miracle4
28.09.10,18:59
Vsetkych prosim o radu, sme bezradni. V maji nam prisiel papier z poistovne Allianz, ktorá od nas ziada uhradenie skody, ktoru sme udajne zavinili my, tym ze sme vytopili prackou susedou v marci!!! Nikto u nas dva mesiace nebol ani suseda nas nekontaktovala ani v den danej udalosti, dokonca si tento den s velmi dobrym odstupom pamatam, pretoze som mala vtedy narodeniny a 100 percentne sme nikoho nevytopili. Suseda byvajuca pod nami (klientka poistovne Allianz) uz nemalovala asi 15 rokov, vsetko jej tam chatra. Ale k veci. 4 dni nato jej to bol niekto z positovne obhliadnut a vycislil to na sumu 206 eur. Do 3 dni som pisala vyjadrenie k vyzve na zaplatenie s pomocou pravnej pomoci a uvedenia roznych zakonov, ako aj to, ze sme nevideli ziadne dokazy toho, zeby tato skoda bola nami sposobena. Myslela som ze je to tym vyavene, kedze sa vobec neozvali. Po 4 mesiacoch a 1 tyzdni prisiel papier ze na zaklade ich obhliadky sme skodu sposobili a ze ju mame uhradit, co je uplny nezmysel. Nemam uzavrete poistenie zodpovednosti za skodu. Chem pisat dalsie odvolanie, na akych faktoch ju mam znovu postavit? Ma nejaky vplyv aj 4 mesacna doba v ktorej sa bovec neozvali? Dakujem
Chobot
29.09.10,07:12
Vsetkych prosim o radu, sme bezradni. V maji nam prisiel papier z poistovne Allianz, ktorá od nas ziada uhradenie skody, ktoru sme udajne zavinili my, tym ze sme vytopili prackou susedou v marci!!! Nikto u nas dva mesiace nebol ani suseda nas nekontaktovala ani v den danej udalosti, dokonca si tento den s velmi dobrym odstupom pamatam, pretoze som mala vtedy narodeniny a 100 percentne sme nikoho nevytopili. Suseda byvajuca pod nami (klientka poistovne Allianz) uz nemalovala asi 15 rokov, vsetko jej tam chatra. Ale k veci. 4 dni nato jej to bol niekto z positovne obhliadnut a vycislil to na sumu 206 eur. Do 3 dni som pisala vyjadrenie k vyzve na zaplatenie s pomocou pravnej pomoci a uvedenia roznych zakonov, ako aj to, ze sme nevideli ziadne dokazy toho, zeby tato skoda bola nami sposobena. Myslela som ze je to tym vyavene, kedze sa vobec neozvali. Po 4 mesiacoch a 1 tyzdni prisiel papier ze na zaklade ich obhliadky sme skodu sposobili a ze ju mame uhradit, co je uplny nezmysel. Nemam uzavrete poistenie zodpovednosti za skodu. Chem pisat dalsie odvolanie, na akych faktoch ju mam znovu postavit? Ma nejaky vplyv aj 4 mesacna doba v ktorej sa bovec neozvali? Dakujem

Myslím, že dôkazné bremeno je na nich, keďže tvrdia, že zatečenie ste spôsobili vy. AK si nikdy vinu nepriznala, musia oni dokázať, odkiaľ to zatieklo. Nemôžu len tak z prsta vycucať, že vinníkom je .... sused nad poškodeným. Kľudne to mohol byť niekto vyššie. (Napr. nám pred 15 rokmi vytiekla práčka a voda cez spodného suseda iba prešla a vytiekla z rozvodov u toho pod ním.)

Ak vtedy nebol nikto u vás na obhliadke, nespísal zápisnicu, vy ste vinu nepriznali, tak nech si to vymáhajú súdne. Ja by som nezaplatil.

