Aldan
30.09.10,09:07
Viete mi niekto poradiť čo je lepšie mať v sro vlastný súkromný automobil a účtovať jazdy alebo dať ho na firmu a tam mať vlastne všetky náklady. Ja si myslím že je lepšie mať ho vo firme pôjdu tam všetky náklady ako poistky, cestná daň, opravy a PHM.
Ďakujem
KEJKA
30.09.10,07:14
aj DMV pri súkromnom aute je náklad pre sro.
Čo sa viac vyplatí, je silne individuálna záležitosť, treba zvážiť jeho reálne využívanie.
Mať auto v sro - riziko vidím v prípade jednoosobovej sro bez zamestnancov, a súčasne ak ide o jediné auto spoločníka. V takom prípade zdaňovať 1% je podľa mňa nevyhnutné, určite sú aj súkromné km.
jacekova
30.09.10,07:29
to je nesmierne individuálne. každý prípad treba posúdiť samostatne.

ak máš staré auto s vysokou spotrebou a najazdíš neskutočne veľa km, je lepšie uplatňovať paušálnu náhradu a mať ho ako súkromná osoba

ak máš nové auto, zaujímavú rolu hrajú odpisy a fakt,že si všetky výdavky spojené s užívaním dáš do nákladov. takže je lepšie ho mať vo firme.

v prílohe je tabulka (sice je v sk) ale skus si tam hodiť svoje čísla a porovnaj si, čo je lepšie konkretne pre teba....
dobrava
01.10.10,10:19
Ako je to v prípade ak:
Klient - SZČO predal svoje auto za zostatkovú hodnotu súkr. osobe za 50,00 EUR.Toto auto používal na podnikanie /súkromný automobil používaný na služobné účely - nemal ho v majetku fy/. Zároveň toto auto bolo aj nahlásené na DÚ a bola platená zaňho aj cestná daň. Na polícii ho však nemôžu odhlásiť, pretože údajne nesúhlasí číslo karosérie - toto auto bolo totiž búrané a celá "kasňa" bola vymenená.
Ako teraz postupovať, keď ho chce odhlásiť z cestnej dane a prihlásiť na podnikanie nové vozidlo, ktoré kúpil? je potrebné mať nejaký doklad o "ukončení prevádzkovania" tohto starého vozidla, alebo stačí len nahlásiť, že bude používať nové zakúpené vozidlo na podnikanie a zaplatiť alikvotnú časť cestnej dane do konca roka? Alebo počkať do konca roka, a od januára zaplatiť cestnú daň za nové MV? Dá sa vrátiť alikv.časť za staré MV, alebo sa môže započítať s novou cestnou daňou? Ďakujem.
maad
01.10.10,10:40
Ahojte chcem sa spýtať, keď SZČO si chce prenajať auto od súkromnej osoby ktorá auto nemá zaregistrované na DÚ a ani neplatí cestnú daň a toto auto si prenajme SZČO na podnikateľské účely má právo si dávať do nákladov bločky z PHM keď auto nie je jeho?
maad
01.10.10,10:45
Ahojte chcem sa spýtať, keď SZČO si chce prenajať auto od súkromnej osoby ktorá auto nemá zaregistrované na DÚ a ani neplatí cestnú daň a toto auto si prenajme SZČO na podnikateľské účely má právo si dávať do nákladov bločky z PHM keď auto nie je jeho?
Je vôbec možné si dávať bločky z PHM v takomto prípade do nákladov?
dobrava
01.10.10,10:56
A na základe čoho si chce dávať bločky z PHM do nákladov, keď nikde "nefiguruje" žiadne auto? Ak chce auto používať v podnikaní ako súkromná osoba na služobné účely, a teda si uplatniť náklady - PHM, musí zaplatiť cestnú daň a musí nahlásiť na DÚ používanie auta, ak sa mýlim, opravte ma.
maad
01.10.10,11:03
A na základe čoho si chce dávať bločky z PHM do nákladov, keď nikde "nefiguruje" žiadne auto? Ak chce auto používať v podnikaní ako súkromná osoba na služobné účely, a teda si uplatniť náklady - PHM, musí zaplatiť cestnú daň a musí nahlásiť na DÚ používanie auta, ak sa mýlim, opravte ma.
Ja mám presne také isté informácie musí byť auto registrované na DÚ a uhradená cestná daň, len niekto tomu dotyčnému čo je SZČO povedal že je to možné on si prenajme auto od súkromnej osoby a bločky si dá do nákladov ale podľa mňa by potom toto mohol robiť každý druhý podnikateľ a nemusel by platiť cestnú daň..
petra:-)
01.10.10,11:15
Ako je to v prípade ak:
Klient - SZČO predal svoje auto za zostatkovú hodnotu súkr. osobe za 50,00 EUR.Toto auto používal na podnikanie /súkromný automobil používaný na služobné účely - nemal ho v majetku fy/. Zároveň toto auto bolo aj nahlásené na DÚ a bola platená zaňho aj cestná daň. Na polícii ho však nemôžu odhlásiť, pretože údajne nesúhlasí číslo karosérie - toto auto bolo totiž búrané a celá "kasňa" bola vymenená.
Ako teraz postupovať, keď ho chce odhlásiť z cestnej dane a prihlásiť na podnikanie nové vozidlo, ktoré kúpil? je potrebné mať nejaký doklad o "ukončení prevádzkovania" tohto starého vozidla, alebo stačí len nahlásiť, že bude používať nové zakúpené vozidlo na podnikanie a zaplatiť alikvotnú časť cestnej dane do konca roka? Alebo počkať do konca roka, a od januára zaplatiť cestnú daň za nové MV? Dá sa vrátiť alikv.časť za staré MV, alebo sa môže započítať s novou cestnou daňou? Ďakujem.

