katedrála
28.09.10,18:23
1:kompenzácia zvýšených výdavkov na hygienu a opotrebenie šatstva-má na to nárok aj človek ktorý používa fr.barlu? 2:má človek s cukrovkou liečenou medikamentmy nárok na diétne stravovanie? za odpovede vďaka
mysimis
28.09.10,16:31
buchač
28.09.10,16:50
kuk sem: http://www.porada.sk/904654-post3.html

...ale v tomto nie je uverejnené , že
s cukrovkou liečenou medikamentmy nárok na diétne stravovanie?
nárok nemá ...

Je len ten , ktorý si aplikuje inzulín injekčnou formou a aj ten má nárok na príspevok len vtedy , ak jeho príjem nepresiahne určitú výšku / ...nechce sa mi hľadať presnú sumu ...ja ho nepoberám...nemám nárok ...
mysimis
28.09.10,16:54
mysimis
28.09.10,16:59
a ešte tu som našla stránku, kde sú kompenzácie celkom dobre rozpísané: http://www.upsvarza.sk/index.php?name=tzp
buchač
28.09.10,17:53
tak kuk aj sem: http://www.sk.diasvet.cz/view.php?cisloclanku=2009030009


a ešte tu som našla stránku, kde sú kompenzácie celkom dobre rozpísané: http://www.upsvarza.sk/index.php?name=tzp

To je jedno ...ako vravím , nemám nárok ...


Výšky životného minima:
178,92 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu
....na kávu a benzín akurát ...:rolleyes:
Xanti
28.09.10,18:04
To je jedno ...ako vravím , nemám nárok ...


....na kávu a benzín akurát ...:rolleyes:
Heeeej,
pekný link si dal na

Výšky životného minima:
178,92 € 185,38 €mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu ibaže si zabudol napísať, že príjem nesmie presiahnuť 3 násobok teda sumu 556,14 € na osobu v domácnosti.
Teda ak sú napr. traja, a ich príjem je menší ako 1668,42 € tak kompenzáciu priznajú ak má nárok.
buchač
28.09.10,18:30
....hééééééj...šak tento ... č. 4 http://www.porada.sk/1519025-post4.html
Xanti
28.09.10,18:33
Heeeeeej vlastná skúsenosť, ver mi že mám príjem vyšší ako je ŽM a kompenzáciu mám.
Katy a R
28.09.10,18:52
To je jedno ...ako vravím , nemám nárok ...


....na kávu a benzín akurát ...:rolleyes:

.. teraz neviem, či sa chváliš :confused::D:D
Buď rád, že si v príjmovej kategórii - kde príspevok nevyjde..:):):):)
Kompenzácie sú pre ľudí, ktorí nielen že majú zdravotné problémy, ale ešte k tomu nemajú dostatočný príjem .. a nemôžu si ho (prácou) zvýšiť.
Na rozdiel od teba - pre niektorých je to celkom slušná pomoc (aj pre mňa by to bolo zaujímavé)
Príspevok na dietne stravovanie v prvej skupine je cez tridsať eur mesačne, v druhej je to menej (diabetici) - a v prílohe zákona sa píše, že len ak si pichajú inzulín (v tom máš pravdu):mee:
buchač
28.09.10,18:56
...šak hej ...ja si šlahnem 4 x denne ...a nesťažujem si ...
Xanti
28.09.10,18:57
No teraz od prvého júla mi ho zvýšili o 3 ... ešte raz o tri centy :D
Katy a R
28.09.10,19:03
Keby radšej dali polovicu poštovného (Rozhodnutie + doporučený list s doručenkou do vlastných rúk;)) a ešte by štát ušetril....
Xanti
28.09.10,19:04
U nás to roznáša pracovník UPSVaR. Takže šporia na poštovnom, platia pracovnú silu a je o jedného nezamestnaného menej .
Katy a R
28.09.10,19:39
.. ja by som v svojom okolí aj "sadarmo" rozniesla ... si predstav, že pri tých nižších príspevkoch to mohlo byť zvýšené o jeden cent (ale už som to niekde písala - škoda reči)
Xanti
28.09.10,19:42
To je pravda,
ako ty ten papier nepotrebuješ, ale zákon hovorí. Každá zmena musí byť písomná, tak chudák naše lesy.
alaya1
28.09.10,19:50
Moja kamaratka dostala 5 rozhodnuti o kompenzacii a kazde bolo v inej obalke, t.j.5 obalok do vlastnych ruk poslanych jednou pracovnickou v jeden den.

