kimart
29.09.10,06:42
zaujímalo by ma kedy sa treba registrovať na colnom úrade?
Kvaka
29.09.10,06:58
zaujímalo by ma kedy sa treba registrovať na colnom úrade?
Registrácie na colnom úrade sú rôzne, čo máš konkrétne na mysli?
kimart
29.09.10,07:19
Celkove neviem, kto má vlastne a kedy sa má registrovať na colnom úrade. Viem napr. že zo spotr. dane pivo - sa musí
Timka1
29.09.10,07:23
zo Zákona o spotrebnej dani z liehu

§ 44
Povolenie na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu

(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce v rámci podnikateľskej činnosti na daňovom území predávať v daňovom voľnom obehu lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a) v spotrebiteľskom balení, musí mať povolenie na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu (ďalej len "povolenie na predaj"), ak tento zákon neustanovuje inak; taká právnická osoba alebo fyzická osoba musí písomne požiadať colný úrad o vydanie povolenia na predaj.

(2) Povinnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na právnickú osobu alebo fyzickú osobu registrovanú colným úradom podľa § 23, 27, 28, 37 a § 37a, ktorá vykonáva len činnosť súvisiacu s prevádzkovaním daňového skladu, prijímaním liehu z iného členského štátu v pozastavení dane, so zabezpečovaním dodávok liehu v mene prevádzkovateľa daňového skladu so sídlom v inom členskom štáte, s prevádzkovaním tranzitného daňového skladu alebo daňového skladu pre zahraničných zástupcov (ďalej len "registrovaná osoba").

(3) Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu v rámci podnikateľskej činnosti sa na účely tohto zákona považuje predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia iným prevádzkovateľom živností42a) (veľkoobchod), alebo predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod), alebo predaj alebo iný výdaj zo spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod). Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu sa považuje aj ponúkanie spotrebiteľského balenia na predaj.

(4) Žiadosť o vydanie povolenia na predaj musí obsahovať

a) identifikačné údaje žiadateľa a adresu umiestnenia jeho prevádzkarne, ak nie je totožná so sídlom alebo s trvalým pobytom žiadateľa,
b) identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak bolo žiadateľovi pridelené,
c) daňové identifikačné číslo žiadateľa.

(5) Prílohami k žiadosti sú

a) výpis z obchodného registra alebo zo živnostenského registra nie starší ako 30 dní alebo jeho osvedčená kópia,
b) zoznam dodávateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov,
c) zoznam odberateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov s výnimkou odberateľov spotrebiteľského balenia, ktorými sú koneční spotrebitelia,
d) výpis z registra trestov žiadateľa alebo jeho zodpovedného zástupcu, ak je žiadateľom fyzická osoba, a ak je žiadateľom právnická osoba, výpis z registra trestov zodpovedného zástupcu a fyzických osôb, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov; výpis z registra trestov nesmie byť starší ako 30 dní.

(6) Žiadateľ musí spĺňať tieto podmienky:

a) má živnostenské oprávnenie, 42a)
b) nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin; to sa vzťahuje aj na zodpovedného zástupcu a fyzické osoby, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov žiadateľa,
c) nebolo mu počas obdobia desiatich rokov, podľa odseku 15 písm. a) až d), odňaté povolenie na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu,
d) nie je v likvidácii ani na neho nie je právoplatne vyhlásený konkurz.

(7) Colný úrad vydá povolenie na predaj do 30 dní odo dňa podania žiadosti, ak žiadateľ k žiadosti priložil doklady podľa odseku 5 a splnil podmienky podľa odseku 6. Ak žiadateľ k žiadosti o vydanie povolenia na predaj nepriložil všetky doklady podľa odseku 5 alebo nesplnil všetky podmienky podľa odseku 6, colný úrad vyzve žiadateľa, aby nedostatky v lehote do 15 dní odstránil a vydá žiadateľovi povolenie na predaj do 15 dní odo dňa odstránenia nedostatkov. Ak žiadateľ v určenej lehote neodstráni nedostatky, colný úrad žiadosť zamietne a konanie zastaví.

(8) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj (ďalej len "držiteľ povolenia na predaj"), je povinná každú zmenu skutočností a údajov podľa odseku 4 písm. a) a podľa odseku 5 písm. b) a c) oznámiť colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku. Zmenu údajov podľa odseku 5 písm. a) je držiteľ povolenia na predaj povinný oznámiť colnému úradu do 15 dní odo dňa podania návrhu na zmenu údajov príslušnému orgánu.