SZČO nemusí mať žiadny doklad o tom, že svoje súkromné auto prestal používať v súvislosti s podnikaním. Jednoducho splní oznamovaciu povinnosť na odporúčanom tlačive, kde uvedie ako dátum zániku daňovej povinnosti posledný deň mesiaca, v ktorom bolo MV poslednýkrát použité na podnikanie.
Ak začne na podnikanie používať iné svoje MV, taktiež musí splniť oznamovaciu povinnosť - uvedie dátum vzniku daňovej povinnosti, ktorým je nasledujúci deň po dni použitia. Túto oznamovaciu povinnosť si musí splniť do 30 dní od vzniku, resp. zániku daňovej povinnosti.

Daň z motorových vozidiel sa bude platiť až po podaní DP k DzMV za rok 2010 v januári 2011. V DP k DzMV potom uvedie obe autá a za každé zaplatí pomernú časť dane. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Zdroj: www.drsr.sk
Oznamovacia povinnosť
Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak zákon neustanovuje inak.
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2010, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla podľa § 85 ods. 2 písm. a/ zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov).
Zita5
01.10.10,11:26
Ahojte chcem sa spýtať, keď SZČO si chce prenajať auto od súkromnej osoby ktorá auto nemá zaregistrované na DÚ a ani neplatí cestnú daň a toto auto si prenajme SZČO na podnikateľské účely má právo si dávať do nákladov bločky z PHM keď auto nie je jeho?

Prečítajte si túto tému
http://www.porada.sk/t148211-prihlasenie-auta-na-du.html?highlight=prihl%E1senie+auta
valeriam
08.10.10,10:07
to je nesmierne individuálne. každý prípad treba posúdiť samostatne.

ak máš staré auto s vysokou spotrebou a najazdíš neskutočne veľa km, je lepšie uplatňovať paušálnu náhradu a mať ho ako súkromná osoba

ak máš nové auto, zaujímavú rolu hrajú odpisy a fakt,že si všetky výdavky spojené s užívaním dáš do nákladov. takže je lepšie ho mať vo firme.

