aneta68
30.09.10,11:14
Chcela by som sa informovať, či máte niekto skúsenosti s psychickým týraním?:eek:
Lianka
30.09.10,09:17
Neviem, co povazujes za psychicke tyranie alebo ako zavazny tento stav je, ale z vlastnej skusenosti (aj ked islo skor o tlak, ako tyranie) povazujem za jedine riesenie ukoncenie styku s takymto clovekom - odstahovat sa, nestretavat sa a pod.
simbata
01.10.10,16:18
Chcela by som sa informovať, či máte niekto skúsenosti s psychickým týraním?:eek:

Anet a to sa pýtaš, lebo chceš od takého tyrana odísť? Ja som mala skúsenosť s takýmto človekom a veľa veľa mesiacov, veľmi mi ubližoval, nikdy nie na tele, ale to čo dokázal spraviť s mojou sebaúctou a sebadôverou, ktoré časom dokázal znížiť na hranicu minima bolo vlastne z jeho strany "obdivuhodné", chcelo to dobrých priateľov a hlavne veľa dohovárania z ich strany. Neviem či by som to dokázala sama, našťastie som mala niekoho, kto ma do toho rozhodnutia vlastne dotlačil.
Budem ti držať palce, lebo ak sa jedná o psychické týranie, chce to v sebe nájsť veľmi veľa odvahy a zdôver sa nejakej kamarátke alebo mame, budeš cítiť väčšiu odvahu s tým človekom skoncovať.
Oliwa
01.10.10,16:30
Veľmi všeobecne zadaná otázka. Nevedno, či máš na mysli psychické týranie na pracovisku /mobing/, ktorý sa vyskytuje čoraz častejšie - ten možno ukončiť napr. výpoveďou...

Iné je psychické týranie, ak sa jedná o partnerský vzťah bez detí - vzťah dôrazne a rázne ukončiť, zmeniť telefónne číslo, mailovú schránku...

Ak sa pýtaš ako manželka a matka - zasa je to iná situácia a aj možnosti riešenia sú iné...

Alebo si možno študentka, ktorá býva s rodičmi /otcom, či otčimom/, ktorí ju týrajú a nemá kam odísť...

