didlinka2203
29.09.10,13:57
Dobrý deň! Neviem či som sa prihlásila do správnej rubriky, ale prosím Vás o radu, pomoc, príoadne vlastnú skúsenosť...V tomto prípade mi nejde ani tak o peniaze ako o právnosť...Na začiatok musím povedať, že som úplný laik čo sa týka Občianskeho zákonníka, nakoľko nie som žiadny podnikateľ, iba fyzická osoba...
Na internete, konkrétne na stránke mojasvadba.sk, v časti "bazár" som predávala použité spoločenské šaty. V opise šiat som uviedla reálny opis šiat, čiže aj to, že boli použité a boli pridané aj detailné fotky týchto šiat, ktoré 100% zodpovedali skutočnosti. Ozvala sa záujemkyňa, ja som jej šaty poslala a ona sa mi po pár dňoch ozvala, že šaty mi vracia nakoľko podľa nej boli poškodené, čo som neuviedla v opise šiat a že tým pádom som zavádzala a že podľa Občianskeho zákonníka je oprávnená šaty do 7 dní vrátiť a keď si ich nepreberiem /šaty boli zasielané dobierkou/ tak podá na mňa trestné oznámenie. Ja som bola ochotná šaty prevziať aj keď tá osoba vôbec nemala pravdu o poškodenosti šiat, čo by som mohla dokázať ako realitou, tak aj fotkami /jej skrátka nesadli, tak to na mňa takto zahrala/, ale keď mi došiel preberací lístok tak som ostala prekvapená, lebo...šaty som jej po dohode predala za 65€ + 2,9€, čiže za 67,90€, čo mi aj prišlo na účet a ona mi tie šaty poslala s preberacou sumou 70€, čiže ja som v tomto prípade stratová o 5€, lebo ona v tej sume dostane preplatené obidvoje poštovné, aj to, keď som jej tie šaty posielala ja, aj to, keď mi ich posielala ona...čo sa mi zdá dosť nefér, že ona tie šaty chcela, potom nechcela a ja budem pltaiť poštovné...
Viem, že je to dosť zdĺhavé a komlikované, ale chcem sa opýtať, či by mohla na mňa podať to trestné oznámenie /lebo sa bojím, že kvôli nejakým šatom by som mala opletačky/, alebo ma chcela iba postrašiť a či by som od nej mohla ja žiadať preplatenie tých 5€ čo je ten rozdieľl poštovného?
Prosím odpovedzte mi a vopred ďakujem za ochotu...

