lubi111
28.09.10,21:26
Dobry den,
zakladam si zivnost a mam par otazok:
1) platba do SP je POVINNA od 2.roku alebo po dosiahnuti urciteho zisku?
2) popri zivnosti mozem byt zamestnana (dohoda, HPP, VPP) ?
3) ako sa postupuje pri zamestnani sa popri zivnosti ???
4) ... k 3) ... treba nahlasit zivnost zamestnavatelovi, ake su odvody atd ???

Pytam sa preto takto lebo sa jedna o sezonne zarabanie, v case nesezony nechcem rusit ale zamestnat sa.
VieraPopluharova
28.09.10,19:38
Dobry den,
zakladam si zivnost a mam par otazok:
1) platba do SP je POVINNA od 2.roku alebo po dosiahnuti urciteho zisku?
2) popri zivnosti mozem byt zamestnana (dohoda, HPP, VPP) ?
3) ako sa postupuje pri zamestnani sa popri zivnosti ???
4) ... k 3) ... treba nahlasit zivnost zamestnavatelovi, ake su odvody atd ???

Pytam sa preto takto lebo sa jedna o sezonne zarabanie, v case nesezony nechcem rusit ale zamestnat sa.

1/ Platba do SP v 1. roku podnikania ako SZCO - nie je povinnost, druhy rok je povinnost z vymeriavacieho zakladu,ktory dosiahnes, resp. z min. VZ.
2/ popri zivnosti mozes byt zamestnana na akykolvek pracovny pomer
3/ popri zamestnaní nesmies podnikat ako SZCO v takom predmete podnikania ako ma Tvoj zamestnavatel,ide o to , aby si mu nepreberala klientov a neprislo k stretu zaujmov
4/ zivnost nahlasit zamestnavatelovi - kazda zmena ktora nastane v zdanovacom období pokial si podpisala danove vyhlasenie by sa mala oznamit zamestnavatelovi, z dovodu rocneho zuctovania preddavkov na dan zo zavislej cinnosti a RZZP.
19miso
29.09.10,07:57
ako je to s poplatkami do zdravotnej,socialnej... ? treba to platit aj za zivnost aj za hpp ? (z hpp to uz platim)
lubi111
29.09.10,08:09
Mám ešte otázku:
Chcem si založiť živnosť už 6.10.2010 ... ale na ÚP nám odporúčajú čakať na nový rok, kvoli zdaneniu.
Veď dotácia nie je oslobodená od dane, tak ako sa to bere??? Bude dotácia z UPSVaR pre SZČO zahrnutá v ZD? Ako sa zdaneniu vyhnúť (zakúpenie vecí ešte tento rok?)?

Ďakujem ;)
lubi111
29.09.10,08:11
Oprava: .... dotácia je oslobodená od dane...
ali8
30.09.10,16:21
Mám ešte otázku:
Chcem si založiť živnosť už 6.10.2010 ... ale na ÚP nám odporúčajú čakať na nový rok, kvoli zdaneniu.
Veď dotácia nie je oslobodená od dane, tak ako sa to bere??? Bude dotácia z UPSVaR pre SZČO zahrnutá v ZD? Ako sa zdaneniu vyhnúť (zakúpenie vecí ešte tento rok?)?

Ďakujem ;)

No podla mna ked dostanes dotaciu tak si ju das do prijmoch nezahrnovanych do zakladu dane a do prijmu zahrnovanych do zakladu dane si das len taku ciastku aku aj minies z tej dotacie napr. nakupis za 1000€ tak aj 1000€ musis dat do prijmov. ide o to aby si toho roku nepresiahli prijmy myslim ze nejakych cca 3900€ inac budes musiet platit od 1.7.2011 aj odvody do SP od ktorych si prvy rok oslobodena.
lucia13
05.10.10,08:05
ako je to s poplatkami do zdravotnej,socialnej... ? treba to platit aj za zivnost aj za hpp ? (z hpp to uz platim)
odvádzaš SP aj ZP z hpp prioritne.
- do SP budeš platiť len od júla nasledujúceho roku z minimálneho VZ alebo podľa VZ, ktorý dosiahneš,
- do ZP nemusiť tento rok ešte platiť, resp. môžeš si určiť VZ, ale v RZZP si to zúčtuješ a potom podľa toho aký VZ dosiahneš, budeš platiť budúci rok od júla.
MisoZilina
05.10.10,09:08
Chcel by som k tejto teme polozit este doplnujucu otazku, aj ked so to tu uz spominalo. Kolko mozem ako zivnostnik v roku 2010 zarobit, aby som neplatil odvody do SP? Inak tiez som zamestnany na TPP+zivnost. Dakujem.
lucia13
05.10.10,09:48
Chcel by som k tejto teme polozit este doplnujucu otazku, aj ked so to tu uz spominalo. Kolko mozem ako zivnostnik v roku 2010 zarobit, aby som neplatil odvody do SP? Inak tiez som zamestnany na TPP+zivnost. Dakujem.