A to zvýraznené - to bol čo za odborníka, ktorý dokázal len tak od stola zistiť, že ste škodu spôsobili vy?
verkaz
30.09.10,16:32
V žiadnom prípade to neplať. Možno poisťovňa skúša, či dostane peniaze. Obráť sa aj na susedu, že ak si ju mala topiť, prečo to neprišla zisťovať vtedy, keď sa to malo stať.
profesional
30.09.10,16:43
Odporucam neplatit. Medzi skodou a konanim alebo nekonanim skodcu musi byt jednoznacne priamy vztah znamy ako pricinna suvislost. Odkazal by som ich na to ze ak chcu, nech si kludne podaju zalobu na sud. A na sude by som ziadal znalecke dokazovanie.
mamka Danka
01.10.10,07:40
Pripusťme, že k vytopeniu prišlo a škoda sa naozaj stala.
Moja prvá otázka by bola ako prišli na to, že to bola práčka odo mňa.
1. Mohol to byť spotrebič (pračka, myčka, záchod, akvárium,....), ale kľudne to mohlo byť potrubie v stúpačke, alebo ventil a to je súčasť spoločných priestorov a vsťahuje sa na to domová poistka a zodpovedný je správca domu. Nie je to súčasťou poistenia bytu. Napokon ako vedia, že máte práčku. Ja mám aj prítok aj odtok práčky napevno a na prívode tlakovú poistku, tak že pri roztrhnutí hadice by sa zablokoval prívod vody. Urobte si to tak a nech vám ukážu ako ich takto zabezpečená práčka môže vytopiť.
2. Voda mohla tiecť z bytu nad vami aj dve poschodia. Pozrite si svoju stúpačku a v kúpeľni strop okolo radiátorových trubiek, či tam nebudú stopy po vode.
Raz sused nad nami vytopil susedu pod nami a keď zvonila nám, zistili sme, že po radiatorových trubkách nám steká voda ale preteká dolu.
3. Aké dôkazy majú videli ste fotky? Fľaky mohli byť aj staré niekoľko desiatok rokov,
prípadne si ich mohli nastriekať na stenu sami. Ale to by vedel posúdiť znalec.
4. Ak ste v ten deň oslavovali narodeniny určite ste mali návštevu a neplánovali ste prať. Tak, že by ste mali mať na ten deň aj svedkov, že ste „neplávali“
Ani pri aute nemôžete povedať, že ten či onen vám to spravil, keď sa neprizná a nemáte svedkov.
5. Všetku komunikáciu s poisťovňou realizujte písomne, najlepšie listy podať v podateľni a nechať si oraziť kópiu (alebo aspoň doporučeným listom a odložiť si kópiu). Nič neplaďte napíšte, že nesúhlasíte a prípadnú škodu si môžu vymáhať súdnou cestou. Prípadne im pripíšte, že podľa toho ako sa to bude vyvíjať zainteresujete do toho televíziu, čo by im určite neurobilo pozitívnu reklamu. Potom dajte pozor, robia sa tzv. skrátené konania, kde súd prebehne bez Vás a vám príde zo súdu platobný rozkaz. Netreba sa zľaknúť. Na ten sa treba do 15 dní odvolať a potom sa nariadi riadne súdne pojednávanie za účasti oboch strán a tam už musia predložiť dôkazy, ktoré majú proti vám. Ako náhle sa dozviete, že je proti vám zahájené trestné konanie máte nárok nahliadnuť do spisu (žalobu) ešte pred pojednávaním a pripraviť si tak obhajobu s právnikom. Ak vyhráte oni platia všetky súdne trovy a ešte si môžete uplatniť náhradu výdavkov za právnika. Zväčša sú si vedomí toho čo robia a že nemôžu vyhrať a žalobu stiahnu ešte pred začatím pojednávania (najneskôr v deň pojednávania). Treba mať len pevné nervy a nedať sa zastrašiť.
6. Ešte by som skúsila napísať sťažnosť na vedenie poisťovne na zamestnanca, že im robí zlé meno a nech si po preklepnú. Nech si nemyslí suseda, že ak je zamestnankyňa poisťovne, že je nedotknuteľná. List by som poslala jej nadriadenej a na vedomie riaditeľovi, ich právnemu oddeleniu a oddeleniu kontroly. Toľko listou pre prípad, že by to jej kolegiálna kamoška chcela ututlať, aby o to vedelo čo najviac ľudí. Možno v robote ani nemá dobrú povesť a nevedia sa jej zbaviť. Aspoň budú mať príčinu.