sammydelukan
29.09.10,13:40
Dobrý deň,

ako faktúrujete tovar/služby uhradené cez PayPal? Stačí faktúry vystavovať klasicky a iba do kolonky "Forma úhrady" dať namiesto "prevodný príkaz" slovo "PayPal" alebo ani to netreba meniť?

Potom tu mám ešte nejaké modelové situácie z praxe, ktoré mi nie sú celkom jasné, ako sa to má správne robiť ;)

A)

1. Vystavím faktúru na $100, ktoré mi odošle objednávateľ na PayPal účet.

2. Na PayPal účet mi však dorazí iba napr. $90 (len pre ilustráciu a lepšie počítanie, líši sa to podľa štátu odkiaľ je platba, množstva a pod.), lebo PayPal si strhne určitú čiastku (fixný poplatok plus percentá zo sumy), z toho vlastne žije ;)

3. $90 prevediem na podnik. bankový účet do klasickej banky (CSOB, SLSP, Tatrabanka atd.), dorazí mi suma $90 (66,86€). Pri withdrawal na normálny účet už PayPal nestrháva poplatok. Na podnik. účet mi dorazí suma $90 (66,86€). (Na konci mesiaca banka síce strháva poplatky za tranzakcie, ale to je ok, pretože to je pod polatkami za vedenie účtu a tak)

Záver: Ak je na faktúre suma $100 a príde mi nakoniec na podnik. účet v SK banke iba $90, resp. v prepočte na eurá cca 66,86€, nebude mi sedieť účtovníctvo, a chcem sa opýtať, že ako to vyriešiť?


B)

1. Vystavím x faktúr na rôzne sumy, a peniaze "strádam" na PayPal účte, a až ak tam budem mať napr. 1000€, tak pošlem až túto sumu na môj podnik. bank. účet. (pretože na konci mesiaca, mi banka strhava peniaze za tranzakcie a takto mozem nejaké eurá ušetriť)

2. Na bankový účet mi teda dorazí $1000, resp. 742,94€. Ako to zaúčtovať?

Záver: Ak nastrádam na PayPal účte príjmy z viacerých faktúr a odošlem jednu sumu naraz na podnik. účet v banke na Slovensku, ako to mám zaúčtovať do účtovníctva?

======

A otázka na záver:

Sú vôbec takéto postupy s PayPal účtom na Slovensku legálne?
ego.mc
30.09.10,18:08
Dobrý deň,

ako faktúrujete tovar/služby uhradené cez PayPal? Stačí faktúry vystavovať klasicky a iba do kolonky "Forma úhrady" dať namiesto "prevodný príkaz" slovo "PayPal" alebo ani to netreba meniť? Stačí "prevodný príkaz", ak to dáte "PayPal",budete to mať prehľadnejšie.

A)
Záver: Ak je na faktúre suma $100 a príde mi nakoniec na podnik. účet v SK banke iba $90, resp. v prepočte na eurá cca 66,86€, nebude mi sedieť účtovníctvo, a chcem sa opýtať, že ako to vyriešiť? Malo by to sedieť: 100$ príjem, 10$ poplatky PayPal za sprostredkovanie platby. Nechcem písať bankové poplatky, keďže PayPal nie je banka.
B)
Záver: Ak nastrádam na PayPal účte príjmy z viacerých faktúr a odošlem jednu sumu naraz na podnik. účet v banke na Slovensku, ako to mám zaúčtovať do účtovníctva? Veďte PayPal účet ako ďalší účet a účtujte o každom pohybe na ňom. Potom prevod peňažných prostriedkov na bežný účet bude pohyb medzi účtami, takže účtovať budete iba priebežné položky.

======

A otázka na záver:

Sú vôbec takéto postupy s PayPal účtom na Slovensku legálne?
PayPal je u nás legálny (čo nie je zakázané, je dovolené...), aj keď naše predpisy s ním ešte tak nejako nepočítajú.
Čo sa týka výpisov, odporúčam každý mesiac vytlačiť históriu pohybov na PayPal účte, keďže klasický výpis (papierový alebo elektronický nedostanete.)

Doplnenie: Nezabudnite PayPal nahlásiť na DÚ, keďže ho používate v súvislosti s podnikaním.
Stefan2005
30.09.10,18:47
....Doplnenie: Nezabudnite PayPal nahlásiť na DÚ, keďže ho používate v súvislosti s podnikaním.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=5&area=54&cid=32493 :

"Z vyššie uvedených skutočností možno vyvodiť nasledovný záver: - internetový výpis z účtu PayPal nemožno považovať za bankový účet, pretože tento účet je virtuálny a vedie ho inštitúcia, ktorá na vedenie bankového účtu nemá udelené povolenie. Z vášho postavenia, ako predávajúceho, pri úhrade klienta na účet PayPal ide o vznik pohľadávky voči spoločnosti PayPal. Táto pohľadávka bude vysporiadaná až pripísaním finančnej hotovosti z internetového účtu na váš zriadený účet vedený v príslušnej banke,
- keďže ide o pohľadávku voči spoločnosti PayPal, nevzniká potreba a povinnosť číslo virtuálneho internetového účtu oznámiť správcovi dane."