p.s. ako pisete tie male komentare pod prispevky, neviem na to prist?
Xanti
28.09.10,19:51
Tak to je sila a plytvanie prostriedkami štátneho rozpočtu. Tej pracovníčke bo malo byť zosobnené.

Dole do rýchlej odpovedi napíš komentár a zaškrtni mini/mimotémy a budeš písať v malom.
alaya1
28.09.10,19:57
xanti, ako si to napisala do tej malej kolonky??
arizona
09.10.10,17:23
xanti, ako si to napisala do tej malej kolonky??
http://www.porada.sk/1465755-post1014.html
martuli
09.10.10,17:45
tzv ošatné, nie je len kvôli francúzkej barle - teda príspevok sa nepriznáva celoplošne každému, kto ju má, ale postupuje sa podľa funkčného obmedzenia končatín - napr. spastické kŕčovito stiahnuté končatiny, obrny a pod.
Dana 22
10.10.10,09:15
Podľa zákona č. 447/2008 Z.z. § 14 ods. 9 platí, že
„Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia za podmienok ustanovených v prílohe č. 7.“

Príloha č. 7
k zákonu č.447/2008 Z. z.



Zoznam
chronických stavov, pri ktorých dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia v dôsledku ťažkých porúch mobility bez používania technicky náročných pomôcok a zoznam technicky náročných pomôcok, ktorých používaním dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia


I. Zoznam chronických stavov, pri ktorých dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia v dôsledku ťažkých porúch mobility bez používania technicky náročných pomôcok

a) ťažké spastické obrny a chabé obrny dolných končatín,
b) mozgové, mozočkové a miešne dysfunkcie podmieňujúce ťažké poruchy chôdze,
c) stavy so stuhnutím kolenného kĺbu alebo bedrového kĺbu trvalého charakteru bez možnosti ovplyvnenia tohto stavu ďalšou liečbou,
d) úplná slepota oboch očí,
e) praktická slepota oboch očí.


II. Zoznam technicky náročných pomôcok, ktorých používaním dochádza k nadmernému opotrebovaniu šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia

a) elektrické vozíky,
b) mechanické vozíky,
c) kočíky,
d) chodúľky,
e) kraulery,
f) ortézy z tuhých materiálov (dlahy, výstuže, pružiny)
1. ortézy krku, trupu, bedra a lumbálnej oblasti,
2. ortézy horných končatín okrem ortéz prstov a ruky, ktoré nemajú uchytenie na predlaktí,
3. ortézy dolných končatín okrem ortéz prstov a nohy, ktoré nemajú uchytenie na predkolení,
g) protézy
1. protézy horných končatín okrem protéz prstov a ruky, ktoré nemajú uchytenie tuhou objímkou na predlaktí,
2. protézy dolných končatín okrem protéz chodidla, ktoré sú kompenzované výplňou a ortopedickou obuvou a nemajú uchytenie tuhou objímkou na predkolení.
alaya1
29.11.10,17:57
Presla som si cely zakon 488, no neviem najst moznosti kompenzacie pri tazkej depresii.
Dana 22
30.11.10,07:37
Presla som si cely zakon 488, no neviem najst moznosti kompenzacie pri tazkej depresii.

