Tomyn
30.09.10,11:55
Ahojte, potrebujem poradit. Firma bola zalozena 4.12.2009, ale vznikla 04.01.2010. Bolo za rok 2009, ked firma bola zalozena, potrebne podat danove priznanie?
Lianka
30.09.10,11:58
Spolocnost vznika dnom zapisu do ORSR, vo vasom pripade 4.1.2010. Prvy raz podava DP za rok 2010.
Tomyn
30.09.10,12:01
Velmi pekne dakujem za odpoved. A co mam robit s dokladmi, ktore mam vystavene na spolocnost, ale este pred 04.01.2010?
Lianka
30.09.10,12:12
Su to zriadovacie vydavky (predpkladam, ze ide o kolky, notarske poplatky a pod.), zauctujes ich na 518 v den vzniku spolocnosti.
jacekova
30.09.10,12:13
nechcem sa hádať, ale ja si myslím, že treba účtovať aj o založení spoločnosti (dátum zo zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy) ID 353/411 suma ZI.
a tým pádom by som robila aj DP+výkazy, čiže celú účtovnú závierku za rok 2009.

všetky náklady ktoré vznikli medzi založením a vznikom by som zaúčtovala dátumom vzniku firmy 4.1.2010.

ale budem rada ked sa este niekto vyjadrí
jacekova
30.09.10,12:17
kolky a notárske poplatky by som dala skôr na 538
Lianka
30.09.10,12:21
Samozrejme, ze treba uctovat aj o zalozeni (ZI a pod.), avsak v otazke, kedy, vychadzam z:

§ 16 Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(1) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy

a) ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,

(2) Pri zániku účtovnej jednotky bez likvidácie otvorí účtovné knihy ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie nástupnícka účtovná jednotka. Ak táto ešte nevznikla, otvorí účtovné knihy zanikajúca účtovná jednotka.
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#16
polis1
30.09.10,12:22
kolky účtujem na 538
Tomyn
30.09.10,12:44
Vsetkym moc pekne dakujem za pomoc.
Lianka
30.09.10,13:03
Pozri aj http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-12-2008-a.html:

§ 25
Účtovanie zmien základného imania a tvorby rezervného fondu a nedeliteľného fondu

(1) Otváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu akciovej spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, základné imanie zapísané do obchodného registra, emisné ážio, rezervný fond a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich zo založením a vznikom akciovej spoločnosti.

(2) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je akciová spoločnosť, sa postupuje takto:
a) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o zvyšovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
b) zvýšenie základného imania, ktoré ešte nebolo zapísané do obchodného registra, sa účtuje v prospech účtu 419 – Zmeny základného imania a vyrovná sa preúčtovaním na účte 411 – Základné imanie, ku dňu zápisu do obchodného registra,
c) na účte 411 – Základné imanie sa účtuje o znižovaní základného imania ku dňu zápisu do obchodného registra, na základe výpisu z obchodného registra,
d) zníženie základného imania, ktoré ešte nebolo zapísané do obchodného registra sa účtuje na ťarchu účtu 419 – Zmeny základného imania a vyrovná sa preúčtovaním na účte 411 – Základné imanie, ku dňu zápisu do obchodného registra.

(3) V účtovnej jednotke, ktorá je akcionárom sa účtuje pohľadávka voči akciovej spoločnosti na vyplatenie likvidačného zostatku ku dňu schválenia návrhu na jeho rozdelenie na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom v prospech účtu 665 – Výnosy z dlhodobého finančného majetku. Ak bude táto pohľadávka vysporiadaná nepeňažne, obstarávacou cenou takto nadobudnutého majetku je hodnota tejto pohľadávky.