v prílohe je tabulka (sice je v sk) ale skus si tam hodiť svoje čísla a porovnaj si, čo je lepšie konkretne pre teba....
Tá tabuľka asi nie je správne urobená- vzorec údajpv pre výpočet 1. Kúpa do obchodného majetku Výdavky na PHL. Nemalo by to byť takto?:
jacekova
08.10.10,12:07
Tá tabuľka asi nie je správne urobená- vzorec údajpv pre výpočet 1. Kúpa do obchodného majetku Výdavky na PHL. Nemalo by to byť takto?:


práve som to skontrolovala a máš pravdu. pri kopírovaní tej tabuľky sa mi vymazala bunka (*cena PHL). takže treba skopírovať ten tvoj opravený vzorec smerom dolu a bude to ok.
dik za upozornenie
azla
08.10.10,12:26
Andrea - skús priložiť do svojho príspevku opravenú tabuľku, aby to nemiatlo niekoho , kto nebude čítať ďalej.
Laco-monter
08.10.10,12:32
Len mi tak prišlo na um, jedna rozprávka,

sporil sa čert so sedliakom aby sa podelili o urodu,

sedliak suhlasil a navrhol čertovi, že všetko čo sa urodi nad zemou bude čertovo a čo sa urodí v zemi, to bude sedliakovo.
Sedliak zasadil zemiaky.
Na druhý rok čert povedal,že chce všetko, čo zostane v zemi.
Sedliak posial pšenicu.

Tak je to podobne aj s tými nakladmi na auto.

Kým je nové nemá náklady na opravy, keď bude ojazdené a staré bude mať veľké náklady na opravy, ktoré sa nebudú dať zohĺadniť.
Trip
10.10.10,14:14
myslim, ze odpoved tu je jednoducha a zavisi v prevaznej miere od 2 premennych :
1. obstaravacej ceny auta
2. poctu kilometrov, ktore realne planujes rocne najazdit

Pricom najdolezitejsia je odpoved na otazku c.2.

dajme tomu ze kupis auto za EUR 20.000.

1. kupis ho do firmy, predpokladajme ze ho budes danovo odpisovat rovnomerne = cize rocny danovy odpis je EUR 5.000, cize usetris 19% z 5000 = cca EUR 1000. Tato suma ja rovnaka ci uz za rok na tom aute najzdis 1 km alebo 100.000km.

2. kupis ho ako obcan - no a tu je prave dolezita otazka kolko km sluzobne rocne najazdis - ak to bude tych 100.000km, mozes na cestovnych nahradach vyuctovat do firmy EUR 0,183 za 1 km = EUR 18.300 rocne, firme to ide do danovych nakladov a preto vo firme usetris dan cca EUR 3400.

Naklady na benzin su rovnake, jedine co je este rozdiel su naklady na opravy auta, ktore ked vlastnis auto ako fyz. osoba si musis zaplatit sam. Ja vsak predpokladam, ze nove auto by sa nemalo kazit + dostavas aj zaruku, takze okrem pravidelnych servisov (ktore urcite nieco stoja) nebudes platit az tak vela naviac.

PS. pouzil som extremny priklad 100.000km najazdenych za rok, kde hrozi, ze uz v 2. prip. 3.roku pouzivania bude treba investovat do veci, ktore sa pri tolkych km proste opotrebuju - brzdy, tlmice, atd... co nie su lacne veci - ako fyz osoba si to musis samozrejme platit z vlastn. vrecka.

Takze otvor excel, zadaj par predpokladov - kolko ta auto bude stat, kolko km cca najazdis, ci ti hrozia v ramci 4 rokov vyssie spomenute dodatocne naklady, rocne poistne auta, ktore budes musiet platit sam ako fyz osoba, atd... a rozhodnutie bude v zasade jednoduche.
marjankaj
10.10.10,14:19
Viete mi niekto poradiť čo je lepšie mať v sro vlastný súkromný automobil a účtovať jazdy alebo dať ho na firmu a tam mať vlastne všetky náklady. Ja si myslím že je lepšie mať ho vo firme pôjdu tam všetky náklady ako poistky, cestná daň, opravy a PHM.
Ďakujem

To je ako keď sa pýtali Lenina, či je lepšie mať manželku alebo milenku.
Lenin odpovedal.
Najlepšie je mať aj manželku a aj milenku.
Manželka si myslí, že som u milenky, milenka si zase myslí, že som u manželky, a ja si zatiaľ pekne v kľude študujem v knižnici.