Kompenzácie rieši zákon č.447/20 Z.z. Pri ťažkej depresii by sa mohol priznať príspevok na opatrovanie.
alaya1
30.11.10,08:38
Kompenzácie rieši zákon č.447/20 Z.z. Pri ťažkej depresii by sa mohol priznať príspevok na opatrovanie.
Ano, tem zakon som presla, no ta osoba nie je doma na ID, ma len ZTP s touto diagnozou, posudena na ID nebola este, pracuje.
martuli
30.11.10,08:56
Alaya a o akú kompenzáciu by si mala záujem? Pri ťažkej depresii kompenzácie nie sú. Alebo si nejak obmedzovaná, okrem nechuti, abúlii, k aktivite?
Dana 22
30.11.10,10:05
Ano, tem zakon som presla, no ta osoba nie je doma na ID, ma len ZTP s touto diagnozou, posudena na ID nebola este, pracuje.

Ak ešte nie je ID a dokáže pracovať, tak jej stav nevyžaduje zvýšenú odkázanosť na pomoc inej osoby a podľa uvedeného zákona jej neprináleží kompenzcia úopatrovanie, asistencia/.
No ak je uznaná za osobu zťp , tak má nárok na preuaz ZŤP a z neho plynúce výhody. Prípadne aj Parkovací preukaz, ak by jej priznali individuálnu prepravu podľa § 14 ods.6, písm. c. Potom možno aj príspevok na benzin ale aj na auto.
martuli
30.11.10,13:49
Obávam sa, že s diagnózou ťažkej depresie okrem preukazu ZŤp sa kompenzácie nedočká aj keď pracuje. 5ažká depresia neobmedzuje človeka v pohybe, ale vo vôli. Dani prepác, ale kam by sme dospeli, ak by ťažkej depresii dávali parkovací preukaz? Veď nohy má zdravé. Aj tak mám taký dojem, že na Slovensku má už značku každé druhé-tretie auto.
alaya1
30.11.10,16:51
Dakujem Vam za odpovede, nejedna sa o mna, ale o osobu z mojho okolia, ktorej na UP povedali, ze si ma sama najst, na co ma narok. Preto som sa tu pytala.Pristup kancelarskych pracovnikov je u nas uzasny.
Co sa tyka parkovacieho preukazu- moja naj priatelka je slabozraka, ma velmi malo zo zraku a parkovaci p.nema. Takze to nie je spravodlive, ked niekto, kto nosi palicku pod pazuchou ma auto oznacene a vyuziva aj parkovacie miesto.
Ja chvalabohu, ziadnu kompenzaciu nepotrebujem.
Dana 22
01.12.10,07:46
Dakujem Vam za odpovede, nejedna sa o mna, ale o osobu z mojho okolia, ktorej na UP povedali, ze si ma sama najst, na co ma narok. Preto som sa tu pytala.Pristup kancelarskych pracovnikov je u nas uzasny.
Co sa tyka parkovacieho preukazu- moja naj priatelka je slabozraka, ma velmi malo zo zraku a parkovaci p.nema. Takze to nie je spravodlive, ked niekto, kto nosi palicku pod pazuchou ma auto oznacene a vyuziva aj parkovacie miesto.
Ja chvalabohu, ziadnu kompenzaciu nepotrebujem.

Je potrebné použiť argumenty zo zákona.
Nárok na individuálnu prepravu má aj osoba zťp, ak spĺňa podmienku:
§ 14 ods. 6, písm. c – citujem:
„ zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.“

Nárok na kompenzácie má osoba zťp podľa § 15 ods.1, ak má v Komplexnom posudku aj písm. f – citujem:
„vyjadrenie, či fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo či má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí a“

Nárok na parkovací preukaz má osoba znevýhodnená v oblasti mobility a orientácie, podľa § 15 ods. 3, ak má v Komplexnom posudku uvedené:
a) mieru funkčnej poruchy,
b) vyjadrenie, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím,
c) vyjadrenie, či fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom a
d) termín opätovného posúdenia zdravotného stavu, ak ho určí posudkový lekár.