bibi55555
29.09.10,10:36
Ahojte, o zalohovych faktúrach som si tu poptečitovala veľa, no to, čo potrebujem som nenašla. Poradíte mi, prosím?
Klientom poskytujeme služby v oblasti reklamy. Po podpísaní zmluvy sa rozbehne kampaň, ktorá trvá cca 3 mesiace.
Problém 1. Nie je mi jasné, ktorý dátum je dátum dodania služby. Či začiatok kampane, alebo koniec.
Problém 2. Je potrebné fakturáciu riešiť zálohovou faktúrou?
Príklad:
1.3. -podpis zmluvy, dohodnutá je fakturácia do 14 dní od podpísania zmluvy
5.3. -vystavená faktúra -MUSÍ BYŤ ZÁLOHOVÁ?
15.3.-začiatok kampane
15.6.-koniec kampane
DÁTUM DODANIA JE?
Ak je potrebné vystaviť faktúru zálohovú, kedy má byť poslaná vyúčtovacia a s akým dátumom dodania?
Ďakujem moc za rady.
lenkam68
29.09.10,10:23
Reklamnú službu beriem ako čiastkové alebo opakované dodanie služby, preto by som postupovala v zmysle § 19 ods. 3, t.j. deň dodania je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba za dodanú službu vzťahuje. Ak máte v zmluve uvedené, že budete fakturovať do 14 dní od podpísania zmluvy, tak by si mala vystaviť zál. faktúru a po obdržaní platby vystaviť daň. doklad /§19 ods. 4/, kde bude dátum dodania deň platby.
bibi55555
29.09.10,18:18
Lenkam68, ďakujem pekne za radu. Určite môžem dátum dodania dať zhodný s dátumom platby? Nie je to od januára nejako skomplikované, že dátum dodania je POSLEDNÝ DEŇ obdobia, kedy sa služba uskutočňuje?
Pekný deň!
Betina2
29.09.10,18:54
A máte dohodnutú v zmluve jednorazovú fakturáciu? za celé 3 mesačné obdobie? V tom prípade by som postupovala ako písala lenkam68.

Určite môžem dátum dodania dať zhodný s dátumom platby?
ANO.

Nie je to od januára nejako skomplikované, že dátum dodania je POSLEDNÝ DEŇ obdobia, kedy sa služba uskutočňuje?
TOTO SA TYKA napr. faktúrovania za (opakované plnenia), nájmu, prenájmu tlakových fliaš, a pod. Bežne dostávam faktúry (mesačné) za nájom vystavené napr. 15.3. s dátumom dodania 31.3. a splatnosťou 25.3.
bibi55555
29.09.10,19:54
Super, tak to ste ma potešili, miesto 3 faktúr sa zmestím do dvoch!
Paráda! Ďakujem pekne za rady. Dobrú noc!
lenkam68
30.09.10,06:39
Super, tak to ste ma potešili, miesto 3 faktúr sa zmestím do dvoch!
Paráda! Ďakujem pekne za rady. Dobrú noc!
Neviem, či sme si porozumeli správne. Dve faktúry vystavíš len v tom prípade, ak (budem vychádzať z dátumov, ktoré si uviedla v otázke) vystavíš zál. fa v marci, ale zaplatená bude až v júni, vtedy stačí vystaviť faktúru len vyúčtovaciu s dátumom dodania 30.6, pretože platba aj dodanie služby je v jednom mesiaci.
Ale ak ti príde platba napr. v apríli, alebo máji, musíš vystaviť daň. doklad k platbe s dátumom dodania deň platby a následne vystaviť vyúčt. faktúru v júni, s dátumom dodania 30.6. - t.z., že celkovo budeš vystavovať tri faktúry,vrátane zálohovej.
KEJKA
30.09.10,06:42
keby si mala v zmluve uvedené, že klient zaplatí požadovanú čiastku od podpisu zmluvy, tak by si zalohovu fakturu - teda prvú faktúru nemusela vystavovať. Klient by platil na základe zmluvy, nie na základe faktúry. platbu by si v prípade potreby iba urgovala -telefonicky, mailom.
Zálohové faktúry nie sú povinné, ide len o dohodu s klientom.
lenkam68
30.09.10,07:02
Nešpekulujem:D, vychádzam z údajov, ktoré boli poskytnuté v otázke. Ale áno, ak by to bolo zazmluvnené, tak, ako popisuješ vyššie uvedeným spôsobom by som to neriešila.
bibi55555
30.09.10,18:46
Ďakujem za rady, v každom prípade nevidím veľký význam vyúčtovacej faktúry, keďže bude nulová-všetko bude vyriešené druhou faktúrou po zaplatení.
Ešte raz dakujem a dobrú noc.
lenkam68
01.10.10,06:12
Ďakujem za rady, v každom prípade nevidím veľký význam vyúčtovacej faktúry, keďže bude nulová-všetko bude vyriešené druhou faktúrou po zaplatení.
Ešte raz dakujem a dobrú noc.
Ak ti platba príde v inom mesiaci ako nastane dodanie služby, tak to nemôžeš vyriešiť len faktúrou k platbe. Porušila by si § 19 ods. 3, ktorý hovorí:
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.

Takže faktúra síce bude znieť na sumu 0 €, ale podstatný je tu dátum dodania, nie suma.
waitinka7
13.01.14,07:22
Dobrý deň,
ja sa Vás chcem opýtať niečo podobné, lebo v tejto oblasti nie som zbehlá.
S jednou firmou máme zmluvu o nájme informačných tabúľ od 1.1.2014 - 31.12.2014. Máme s nimi zmluvu, kde je uvedené, že v januári sa vystaví faktúra na celý rok na cca 1000 Eur.
Ako postupovať?
Možem na začiatku januára vystaviť zálohovú faktúru na celý rok?
Potom musím čakať na platbu, a keď príde platba, musím vystaviť vyúčtovaciu faktúru, kde dátum dodania bude dátum platby?
A čo ak zaplatia napr. az v júni? Nie je to tak, že do 15 dní od zálohovej faktúry musím vystaviť vyúčtovaciu faktúru?
Toto ma trošku metie. Či proste len budem čakať na platbu a nerobiť nič...
Veľmi pekne ďakujem za rady.
tictac7
13.01.14,08:20
ak máš v zmluve uvedené, že v januári sa vystaví faktúra na celý rok, tak si povinná vystaviť riadnu faktúru v januári s dátumom dodania január.
waitinka7
13.01.14,08:51
dakujem...a je to urcite tak? autorke príspevku bolo poradené ináč, vraj má vystaviť zálohovú faktúru, hoci v zmluve bolo dohodnuté fakturovať do 14 dní...myslím, že je to veľmi podobný prípad, či nie?
tictac7
13.01.14,12:10
nečítam príspevok a odpoveď na neho, ktorý je starý 4 roky. Riadim sa zákon, ktorý je platný teraz.
waitinka7
14.01.14,12:14
ok, dakujem.