reading
28.09.10,18:31
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu : Je nejak určené vzdelanie starostu obce??? Je možné aby starosta bol starostom 16 rokov so ZŠ??? Nie je podmienka nejakého vzdelavania pre starostov??? ďakujem za odpoved..
dana99
28.09.10,16:46
Pokiaľ viem, stačí, aby mal čistý register trestov a 18 rokov.
ludacar
28.09.10,16:47
na kandidatúru na starostu je potrebné spĺňať vek 18 rokov, štátny občan SR, čistý register trestov - nič viac zákon o obecnom zriadení nevyžaduje. Vzdelanie nie je predpísané. Niekoľko rokov som bola zamestnancom verejnej správy.
reading
28.09.10,16:56
na kandidatúru na starostu je potrebné spĺňať vek 18 rokov, štátny občan SR, čistý register trestov - nič viac zákon o obecnom zriadení nevyžaduje. Vzdelanie nie je predpísané. Niekoľko rokov som bola zamestnancom verejnej správy.


no určite to nie je 18 rokov ale 25!!!! ale je ťažko jednať s človekom, ktorý má len základné vzdelanie... nie je nikde podmienka aspon začatia vzdelávania pre starostov??? podľa mna to je dost zla vizitka, že štatutár obce je v podstate nevzdelany clovek...
zdenka131
28.09.10,17:06
Súčasná právna úprava totiž viaže kandidatúru na post starostu obce, okrem trvalého pobytu v obci, iba jediným spôsobom, a tým je vek – najmenej dvadsaťpäť rokov.

http://www.civil.gov.sk/archiv/CASOPIS/2006/14/1414kr.htm
sarasara
28.09.10,17:29
Súhlasím so zdenka131. Budú voľby, postavte iného kandidáta a pokúste sa o to, aby ho zvolila väčšina. Prečo máte 16 rokov toho istého, nevzdelaného starostu?
reading
29.09.10,11:57
Súhlasím so zdenka131. Budú voľby, postavte iného kandidáta a pokúste sa o to, aby ho zvolila väčšina. Prečo máte 16 rokov toho istého, nevzdelaného starostu?

Ďakujem ze odpoveď ale u nás je to tak... pol obce je rodina starostovi... mozme sa pokusit o zvolenie druheho, ale neviem.... starostovi chybaju este roky do dochodku tak bude robit vsetko preto aby tam zostal... doslovne vsetko...
Lubo44
29.09.10,12:08
Ďakujem ze odpoveď ale u nás je to tak... pol obce je rodina starostovi... mozme sa pokusit o zvolenie druheho, ale neviem.... starostovi chybaju este roky do dochodku tak bude robit vsetko preto aby tam zostal... doslovne vsetko...
Na škole som robil analýzu komunálnych volieb v jednej obci a je veru pravda, že rodinné väzby sú veľmi rozhodujúce pri voľbe starostu. O to viac by ste sa mali snažiť v kampani a vysvetliť ľuďom že váš kandidát je lepší ako nevzdelaný človek. Good Luck!
pepsikova
29.09.10,12:48
...záleží od toho, aký je to človek, či je rozhľadený, múdry a obci nápomocný..či sa stará o ľudí..vtedy nepotrebuje ani tých" 5 ľudových",pokiaľ je na prospech pre obyvateľov...a môže mať aj dve vysoké školy, ak je to chamtoš len pre seba a svojich,ryžuje na obci a ľudí má na háku...takých je, bohužiaľ, väčšina...
reading
29.09.10,19:17
...záleží od toho, aký je to človek, či je rozhľadený, múdry a obci nápomocný..či sa stará o ľudí..vtedy nepotrebuje ani tých" 5 ľudových",pokiaľ je na prospech pre obyvateľov...a môže mať aj dve vysoké školy, ak je to chamtoš len pre seba a svojich,ryžuje na obci a ľudí má na háku...takých je, bohužiaľ, väčšina...

