borissi
28.09.10,20:09
Vlastním polovicu rodinného domu. V dedičskom konaní sa bude prejednávať druhá polovica medzi štyrmi spoludedičmi. Jedeen z bnich som aj ja. Chcem podiely ostatných finančne vysporiadať a vlastniť celý dom. Ak dvaja z nich nechcú finančné vysporiadanie a chcú tam mať majetkový podiel, aké sú možnosti postupu vyplývajúce zo zákona. Ak to totiž nebude vlastniť jeden majiteľ, bude to celé chátrať.
arizona
28.09.10,18:54
Podaním návrhu na vysporiadanie na súde. (po skončení ded.konania, ak sa tam nedohodnete)
borissi
29.09.10,06:48
Ďakujem. A aká je šanca vyplývajúca, že súd rozhodne v prospech finančného vysporiadania namiesto spoluúčasti na nehnuteľnosti. Ak dom nie je možné rozdeliť na dve úplne samostatné časti.
hanelie
29.09.10,06:57
výhodu má väčšinový vlastník, v návrhu treba popísať negatívny dopad na nehnuteľnosť v prípade podielníctva
Mária27
29.09.10,07:06
Investovať sa dá do nehnuteľnosti aj pri spoluvlastnítve, nemusí chátrať. Oznámiš im zámer investovať, ak nesúhlasia, rozhodneš ako väčšinový vlastník. Sumu si budeš nárokovať pri vyporiadaní nehnuteľnosti.
Chobot
29.09.10,07:18
Ďakujem. A aká je šanca vyplývajúca, že súd rozhodne v prospech finančného vysporiadania namiesto spoluúčasti na nehnuteľnosti. Ak dom nie je možné rozdeliť na dve úplne samostatné časti.

Postup:

1. navrhni to na dedičskom konaní. Pravdepodobne to tí dvaja zamietnu (ako si spomínal, že nemajú záujem).

2. prebehne dedičské konanie. Stanete sa spoluvlastníkmi v takomto pomere:
ty - 5/8
2. dedič - 1/8
3. dedič - 1/8
4. dedič - 1/8

3. ak ten jeden je ochotný ti to odpredať, tak to od neho kúp. Poker síl sa zmení:
ty - 6/8
2. dedič - 1/8
3. dedič - 1/8

4. ponúkni im, že od nich odkúpiš podiely. Ak zamietnu, tak..

5. návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva. Súd bude zvažovať návrh s prihliadnutím najmä na fakt, či 2. a 3. dedič v tej nehnuteľnosti býva alebo nie. Ak bývajú, tak ťa môže zaviazať nájsť im náhradné ubytovanie. Ak nebývajú, tak máš veľkú šancu (keďže si podstatne väčšinovým spoluvlastníkom), že tvoj návrh na odkúpenie ich podielov schváli. Predtým si ale nechaj urobiť znalecký posudok na nehnuteľnosť, aby si vedel, koľko máš v návrhu žaloby ponúknuť za odkup.
borissi
29.09.10,07:45
Čiže zhrniem postup:
1.
Notár rozhodne o dedičstve druhej polovice polovice domu zo záhradou, v ktorom každému zo štyroch dedičov pripadne 1/4.
2. K mojej 1/2 ktorú vlastním pribudne 1/4, čiže vlastním 5/8.
3. 3/8 vlastnia ostatní dediči.
4. Požiadam o vysporiadanie spoluvlastníctva súdom, pričom navrhnem čiastku pre odkúpenie ostatných dedičov.(Na základe znaleckého posudku.)
5.Ostatní dediči tam nebývajú.(Ja tam zatiaľ chodím víkendovo a udržiavam dom i záhradu už desaťročia, ale plánujem tam bývať a investovať do opravy a úpravy domu.)
6. Aká je % šanca, že súd to rozhodne v môj prospech?
hanelie
29.09.10,08:25
100% - / neberúc do úvahy, že podielníci sa budú odvolávať voči rozhodnutiu súdu / btw. súd berie v úvahu aj citovú zainteresovanosť na nehnuteľnosti - myslím tú tvoju
Chobot
29.09.10,08:28
Čiže zhrniem postup:
1.
Notár rozhodne o dedičstve druhej polovice polovice domu zo záhradou, v ktorom každému zo štyroch dedičov pripadne 1/4.
2. K mojej 1/2 ktorú vlastním pribudne 1/4, čiže vlastním 5/8.
3. 3/8 vlastnia ostatní dediči.
4. Požiadam o vysporiadanie spoluvlastníctva súdom, pričom navrhnem čiastku pre odkúpenie ostatných dedičov.(Na základe znaleckého posudku.)
5.Ostatní dediči tam nebývajú.(Ja tam zatiaľ chodím víkendovo a udržiavam dom i záhradu už desaťročia, ale plánujem tam bývať a investovať do opravy a úpravy domu.)
6. Aká je % šanca, že súd to rozhodne v môj prospech?