(9) Colné riaditeľstvo vedie elektronickú databázu údajov, ktorá obsahuje evidenciu vydaných povolení na predaj, v ktorej sa uvádzajú

a) identifikačné údaje držiteľa povolenia na predaj, adresy jeho prevádzkarní, ak nie sú totožné so sídlom alebo s trvalým pobytom držiteľa povolenia na predaj,
b) číslo povolenia na predaj,
c) dátum vydania povolenia na predaj,
d) dátum odňatia povolenia na predaj.
Kvaka
29.09.10,07:30
Celkove neviem, kto má vlastne a kedy sa má registrovať na colnom úrade. Viem napr. že zo spotr. dane pivo - sa musí
Registrácie na colnom úrade sú na všetky spotrebné dane, na rôzne činnosti. Povedz konkrétne, čo chceš. vedieť. Pozri si aj tu, najmä zmeny od 1.10.
http://www.porada.sk/1513317-post2.html
Kvaka
29.09.10,07:33
Prikladám aktuálne znenie zákona o spotrebnej dani z liehu.
http://www.porada.sk/t137928-zakon-o-spotrebnej-dani-z-liehu-aktualne-znenie.html
kimart
29.09.10,07:39
No ide mi hlavne oto, či sa netreba registrovať napr. pri dovoze zo štátov z EU, ale nie zo spotrebnej dane z liehu. Napr. pri dovoze tovaru (odevy)z ČR, tam sa potom pri obrate nad 200.000€ sa registruje - podáva Intrastat?
Kvaka
29.09.10,07:45
No ide mi hlavne oto, či sa netreba registrovať napr. pri dovoze zo štátov z EU, ale nie zo spotrebnej dane z liehu. Napr. pri dovoze tovaru (odevy)z ČR, tam sa potom pri obrate nad 200.000€ sa registruje - podáva Intrastat?
Predovšetkým z krajín EÚ sa nedováža, dovoz je len z tretích krajín.
kimart
29.09.10,07:59
Predovšetkým z krajín EÚ sa nedováža, dovoz je len z tretích krajín.
ďakujem, nemám vtom dosť jasno, tak potom sa nerobí ani ten Intrastat - dovoz z ČR?
Kvaka
29.09.10,09:02
ďakujem, nemám vtom dosť jasno, tak potom sa nerobí ani ten Intrastat - dovoz z ČR?
Ty máš na mysli podávanie hlásení o obchode medzi členskými štátmi. INTRASTAT systém obsahuje informácie o obchode s tovarom s členskými štátmi EÚ ako partnerskými krajinami, získané štatistickým zisťovaním.
Štatistický úrad SR v zmysle svojej pôsobnosti stanovenej v zákone č. 540/2001 Z. z. vykonáva úlohy štátnej štatistiky vyplývajúce z programu štátnych štatistických zisťovaní, do ktorého je zahrnuté aj zisťovanie údajov pre systém INTRASTAT-SK. Úrad zabezpečuje metodické riadenie celého spracovateľského procesu, zodpovedá za stanovovanie spravodajskej povinnosti, spravovanie a aktualizáciu registra spravodajských jednotiek a za spracovanie a publikovanie údajov štatistiky zahraničného obchodu. Úrad tiež poskytuje spravodajským jednotkám poradenstvo pri predkladaní INTRASTAT-SK hlásení.
Colná správa zabezpečuje získavanie, prvotné spracúvanie a kontrolu údajov pre systém INTRASTAT-SK a s tým súvisiace činnosti, napr. poradenstvo pri vypĺňaní formulára, poskytovanie formulárov spravodajským jednotkám, kontrolu plnenia spravodajskej povinnosti, upomínanie pri neplnení spravodajskej povinnosti a na vyžiadanie poradenské služby pri zatrieďovaní tovarov podľa podpoložiek kombinovanej nomenklatúry.

Viac sa dozvieš na týchto stránkach:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5011
https://intrastat.colnasprava.sk/index.php?x=152&y=105
kimart
29.09.10,09:32
Ty máš na mysli podávanie hlásení o obchode medzi členskými štátmi. INTRASTAT systém obsahuje informácie o obchode s tovarom s členskými štátmi EÚ ako partnerskými krajinami, získané štatistickým zisťovaním.
Štatistický úrad SR v zmysle svojej pôsobnosti stanovenej v zákone č. 540/2001 Z. z. vykonáva úlohy štátnej štatistiky vyplývajúce z programu štátnych štatistických zisťovaní, do ktorého je zahrnuté aj zisťovanie údajov pre systém INTRASTAT-SK. Úrad zabezpečuje metodické riadenie celého spracovateľského procesu, zodpovedá za stanovovanie spravodajskej povinnosti, spravovanie a aktualizáciu registra spravodajských jednotiek a za spracovanie a publikovanie údajov štatistiky zahraničného obchodu. Úrad tiež poskytuje spravodajským jednotkám poradenstvo pri predkladaní INTRASTAT-SK hlásení.
Colná správa zabezpečuje získavanie, prvotné spracúvanie a kontrolu údajov pre systém INTRASTAT-SK a s tým súvisiace činnosti, napr. poradenstvo pri vypĺňaní formulára, poskytovanie formulárov spravodajským jednotkám, kontrolu plnenia spravodajskej povinnosti, upomínanie pri neplnení spravodajskej povinnosti a na vyžiadanie poradenské služby pri zatrieďovaní tovarov podľa podpoložiek kombinovanej nomenklatúry.

