Danae1
29.09.10,18:25
Prosím Vás o radu. Na dedičskom konaní pred 28 rokmi sa rozhodlo v prospech jedného z niekoľkých súrodencov po smrti rodičov. Väčšina súrodencov prenechala majetok bez odplaty jednému z nich, ale jeden súrodenec bol v zahraničí na údajne neznámej adrese a teda neinformovaný o dedičskom konaní. Rozhodlo sa bez neho. Po mnohých rokoch sa objavil. Ako môže vo veci konať aby ako dedič získal, o čo bol pripravený. Ďakujem za pomocné rady.
doktor23
29.09.10,20:12
už nemôže. Uplynuli 3 roky od právoplatného skončenia dedičského konania
Občiansky zákonník:
§ 485

(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

(2) Nepravý dedič má právo, aby mu oprávnený dedič nahradil náklady, ktoré na majetok z dedičstva vynaložil; takisto mu patria úžitky z dedičstva. Ak však vedel alebo mohol vedieť, že oprávneným dedičom je niekto iný, má právo len na náhradu nevyhnutných nákladov a je povinný oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať i jeho úžitky.

Platí všeobecná 3-ročná premlčacia doba
Melnick
29.09.10,20:48
Prosím Vás o radu. Na dedičskom konaní pred 28 rokmi sa rozhodlo v prospech jedného z niekoľkých súrodencov po smrti rodičov. Väčšina súrodencov prenechala majetok bez odplaty jednému z nich, ale jeden súrodenec bol v zahraničí na údajne neznámej adrese a teda neinformovaný o dedičskom konaní. Rozhodlo sa bez neho. Po mnohých rokoch sa objavil. Ako môže vo veci konať aby ako dedič získal, o čo bol pripravený. Ďakujem za pomocné rady.
Prepáč za moju nemiestnu otázku: o smrti svojich rodičov nevedel? Alebo aj oni mali jemu neznámu adresu. :o
mimotemyešte raz ma ospravedlň, ale vyplýva mi z Tvojej otázky, že nemal s rodičmi a súrodencami žiaden kontakt, čo je dosť smutné. Viem , že v minulom zriadení boli problémy, ale vždy sa dalo ...... poznám to. Nikto ma nepresvedčí o opaku.
Danae1
30.09.10,15:58
Ďakujem za info o premlčacej dobe. Mám ale otázku. Keď mu nebolo doručené rozhodnutie vzhľadom k tomu, že sa nevedelo na akej adrese sa v tom čase nachádza , je to regulérne? Viem, že rozhodnutie musí byť zaslané účastníkom a aj neprevzatie sa považuje za súhlas s obsahom v liste, pričom rozhodnutie musí byť zaslané na takú adresu o ktorej je zrejmé, že sa na nej dotyčný zdržuje. Ak nie , považuje sa to za nedoručené. Potom by to malo zostať v rovine neuzavrté. Tu sa neprihliadalo na to, že je účastníkom , že nie je informovaný a že sa nemôže k záležitosti vyjadriť. Neposlalo sa mu nič vo veci konania, lebo sa nevedelo kam. A napriek tomu sa rozhodlo bez neho.
Odpoveď na otázky ohľadne, či sa udržovali styky, alebo nie, môžem iba toľko, že áno, v určitom období naozaj veľa, ale práve obdobie úmrtia jeho otca bolo v čase, keď sa presťahoval a neposlal žiadny nový kontakt svojej rodine, a zostal na niekoľko rokov v ústraní, zrejme mal na to svoje osobné dôvody. Takže o smrti otca nevedel, ani o následnom dedičskom konaní. Píšem, lebo hľadám možnosti riešenia teraz, nie posudzovania konania ľudí v určitých životných obdobiach. Snažím sa hľadať regulérne možnosti napadnutia rozhodnutia na základe možného pochybenia. Ak sa však nedá, tak sa nedá.