Každopádne - ak je to vzťah, v ktorom trpíš, v rámci možností ho čím skôr ukončiť a netrpieť ďalej. Okrem toho - psychické týranie je neraz predzvesťou týrania fyzického...
aneta68
04.10.10,08:13
Ďakujem Vám za záujem.
Nejedná sa o týranie v rodine ani na pracovisku. Ide o to , že si ma vytapoval bývalý kolega. Doslova vystopoval kde bývam, obšmieta sa okolo nášho domu. Najprv skúšal po dobrotky , keď sa nedarilo tak sa mi začal vyhrážať a vulgárne ma urážať. Obrátila som sa v tejto veci na políciu, tá môj spis odovzdala na priestupkové oddelenie, kde sa vlastne bývalý kolega vyjadril presne v tom zmysle, že on ma z práce vyhodil pre moju lenovosť a ja sa mu takýmto spôsobom mstím a udávam ho na polícii donca som bola vynadať aj jeho rodine a podobné nezmysly. Keď som s tým šla za jeho matkou tá všetko poprela.
Mám aj nejaké zvukové nahrávky, dokonca na rodinnom dome som dala namontovať kamerový systém, na ktorom je aj mikrofón. V noci sa poneviera v okolí domu. Sem tam mi buchne v noci kameň na strechu. Je to okolo pol druhej ráno poriadny treskot.
Nikde nikoho nevidno, len z neba padajú kamene. Potom už podstate nezaspím od strachu. a už len striehnem. Bývam v dome sama s dcérou. Dcéra má 6 rokov. Neviem ako mám postupovať ďalej. Jeho napádanie neprestáva a spis mám na priestupkovom už takmer rok.
Volal som aj políciu, ale on aj tak utiekol.
osky
04.10.10,17:44
Ďakujem Vám za záujem.
Nejedná sa o týranie v rodine ani na pracovisku. Ide o to , že si ma vytapoval bývalý kolega. Doslova vystopoval kde bývam, obšmieta sa okolo nášho domu. Najprv skúšal po dobrotky , keď sa nedarilo tak sa mi začal vyhrážať a vulgárne ma urážať. Obrátila som sa v tejto veci na políciu, tá môj spis odovzdala na priestupkové oddelenie, kde sa vlastne bývalý kolega vyjadril presne v tom zmysle, že on ma z práce vyhodil pre moju lenovosť a ja sa mu takýmto spôsobom mstím a udávam ho na polícii donca som bola vynadať aj jeho rodine a podobné nezmysly. Keď som s tým šla za jeho matkou tá všetko poprela.
Mám aj nejaké zvukové nahrávky, dokonca na rodinnom dome som dala namontovať kamerový systém, na ktorom je aj mikrofón. V noci sa poneviera v okolí domu. Sem tam mi buchne v noci kameň na strechu. Je to okolo pol druhej ráno poriadny treskot.
Nikde nikoho nevidno, len z neba padajú kamene. Potom už podstate nezaspím od strachu. a už len striehnem. Bývam v dome sama s dcérou. Dcéra má 6 rokov. Neviem ako mám postupovať ďalej. Jeho napádanie neprestáva a spis mám na priestupkovom už takmer rok.
Volal som aj políciu, ale on aj tak utiekol.
treba znova zajst na priestupkove a nech oprasia ten spis-necakaj kym sa nieco stane,ved to nie je zivot-ochories z toho.
alebo si najmi sukromneho detektiva ktory vsetko bude den i noc sledovat a potom to ako svedok vsetko vydokladuje.....
Danila
04.10.10,18:44
Anetka, a zdravíčko slúži?.......;)
aneta68
05.10.10,05:42
Som už v podstate hotová. Bolieva ma žalúdok. V poslednej dobe som bola u lekárky a predpísala mi xanax, nakoľko som už ani spávať nemohla. Tá obluda len otravuje a otravuje.
Koľko stojí taký detektív? Bol by to svedok ako hrom.Dokonca som sa radila aj s právnikom ako postupovať. Žaloba na súde je dosť drahá.a bude sa ťahať roky, kým sa on dostaví a kým začne pojednávanie. S ním osobne sa komunikovať absolútne nedá, je to jeden parazit ktorý doslova žije z neistoty a strachu. Viem že v Čechách uzákonili zákon proti stalkingu od 01.01.2010 Nechystá sa niečo také aj u nás?
Oliwa
05.10.10,06:35
Z toho čo si napísala mám dojem, že sa jedná o "ohrdnutého" exkolegu, ktorý sa nevie zmieriť s tým, že dostal košom... Keďže píšeš "najprv skúšal podobrotky" - čo skúšal? Zrejme mal o Teba záujem ako o ženu. Možno boli v minulosti medzi Vami nadštandardné mimopracovné vzťahy, možno neboli, len kolega mal o ne záujem, alebo si nesprávne vysvetlil Tvoje neverbálne prejavy... Nemalo to za následok aj Tvoj odchod z pracoviska - či už dobrovoľný alebo nútený - jedná sa zrejme o Tvojho bývalého nadriadeného, podľa jeho vyjadrenia na polícii...?

Ak Ťa nadmieru obťažuje, alebo šíri o Tebe v Tvojom okolí nepravdivé reči, a máš na to dostatok dôkazov a svedkov, ktorí by boli ochotní svedčiť v Tvoj prospech, možno by to stálo za pokus o podanie žaloby za trestný čin ohovárania... Nepíšeš, či Ťa ohovára, alebo na Teba len skryte striehne a snaží sa Ti znepríjemniť život... Ani to, ako dlho táto pre Teba neúnosná situácia trvá...
Už som raz spomenula v inej téme skutočný prípad "Zo súdnej siene" www.joj.sk, kde kolegyňa vyhrala súdny spor s "kolegom", ktorý ju 2 roky ohováral, lebo bol frustrovaný zo svojho rozvodu a evidentne mu ležalo v žalúdku, že táto žena mala šťastné manželstvo a robil všetko pre to, aby sa jej pomstil - rečami a výmyslami, ktoré závažným spôsobom narušili jej spoločenský status /rodinný nevynímajúc/... Chlapík sa jej musel verejne ospravedlniť a splácať 100 tis. Sk - čuduj sa svete, bolo to naozaj na Slovensku...
Len nie som si istá, či by sa táto "mustra" dala použiť aj v Tvojom prípade... Každopádne Ti želám pevné nervy a veľa šťastia...
buchač
06.10.10,17:24
treba znova zajst na priestupkove a nech oprasia ten spis-necakaj kym sa nieco stane,ved to nie je zivot-ochories z toho.
alebo si najmi sukromneho detektiva ktory vsetko bude den i noc sledovat a potom to ako svedok vsetko vydokladuje.....