V takom prípade je to podstatne viac, ako 50% a to už je dobré skóre. Ale nikdy nevieš, s akými argumentami príde protistrana - možno navrhnú oni odkup. Ale ťahajú za kratší koniec, lebo sú v menšine.
Chobot
29.09.10,08:30
100% - / neberúc do úvahy, že podielníci sa budú odvolávať voči rozhodnutiu súdu / btw. súd berie v úvahu aj citovú zainteresovanosť na nehnuteľnosti - myslím tú tvoju

Isté sú len dane a smrť... :cool::cool: :D:D:D:D
Mária27
29.09.10,09:24
Čiže zhrniem postup:

6. Aká je % šanca, že súd to rozhodne v môj prospech?
Pokiaľ nebudeš mať najaký dôkaz o vážnom úmysle dom rekonštruovať a trvalo tam bývať, sotva ti súd vyhovie. Mnohí chcú mať účasť na rodnom dome, aj sa vrátiť domov, nie na návštevu ...
Keby to bolo také jednoznačné, že väčšinový vlastník bezdôvodne vyvlastňuje, bolo by oveľa menej spoluvlastníctiev. Súd zvyčajne rozhodne o prikázaní do vlastníctva jednému len pri vážnych nezhodách.
borissi
29.09.10,10:06
Pokiaľ nebudeš mať najaký dôkaz o vážnom úmysle dom rekonštruovať a trvalo tam bývať, sotva ti súd vyhovie. Mnohí chcú mať účasť na rodnom dome, aj sa vrátiť domov, nie na návštevu ...
Keby to bolo také jednoznačné, že väčšinový vlastník bezdôvodne vyvlastňuje, bolo by oveľa menej spoluvlastníctiev. Súd zvyčajne rozhodne o prikázaní do vlastníctva jednému len pri vážnych nezhodách.

Čiže to môže byť naveky zakliate? Ak je to celok so spoločnou záhradou, dvorom, energiami, studňou? Pričom dokázateľne som tam všetky udržovacie práce robil doteraz ja?
Mária27
29.09.10,10:35
Čiže to môže byť naveky zakliate? Ak je to celok so spoločnou záhradou, dvorom, energiami, studňou? Pričom dokázateľne som tam všetky udržovacie práce robil doteraz ja?
Ešte sa môže stať, že bude chcieť brat ten dom a súd mu ho prikáže do vlastníctva.
borissi
29.09.10,10:48
Na základe čoho? Ak tam nebýva a je menšinový spoluvlastník?
Chobot
29.09.10,10:48
Čiže to môže byť naveky zakliate? Ak je to celok so spoločnou záhradou, dvorom, energiami, studňou? Pričom dokázateľne som tam všetky udržovacie práce robil doteraz ja?

Mária ti chcela naznačiť (ako aj ja), že máš veľkú šancu uspieť. Ale záruku, že uspeješ ti nikto dať nemôže. Súd môže dopadnúť kto vie ako. Treba to skúsiť a uvidíš. Ak neuspeješ, môžeš sa odvolať proti rozsudku a ísť ďalej, na vyšší súd.

AK účel svätí prostriedky, tak sa do domu na určitý čas (kým bude prebiehať súd) nasťahuj, aby si preukázal, že tam bývaš.

A prečo nechcú tí dvaja menšinoví spoluvlastníci predať svoj podiel?
borissi
29.09.10,10:51
Asi ako poistka, keby sa niečo neočakávané stalo....
borissi
29.09.10,11:43
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a podnety. Bol som prvýkrát na Porade poradiť sa a je to vynikajúca stránka tomto ohľade.