P.S. http://www.porada.sk/t118975-paypal-a-uctovnictvo.html
ego.mc
30.09.10,20:35
Myslím si, že s tým nahlasovaním DÚ máte pravdu, kedže je povinnosť nahlásiť iba "čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z podnikateľskej činnosti" a PayPal je niečo medzi terminálom a e-peňaženkou.
sammydelukan
03.10.10,10:57
Myslím, že zahraničné účty už netreba nahlasovať DÚ.
ego.mc
04.10.10,18:38
Nejedná o povinnosť nahlasovať zahraničné účty (ak sa nemýlim, nahlasovali sa NBS, nie DÚ), ale o povinnosť nahlasovať účty používané v súvislosti s podnikaním (podľa § 31 ods. 5 písm. a Zákona o správe daní a poplatkov).
sammydelukan
04.10.10,18:42
Každopádne PayPal nie je bankový účet. Neúčtuje sa v účtovníctve ako bankový účet, vidˇodpoveď z DU:


K Vášmu podaniu zaslanému e-mailom, Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica podáva nasledovnú informáciu:

DR SR a ani MF SR osobitne nevypracovalo usmernenie k účtovaniu platieb prostredníctvom Pay Pal systému.

Na základe stanoviska Ministerstva financií SR k platbám prostredníctvom systému Pay Pal ak sa jedná o daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva uvádzame, že v účtovníctve sa pri použití platby cez systém Pay Pal postupuje v súlade so zákonom č.431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a v súlade s Opatrením MF SR č.23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov, pričom daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva postupuje v súlade s Opatrením MF SR č.MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len „postupy účtovania“).

Daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtuje úhradu záväzku na ťarchu účtu 321 – Dodávatelia na základe výpisu z účtu, ku ktorému je otvorený systém Pay Pal, či priamo z účtu alebo prostredníctvom platobnej karty k danému účtu. V deň úbytku peňažných prostriedkov a vložením platby do Pay Pal systému nastáva úhrada dodávateľskej faktúry. V prípade úhrady v inej mene z účtu vedeného v eurách resp. zadanie úhrady do systému Pay Pal, sa zaúčtuje úhrada kurzom podľa § 24 ods.3 zákona o účtovníctve, t.j. kurzom, za aký banka výmenu realizuje. Súčasťou analytickej evidencie k bankovému účtu je prehľad úhrad realizovaný platobnou kartou a prehľad zo systému Pay Pal.

Náležitosti, ktoré musí obsahovať účtovný doklad (a považuje sa za preukázateľný účtovný záznam), sú vymedzené v § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve.

Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať jednak slovné a číselné označenie účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov, peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, ďalej dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia, podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie, označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods.5.

Ak účtovný doklad spĺňa náležitosti v súlade s ustanoveniami zákona o účtovníctve, považuje sa za preukázateľný účtovný záznam a je možné uplatniť ho na daňové účely.



Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica

Odbor služieb pre verejnosť

Označil som slovo systém naschvál, aby bolo jasné, že DU to nepovazuje za bankovú instituciu.

Takisto je zaujímavá informácia, že:

DR SR a ani MF SR osobitne nevypracovalo usmernenie k účtovaniu platieb prostredníctvom Pay Pal systému.

Ja to chápem tak, že PayPal účet netreba viesť ako extra bankový účet v účtovnictve. Treba mať len výpisy z PayPalu pre prípadnu kontrolu a samozrejme vypisy z banky. Ak budu sediet sumy, tak nevidím problém. Odpadá aj problem s fzyzickým výpisom alebo elektronickz over. dokumentom, ka by sa PayPal viedol ako bank. ucet.

viď. napr. prípevok uživ. PayPal tu:
http://moje.hnonline.sk/node/3286
ego.mc
04.10.10,18:57
No, mne to vychádza tak, že odídené platby cez PayPal považujú za platby akoby kartou.
Nevidím tam ale nič o prijatých platbách, a myslím, že to Vás práve zaujímalo.
sammydelukan
04.10.10,19:00
Nie akoby, ale oni su platbou kartou, PayPal ucet je previazany na kartu, aj ked mate pravdu, ze je tam akoby virtualny ucet, ktory nezodpoveda pohybom na karte.

Nielen odoslane, ale aj prijate platby su vo vypise PayPalu vid "...je prehľad úhrad realizovaný platobnou kartou a prehľad zo systému Pay Pal."

treba lepsie citat ;)
ego.mc
04.10.10,19:10
Myslím, že som čítal dobre. ;)
Na platobnej karte, nikdy nemáte peňažné prostriedky, ktoré by nefigurovali na účte, na PayPal áno.
Preto si stojím za odpoveďou, ktorú som Vám dal.
sammydelukan
04.10.10,19:14
"...PREHLAD ZO SYSTEMU PAYPAL"

Mate ucet na paypal.com? Ak by ste mali, tak viete o com hovorim ;).
ego.mc
04.10.10,19:16
Mám.
sammydelukan
04.10.10,19:36
business?
mkridge
16.11.10,20:13
Záver: Ak nastrádam na PayPal účte príjmy z viacerých faktúr a odošlem jednu sumu naraz na podnik. účet v banke na Slovensku, ako to mám zaúčtovať do účtovníctva?