Ivka
arizona
29.09.10,12:09
Prepáč, ale myslíš si, že by sa Polícia,či súdy zaoberali 5€ záležitosťou?
Kašli na to,nestojí ti to za námahu...
Zita5
29.09.10,12:11
Trestným oznámením sa bránila, hoci v skutočnosti nemá dôvod k tomu , nakoľko šaty ste vzali späť, peniaze ste vrátili a dokonca ste jej preplatili aj poštovné . Zabudnite na 5 euro , hlavné je že ste sa kupujúcej zbavili týmto spôsobom a najmä legálnym spôsobom..
Podklady ako foto a všetko máte a mala to aj kupujúca pre svoj účel.
Trestné oznámenie malo slúžiť na zastrašenie Vašej osoby , aby vrátenie tovaru lepšie vybavila a uľahčila si tým zastrašením cestu k zdarnému koncu obchodu .
Chobot
29.09.10,12:59
Dobrý deň! Neviem či som sa prihlásila do správnej rubriky, ale prosím Vás o radu, pomoc, príoadne vlastnú skúsenosť...V tomto prípade mi nejde ani tak o peniaze ako o právnosť...Na začiatok musím povedať, že som úplný laik čo sa týka Občianskeho zákonníka, nakoľko nie som žiadny podnikateľ, iba fyzická osoba...
Na internete, konkrétne na stránke mojasvadba.sk, v časti "bazár" som predávala použité spoločenské šaty. V opise šiat som uviedla reálny opis šiat, čiže aj to, že boli použité a boli pridané aj detailné fotky týchto šiat, ktoré 100% zodpovedali skutočnosti. Ozvala sa záujemkyňa, ja som jej šaty poslala a ona sa mi po pár dňoch ozvala, že šaty mi vracia nakoľko podľa nej boli poškodené, čo som neuviedla v opise šiat a že tým pádom som zavádzala a že podľa Občianskeho zákonníka je oprávnená šaty do 7 dní vrátiť a keď si ich nepreberiem /šaty boli zasielané dobierkou/ tak podá na mňa trestné oznámenie. Ja som bola ochotná šaty prevziať aj keď tá osoba vôbec nemala pravdu o poškodenosti šiat, čo by som mohla dokázať ako realitou, tak aj fotkami /jej skrátka nesadli, tak to na mňa takto zahrala/, ale keď mi došiel preberací lístok tak som ostala prekvapená, lebo...šaty som jej po dohode predala za 65€ + 2,9€, čiže za 67,90€, čo mi aj prišlo na účet a ona mi tie šaty poslala s preberacou sumou 70€, čiže ja som v tomto prípade stratová o 5€, lebo ona v tej sume dostane preplatené obidvoje poštovné, aj to, keď som jej tie šaty posielala ja, aj to, keď mi ich posielala ona...čo sa mi zdá dosť nefér, že ona tie šaty chcela, potom nechcela a ja budem pltaiť poštovné...
Viem, že je to dosť zdĺhavé a komlikované, ale chcem sa opýtať, či by mohla na mňa podať to trestné oznámenie /lebo sa bojím, že kvôli nejakým šatom by som mala opletačky/, alebo ma chcela iba postrašiť a či by som od nej mohla ja žiadať preplatenie tých 5€ čo je ten rozdieľl poštovného?
Prosím odpovedzte mi a vopred ďakujem za ochotu...

Ivka

Šaty si už na pošte prebrala?

1. Ak áno, tak zabudni na všetko a daj znovu inzerát. Prípadne pýtaj za šaty o 5 EUR viac, možno to niekto kúpi a nebudeš škodovať. Ona ti už tých 5 EUR nikdy nevráti.