A ako si to myslel s tou s.r.o. a súkromným automobilom? Ako sa to vybavuje na dopravnom inšpektoráte?:confused:
sluzby
11.10.10,10:47
chcem sa opytat, ci je mozne dat do nakladov pri zahran.prac.ceste zapozicanie osobneho automobilu / pre vykon prace na zahran.ceste/ a spotrebovany benzin na tento ucel. A ci je potrebne viest evidenciu nabehanych km, pripadne este ake povinnosti su s tymto spojene. diky.
KEJKA
11.10.10,16:37
chcem sa opytat, ci je mozne dat do nakladov pri zahran.prac.ceste zapozicanie osobneho automobilu / pre vykon prace na zahran.ceste/ a spotrebovany benzin na tento ucel. A ci je potrebne viest evidenciu nabehanych km, pripadne este ake povinnosti su s tymto spojene. diky.
nutné výdavky na splnenie účelu ZSC je možné daňovo uplatniť. teda aj náklady na zapožičanie auta. Mn.benzínu musí byť adekvátne najazdeným km - takže evidencia km je potrebná.
Ejo
21.10.10,10:41
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ak podnikateľ využíva svoje vlastné MV na podnikanie - može do nákladov dať spotrebu PHL /podľa knihy jázd/ + náhradu 0,183.
Ale je rozdiel, či ho používa na služobné cesty /cestovanie, ako je to v zákone/ alebo za účelom dosiahnutia zisku /nákup tovaru..../?
Ejo
21.10.10,10:42
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ak podnikateľ využíva svoje vlastné MV na podnikanie - može do nákladov dať spotrebu PHL /podľa knihy jázd/ + náhradu 0,183.
Ale je rozdiel, či ho používa na služobné cesty /cestovanie, ako je to v zákone/ alebo za účelom dosiahnutia zisku /nákup tovaru..../?
Ešte doplním že nezaradené do OM.
Ejo
26.10.10,05:24
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ak podnikateľ využíva svoje vlastné MV na podnikanie - može do nákladov dať spotrebu PHL /podľa knihy jázd/ + náhradu 0,183.
Ale je rozdiel, či ho používa na služobné cesty /cestovanie, ako je to v zákone/ alebo za účelom dosiahnutia zisku /nákup tovaru..../?
Poradíte? Či je rozdiel ak szčo využíva automobil zaradený v OM na cestovanie alebo za účelom dosahovania zisku?
A ak je nezaradený automobil do OM, tak paušlna náhrada za km 0,183 je iba pri pracovnej ceste, alebo aj vtedy, ak sa využíva automobil za účelom dosiahnutia zisku /nákup tovaru.../
Ďakujem za radu.
Tweety
26.10.10,05:28
Poradíte? Či je rozdiel ak szčo využíva automobil zaradený v OM na cestovanie alebo za účelom dosahovania zisku?
A ak je nezaradený automobil do OM, tak paušlna náhrada za km 0,183 je iba pri pracovnej ceste, alebo aj vtedy, ak sa využíva automobil za účelom dosiahnutia zisku /nákup tovaru.../
Ďakujem za radu.
Náklady, ktoré budú daňovo uznané u MV zaradených, alebo nezaradených,( náhrady) sú možné len také, ktoré súvisia s podnikaním. T.j. aj na PC aj nákup tovaru...
truch
26.10.10,05:37
Poradíte? Či je rozdiel ak szčo využíva automobil zaradený v OM na cestovanie alebo za účelom dosahovania zisku?
A ak je nezaradený automobil do OM, tak paušlna náhrada za km 0,183 je iba pri pracovnej ceste, alebo aj vtedy, ak sa využíva automobil za účelom dosiahnutia zisku /nákup tovaru.../
Ďakujem za radu.
Ejo, každá pracovná cesta súvisí s dosiahnutím zisku, či už ideš nakúpiť tovar, alebo na pracovné stretnutie. Raz, keď je to pracovná cesta, náklady spojené s ňou sú daňovo uznané.
Ejo
26.10.10,05:44
Náklady, ktoré budú daňovo uznané u MV zaradených, alebo nezaradených,( náhrady) sú možné len také, ktoré súvisia s podnikaním. T.j. aj na PC aj nákup tovaru...
Preto som si to nevedela ujasniť, lebo keď som študovala zákon o dani z príjmov tak tam pri použití vlastného osobného MV nezaradeného do OM na cestovanie uplatní náhradu za spotrebované PHL a základná náhrada 0,183. A ak podnikateľ nakupuje tovar napr. do reštaurácie v meste, tým spotrebuje PHL za účelom dosiahnutia zisku. A to neviem či cestovanie je.
