anna81
29.09.10,11:00
Naša firma prednedávnom prenajala budovu (ktorú nevyužívala) inej firme - ako jedinému nájomcovi. Firmy sa medzi sebou dohodli, že spotrebu elektriny bude hradiť nájomca, elektrárne ešte nezapísali ako odberateľa a platiteľa nájomcu, a teraz nám prišla faktúra s nedoplatkom.
Od októbra bude preddavky na elektrinu aj vyrovnanie znášať nájomca.
Môžem nedopatok prefaktúrovať nájomcovi? 321/648?
Aký to bude mať vplyv na dph? Naša firma je platca dph, nájomca nie je.
Ak budem faktúrovať celkovú sumu nedoplatku vrátane dph, naša firma dph bude musieť odviesť a ak budem faktúrovať nedoplatok plus dph, zasa bude platiť viac nájomca.
Ako to vysporiadať aby boli obe strany spokojné?
blazonko
29.09.10,11:33
Keď ste prenajímali budovu, zrejme ste si neopísali stav počítadla. Neviem takto povedať, či tento nedoplatok bude znášať v plnej výške nájomca alebo sčasti aj ty. Tak či tak, jemu vystavíš faktúru na nedoplatok + DPH. Uňho, ako neplatcu, je DPH súčasťou nákladov za elektrinu. Ak sa mýlim, tak ma niekto opravte. Z podnikateľského účtovníctva som už trošku vypadla. :)
Betina2
29.09.10,19:05
Myslím si, že ked chcete refaktúrovať, tak potom kompletne, Vy obdržíte faktúru za elektrinu na základ + DPH. DPH odpočítate. Vystavíte faktúru, kde uvediete, že refaktúrujete nákldy na elektrinu, pripojíte k faktúre fotokópiu Vašej obdržanej faktory a nájomcovi faktúrujete základ dane + dph. DPH odvediete na výstup. Pri rovnakej refaktprovanej sume máte DPH raz + raz -, čiže výsledok je 0.
Nájomca nie je platca DPH, Vami faktúrovaná čiastka základ + DPH bude ako celok jeho daňovým nákladom. Nič navyše ho to stáť nebude. Bude to rovnaké, ako keby elektrárne faktúrovavli elektrinu priamo jemu. Takisto vystvaia doklad na základ dane + DPH a on zaplatí celú faktúrovanú čiastku vrátane DPH. Nemôže odpočítať DPH, lebo nie je platcom, ale na oplátku je DPH jeho daňovým nákladom.
A ešte - nejde tu o faktúrovanie nájmu, čiže vy ako prenajímateľ tak či tak musíte faktúrovať základ dane + DPH a DPH odviesť. Nedá sa faktúrovať len celková čiastka k úhrade bez vyčíslenia DPH.
anna81
30.09.10,05:27
Keď ste prenajímali budovu, zrejme ste si neopísali stav počítadla. Neviem takto povedať, či tento nedoplatok bude znášať v plnej výške nájomca alebo sčasti aj ty. Tak či tak, jemu vystavíš faktúru na nedoplatok + DPH. Uňho, ako neplatcu, je DPH súčasťou nákladov za elektrinu. Ak sa mýlim, tak ma niekto opravte. Z podnikateľského účtovníctva som už trošku vypadla. :)


Budovu sme dlhodobo nevyužívali, platili sa len preddavky 8e (myslím že za prenájom hodín od sse).
Dohodli sme sa, že celý nedoplatok zaplatí nájomca, pretože naša firma v tej budove nemala žiaden odber elektriny.
anna81
30.09.10,05:35
Myslím si, že ked chcete refaktúrovať, tak potom kompletne, Vy obdržíte faktúru za elektrinu na základ + DPH. DPH odpočítate. Vystavíte faktúru, kde uvediete, že refaktúrujete nákldy na elektrinu, pripojíte k faktúre fotokópiu Vašej obdržanej faktory a nájomcovi faktúrujete základ dane + dph. DPH odvediete na výstup. Pri rovnakej refaktprovanej sume máte DPH raz + raz -, čiže výsledok je 0.
Nájomca nie je platca DPH, Vami faktúrovaná čiastka základ + DPH bude ako celok jeho daňovým nákladom. Nič navyše ho to stáť nebude. Bude to rovnaké, ako keby elektrárne faktúrovavli elektrinu priamo jemu. Takisto vystvaia doklad na základ dane + DPH a on zaplatí celú faktúrovanú čiastku vrátane DPH. Nemôže odpočítať DPH, lebo nie je platcom, ale na oplátku je DPH jeho daňovým nákladom.
A ešte - nejde tu o faktúrovanie nájmu, čiže vy ako prenajímateľ tak či tak musíte faktúrovať základ dane + DPH a DPH odviesť. Nedá sa faktúrovať len celková čiastka k úhrade bez vyčíslenia DPH.

neviem či som to správne pochopila..

nám prišla faktúra - celkové dodanie - základ dane 222,04 €, dph 42,19 €, celkom 264,23 €.
zaplatené zálohy boli vo výške 121 €
nedoplatok 143,23 €
ja normálne zaúčtujem faktúru 502+343/321
uhradu nedoplatku 314/211

teraz budem fakturovať najomcovi spotrebu elektriky na budove 143,23 € + 27,21 € dph?
čiže nám zaplatí 170,44 € ?
naša firma dph (27,21€) odvedie DU, takze v skutocnosti dostaneme naspät ten nedoplatok co sme za najomcu zaplatili, ale najomca bude mat o 27,21 € vyssi naklad, lebo on nie je platca dph a nemoze si ho od DU uplatnit
takze v skutocnosti ho ta spotreba elektriky vyjde viac ako spotreboval, dobre som to pochopila?