Som už v podstate hotová. Bolieva ma žalúdok. V poslednej dobe som bola u lekárky a predpísala mi xanax, nakoľko som už ani spávať nemohla. Tá obluda len otravuje a otravuje.
Koľko stojí taký detektív? Bol by to svedok ako hrom.Dokonca som sa radila aj s právnikom ako postupovať. Žaloba na súde je dosť drahá.a bude sa ťahať roky, kým sa on dostaví a kým začne pojednávanie. S ním osobne sa komunikovať absolútne nedá, je to jeden parazit ktorý doslova žije z neistoty a strachu. Viem že v Čechách uzákonili zákon proti stalkingu od 01.01.2010 Nechystá sa niečo také aj u nás?

Veľa , dosť veľa .

Brata alebo dobrého kámoša náhodou nemáš ???
Na komunikáciu ..
lulu74
07.10.10,08:06
Opakovane volaj policajtov aby si mala čo najviac záznamov a hlásení..a ak budeš mať pocit že to polícia neviem riešiť tak pekne zavolaj vždy ochotných kameramanov televizie JOJ alebo TA3, dnes je toľko relácií typu Lampáreň kde to môžeš zverejniť aj s jeho fotkou a takú hanbu mu spravíš že sa z toho do konca života nespamätá..a aj polícia sa "zrazu" naštartuje.
ErinErin
07.10.10,08:37
Ďakujem Vám za záujem.
Nejedná sa o týranie v rodine ani na pracovisku. Ide o to , že si ma vytapoval bývalý kolega. Doslova vystopoval kde bývam, obšmieta sa okolo nášho domu. Najprv skúšal po dobrotky , keď sa nedarilo tak sa mi začal vyhrážať a vulgárne ma urážať. Obrátila som sa v tejto veci na políciu, tá môj spis odovzdala na priestupkové oddelenie, kde sa vlastne bývalý kolega vyjadril presne v tom zmysle, že on ma z práce vyhodil pre moju lenovosť a ja sa mu takýmto spôsobom mstím a udávam ho na polícii donca som bola vynadať aj jeho rodine a podobné nezmysly. Keď som s tým šla za jeho matkou tá všetko poprela.
Mám aj nejaké zvukové nahrávky, dokonca na rodinnom dome som dala namontovať kamerový systém, na ktorom je aj mikrofón. V noci sa poneviera v okolí domu. Sem tam mi buchne v noci kameň na strechu. Je to okolo pol druhej ráno poriadny treskot.
Nikde nikoho nevidno, len z neba padajú kamene. Potom už podstate nezaspím od strachu. a už len striehnem. Bývam v dome sama s dcérou. Dcéra má 6 rokov. Neviem ako mám postupovať ďalej. Jeho napádanie neprestáva a spis mám na priestupkovom už takmer rok.
Volal som aj políciu, ale on aj tak utiekol.

