jano35
29.09.10,16:22
Dobrý deň, poprosil by som riešiť náš problém: Zamestnávateľ nám opakovane neposkytol stravné lístky, ich hodnotu máme na výplatných páskach zrazenú, dohodu o zrážkach zo mzdy podpísanú nemáme, jedná sa teda v tomto prípade o nevyplatenie časti mzdy v zmysle par.69 zákonníka práce?
Tweety
29.09.10,14:30
Dobrý deň, poprosil by som riešiť náš problém: Zamestnávateľ nám opakovane neposkytol stravné lístky, ich hodnotu máme na výplatných páskach zrazenú, dohodu o zrážkach zo mzdy podpísanú nemáme, jedná sa teda v tomto prípade o nevyplatenie časti mzdy v zmysle par.69 zákonníka práce?
ÁNo, je to nevyplatenie časti mzdy. Vykonanie zrážky je v rozpore so ZP.
Paula
29.09.10,15:07
Môj názor i v prípade, že súhlas so zrážkou je:

http://www.porada.sk/1476934-post15.html
jano35
29.09.10,15:27
Je teda možnosť okamžite skončiť pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia časti mzdy?
Výplatný termín za august bol 15.september-15.deň nasledujúceho mesiaca podľa pracovnej zmluvy.
Ďakujem za korektné informácie.
Tweety
29.09.10,15:29
Je teda možnosť okamžite skončiť pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia časti mzdy?
Výplatný termín za august bol 15.september-15.deň nasledujúceho mesiaca podľa pracovnej zmluvy.
Ďakujem za korektné informácie.
Môžeš, len musíš s tým ešte počkať, viď
§ 69
1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) [B]zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

§ 129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
jano35
29.09.10,15:41
..v zmluve máme 15teho a zajtra je 30teho,alebo sa mýlim?
Tweety
29.09.10,15:42
..v zmluve máme 15teho a zajtra je 30teho,alebo sa mýlim?
Nie. nemýliš. Zajtra má posledný termín tak, aby bola na účte.
jano35
30.09.10,16:18
Dobrý večer, včera som už nevedel sem pozrieť, ďakujem všetkým, čo sem prispeli, tak by som situáciu zrekapituloval:
-už 7my mesiac za sebou sme nedostali strav.lístky-boli zrazené
-výplatný termín podľa zmluvy je 15teho nasledujúci mesiac
-dnes je 30teho,tj 15 dní po výplatnom termíne, OD ZAJTRA nám beží mesačná lehota na podanie okamžitého skončenia prac.pomeru, nakoľko nám neboli vydané stravné lístky ani vyplatená ich hodnota-KTORÁ BOLA ZRAZENÁ ZO MZDY-fakticky zadržaná zamestnávateľom, je to fakt také jednoduché alebo sa nájde aj nejaký oponent tohto názoru?
Tweety
01.10.10,05:44
Dobrý večer, včera som už nevedel sem pozrieť, ďakujem všetkým, čo sem prispeli, tak by som situáciu zrekapituloval:
-už 7my mesiac za sebou sme nedostali strav.lístky-boli zrazené
-výplatný termín podľa zmluvy je 15teho nasledujúci mesiac
-dnes je 30teho,tj 15 dní po výplatnom termíne, OD ZAJTRA nám beží mesačná lehota na podanie okamžitého skončenia prac.pomeru, nakoľko nám neboli vydané stravné lístky ani vyplatená ich hodnota-KTORÁ BOLA ZRAZENÁ ZO MZDY-fakticky zadržaná zamestnávateľom, je to fakt také jednoduché alebo sa nájde aj nejaký oponent tohto názoru?
Áno, plynie lehota na okamžité skončenie PP. A podali ste podnet na IP?
jano35
10.10.10,06:51
Takže zamestnávateľ už zrejme okamžité skončenie prevzal, čakám na návrat doručenky.., medzitým sa mi telefonicky vyhrážal okamžitým skončením z jeho strany z dôvodu mojej absencie v práci-stravné listky podľa jeho výkladu nie sú časťou mzdy... podnet na IP som nedával, je to podľa mňa zbytočné, IP nemá žiadne právomoci okrem trestania vodičov v cestnej premávke za nedodržanie bezpečnostných prestávok.
veronikasad
10.10.10,07:18
Takže zamestnávateľ už zrejme okamžité skončenie prevzal, čakám na návrat doručenky.., medzitým sa mi telefonicky vyhrážal okamžitým skončením z jeho strany z dôvodu mojej absencie v práci-stravné listky podľa jeho výkladu nie sú časťou mzdy... podnet na IP som nedával, je to podľa mňa zbytočné, IP nemá žiadne právomoci okrem trestania vodičov v cestnej premávke za nedodržanie bezpečnostných prestávok.
IP nemá právomoc nariadiť zamestnávatelovi vydať stravné lístky, ale môže urobiť kontrolu dodržiavania Zákonníka práce. A tieto kontroly bývajú pre zamestnávatela velmi nepríjemné.
jano35
10.10.10,12:02
mimotemynechcem sem zaťahovať inšpektorát práce, podľa toho, čo som mal možnosť vidieť korešpondenciu známych s IP, je to jedna zbytočná štátna inštitúcia, ktorá si dopisuje so sťažovateľmi formou príspevkov v štýle bývalého časopisu Roháč
veronikasad
10.10.10,12:06
tvoj názor ti neberiem, zažila som v jednej firme kontrolu "na udanie" a nebolo to pre zamestnávatela nič príjemné, aj keď bol výsledok kontroly bez zistených závad ...
mzdarka renca
10.10.10,13:12
Ja by som ešte doplnila, že z toho, čo uviedol prispievateľ sa jedná o trestný čin v zmysle § 214 odst. 1 Trestného zákona č. 300/2005 Z.z. Preto by som zamestnávateľa na túto skutočnosť upozornila. Neviem koľkým zamestnacom takto nevyplatil časť mzdy (zrazil vám za SL, ktoré vám neposkytol), ale ak by išlo o viac ako 10, tak mu hrozí odňatie slobody na 1 - 5 rokov, viď § 214 odst. 1 písm. c). Aj písm. b) je na zváženie, ale ťažko povedať.


