emily 2
29.09.10,14:21
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu . V budove, kde máme prenajaté priestory naši zamestnanci rozbili presklené dvere. Prenajímateľ nám poslal faktúru za opravu, kde je vyčíslená suma za sklo, demontáž a montáž a upratovacie práce. Všetko s DPH.

Chceme napísať so zamestnancami dohodu o jednorazovej zrážke zo mzdy .
Moja otázka : Rozrátať na zamestnancov sumu bez DPH , alebo s DPH ?
Uplatňuje sa DPH z faktúry ?

Ďakujem
azla
29.09.10,12:28
Podľa môjho názoru služba (oprava) nebola poskytnutá Vám (ako nájomcovi), ale prenajímateľovi.
Následne si prenajímateľ uplatňuje u Vás náhradu škody - nie je to dodanie služby - preto to nie je predmetom Dph, má požadovať čiastku bez Dph.
Následne túto náhradu škody prenesiete na vinníkov-zamestnancov.
Betina2
29.09.10,12:48
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu . V budove, kde máme prenajaté priestory naši zamestnanci rozbili presklené dvere. Prenajímateľ nám poslal faktúru za opravu, kde je vyčíslená suma za sklo, demontáž a montáž a upratovacie práce. Všetko s DPH.

Chceme napísať so zamestnancami dohodu o jednorazovej zrážke zo mzdy .
Moja otázka : Rozrátať na zamestnancov sumu bez DPH , alebo s DPH ?
Uplatňuje sa DPH z faktúry ?

Ďakujem

Azla, asi som to pochopila z opačného pohľadu. Ale nevadí, aspoň bude názor pre obe strany.

Vlastník budovy - prenajímateľ
nájomca - firma platiaca za prenajatý priestor
zamestnanci - podla mňa zamestnanci nájomcu.ň

Nájomca obdržal faktúru za kompletnú opravu od prenajímateľa. Ak sú splnené podmienky pre odpočítanie DPH, tak nájomca si môže DPH z faktúry odpočítať (oprava a údržba priestorov priamo súvisiacich s podnikaním). Mali sme podobný prípad, len sme nevinili z toho zamestnancov - prasklo WC a celú opravu nám prenajímateľ prefaktúroval presne tak ako bola pôvodná faktúra od opravára vyčíslená aj s DPH. My sme DPH riadne odpočítali. A opravu dali do daňového nákladu. Prenajímateľ zabezpečil opravu v prospech svojho odperateľa služby a preto požaduje náhradu. Podla mna došlo k plneniu, lebo zabezpečil, aj ked iným dodávateľom, opravu WC. Mohol si to nájomca zabezpečiť sám, efekt by bol rovnaký.
Osobne si myslím, že ak chcete zoosobniť zamestnancovi náklady na opravu, tak musíte vychádzať z celkovej sumy vrátane DPH, ktorú ste za opravu uhradili. Zamestnancovi je jedno, či Vy si môžete alebo nemôžete DPH odpočítať a či si ju odpočítate. A rozhodne by som voči zamestnancovi nevyčíslovala žiadnu DPH, tú by ste museli aj odviesť. Podla mna je ešte jeden argument, prečo nevyčíslovať DPH voči zamestnancovi - z Vašej strany nedošlo k žiadnemu zdaniteľnému plneniu voči zamestancovi - neposkytli ste mu službu ani nedodali tovar.
Takže
1./ DF od prenajímateľa 518,343/321
odpočítať DPH ak splňam podmienky
úhrada DF 321/221
2/ spísať so zamestnancom dohodu o zrážke zo mzdy na plnú sumu vrátane DPH (dohodnúť sa môžete aj na nižšej sume), ale vyčísliť to len jednou čiastkou. Dohoda o zrážkach zo mzdy aj tak nie je faktúrou-daňovým dokladom pre účely DPH.
3/ na základe dohody podpísanej oboma stranami - zam.-elom aj zam-ncom
vykonať zrážku zo mzdy v prospech zamestnávateľa. Zaúčtovať predpis zrážky ako pohľadávku 335/648 a následne zúčtovanie vykonanej zrážky 221,211/335.
Samozrejme si vytvoriť pre daného zamestnanca samostatnú analytiku na 335. A dobré je aj 648 AE rozlíšiť pre daný účel.
emily 2
29.09.10,13:00
Ďakujem za obidva názory.
Účtuje nám externá firma. Ja som len z hľadiska zrážky zo mzdy chcela mať jasno, akú sumu budeme zrážať. Budeme jednou sumou ( nie základ + DPH ), chcela som len vedieť, ktorú sumu rozdeliť. Prikláňam sa k názoru, že celú vyčíslenú sumu rozrátame medzi zamestnancov (- dohoda o zrážke podľa§131 a 191 ZP ), takže faktúru nebudeme vracať na opravenie.


emily