Viac sa dozvieš na týchto stránkach:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=5011
https://intrastat.colnasprava.sk/index.php?x=152&y=105
moc pekne ďakujem, keby som mala možnosť dala by som bodík. Takže už nemusím mať obavy, že som niečo zanedbala.
Kvaka
29.09.10,10:29
moc pekne ďakujem, keby som mala možnosť dala by som bodík. Takže už nemusím mať obavy, že som niečo zanedbala.
No ak nespadáš do kategórie spravodajskej jednotky, tak nie. Spravodajskou jednotkou pre systém INTRASTAT-SK je každá právnická alebo fyzická osoba registrovaná pre DPH v Slovenskej republike (podľa platného zákona o DPH), ktorá za predchádzajúci kalendárny rok, alebo od začiatku sledovaného roka odoslala, alebo prijala tovar spoločenstva (27 krajín EÚ) v súhrnnej hodnote rovnej, alebo vyššej ako prah oslobodenia.
Prah oslobodenia bol Štatistickým úradom SR stanovený na rok 2010 vo výške 200 000 € pre prijatie a 400 000 € pre odoslanie.

Ak si povinná podávať hlásenia o obchode, potom si pozri, čo musíš urobiť:
Od 1. apríla 2010 sa elektronická forma hlásení INTRASTAT považuje za výlučne jediný možný spôsob splnenia spravodajskej povinnosti o obchode s tovarom medzi členskými štátmi EÚ.
Na vytvorenie a zaslanie takéhoto elektronického dokumentu (správy) možno použiť softvérovú aplikáciu INTRASTAT-CS alebo web formulár.
V oboch prípadoch je potrebné požiadať Štatistický úrad SR (intrastat-sk@statistics.sk) alebo Colné riaditeľstvo SR (intrastat.helpdesk@colnasprava.sk) o pridelenie prístupových kódov, ktoré slúžia na zabezpečené pripojenie k portálu colnej správy.
Iwett
01.10.10,19:20
Ospravedlňujem sa za omylom udelený bod nevhodné, keby sa dalo, tak ho vymažem a dám užitočné,aký tam patril, akosi som to nechtiac poplietla.
didka111
09.11.10,11:44
ahojte poradaci,

otvarame druhu prevadzku a chcela by som sa Vas opytat
ohladom colneho uradu,
treba poslat znova ziadost o povolenie na predaj druhej prevadzky?
Kvaka
09.11.10,14:50
ahojte poradaci,

otvarame druhu prevadzku a chcela by som sa Vas opytat
ohladom colneho uradu,
treba poslat znova ziadost o povolenie na predaj druhej prevadzky?

Myslíš povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu?
Budete ho predávať len konečnému spotrebiteľovi?
Kvaka
09.11.10,15:47
Myslíš povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu?
Budete ho predávať len konečnému spotrebiteľovi?
Treba pozrieť zákon o spotrebnej dani z liehu v znení zákona č. 474/2009. Podľa čl. III tohto zákona § 44 stráca účinnosť 31. decembra 2010.
Od 1. januára 2010 nadobudne účinnosť nový § 44a.
Pozri aj http://www.colnasprava.sk/wps/PA_1_0_9D/OpenFile/2010.09.21-Informaciapreverejnost.pdf?docID=9FUwWG1Bu02DbJZmQ SsalD89bn8

Podľa prechodného ustanovenia § 51j účinného od od 1.10.2010 k úpravám účinným od 1. januára 2011, ak už bolo vydané povolenie na predaj podľa § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2010, považuje sa toto povolenie za povolenie na predaj vydané podľa § 44a ods. 7 v znení účinnom od 1. januára 2011. Uvedené sa nevzťahuje na právnickú osobu alebo fyzickú osobu podľa odseku 8, ktorej bolo colným úradom vydané oprávnenie na distribúciu.

Takže ak budete predávať SBL len konečnému spotrebiteľovi, máte platné doterajšie povolenie na predaj aj pre druhú prevádzku.

Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má vydané povolenie na predaj podľa § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2010, je povinná k 31. decembru 2010 vykonať inventarizáciu zásob liehu v súlade s osobitným predpisom 48) a najneskôr do 25. januára 2011 oznámiť colnému úradu zistený stav zásob liehu v členení podľa obchodného názvu, čiarového kódu EAN spotrebiteľského balenia, objemu spotrebiteľského balenia a objemovej koncentrácie v spotrebiteľskom balení.
Excise Duty
09.11.10,16:06
ahojte poradaci,

otvarame druhu prevadzku a chcela by som sa Vas opytat
ohladom colneho uradu,
treba poslat znova ziadost o povolenie na predaj druhej prevadzky?
Zákon vo svojej "múdrosti" takýto prípad neupravuje, treba zájsť na colný úrad a dohodnúť sa na postupe. Celý povolovací postup by bol podľa § 44 ods. 4 až 7 nezmyslom a oznamovacia povinnosť podľa ods. 8 bude asi nepostačujúca.
Kvaka
09.11.10,16:48
Zákon vo svojej "múdrosti" takýto prípad neupravuje, treba zájsť na colný úrad a dohodnúť sa na postupe. Celý povolovací postup by bol podľa § 44 ods. 4 až 7 nezmyslom a oznamovacia povinnosť podľa ods. 8 bude asi nepostačujúca.
Ja si myslím, že ak nahlásia zmenu podľa § 44 ods. 8 do konca roku, bude to možné. Ak sa povolenie vydané podľa § 44 doterajšieho zákona bude považovať od 1. januára 2011 za povolenie vydané podľa § 44a nového zákona, mali by sa na toto povolenie tiež vzťahovať aj všetky povinnosti nahlasovania zmien, teda aj doplnenie prevádzkarne. Je pravda, že to nebude zmena v žiadosti podľa § 44a, ale mohla by sa za takú považovať. Colná správa by mala vydať pre takéto prípady usmernenie.
Excise Duty
10.11.10,12:51
Ja si myslím, že ak nahlásia zmenu podľa § 44 ods. 8 do konca roku, bude to možné. Ak sa povolenie vydané podľa § 44 doterajšieho zákona bude považovať od 1. januára 2011 za povolenie vydané podľa § 44a nového zákona, mali by sa na toto povolenie tiež vzťahovať aj všetky povinnosti nahlasovania zmien, teda aj doplnenie prevádzkarne. Je pravda, že to nebude zmena v žiadosti podľa § 44a, ale mohla by sa za takú považovať. Colná správa by mala vydať pre takéto prípady usmernenie.
Iba ak by motyka vystrelila. Colná správa neurobí nič, čo nie je upravené zákonom alebo čo nedostane rozkazom. Ja odporúčam napísať dopyt na odbor nepriamych daní ministerstva financií.
didka111
11.11.10,06:23
ahojte
volala som na colny urad a tam mi povedali ze kazdu jednu zmenu co sa tyka firmy
/zmena sidla, zmena konatelov, novej prevadzky atd/
treba do 15 dni oznamit podľa §44 ods.8 na colny urad.
Excise Duty
11.11.10,07:06
ahojte
volala som na colny urad a tam mi povedali ze kazdu jednu zmenu co sa tyka firmy
/zmena sidla, zmena konatelov, novej prevadzky atd/
treba do 15 dni oznamit podľa §44 ods.8 na colny urad.
Ak je tak, potom im to oznám, škoda že nemáš na papieri to, čo ti povedali. Lebo ustanovenie § 44 explicitne neupravuje postup pri rozšírení počtu prevádzkární. Ty máš povinnosť v zmysle ustanovenia ods. 8 nahlásiť každú zmenu k údajom, ktoré si uviedla pri vybavovaní povolenia, tie sa sa však týkajú iba tej prevádzkárne, ktorú si uviedla pri prvom vybavovaní povolenia konkrétnej prevádzkárne. V zákone jednoducho chýba jedna vetička, napr. v ustanovení ods. 8 za prvou vetou, ktorá by mohla znieť: "To platí aj vtedy, ak držiteľ povolenia otvorí ďalšiu prevádzkareň, v takomto prípade nie je potrebné nové povolenie.".
Môže sa ti stať, že tvoje oznámenie prijme iný pracovník colnej správy než ten, s ktorým si telefonovala a ten ťa pre zmenu bude presviedčať, že na novú prevádzkáreň musíš mať ďalšie povolenie. Preto som odporúčal zájsť na CÚ osobne alebo ešte lepšie obrátiť sa na CÚ písomne, aby si stanovisko CÚ mala tiež písomne.
Ester plus
10.02.11,07:20
Chcem sa s vami poradiť ohľadom predkladania intrastatu. V marci 2010 nám zanikla spravodajská povinnosť. Pre prípad či opäť nemáme povinnosť predkladania výkazu som si zrátala obrat za celý rok 2010 pre prijatie 140000 eur a pre odoslanie 300000 eur. Mám to porovnávať s prahom pre oslobodenie pre rok 2010, ktorý je pre prijatie 200 000 eur a pre odoslanie 400 000 eur? Ako postupovať v roku 2011 - postupne si narátavať obraty od 1.1.2011 a sledovať či neprekročíme prahy oslobodenia vyhlásené pre rok 2011?