2. Ak nie, nie si povinná zásielku prevziať. Ak ju prevezmeš, platí bod 1. Ak nie, nemusíš sa báť, na teba sa zákon o ochrane spotrebiteľa nevzťahuje, nemáš povinnosť prevziať šaty späť do 7 dní. Ide o predaj osobnej veci, použitej, kde nemôže čakať, že bude ako nová (pokiaľ si v inzeráte zásadne neklamala o stave šiat). Na to, aby si jej zobrala šaty späť, by sa ona musela súdiť. Trestného oznámenia sa nemusíš báť, neurobila si žiadny podvod - ona ti zaplatila, ty si šaty poslala. Polícia nebude skúmať, či stav šiat zodpovedá popisu v inzeráte.
a_je_to
29.09.10,13:03
Predpokladám, že píšeš pravdu a spravodlivosť je ozaj na Tvojej strane. Neviem, či si už šaty prevzala, alebo nie .... Ja by som ich odmietol prevziať, nech ich pošta pošle naspäť. Trestné oznámenie ? Nech ho podá .... na 99,9% dostane po vyšetrovacej lehote oznámenie, že skutok nie je trestným činom, neobsahuje žiadny z trestných prvkov podľa trestného zákona ... a doporučujú vec riešiť v občianskoprávnom konaní. A tam bude veľmi ťažko dokazovať, že šaty boli poškodené ešte u odosielateľa. Riziko zásielkového nákupu, aj dôkazové bremeno je na príjemcovi zásielky. Neviem, či aj na nepodnikateľský zásielkový predaj sa vzťahuje právo do 7 dní vrátiť tovar. A povinnosť odosielajúceho prijať ho bez predchádzajúcej dohody na spätnú a ešte predraženú dobierku. Tebe podľa mňa stačí svedok, ktorý dosvedčí, že šaty boli odoslané ako nepoškodené. Dôvod odmietnutia spätného prevzatia je aj to, že príjemca nereagoval okamžite po prijatí, ale až o pár dní. Za ten čas mohla v šatách absolvovať aj svadbu a počas použitia šaty poškodiť. Ak budeš trvať na svojom a ani arogantný advokát žalujúcej Ťa nevystraší a nedonúti priznať si na súde vinu, tak neprehráš. Občianskoprávne konanie by mohlo skončiť jedine výrokom, že existujú dve protichodné tvrdenia a nedostatok dôkazov, žalujúca osoba nepredložila súdu relevantné dôkazy, súd žalobu zamieta. Žiadny z účastníkov nemá nárok na náhradu trov konania.
rickman
29.09.10,15:20
Ja som zazil tiez nieco podobne. Vec predavana cez internet, pouzita, s fotodokumentaciou, odoslane na dobierku, kupujuci to prebral ale hned chcel vratit a zacal sa vyhrazat podobnym sposobom, ze poda trestne oznamenie. Trochu ma to zmrazilo a prebudilo, aha ved ja som na Slovensku. Peniaze som vratil, tovar prisiel naspat, dalsie minus pre slovač :). Aj ked snazim sa to prisudit k tomu, ze vsade sa najdu idioti, no a obcas na tych par natrafim. V opacnom pripade by som krivdil aj perfektnym ludom, druhej strane slovenskej mince :). Ale to je uz skor na blog, nie na tuto tu :).
didlinka2203
30.09.10,04:16
Moc Vám všetkým ďakujem za to, že ste si našli chvíľku čas a odpovedali ste mi na môj, aj keď malý, ale predsa problém....ako som písala mne ani tak nejde o peniaze ako o spravodlivosť....ja len mám smolu na ľudí, v tom inzeráte som šaty opísala do detailou aj so všetkými chybami, pri mojej vyťaženosti som sa trepala na poštu a natrafím akurát na nejakú primitívku, ktorá sa mi ide vyhrážať nejakým trestným oznámením, ja som jej tiež napísala, že použitý tovar predávaný na internete vyznačuje určité známky používania a že keď chce 100% tovar nech nakupuje v butikoch a nie v bazáre...ale došlo mi jej ľúto, lebo šaty jej možno naozaj nesadli a mňa by to štvalo tiež, že mi niečo nesadne a dám za to toľko peňazí, tak som jej napísala, že teda tie šaty preberiem, ale aj ona sa mohla zachovať fér a nenechať si preplatiť oboje poštovné, keď práve ona bolá tá, ktorá vymýšľala....nakoľko sa v takýchto veciach vôbec nevyznám som sa zľakla....tie šaty som predávala aj kvôli tomu, že som potrebovala určitý obnos peňazí a teraz okrem toho, že som šaty nepredala, tak ešte budem 5€ stratová, lebo tá osoba si nechala preplatiť poštovné...ja viem, že kvôli 5€ sa pre niekoho neoplatí naťahovať sa, ale pre mňa momentálne 5€ znamená dosť veľa ale hlavne mi ide o spravodlivosť, že ona vymýšľala a ja mám na to doplácať?!
Šaty sú už síce na pošte, ale ešte som ich neprebrala a vzhľadom na Vaše rady som sa rozhodla, že sa jej ozvem, že pokiaľ mi nepošle na účet 5€ za tie poštovné, tak si šaty nepreberiem a nech si podáva trestných oznámení koľko chce...uvidím ako to dopadne...normálne zošedieviem z týchto ľudí na tomto našom krásnom Slovensku....
profesional
30.09.10,05:11
Nech si kludne poda trestne oznamenie.
Neuspeje. A to hned z niekolkych dovodov.

Aby slo o podvod (alebo iny trestny cin), musela by byt vyska skody vo vyske minimalne jednonasobku minimalnej mzdy (307,70 Eur).

Aby slo o podvod, muselo by dojst k zamlcaniu podstatnej okolnosti pre plnenie. Tj. saty by museli vykazazovat taku vadu, ktora by UPLNE vylucovala ich pouzitie na ucel na ktory su urcene.

Rovnako musi byt splnene ze by muselo ist o umyselne konanie. Tym ze ty si uviedla co najpresnejsi popis a fotografie ktore si neupravovala, tak nie je mozne hovorit o umysle aj keby hned boli splnene obe predosle podmienky.

