Aslusik
29.09.10,21:25
Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poziadat pomoc.

Zamestnavatel sa rozhodol zaplatit zamestnancovi skolne za studium na VS.
V Zakonniku prace som pochopila, ze ide o zvysovanie kvalifikacie.

Chcem sa spytat, ci z tejto sumy je zamestnanec a zamestnavatel povinny zaplatit odvody do Socialnej poistovni, Zdravotnej poistovni, alebo dan z prijmu??

Vobec nic o tom neviem,
DAKUJEM vam vdacne za POMOC
VieraPopluharova
29.09.10,19:56
Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poziadat pomoc.

Zamestnavatel sa rozhodol zaplatit zamestnancovi skolne za studium na VS.
V Zakonniku prace som pochopila, ze ide o zvysovanie kvalifikacie.

Chcem sa spytat, ci z tejto sumy je zamestnanec a zamestnavatel povinny zaplatit odvody do Socialnej poistovni, Zdravotnej poistovni, alebo dan z prijmu??

Vobec nic o tom neviem,
DAKUJEM vam vdacne za POMOC


Zákon 461/2003 v §138 uvádza, že vymeriavací základ zamestnanca je príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu.....atď. Teda existujú príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmu, ale nie sú zahrnuté do vymeriavacieho základu zamestnanca, lebo nie sú to príjmy za vykonanú prácu.Niektoré sú taxatívne uvedené v zákone.
Tohto sa držím aj ja, nepeňažný príjem typu preplatenie kurzu , alebo prispevok na vzdelanie nie je za vykonanú prácu a preto si myslím, že poistné sa z takéhoto príjmy neodvádza.Ale odporúčam Vám obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu, alebo Ministerstvo práce, lebo nie som si istá, či by ste sa nedostali do situácie, že dvaja kontrolóri by mali dva názory na tento problém.


V prípade, že sa zamestnávatel rozhodol prispiet na studium zamestnancovi na zvsenie kvalifikacie tak by mal postupovat podla § 19 ods.2 písm.c) bod 3 zákona č.595 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky na vzdelávanie zamestnancov sú považované za daňové výdavky. Na základe ustanovenia je však možné výdavky zamestnávateľa vynaložené v súvislosti so vzdelávaním považovať za daňovo uznané pri dodržaní zásad uvedených v § 2 písm.i) zákona o dani z príjmov. T.z., že daňovo možno uznať len výdavky na také vzdelávanie, ktoré súvisí s predmetom činnosti daňovníka (zamestnávateľa) alebo s pracovným zaradením zamestnanca. Podmienkou je, aby zamestnanec využíval vedomosti získané vzdelávaním na pracovisku pri výkone práce dohodnutej v pracovnej zmluve.

Treba si uvedomiť, či výdavky platené zamestnávateľom za zamestanca si uplatňuje ako daňové výdavky:
v prípade že nie, účtuje o tom ako o nedaňovom náklade, nie je to výdavok podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 3. Pre zamestnanca by to mal byť v tomto prípade určite nehmotný zdaniteľný príjem.
V prípade, že ano, treba si tiež položiť otazku či: Bola to podmienka zamestnávateľa? Je zamestnanec pracovne zaradený tak, že toto vzdelanie je potrebné v plnej miere k jeho pracovnému výkonu?
Viem si to predstaviť napr. pri zvyšovaní kvalifikácie u učiteľov, pracovníkov v právnych kanceláriach, napr. : i u účtovníkov a pod. Pre zamestnávateľa je dôležité, aby zamestnanec dosiahol určitý stupeň kvalifikácie. Pri každom je podmienka určitého stupňa dosiahnutého vzdelania. Tu by som to brala ako daňový výdavok zamestnávateľa podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 3. Pre zamestnanca by to nebol zdaniteľný príjem.
mzdarka renca
29.09.10,20:14
Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poziadat pomoc.

Zamestnavatel sa rozhodol zaplatit zamestnancovi skolne za studium na VS.
V Zakonniku prace som pochopila, ze ide o zvysovanie kvalifikacie.

Chcem sa spytat, ci z tejto sumy je zamestnanec a zamestnavatel povinny zaplatit odvody do Socialnej poistovni, Zdravotnej poistovni, alebo dan z prijmu??

Vobec nic o tom neviem,
DAKUJEM vam vdacne za POMOC

nie, zamestnanec z toho neplatí ani poistné na ZP a SP, ani daň. ono to vôbec nejde cez výplatu zamestnanca.

PS: doporučila by som so zamestnancom spísať dohodu.

http://www.etrend.sk/pravo/zvysovanie-kvalifikacie-zamestnanca.html
Aslusik
30.09.10,05:50
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc...

Teraz som sa práve dočítala, že

je to vlastne nepeňažný príjem zamestnanca a
že treba z tohto príjmu zaplatiť Zdravotné poistenie a Daň z príjmu....

Neviete mi prosím potvrdiť, či je to tak správne??
Aslusik
30.09.10,07:25
Milé poradáčky,

Tak ja uz som z toho blazon...;))

Som si prave zavolala do Socialnej poistovni, Zdravotnej poistovni a aj na Danovy urad a povedali nasledovne...

Pre odvody do SP a ZP
ak sa jedna o prispevok zo Socialneho fondu tak NETREBA platit
ak sa nejedna o prispevok zo Socialneho fondu tak treba platit...

Dan
dan sa plati v kazdom pripade z tohto prijmu...


Len teraz mam taky problem ze v Socialnom Fonde nemam dostatok prostriedkov...da sa tento SF aj nejak navysit??

Dakujem Vam ak mi budete vedieť akokoľvek poradiť....
Uz som zufala ;))
VieraPopluharova
30.09.10,09:04
Milé poradáčky,

Tak ja uz som z toho blazon...;))

Som si prave zavolala do Socialnej poistovni, Zdravotnej poistovni a aj na Danovy urad a povedali nasledovne...

Pre odvody do SP a ZP
ak sa jedna o prispevok zo Socialneho fondu tak NETREBA platit
ak sa nejedna o prispevok zo Socialneho fondu tak treba platit...

Dan
dan sa plati v kazdom pripade z tohto prijmu...


Len teraz mam taky problem ze v Socialnom Fonde nemam dostatok prostriedkov...da sa tento SF aj nejak navysit??

Dakujem Vam ak mi budete vedieť akokoľvek poradiť....
Uz som zufala ;))

SF tvoris zo miezd v zmysle zakona, pripadne ho mozes navysit z nerozdeleneho zisku, ale o tom musi rozhodnut valne zhromazdenie a na zaklade rozhodnuria valneho zhromazdenia potom mozes SF navysit.
Preto som Ti vo vyssie citovanom prispevku napisala, ze treba si zavolat na prislusne pobocky kam patris, nakolko sme mali teraz skolenie o mzdach a upozornili nas na tento problem, ze vsetky pobocky Ti odpovedia inak, pripadne to uznaju, alebo nie.To ze z SF je to bez SF je jasne a ze dan sa plati tiez, nakolko je to ako nepenazny prijem , ktory podlieha dani z prijmov, len v pripade ak by sa postupovalo podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 3. Pre zamestnanca by to nebol zdaniteľný príjem.