no problem je v tom ze v tomto pripade je to nevzdelany a este i clovek kt. je chamtos, ryzuje na obci a ludi ma haku.... ta citacia uplne vystihuje nasho pana starostu... najhorsie je na tom to ze sa neda urobit nic, len pokus dosadenie niekoho ineho, ale....
day
29.09.10,19:57
reading mozete uviest konkretny priklad?
reading
02.10.10,02:47
reading mozete uviest konkretny priklad?

neviem co by ste chceli konkretne vediet???
jar88
02.10.10,06:19
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu : Je nejak určené vzdelanie starostu obce??? Je možné aby starosta bol starostom 16 rokov so ZŠ??? Nie je podmienka nejakého vzdelavania pre starostov??? ďakujem za odpoved..
Zaujímavá otázka od "vzdelaného", či stačí ZŠ na funkciu (politickú) voleného starostu.
Ty máš pocit, že si vzdelaný?
Aké že máš vzdelanie, že ťa neťahá naštudovať si aspoň zákon o obecnom zriadení.
Aké to máš vlastne vzdelanie, keď tvojmu starostovi stačí základné?
Danila
02.10.10,07:03
Zaujímavá otázka od "vzdelaného", či stačí ZŠ na funkciu (politickú) voleného starostu.
Ty máš pocit, že si vzdelaný?
Aké že máš vzdelanie, že ťa neťahá naštudovať si aspoň zákon o obecnom zriadení.
Aké to máš vlastne vzdelanie, keď tvojmu starostovi stačí základné?
Obávam sa, že dnes si rýpol do nesprávneho hniezda. reading položil viacmenej rečnícku otázku, a z jeho príspevkov pre mňa vyplýva, že čo-to- zo zákona o obecnom zastupiteľstve naštudoval. So starostom so základným vzdelaním je to zložité minimálne z toho dôvodu, že dnes už obecné zastupiteľstvo nerozhoduje o zvoze slamy a obecnej brigáde na streche kultúrneho domu, ale počúva už aj o pojmoch eurofondy, iné fondy, reprefondy, tak ktože to rieši za neho a v koho prospech? Nezačni mi vysvetľovať, že to rieši on, lebo sa v noci doučuje, lebo je dnes sloboda v rozhodovaní, a teda nemusíme chodiť ani do školy.....:)podľa tvojich neomylných názorov.
day
02.10.10,07:28
reading poukazal na starostove vzdelanie, nie na konkretne nedostatky, predpokladam, ze ide o osobny problem.

samozrejme starosta kazdej obce ma vacsie pravomoci ako niekedy, ale vzdelanie nepredurcuje starostu (cloveka) na uspech/neuspech

niekedy, pre ludi, lepsi starosta bez vzdelania ako so vzdelanim
Danila
02.10.10,10:35
reading poukazal na starostove vzdelanie, nie na konkretne nedostatky, predpokladam, ze ide o osobny problem.

samozrejme starosta kazdej obce ma vacsie pravomoci ako niekedy, ale vzdelanie nepredurcuje starostu (cloveka) na uspech/neuspech

niekedy, pre ludi, lepsi starosta bez vzdelania ako so vzdelanimČoraz častejšie sa na Porade dozvedám, že vzdelanie je len na oštaru...že by mohli kľudne zrušiť stredné aj vysoké školy, a že najviac dokonalých a postačujúcich informácií získame na základných školách.
Nevieš, prečo sa teda na trhu práce nemôžu uplatniť ľudia so základným vzdelaním ani k lopate? Začínam chápať, že stoličky pod takéto zadky sú len tam hore. Jeden z ďalších názorových skvostov.;)
buchač
02.10.10,11:16
...
niekedy, pre ludi, lepsi starosta bez vzdelania ako so vzdelanim


Čoraz častejšie sa na Porade dozvedám, že vzdelanie je len na oštaru...že by mohli kľudne zrušiť stredné aj vysoké školy, a že najviac dokonalých a postačujúcich informácií získame na základných školách.
Nevieš, prečo sa teda na trhu práce nemôžu uplatniť ľudia so základným vzdelaním ani k lopate? Začínam chápať, že stoličky pod takéto zadky sú len tam hore. Jeden z ďalších názorových skvostov.;)

Dani ...a vieš , že s day aj súhlasím ???