Preto nech kludne poda trestne oznamenie. V tomto pripade nie je naplneny ani jediny znak zo skutkovej podstaty trestneho cinu podvodu podla § 221 Trestneho zakona, pricom aby slo o trestny cim, musia byt naplnene nie jedna, nie dve, ale vsetky znaky skutkovej podstaty a to kumulativne.

Saty vobec nepreberaj.
A napis jej ze si zmenila nazor po tom ako si si nechala objasnit pravny stav veci. A ze obchod povazujes za ukonceny. Posta jej to cele vrati a hotovo.

Samozrejme ze by som vedel ako to riesit voci tebe na jej strane, ale slo by len o obcianskopravny pristup. Urcite nie trestnopravny. Ale to tu nebudem zatial pisat, lebo co ak by to nahodou citala..?
didlinka2203
30.09.10,10:46
Wow Poraďák.....ďakujem.....normálne som rada, že som sem napísala a požiadala o radu, aspoň som zase o niečo múdrejšia.....teraz mám dilemu, či ich vôbec prebrať, alebo nie.....ja totiž neviem byť taká zákerná...ja len chcem späť to čo mi patrí ... na jednej strane chápem, že jej možno fakt nesadli a keď sa vžijem do jej kože tak tiež by ma mrzelo, že som vyhodila peniaze za niečo čo vôbec nepoužijem, ale na druhej strane keby mi to odôvodnila tak, že sú jej malé, alebo niečo logickejšie a nie, že sú úplne zničené...lebo nie sú.....pritom ona sa zachovala úplne zákerne, už pri komunikácii sa mi zdala zvláštna a teraz mám z nej pocit, že to robí bežne, že si kúpi vec, použije a potom vráti....no nič, uvidím ako zareaguje, lebo už som jej napísala, že ak mi nepošle vopred 5€ na účet, tak šaty nepreberiem a keď tak sa ešte ozvem....ešte raz veľká vďaka :o
didlinka2203
30.09.10,10:56
A predsa mám ešte jednu otázku profesionál....keby som sa predsa len rozhodla šaty neprebrať a ona by sa predsa rozhodla to riešiť boli by s tým veľké opletačky? Lebo ja nemám naozaj chuť, ani čas a ani peniaze riešiť takýto problém kvôli nejakým šatám...to radšej chcem späť len tých 5€ za poštovné, aby som enbola stratová kvôli nej a budem mať pokoj...je nejaká šanca, že by to celé vyhrala vzhľadom na všetky okolnosti čo som tu opísala, pričom všetko čo som písala je pravda...?
profesional
30.09.10,11:30
Ak poda trestne oznamenie, tak vysetrovatel musi skumat:

1. Ci sa skutok vobec mohol stat
2. Ak sa skutok mohol stat, ci tento je aleb by bol trestny
3. Ci vecspada pod vecnu a miestnu prislusnost organu.

Ak na ktorukolvek z predlozenych otazok si da odpoved nie, tak trestne oznamenie odmietne.

Nakolko nie su splnene podmienky trestnosti, tak trestne oznamenie musi byt odmietnute. Tj. s vysokou pravdepodobnostou jej policia trestne oznamenie odmietne a to tak ze ty ani nebudes vediet ze sa cosi dialo, tj. ze ta nebudu ani len kontaktovat.
Chobot
30.09.10,13:11
A predsa mám ešte jednu otázku profesionál....keby som sa predsa len rozhodla šaty neprebrať a ona by sa predsa rozhodla to riešiť boli by s tým veľké opletačky? Lebo ja nemám naozaj chuť, ani čas a ani peniaze riešiť takýto problém kvôli nejakým šatám...to radšej chcem späť len tých 5€ za poštovné, aby som enbola stratová kvôli nej a budem mať pokoj...je nejaká šanca, že by to celé vyhrala vzhľadom na všetky okolnosti čo som tu opísala, pričom všetko čo som písala je pravda...?

Myslím, že keby to hnala cez súd, tak by neuspela. Musela by dokázať veľa vecí, aby jej súd dal za pravdu.