======

A otázka na záver:

Sú vôbec takéto postupy s PayPal účtom na Slovensku legálne?

S paypalom zacinam a studujem navody na nete... avsak nikde som nenasla odpoved na vyssie uvedene otazky.
Preluskala som xy clankov o uctovani Paypalu...a mam nasledovne otazky:
A) vytlacit report s paypalu k vystavenej FA a dokladovat ako prijmovy doklad -bez bankoveho prevodu na podnik. ucet -avsak k tomuto by som poprosila niekoho skuseneho o odpoved.
V pripade ze prijmate platby na Paypal a vypisy by sluzili ako - platba v hotovosti do pokladne mam si na paypal bussines potom "sparovat" osobny ucet, kde prevediem prostriedky po dosiahnuti sumy 100€ /aby som nemusela platit poplatok za prevod?/
B) alebo na paypal bussines - mat podnikatelsky ucet, a nasledne prosim o odpoved podla citatu: Ak nastrádam na PayPal účte príjmy z viacerých faktúr a odošlem jednu sumu naraz na podnik. účet (teda sumu presahujucu 100€ avsak nazbieranie prijatych platieb moze momentalne trvat dlhsie ako mesiac)v banke na Slovensku, ako to mám zaúčtovať do účtovníctva?
sammydelukan
23.11.10,08:59
Myslím, že na SK je v tomto decentne chaos, mimochodom moneybookers sa mení na skrill.

Danovy urad nevydal metodický pokyn, takže tak. O mikroplatbach typu google checkout a pod. radšej ani nehovorím.

Okrem prírody a povedzme ešte ako tak zdrav. a sociálneho zabezpečenia mi na tejto krajine imponuje NIČ!

Problém nie je voľba prezidenta cez internet ani legalizácia marihuany alebo manželstva buzerantov, ale BYROKRACIA, ÚPLATKÁRSTVO, SÚDNICTVO a strašná izolovanosť každého úradu. Nikto o ničom nevie a iba odkazuje. Do p..e aj s takou krajinou.

Pekný deň!
mkridge
23.11.10,09:10
Najskor sa priklonime k tejto verzii:
bude ak sa to neuctuje ako bankovy ucet, ale ako sluzba/prevadzkova rezia - postupenie pohladavky,
cele to treba prehnat cez Knihu pohladavok tj.
vystavenie FA = + pohladavka voci odberatelovi
prijem na Paypal = - pohladavka voci odberatelovi (fa uhradena),
+ pohladavka voci Paypal (dodavatel sluzby : postupenie pohladavok) - poplatok
poplatok Paypal = prevadzkova rezia
prijem na bank. ucet = -pohladavka voci PayPal
Sice PayPal ma luxemburksku bankovu licenciu ale NBS mu nevydala povolenie , a navyse nie je od nich mozne vymamit papierovy vypis co pre bank.ucet je potrebny aspon 1x k 31.12.
aj poplatok Paypalu tiez je prev. rezia, dobre je to niekde vo "vnutrofiremnych" smerniciach/postupoch.
zdroj hn-poradna...
sammydelukan
23.11.10,09:26
JJ mne sa to tiez najviac pozdava takto. Je dobre to pretlacat aj cez fora takto. Ti brigadnici na dan. urade a min. financii, to aj tak bude pozerat aj tu.

Tak mili brigadnici, ktorí vypracovavate USMERNENIA a METODICKE POKYNY takéto riešenie Vám dávame do pozornosti.


Chcel by som sa opýtať, či v prípade PayPal účtu porušujem ako fyzická osoba podnikateľ, pri príjmaní peňazí za vystavené faktúry platnú legislatívu, keďže PayPal neposkytuje ani papierový výpis a ani elektronický výpis. podpísaný elektronickým podpisom. Budú pre prípadnu kontrolu z daňového úradu stačiť mnou vytlačené prehľady transakcií na PayPal účte?


bude ak sa to neuctuje ako bankovy ucet, ale ako sluzba/prevadzkova rezia - postupenie pohladavky,
cele to treba prehnat cez Knihu pohladavok tj.
vystavenie FA = + pohladavka voci odberatelovi
prijem na Paypal = - pohladavka voci odberatelovi (fa uhradena),
+ pohladavka voci Paypal (dodavatel sluzby : postupenie pohladavok) - poplatok
poplatok Paypal = prevadzkova rezia
prijem na bank. ucet = -pohladavka voci PayPal
Sice PayPal ma luxemburksku bankovu licenciu ale NBS mu nevydala povolenie , a navyse nie je od nich mozne vymamit papierovy vypis co pre bank.ucet je potrebny aspon 1x k 31.12.
aj poplatok Paypalu tiez je prev. rezia, dobre je to niekde vo "vnutrofiremnych" smerniciach/postupoch.

komplet tu:
http://moje.hnonline.sk/node/3286