Chceme od neho dostat len ten nedoplatok.
Betina2
12.10.10,09:13
neviem či som to správne pochopila..

nám prišla faktúra - celkové dodanie - základ dane 222,04 €, dph 42,19 €, celkom 264,23 €.
zaplatené zálohy boli vo výške 121 €
nedoplatok 143,23 € To je len výsledok vyúčtovania
ja normálne zaúčtujem faktúru 502, 343/321 222,04+42,19
uhradu nedoplatku 314/211 ZLE

222,04 502/321 faktúra ZD
42,19 343/321 faktúra DPH (odpočet na vstupe)
121,00 321/314 (alebo s mínusom 314/221)zúčtovanie zaplatených záloh vo faktúre
314 sa vynuluje, na DAL 321 zostane záväzok vo výške 143,23. Ten uhradíte z BU 321/221. tým sa Vám účet 321 vynuluje a záväzok zanikne.


teraz budem fakturovať najomcovi spotrebu elektriky na budove 143,23 € + 27,21 € dph? V tom výsledku vyúčtovania vo výške 143,23 Eur ako nedoplatok ste mali už aj DPH zahrnutú (DPH ste platili z celej vyčíslenej čiastky za spotrebu-čiže zo základu dane 222,04 Eur) - vlastne Vašu celkovú platbu rozdelíte a časť presuniete na nájomcu. Skús si nakresliť šibeničky a postupne škrtať. Nemôžeš na nedoplatok nabaliť ešte aj DPH, lebo tým by si nabalila pohladávku voči nájomcovi, ako keby spotreboval viac než bolo faktúrované.
čiže nám zaplatí 170,44 € ? Nie. On Vám zaplatí len ten nedoplatok, kde budete faktúovať len celkovú čiastku 143,23 rozpočítanú na základ dane a DPH, čiže 120,36+DPH 22,87. Jeho to nebude stáť nič navyše.
naša firma dph (27,21€) odvedie DU, takze v skutocnosti dostaneme naspät ten nedoplatok co sme za najomcu zaplatili, ale najomca bude mat o 27,21 € vyssi naklad, lebo on nie je platca dph a nemoze si ho od DU uplatnit. NIE. Pozri vyššie.
takze v skutocnosti ho ta spotreba elektriky vyjde viac ako spotreboval, dobre som to pochopila? NIE.

Chceme od neho dostat len ten nedoplatok.
ved DOSTANETE OD NEHO LEN TEN NEDOPLATOK.

Skús sa na to pozrieť tak, že nebudete mať nedoplatok, ale suma presne sadne. Ale budete mu to refaktúrovať priebežne tak, ako Vy budete platiť nie zálohy, ale boli by to riadne faktúry od dodávateľa energií.
1.mesiac napr.222,04/12 mes. + dph 42,19/12 mes.
18,50+3,52, 502,343/321, 321/221
2.mesiac 18,50+3,52 502,343/321, 321/221
3.mesiac 18,50+3,52 502,343/321, 321/221
+
atď
Mesačne by ste mu refaktúrovali 18,50+3,52 /účtovať asi s mínusom 502,343/315 alebo plusom 602,343/315 resp. aj 311 - sú to pohladávky z obchodných vzťahov. DPH odvediete ny výstupe. Nájomca ju zahrnie do daňového nákladu (výdavku) a zároveň bude súčasťou jeho záväzku voči Vám.
v súčte by to bolo presne 222,04+42,19
anna81
13.10.10,06:10
Ďakujem za podrobnú odpoveď, veľmi mi to pomohlo.
Teraz sa mi to zdá také jednoduché a ja som nad tým tak dlho dumala...
Ešte raz ďakujem!
anna81
29.11.10,09:00
ahojte, ešte mám jednu vec nedoriešenú v súvislosti so zmenou platcu elektriny - kým elektrárne zaznamenali zmenu platcu, museli sme zaplatiť jeden mesačný preddavok, vyúčtovanie však už príde nájomcovi.
Nájomca nám preddavok uhradí, zúčtujem 211/314? (aby sa mi 314 vynulovala!)
Zoltán Kovács
29.11.10,09:02
ahojte, ešte mám jednu vec nedoriešenú v súvislosti so zmenou platcu elektriny - kým elektrárne zaznamenali zmenu platcu, museli sme zaplatiť jeden mesačný preddavok, vyúčtovanie však už príde nájomcovi.
Nájomca nám preddavok uhradí, zúčtujem 211/314? (aby sa mi 314 vynulovala!)

Ja by som ten jeden preddavok účtoval klasicky na 502 (tak ako bežne sa účtuje mesačná platba elektráňam), a potom prefakturáciu na 648.