tomasenkoslav
29.09.10,18:13
ahoj
mam 5 litrovy sudok so samo-natlakovou pipou na domace capovanie a opakovane použitie. lial tam niekto už i flaskove pivo ?
zaujima ma ci je potom ešte vhodne na pite a postup ako nato.
dakujem
buchač
29.09.10,17:14
ahoj
mam 5 litrovy sudok so samo-natlakovou pipou na domace capovanie a opakovane použitie. lial tam niekto už i flaskove pivo ?
zaujima ma ci je potom ešte vhodne na pite a postup ako nato.
dakujem



5l soudky, jak to s nimi je ...

O letošní dovolené se ke slovu opět dostal pětilitrový soudek (někdo ho zove maxiplechovkou). Existují dva druhy těchto soudků. Starý typ, který má otvor jen nahoře a ke kterému musí být speciální pípa obsahujíc pumpičku. Druhý, nový typ, který má pípu integrovánu ve spodní části a natlakování se dosáhne pootočením horního špuntu, který je odlišný od starého typu. S novými, tj. v pivovaru naplněnými soudky není tedy žádný problém. Koupíte, vychladíte a čepujete, jak snadné.

Starý typ
Možné potíže nastanou, pokud chcete soudek znovu použít. Vždy jsem si zatím nechával plnit starý typ, protože si dost dobře nedovedu představit, jak se plní, či spíše poté čepuje ten nový, kam se nedá použít pípa, tj. dle mého je problém s natlakováním, zvláště u plnění v hospodských podmínkách. Pokud vlastníte pípu, nabízí se možnost zakoupit těsnění a špunt starého typu a je po problému. Možná se ale pletu a nový typ je bez větších potíží. Proto bych Vás chtěl požádat o Vaše zkušenosti.
Nový typ
Kvalitu a trvanlivost piva při opakovaném plnění nejvíce ovlivňuje péče o soudek. Před naplněním by se měl soudek propláchnout nejprve studenou a poté horkou vodou. Soudek by se neměl po umytí uzavírat, ale nechat dosušit otevřený. V žádném případě neskladujte soudek nemytý se zbytkovým obsahem! Nenaražený soudek se doporučuje spotřebovat do sedmi dnů ode dne plnění. Soudek je nejlepší skladovat v chladu a nevystavovat jej přímému slunci. Po naražení soudku by se měl obsah ihned spotřebovat, což jistě pro Vás nebude velký problém. (zdroj: Pivní zóna)
Plnička soudků
Soudek Vám naplní některé pivovarské prodejny na speciálním zařízení, kde je nejprve naplněn plynem CO2 a postupným upouštěním plynu plněn vychlazeným pivem. Možná jste si na tomto serveru všimli u seznamu pivovarů ikonky malého soudku, kde se snažím informovat, zda pivovar plní či neplní tyto soudky. Některé pivovary plní, některé ne. Minipivovary Vám jej skoro vždy naplní, ale většinou přímo z pípy v restauraci. Stejně tak by Vám jej měli být schopni naplnit v kterékoliv restauraci. Trvanlivost a kvalita piva je tak ale snížena, i když mám zkušenost, že mi takto naplněný soudek a dokonce nefiltrovaným pivem vydržel v pohodě pět dní (déle jsem to nevydržel já)
Pípa na staré soudky
Dalším problémem může být, že při manipulaci, zejména u vyndávání špuntu se otvor trošku poškrábe (viz. první obrázek) a v tom místě může nastat mírná koroze. Většinou není problém a soudek Vám v pohodě naplní, ale nezkoušejte ho přinést např. do pivovarské prodejny v Černé Hoře, kde jej prostě odmítli, takže jsem měl po "ptákách" a tak trochu mi to zhoršilo celkový pohled na pivovar. Ani ujištění, že si jedu pro pivo přes půl republiky nepomohlo. Myslím si, že by stačilo upozornění např., že nezaručují chuť či kvalitu piva ...
Tyto soudky mají oproti KEGům jednu velkou výhodu, a tím je chlazení, protože se vejdou do každé průměrně zaplněné lednice. Jejich objem sice není optimální pro větší akce, ale pro takové to domácí "chlastání", pro fajnšmekry degustaci, plně postačí. Dnes existuje i chlazení, speciálně určené pro tento účel (cca 3000 Kč), ale vzhledem k výše zmíněnému mi to přijde jako nepotřebný luxus.
Výčep s chlazením
Jak jsem se již zmínil, soudky Vám naplní některé pivovarské prodejny, ale např. v Platanu plničku mají, ale nevyužitou a dle diskuse na jiném serveru (opravdu si nevzpomenu kde) se dá Platan naplnit v nějaké "garážové" prodejně. Proto Vás chci vyzvat, abyste do diskuse psali nejen své zkušenosti s plněním, chlazením a konečně i čepováním 5l soudků, ale i místa, kde Vám - nám naplní soudek v odpovídající kvalitě. Myslím si, že zvláště v krajích, kde je jednotvárná pivní nabídka v hospodách, je tato varianta velkým oživením.
Možná bych chtěl vyzvat osvícené restauratéry a hospodské, zda by nestálo za hřích investovat do plnícího zařízení nějakou tu korunu a tím si zvednout výtoč. Ono vytočit 10 piv jednomu zákazníku za 10 minut by nemuselo být marné. Myslím si, že např. v Pivním studiu Modrý abbé, kam jsou lidé zvyklí chodit pro PETky, by to bylo velmi příjemné zpestření a sám bych tuto službu s úspěchem využil. Už proto, že soudky jsou ekologičtější řešení než umělohmotné láhve.

Dobrou chuť

Ještě bych se chtěl zmínit o cenách. Plný soudek zakoupíte v prodejnách průměrně za cca 300 Kč, ale v omezeném sortimentu. Ze své zkušenosti originální soudky prodávají hlavně, tj. celostátně, Budvar, Bernard, Staropramen a v poslední době si můžete "vychutnat" i G10. Originální soudky prodávají i jiné menší pivovary, např. Svijanský máz byste měli pořídit za 264 Kč. Cena prázdného soudku je cca 150 Kč, i když mně se letos poštěstilo koupit plný soudek Budvaru 12 za neuvěřitelných 99 Kč, jen proto, že druhý den prošlo datum trvanlivosti, ale u piva (paster) nehraje nějaký ten týden roli, mimochodem pivo bylo velmi dobré ...
Původně jsem zamýšlel tohle téma do rubriky "Co Vy na to", ale hlavně možnost zveřejňování, doufám, že průběžně trvalé, míst, kde Vám soudeček naplní, mě přiměl k tomuto článku. Proto Vás prosím, svěřte se nám s Vaší zkušeností a informujme se navzájem, kde že nám naplní výborným pivem ten plechový "zázrak"

P.S. Ještě jsem si vzpomněl na jednu praktickou věc. Soudek je sice vychlazený na správnou teplotu, ale v tropických vedrech, které i v našich klimatických podmínkách mohou nastat, vyvstane další problém, a to, jak udržet teplotu? Přece jen deset piv nevypijete najednou. Mně se osvědčilo namočit starý ručník a dát jej zmrazit, poté jím omotat soudek. Pokud však mražení přeženete, může se stát, že ručník roztrháte, ale za správnou teplotu to jistě stojí.
Viac na ...pripojené sú aj nejaké fotky ...

http://pivni.info/glosy/107-5l-soudky-jak-to-s-nimi-je.html