Milan Benka
14.11.05,17:26
Dámy a páni, dávam do pléna následujúci problém.

Môj klient má dve firmy, s.r.o. a FO obe registrované ako platcovia DPH.
Prostredníctvom s.r.o. sa rozhodol doviezť tovar z tretej krajiny. Za to ho chválim. Ale problém nastal vo chvíli, keď na colnici vystavili doklady na úhradu DPH na druhú firmu - FO ( obe majú rovnaký názov, akurát jedna má dovetok s.r.o. a druhá figuruje spolu s jeho menom).
Po zistení chyby sme hneď požiadali colnicu o opravu JCD, ale je to veľmi zdĺhavé. Colnica akosi odmieta urobiť opravu. Klient už písal žiadosť až na colné riaditeľstvo ( alebo niečo podobné).Medzitým už DPH vyčíslene v JCD uhradil, samozrejme z účtu s.r.o..
Ako postupovať ohľadom odpočtu DPH? V oboch firmách je mes. platcom.
Ale podľa môjho názoru s dokladami v súčasnom stave nemá nárok na odpočet DPH ani pri jednej firme.
Dúfam, že je to zrozumiteľné. Ďakujem za každý názor.
Milan Benka
14.11.05,17:15
Skúsi niekto zverejniť svoj názor ?
Tweety
14.11.05,17:21
Skúsi niekto zverejniť svoj názor ?
Čiže v tomto prípade je aj IČ DPH nesprávne? :rolleyes:
Milan Benka
14.11.05,17:22
Dovozca je IC DPH SK1 a JCD je na IC DPH SK2
Tweety
14.11.05,17:28
Dovozca je IC DPH SK1 a JCD je na IC DPH SK2
A nedomotal to všetko samotný klient? Veď predsa on poskytol údaje k precleniu tovaru. :rolleyes:
Ale, nech už to bolo akokoľvek, pokúsila by som sa s colnicou dohodnúť na oprave správnych údajov na JCD, pretože inak asi nie je nárok na odpočet.
:rolleyes: :cool:
Milan Benka
14.11.05,17:31
Domotal, ale teraz to treba rozmotať, pretože DPH je tam rádovo 100000,- SKK.
Tweety
14.11.05,17:39
Domotal, ale teraz to treba rozmotať, pretože DPH je tam rádovo 100000,- SKK.
Asi jediná možnosť ako zúčtovať zaplatenú DPH je, ako akonto voči colnici a keď pošlú správne JCD, tak to preúčtovať na DPH. Takýto je môj názor. :cool:
Milan Benka
14.11.05,17:41
Ako myslíš to akonto???
Tweety
14.11.05,17:42
Ako myslíš to akonto???
Normálne ako zálohu 314/379 :rolleyes: :cool:
My evidujeme dodávateľov v podsystéme dodáv., ak mám nejakú platbu,na ktorú nemám doklad, t.j. platím dopredu, naúčtujem to ako akonto, teda na zálohu 314.Keď mi príde fa, tak ju naúčtujem a platbu si spárujem s akontom a tak sa mi 314 vyrovná. Neviem, či som to napísala lopatisticky, ale snažila som sa aby si ma pochopil. :cool:
Milan Benka
14.11.05,17:44
Zatiaľ vďaka. Keď budem v KE tak máš u mňa veľkú čokoládu.
Tweety
14.11.05,17:51
Zatiaľ vďaka. Keď budem v KE tak máš u mňa veľkú čokoládu.
Píšem si a ráno zaúčtujem Tvoj záväzok a moju pohľadávku . :rolleyes:
Milan Benka
14.11.05,17:53
Uznávam svoj záväzok.
Tweety
14.11.05,17:57
Uznávam svoj záväzok.
To sa mi páči. V dnešnej dobe, je málo takých, čo svoje záväzky radi dobrovoľne uznajú. :rolleyes:
Milan Benka
15.11.05,17:28
Obnovujem tému !!!
Colnica sa vyjadrila, že nemôže opraviť JCD spomínané v predh. príspevkoch.
Chcel by som poznať Vaše názory na "refakturáciu" JCD.
Ďakujem.
Milan Benka
18.11.05,18:08
Dal som na túto tému dotaz na DR. Ak dajú odpoveď, tak ju tu niekde nalepím.
Milan Benka
26.11.05,18:14
STANOVISKO DR k danému problému:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 84 zákona o DPH pri dovoze tovaru je správcom dane colný orgán a na správu dane sa použijú colné predpisy, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade zistených nezrovnalostí pri vyplňovaní JCD Vám doporučujeme obrátiť sa na príslušný colný úrad, resp. Colné riaditeľstvo SR.
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Ďalšou podmienkou vzniku práva na odpočítanie dane je, že platiteľ dane prijme tovar alebo službu na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít. Podľa § 49 ods. 2 písm. d) cit. zákona platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru. Podľa § 51 cit. zákona právo na odpočítane dane môže platiteľ uplatniť, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad (písomné colné vyhlásenie alebo rozhodnutie o vymeraní cla a dane) potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ nie sú splnené podmienky podľa § 49 až 51 cit. zákona, platiteľ si nemôže odpočítať daň pri dovoze tovaru.

Váš dopyt:

Spoločnosť A objednala a doviezla z krajiny mimo EU tovar. Pri preclievaní došlo k chybe a JCD bolo vystavené na spoločnosť B. Colnica vyhlásila, že JCD sa už nemôže meniť.
Otázky:
1. Má nárok spoločnosť B na odpočet DPH, aj keď tá v skutočnosti nič nedoviezla ?
2. Je možné "refakturovať" JCD zo spoločnosti B na spoločnosť A ?

K uvedenej situácii došlo z dôvodu podobných názvov, rovnakého sídla a spoločného vlastníka oboch spoločností.
durisovad
26.11.05,19:37
Skoda, ze je to uz takto rozpracovane s colnicou aj s danovym riaditelstvom. Ja by som to riesila asi tak, ze by som poziadala dodavatela tovaru, aby fakturu vystavil na firmu, ktora je uvedena na JCD. Myslim, ze s dodavatelom by sa bolo dalo lahsie dohovorit ako s nasimi uradmi. Potom by som tovar prefakturovala vnutrostatne tam, kde by som ho potrebovala mat.
Milan Benka
28.11.05,16:00
To bolo prvé, čo ma napadlo, ale dodávateľ je z Číny a je s ním problematická komunikácia.
Milan Benka
06.12.05,17:49
Chcel by som uzavrieť túto tému. Pripájam postup na základe jednania na colnom úrade.
Pre správne pochopenie si pozrite zadanie témy a doterajšie príspevky.

Firma 1, ktorá je dovozcom - skutočným - podá žiadosť na príslušný colný úrad, kt. preclieval dovoz, - žiadosť o opravu JCD

V žiadosti treba uviesť dôvod, v mojom prípade to bolo "nedopatrením chybné vyplnenie JCD v bodoch 8 a 14, z dôvodu podobnosti názvov oboch firiem" , a uviesť správne znenia dotknutých bodov.
Ako prílohu treba priložiť doklady potvrdzujúce oprávnenosť žiadosti, a to:
1. pôvodné JCD
2. výpis z OR žiadateľa, príp. výpis zo ŽR ----neviem na čo, ale chcú to
3. kópiu faktúry zo zahraničia / vypísana je na žiadateľa
4. prípadné splnomocnenie osoby oprávnenej konať v mene žiadateľa / zastupovať ho.


Dúfam, že to niekomu niekedy pomôže.