za rok 2010 predstavuje maximalny príjem bez platenia odvodov 3.948,84 eur
audiS8
02.01.11,20:18
zdravim, som tu novy a nechcem zakladat novu temu ktora tu uz bola.
zivnost popri zamestnani tu uz bola. ale ja sa chcem spytat na zamestnanie popri zivnosti :)

mam internetovy obchod, niesom platca dph ale dostal som ponuku ktora sa neodmieta. mozem sa zamestnat na zivnost alebo normalne? co je vyhodnejsie? firme je to jedno. ako s odvodmi. vie mi niekto poslat mailik alebo spravu? dakujem krasne za odpoved
veronikasad
02.01.11,20:45
zdravim, som tu novy a nechcem zakladat novu temu ktora tu uz bola.
zivnost popri zamestnani tu uz bola. ale ja sa chcem spytat na zamestnanie popri zivnosti :)

mam internetovy obchod, niesom platca dph ale dostal som ponuku ktora sa neodmieta. mozem sa zamestnat na zivnost alebo normalne? co je vyhodnejsie? firme je to jedno. ako s odvodmi. vie mi niekto poslat mailik alebo spravu? dakujem krasne za odpoved
nie je v tom žiadny rozdiel, ak predmet podnikania nie je totožný s druhom vykonávanej práce u zamestnávatela. Vtedy potrebuješ súhlas zamestnávatela.
gastronom.mt
02.01.11,21:15
No podla mna ked dostanes dotaciu tak si ju das do prijmoch nezahrnovanych do zakladu dane a do prijmu zahrnovanych do zakladu dane si das len taku ciastku aku aj minies z tej dotacie napr. nakupis za 1000€ tak aj 1000€ musis dat do prijmov. ide o to aby si toho roku nepresiahli prijmy myslim ze nejakych cca 3900€ inac budes musiet platit od 1.7.2011 aj odvody do SP od ktorych si prvy rok oslobodena.
Súhlasím, ale v prípade že si vedieš len daňovú evidenciu a použiješ paušálne výdavky, tak vtedy si celú dotáciu zarátaš do príjmu.
Ak nie opravte ma
miko111
30.01.11,07:32
Dobrý deň. Som tu nový a chcem sa spýtať, pracujem na TPP a chcem si založiť popri zamestnaní živnosť.
Otázka:či potrebujem potvrdenie od zamestnávateľa na založenie živnosti? Budú to odo mňa žiadať na živnostenskom úrade?

Ďakujem vopred za info :)
Ice dive
30.01.11,08:12
Dobrý deň. Som tu nový a chcem sa spýtať, pracujem na TPP a chcem si založiť popri zamestnaní živnosť.
Otázka:či potrebujem potvrdenie od zamestnávateľa na založenie živnosti? Budú to odo mňa žiadať na živnostenskom úrade?

Ďakujem vopred za info :)
živnostenský úrad to nebude zaujímať či máš alebo nemáš TPP.
od zamestnávateľa budeš potrebovať súhlas s podnikaním jedine v prípade, ak predmet podnikania tvojej živnosti je zhodný s predmetom podnikania tvojho zamestnávateľa zapísaného v obchodnom registri. (toto potrebuješ nie kvôli živnosti ale kvôli TPP - zamestnávateľ sa môže obávať zneužitia jeho Know How)
miko111
30.01.11,09:34
Ice dive ďakujem za odpoveď :)
007miroslav007
23.08.11,14:04
Ahojte,
nechcem zbytocne vytvarat nove vlakno tak to supnem sem. Ked si chcem zalozit tivnost popri zamestnani ( TPP ), ake odvody budem platit do sp a zp? To budem platit zp aj sp 2x? Kedze to uz platim ako zamestnanec...????

Dakujem za odpoved