§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
Zita5
10.10.10,14:07
Takže zamestnávateľ už zrejme okamžité skončenie prevzal, čakám na návrat doručenky.., medzitým sa mi telefonicky vyhrážal okamžitým skončením z jeho strany z dôvodu mojej absencie v práci-stravné listky podľa jeho výkladu nie sú časťou mzdy... podnet na IP som nedával, je to podľa mňa zbytočné, IP nemá žiadne právomoci okrem trestania vodičov v cestnej premávke za nedodržanie bezpečnostných prestávok.

A teraz čo? Vy mu darujete platby (formou zrážky zo mzdy) za stravné lístky , ktoré si nikdy nedostali ?
Však to Vás musí byť viac, prečo niečo nepodniknete a nežiadate neprávom strhnuté čiastky späť ?
jano35
11.10.10,16:14
Neviem čo robia ostatní, ja čakám na návrat doručenky-ozaj koľko dní je úložná doba na pošte, ak to ešte neprevzal? Podal som to minulý týždeň v pondelok a odvtedy mám podľa zamestnávateľa v práci absenciu, t.j. mínus dva dni dovolenky za každý deň :-(
willma
11.10.10,17:45
Zastav sa aj na polícii a kľudne podaj trestné oznámenie, možno to bude na dlhšie ľakte, ale zamestnávateľ z toho vyviazne podstatne horšie.
Paula
11.10.10,18:00
mimotemynechcem sem zaťahovať inšpektorát práce, podľa toho, čo som mal možnosť vidieť korešpondenciu známych s IP, je to jedna zbytočná štátna inštitúcia, ktorá si dopisuje so sťažovateľmi formou príspevkov v štýle bývalého časopisu Roháč


A čo ja som mala možnosť: Na základe podnetu zamestnanca na IP len a len kvôli stravným lístkom pracovník z IP prišiel a prelustroval veeeeeeľmi dôkladne všetky papiere týkajúce sa zamestnancov za tri roky nazad : pracovné zmluvy, dohody, výplatné pásky, dochádzku, odvody, cesťáky, str. lístky....ak si všetci povedia, že zbytočne, tak nech si myslia, ale nie je pravdou, že vždy to skončí iba dopisovaním. Ale to som tu už kedysi písala, stačí pohľadať ;).