Mal som možnosť baviť sa s fest "titulovanými "...tri vpredu a zo dva aj vzadu mali ...a ja tie ich som inde mal ...;):D

Totiž je fakt , že niekedy je ten človek "len " so základným vzdelaním lepší pre svoje okolie ako ten druhý ...

Čo sa ale starostovania týka ...predsa by len mal mať nejaké to "vyššie"...niekedy je to pre ľudí lepšie ...
day
02.10.10,12:03
Čoraz častejšie sa na Porade dozvedám, že vzdelanie je len na oštaru...že by mohli kľudne zrušiť stredné aj vysoké školy, a že najviac dokonalých a postačujúcich informácií získame na základných školách.
Nevieš, prečo sa teda na trhu práce nemôžu uplatniť ľudia so základným vzdelaním ani k lopate? Začínam chápať, že stoličky pod takéto zadky sú len tam hore. Jeden z ďalších názorových skvostov.;)

ja nehovorim, ze vzdelanie je na ostaru. ale tvrdim, ze nam chyba kvalitne vysokoskolske vzdelanie.

Zacina prevladat nazor -> jedine riesenie je mat VS, vsetko bude OK a svetla buducnost, ale to zaplat pan boh, nie je pravda. poctivou pracou, pristupom sa dokazu presadit aj ludia so SS, ucnovskym vzdelanim.

trh prace? zastaraly, neefektivny system na uradoch , neochota (strach) ho zmenit. nema nic so vzdelanim.

reading nehovori nic konkretne, len ze starosta je zly lebo ma zakladne vzdelanie, mozno obyvatelia su spokojni.
Danila
02.10.10,12:52
ja nehovorim, ze vzdelanie je na ostaru. ale tvrdim, ze nam chyba kvalitne vysokoskolske vzdelanie.

Zacina prevladat nazor -> jedine riesenie je mat VS, vsetko bude OK a svetla buducnost, ale to zaplat pan boh, nie je pravda. poctivou pracou, pristupom sa dokazu presadit aj ludia so SS, ucnovskym vzdelanim.

trh prace? zastaraly, neefektivny system na uradoch , neochota (strach) ho zmenit. nema nic so vzdelanim.