(4) Pri účtovaní základného imania účtovnej jednotky, ktorou je spoločnosť s ručením obmedzeným, sa postupuje takto:
a) na účtovanie o vzniku takejto účtovnej jednotky, o zvyšovaní a znižovaní základného imania sa vzťahujú odseky 1 a 2 primerane,
b) vyrovnací podiel sa účtuje ako záväzok voči spoločníkovi v prospech účtu 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely; nepeňažná úhrada vyrovnacieho podielu sa účtuje súvzťažne so zostatkovou hodnotou odpisovaného dlhodobého majetku a obstarávacou cenou neodpisovaného dlhodobého majetku alebo súvzťažne s účtom iného majetku; ak vznikne rozdiel na účte záväzkov účtuje sa v prospech účtu 668 – Ostatné finančné výnosy.
Zita5
30.09.10,13:10
nechcem sa hádať, ale ja si myslím, že treba účtovať aj o založení spoločnosti (dátum zo zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy) ID 353/411 suma ZI.
a tým pádom by som robila aj DP+výkazy, čiže celú účtovnú závierku za rok 2009.

všetky náklady ktoré vznikli medzi založením a vznikom by som zaúčtovala dátumom vzniku firmy 4.1.2010.

ale budem rada ked sa este niekto vyjadrí

DP v roku 2009 nemá opodstanenie také podanie DP , dokonca nie je pridelené ani DIČ a v roku 2009 ani nie je s.r.o. účtovnou jednotkou .
jacekova
30.09.10,13:22
DP v roku 2009 nemá opodstanenie také podanie DP , dokonca nie je pridelené ani DIČ a v roku 2009 ani nie je s.r.o. účtovnou jednotkou .


nemala som takyto pripad a fakt bol kuriozny... a mate pravdu. staci urobit DP az za rok 2010
nika.sum
19.03.11,13:54
Ma s.r.o. povinnost podavat DP aj ked nema ziadne vynosy? NIe je tam ziadna vynimka ako pri FO? Ja si myslim, ze ma povinnost podavat, aj som vzdy podavala, ale niekde som citala nieco ine, no neviem si spomenut kde, aby som si to overila, ci je to tak.
truch
19.03.11,15:11
Ma s.r.o. povinnost podavat DP aj ked nema ziadne vynosy? NIe je tam ziadna vynimka ako pri FO? Ja si myslim, ze ma povinnost podavat, aj som vzdy podavala, ale niekde som citala nieco ine, no neviem si spomenut kde, aby som si to overila, ci je to tak.

myslím, že povinnosť podať DP má, aj keď má stratu
nika.sum
19.03.11,15:14
myslím, že povinnosť podať DP má, aj keď má stratu

Aj ja si myslim. A ako je to keby nemala ziaden pohyb, nemala by ucet v banke, takze ani bankove poplatky, takze by nebola ani v strate. HV = 0?
Tamila
19.03.11,15:44
S. r. o. musí podať daňové priznanie:

§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane. Rovnako nemusí podať daňové priznanie daňovník, ak má príjmy len podľa § 13 ods. 2 písm. a) a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.
truch
19.03.11,15:47
Aj ja si myslim. A ako je to keby nemala ziaden pohyb, nemala by ucet v banke, takze ani bankove poplatky, takze by nebola ani v strate. HV = 0?

Nika, mala som firmy, ktoré nerobili nič, nemali účty, žiadne obraty. Kým sme ich nevymazali z OR podávala som nulové DP.
jeso
19.03.11,15:50
ano, sro musí podať DP - viem o jednej sro ktorá 2 roky nič nerobí ale podáva DP - nulové
výkaz ziskov a strát - 0
v súvahe len prepisuje zostatky
nika.sum
19.03.11,16:25
Nika, mala som firmy, ktoré nerobili nič, nemali účty, žiadne obraty. Kým sme ich nevymazali z OR podávala som nulové DP.

Dakujem, za potvrdenie coho som si myslela. Ja to robim tiez, len sa mi marilo, ze som nieco citala a minule mal jeden klient tiez taku poznamku, ze vraj nebudu musiet podavat, ja som mu protirecila, len som chcela vediet, ci sa nahodou nemylim. Takze este raz vsetkym dakujem.