Čo sa týka automobila v OM, tak tam sú daňové výdavky na spotrebované PHL jasné /cestovanie+účel dosiahnutia zisku/. Ak je paušál 80% je potrebná korigácia pri odpisov?
Tweety
26.10.10,05:48
Preto som si to nevedela ujasniť, lebo keď som študovala zákon o dani z príjmov tak tam pri použití vlastného osobného MV nezaradeného do OM na cestovanie uplatní náhradu za spotrebované PHL a základná náhrada 0,183. A ak podnikateľ nakupuje tovar napr. do reštaurácie v meste, tým spotrebuje PHL za účelom dosiahnutia zisku. A to neviem či cestovanie je. Je tu jeden základný rozdiel,ktorý asi nechápeš. Pri MV nezaradenom, nemôže použiť skutočnú spotrebu PHL, ale len tzv. náhrady za jeho použív.
Čo sa týka automobila v OM, tak tam sú daňové výdavky na spotrebované PHL jasné /cestovanie+účel dosiahnutia zisku/. Ak je paušál 80% je potrebná korigácia pri odpisov? Nie.
Odpovede v texte.
Ejo
26.10.10,05:57
Odpovede v texte.
Tweety, čítala som si príspevky z porady, kde je písané, že ak je nezaradené MV tak patrí náhrada za PHL podľa spotreby v tech. preukazu a ceny PHL v čase ich nákupu + náhrada 0,183 za km.
Tweety
26.10.10,06:00
Tweety, čítala som si príspevky z porady, kde je písané, že ak je nezaradené MV tak patrí náhrada za PHL podľa spotreby v tech. preukazu a ceny PHL v čase ich nákupu + náhrada 0,183 za km.
Áno náhrady, tak ako píšeš, ale nie skutočný nákup, ako je to u MV zaradených do majetku.
Ejo
26.10.10,06:06
Áno náhrady, tak ako píšeš, ale nie skutočný nákup, ako je to u MV zaradených do majetku.
Tweety, ďakujem za usmernenie, už mi začína svitať :):):)
V minulom roku som mala nezaradené MV - úžitkové. Tam som účtovala tak ako som uviedla v predošlom príspevku /podľa TP a ceny v čase nákupu/ ale náhradu 0,183 som nedala, lebo to nie je osobné auto. Dúfam, že som postupovala správne.
Pekný deň. A ďakujem.
Valinka7758
13.01.11,10:14
prosím o radu, autoškol sro využíva na jazdy auto spoločníka, on je zapísaný v TP ako súkrom.osoba a on zaplatil aj dan z mot.voz., Môže si sro uplatnovat do nákladov phm ak spoločník ako FO uzavrie nájomnú zmluvu s sro ?
wallie
13.01.11,13:44
13. Otázka:
Musí spoločnosť podať daňové priznanie za rok 2010 v prípade, ak konateľ spoločnosti používal svoje súkromné auto na služobné účely spoločnosti ?
Odpoveď:
Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podľa § 2 ods. 6 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov sú osoby definované v § 1 ods. 1 a 2 citovaného zákona.
Na základe uvedeného, pre účely dane z motorových vozidiel za zamestnanca možno považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona o cestovných náhradách. Ak medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona o cestovných náhradách sa táto osoba považuje za zamestnanca (napr. konateľ, spoločník spoločnosti, člen združenia a podobne), pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba zamestnancom. Spoločnosť ako daňovník je za vozidlo zamestnanca povinný do 31. januára 2011 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2010 a zároveň zaplatiť daň resp. pomernú časť dane.
Ak zamestnanec použije na služobnú cestu vlastné motorové vozidlo, ktorého je zároveň aj držiteľom, ale zamestnávateľ mu nevypláca cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, zamestnávateľ nie je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach.


mne z toho vychádza že daň z motorových vozidiel mala zaplatiť spoločnosť a nie on ako FO a PHM budú účtované v rámci cestovných náhrad za prejazdené pracovné km. Nemyslím, že je možné uzavrieť zmluvu o prenájme vozidla sám so sebou, ak je jediný spoločník s.r.o. a zároveň FO tou istou osobou,ale možno sa mýlim. Nie som právnik.