reading nehovori nic konkretne, len ze starosta je zly lebo ma zakladne vzdelanie, mozno obyvatelia su spokojni.Školstvo, to, čo prestavuje nie vedomosti ale biznis, to dnešné, kde sa tituly udeľujú podľa toho, koľko má dievčina v páse a tatko na konte som na zreteli nemala. Nehovor mi tu o stredoškolskom a učňovskom vzdelaní, bav sa o základnom vzdelaní. Učňovákov - murárov, tesárov, stolárov, zámočníkov, baníkov a ďalších, tých ja mám v úcte, lebo musia veľa vedieť. Postaviť múr, či urobiť strechu, aby do večera nespadla je umenie. A kríza hospodárska je predovšetkým kríza hlboko morálna. A tu sme narazili na morálku. Prepadla by som sa pod čiernu zem, ak by som mala kandidovať na starostku so základným vzdelaním a ešte nakoniec im aj starostovať. Ako zlý príklad toho, že som na sebe nemusela makať a zberám ovocie, ako by som makala za dvoch..... Takže všetko má niečo so vzdelaním. Tým skutočným, neúplatným. A týmto som povedala v téme všetko, aj Jurajkovi....;)
jar88
03.10.10,05:58
Obávam sa, že dnes si rýpol do nesprávneho hniezda. reading položil viacmenej rečnícku otázku, a z jeho príspevkov pre mňa vyplýva, že čo-to- zo zákona o obecnom zastupiteľstve naštudoval. So starostom so základným vzdelaním je to zložité minimálne z toho dôvodu, že dnes už obecné zastupiteľstvo nerozhoduje o zvoze slamy a obecnej brigáde na streche kultúrneho domu, ale počúva už aj o pojmoch eurofondy, iné fondy, reprefondy, tak ktože to rieši za neho a v koho prospech? Nezačni mi vysvetľovať, že to rieši on, lebo sa v noci doučuje, lebo je dnes sloboda v rozhodovaní, a teda nemusíme chodiť ani do školy.....:)podľa tvojich neomylných názorov.
Takto sa rečnícka otázka nekladie. On sa jednoducho pýta, či nepotrebuje vyššie vzdelanie, ako ZŠ.
-------------------------------------------------------------------
Na starostovanie v malej obci nemá kvalifikáciu ani pán doktor, či pani učiteľka.
Dovolím si tvrdiť, že u nás na Slovensku je všeobecne prítomná nevzdelanosť ľudí. Bez ohľadu na dosiahnuté VŠ či SŠ vzdelanie. Právne nevedomie bije do očí.
Najviac ma to zaráža u učiteľov. (dnes to sú intelektuálne chúdence) česť výnimkám
Kedysi bol pán učiteľ človek, čo niečo vedel a mal všeobecný rozhľad. Bol to Pán učiteľ. Rovnako bol aj Pán starosta, Pánom starostom. Dnes....?
jar88
03.10.10,06:05
A kríza hospodárska je predovšetkým kríza hlboko morálna. A tu sme narazili na morálku....;)
Bol by som zvedavý, čo si konkrétne TY, predstavuješ pod pojmom MORÁLKA.
Obávam sa, že práve to je príčinou všeobecného úpadku spoločnosti. Tá tvoja predstava o MORÁLKE.
day
03.10.10,07:11
Prepadla by som sa pod čiernu zem, ak by som mala kandidovať na starostku so základným vzdelaním a ešte nakoniec im aj starostovať. Ako zlý príklad toho, že som na sebe nemusela makať a zberám ovocie, ako by som makala za dvoch..... Takže všetko má niečo so vzdelaním. Tým skutočným, neúplatným. A týmto som povedala v téme všetko, aj Jurajkovi....;)

nemusis sa prepadnut pod ciernu zem, mozno dotycny nemal moznost studovat, neviem kolko ma rokov, mozno nabral skusenosti pocas zivota, nemozeme jednoducho degradovat vsetkych bez vzdelania, akehokolvek.

mozno ma viac skusenosti zo zivota, organizacnych (dnes uz manazerskych) ako vela studentov VS, ....

reading neuviedol v com je problem, mozno jeho ziadost je cisto osobna a nevyhovel by mu nikto ;)

... a ako pise Jar, odbor "Starosta" zatial u nas nie je
jar88
03.10.10,10:21
nemusis sa prepadnut pod ciernu zem, mozno dotycny nemal moznost studovat, neviem kolko ma rokov, mozno nabral skusenosti pocas zivota, nemozeme jednoducho degradovat vsetkych bez vzdelania, akehokolvek.

mozno ma viac skusenosti zo zivota, organizacnych (dnes uz manazerskych) ako vela studentov VS, ....

reading neuviedol v com je problem, mozno jeho ziadost je cisto osobna a nevyhovel by mu nikto ;)

