez agentúru OR (Roland Órás, Javorinka) a do práce nastupoval po telefonickom vyzvaní p. Órásovej - keďže práce vždy nebolo. Za júl dostal výplatu, v ktorej mu vyplatili len cca 60% odpracovaných dní - odpracoval 17 dní, výplatu dostal za 10 dní - len peniaze na účet bez akéhokoľvek dokladu. Za august nedostal peniaze doteraz. Pani Órásová mu nereagovala na SMS, mobil mala vždy nedostupný. Mne dnes "zázrakom" mobil zodvihla a presviedčala ma, že peniaze vyplatia do 15.10. Podobne dopadlo min. 5 ďalších študentov-brigádnikov.
DHL po negatívnych skúsenostiach viac s touto agentúrou nespolupracuje.
Stredoškoláci, ktorí si chceli niečo zarobiť (často sa tam dosť nadreli,vykladali kamióny), ostali bez peňazí.
Bolo by prehnane optimistické veriť, že chlapci nejaké peniaze dostanú. A podobne môžu pochodiť ďalší v budúcnosti.
Na koho sa v takejto situácii obrátiť? Na aký kontrolný orgán? Medializovali by ste to? A ako? Mojím cieľom je ochrániť ostatných pred podvodníkmi.
Za Vaše rady vopred ďakujem
veronikasad
28.09.10,15:05
Ak má platnú dohodu alebo pracovnú zmluvu, podaj podnet na Inšpekciu práce
arizona
28.09.10,15:11
Skús dať podnet na inšpektorát práce ( vygúgli si podľa mesta)
http://www.narodnyinspektoratprace.sk/
Neviem, či sa zaoberajú anonymnými sťažnosťami, ale ak uvedieš adresu a kontakt, tak ťa budú informovať písomne ako kontrola dopadla...
IP pri kontrolách neuvádza meno, od koho kontakt dostali.
Ak nevyplatili mzdu viacerým, môžeš uviesť aj ich mená,je to dôveryhodnejšie ak sa nájdu viacerí oklamaní.Aj ked boli iba brigádnici, mali by dostať nejaký doklad. Mali vôbec nejakú zmluvu s tou agentúrou koľko majú dostať na hod. a podobne?
majky56444
05.10.10,19:17
Mám podobnú skúsenosť ako vy so svojim synom. Možnosti na nápravu resp. trest je inšpektorát práce ako už spomínal predošlý príspevok, v dalšom podanie trestného oznámenia na polícii. Túto skutočnosť som už konzultoval s políciou, nakoľko v okolí môjho syna je viac podvedených brigádnikov-študentov. No a posledným krokom má byť podanie návrhu na súd o vydanie platobného rozkazu voči p.Rolandovi Orásovi. Pri podaní platobného rozkazu by sme vychádzali zo zmluvy, kde je deklarovaná hodinová mzda v hrubom vo výške 4,29 eura na 1 hodinu, čiže v čistom po odpočítaní 19 % dane 3,48 € na 1 hodinu práce.
Podanie návrhu na súd bude spojené so zaplatením poplatku vo výške 6% žalovanej sumy plus výdavky na právne služby, ktoré však tiež zaviaže súd na úhradu p. Rolandovi Orásovi. Teraz je na nás, či sa spojíme a podáme podnet na IP, trestné oznámenie a návrh na súd spoločne alebo každý individuálne. Vystáva však otázka či dáme šancu p. Orásovi do 15. 10. 2010, kedy deklaroval úhradu miezd a opísané kroky budeme realizovať po tomto termíne, alebo nebudeme čakať a pristúpime k týmto ráznym krokom ihneď. Môže prísť aj k situácii, kedy kedy mzdy nebudú uhradené v plnej výške a je na každom osobitne, či si bude nárokovať zvyšok touto cestou.
Ja osobne pôjdem touto cestou až do konca. Ing. Tibor Vrábel