... a ako pise Jar, odbor "Starosta" zatial u nas nie je
Predstav si, že tu máme školu verejnej správy. Určite budú (časom) zriadené aj VŠSEU (smerníc EU). Nasúkame kopec absolventov VŠSEU a následne zrušíme EU a bude kopa nepotrebných odborníkov.
Danila
03.10.10,11:50
Bol by som zvedavý, čo si konkrétne TY, predstavuješ pod pojmom MORÁLKA.
Obávam sa, že práve to je príčinou všeobecného úpadku spoločnosti. Tá tvoja predstava o MORÁLKE.Milý jardo, vzhľadom k mojej predstave o morálke Ťa za sústavné hlúposti, ktoré prezentuješ citáciami takmer všetkého, čo napíšem, nepošlem niekde, kde by so Ťa poslala, ak by som nemala aké-také morálne zásady;)....Peknú nedeľu...:)
P.S. Neponúkaš totiž názory, ale len prídeš s kantorskou paličkou a rozdávaš hruštičky...tak si udri, udri, udri, moriačik.
jar88
04.10.10,09:02
Milý jardo, vzhľadom k mojej predstave o morálke Ťa za sústavné hlúposti, ktoré prezentuješ citáciami takmer všetkého, čo napíšem, nepošlem niekde, kde by so Ťa poslala, ak by som nemala aké-také morálne zásady;)....Peknú nedeľu...:)
P.S. Neponúkaš totiž názory, ale len prídeš s kantorskou paličkou a rozdávaš hruštičky...tak si udri, udri, udri, moriačik.
Tak toto by si mohla troch jasnejšie vysvetliť.
Hlúposti, ktoré ty napíšeš sú v poriadku, ale ak ich citujem, už sú zlé?
-------------------------------------------------------------------
Veď sa nehanbi a napíš o tých akých-takých morálnych zásadách ktoré máš.
-------------------------------------------------------------------------
Dúfam len, že nie sú také, ako mal ešte mesiac po promócii, jeden môj priateľ (čerstvý ing.).
Jeho výrok na posedení:
vyhlásil, že tých čo nemajú vysokoškolské vzdelanie, nepovažuje za ľudí.
(odbor spaľovacie motory) dnes pracuje vo firme, ktorá predáva stavebnú oceľ.
-------------------------------------------------------------------------
Iný priateľ z tej istej partie (absolvent SPŠE) silnoprúdar, pracuje v talianskej dizajnérskej firme na vývoji spaľovacích motorov (ako strojár - nie elektrikár).
-------------------------------------------------------------------------
Čo to má spoločné s morálkou, si môžeš domyslieť sama.
reading
04.10.10,16:10
Takze, dakujem Vam vsetkym za Vase odpovede a dotazy... cenim si Vase poznamky a zaroven chcem mozno uviest veci na pravu mieru...
Neviem ako vy, ale mne zalezi na tom kde zijem ... je dost smutne ak sa neviete v priebehu 4 volebnych obdobi tzv. zbavit starostu, kt. pozna ludi len 2 mesiace pred volbami ... socialnym pripadom popoziciaval peniaze, aby mu boli zaviazani, za cele obdobie sedel doslovne iba na zadku a cakal kazdy mesiac na vyplatu... no zalostna situacia a neviete s tym nic robit, kedze zakon je taky aky je a este k tomu je pol obce rodina...
Viem, ze sa vela o tom hovorilo ze mal by mat aspon stredoskolske vzdelanie, ale je to protiustavne....
a pre Jar88, ja patrim do generacie kedy sa este na vysokych skolach riadne zarezavalo, a otazka bola viacmenej pre niekoho kto by nam vedel poradit a nie odradit... takych mudrcov tu mame kopec...
este raz vdaka...
misoft
04.10.10,16:29
A čo takto skúsiť postaviť svojho kandidáta, vypracovať rozumný a reálny volebný plán, viesť predvolebnú kampaň s tým, aby sa v diskusnom súboji (niekde v kulturáku za účasti obyvateľov obce) preukázali kvality a aj nedostatky a prešľapy staronového kandidáta? To je tiež cesta, ako niektorým "zadubencom" otvoriť oči.
reading
04.10.10,16:40
Protikandidat je postaveny... tak uvidime ako to dopadne... budem informovat... a co sa tyka toho diskusneho fora, tak to by bol iba monolog protikandidata, lebo nas starosta by urcite neprisiel ... ale dakujem
jar88
06.10.10,06:57
Viem, ze sa vela o tom hovorilo ze mal by mat aspon stredoskolske vzdelanie, ale je to protiustavne....
a pre Jar88, ja patrim do generacie kedy sa este na vysokych skolach riadne zarezavalo, a otazka bola viacmenej pre niekoho kto by nam vedel poradit a nie odradit... takych mudrcov tu mame kopec...
este raz vdaka...
To som zbadal, je patrím do tej istej generácie.
Vtedy platilo, že niekto musel zarezávať a niekto to zvládal ľavou zadnou a ešte sa popri tom "učil moudrým bíti".
-----------------------------------------------------------
Podľa toho čo tu píšeš, až taký kopec múdrych tu nemáme.