Neviem, čo je ten kolega zač, a zrejme ste sa nerozišli v dobrom. Ale ak v noci nikoho nevidno a ani kamery nikoho nezachytili, buchot môžu robiť aj mačky. Napr. keď preskakujú z prevýšenia alebo sa naháňajú či bijú. Z akého materiálu máte strechu?
Oliwa
07.10.10,08:57
Nikde nikoho nevidno, keď sa pozrieš z okna /čo je pochopiteľné - hodím kameň a ujdem, alebo sa skryjem za stromy alebo za najbližší roh/ alebo nikoho nevidno na zázname z kamery? Susedia majú kamerový systém s nočným videním - tuším to má infračervené svetlo alebo niečo také - ale keď mali na návšteve v noci zlodeja, kriminalisti ho na tom zázname videli :cool: /teda aspoň jeho kapucňu/... :(:D
katarina.j
07.10.10,08:58
aneta68, psychické týranie vedie k tvojej nervozite, k bezmocnosti.Pozor, aby ťa nedostal do stavu, že si budeš myslieť, že naozaj si vinná napokon ty a nie on. Každopádne to musíš riešiť a to čo najrýchlejšie, lebo nevieš čo z neho ešte vystrelí...ak si dokázal vystopovať kde bývaš a otravovať a vstupovať ti nemorálnym spôsobom do života, musíš brať v prvom rade ohlad na teba a tvoju dcéru...čo ak si začne dovolovať k tvojej dcére (pri škôlke/škole) ak vidí, že u teba nemá úspech??pri takom "psychopatovi" človek nikdy nevie. Policajti vlastne nikdy nemajú čo riešiť, lebo nikto nie je prichytený pri čine...Buď si nájdi niekoho, kto mu dá poriadnu príučku(bez menovania aby vedel kto za tým je) alebo to rieš napr.Lampárňou v televízii (poprosila by som ich, aby si mala dôkaz, či by nenatočili aj jednu noc-alebo si to natoč ty-popros niekoho kto má kameru nech to natočí napr.z oproti cez ulicu a pod. aby to bolo dostatočne vidieť-je to lacnejsie ako platiť detektíva, ktorý by ti dal fotky, ak by mal šťastie za kopec peňazí). Naozaj tým neotáľaj a musíš to riešiť, lebo ozaj sa dostaneš do zúfalstva, do pocitu menejcennej až bezcennej osoby a pritom máš určite úžasnú dcéru, pre ktorú sa oplatí bojovať (musí videiť, že má vyrovnanú mamu, spokojnú a nie ustráchané žieňa). Prepáč, ak som bola velmi otvorená, ale fakt to inak nevidím a nebudem ti vypisovať ilúzie, ktoré nemajú význam...Držím palce a určite sa ozvi, ako to dopadne.
Oliwa
07.10.10,09:05
Opakovane volaj policajtov aby si mala čo najviac záznamov a hlásení..a ak budeš mať pocit že to polícia neviem riešiť tak pekne zavolaj vždy ochotných kameramanov televizie JOJ alebo TA3, dnes je toľko relácií typu Lampáreň kde to môžeš zverejniť aj s jeho fotkou a takú hanbu mu spravíš že sa z toho do konca života nespamätá..a aj polícia sa "zrazu" naštartuje.
No nemyslím si, že by práve takáto téma bola dosť atraktívna pre akúkoľvek televíziu... Akože obťažuje ma bývalý kolega, príďte v noci "na postriežku" a nasnímajte ho...? A aj keby získala jeho fotografiu /či už z nejakého firemného večierku alebo nebodaj od polície - čo pochybujem, že by ju dali k dispozícii, pokiaľ sa nejedná o hľadanú osobu a nezverejnia ju sami/, nie som si istá, či by ju nemohol za to zažalovať - niečo v zmysle ochrany osobnosti... Iba ak by získala jeho súhlas k odvysielaniu takejto hypotetickej reportáže, čo je samozrejme rovnako vylúčené...
Oliwa
07.10.10,09:20
Veľa , dosť veľa .

Brata alebo dobrého kámoša náhodou nemáš ???
Na komunikáciu ..
No neviem, či je to dobrý nápad - žeby si skúsila osloviť Buchača, keď sa už ozval? :)
Vybavenie na to má, aj rečí dosť - možno by aj skutok pridal - akože také bububu - a možno ste aj z jedného mesta... :(
Keby sa na to náhodou podujal... ;)
Hmmm.....
buchač
07.10.10,15:17
Oli ...ale ja som veľmô drahý ...;)

He , srandy nabok ...žiadne bububu by sa nekonalo , to mi ver , ak by sa o moju rodinu jednalo .
Oliwa
08.10.10,05:21
Buchi... však nie ja by som Ťa platila... :)
A medzi nami, mala som na mysli nezištnú pomoc - v duchu princípu Porady... :rolleyes: Niečo ako SBS - Societas Buchac Security... :D
I keď viem, že doba je zlá, a ani v Košicoch to asi nie je ktoviečo... ;)
aneta68
28.10.11,07:14
Chcela by som opätovne otvoriť tému psychického týrania od mojho bývalého kolegu. Rok sa s rokom stretol a kolega -" nadriadený" stále pokračuje v špehovaní a sledovaní. Včera večer sa dokonca nachádzal na susedovom pozemku a pokrikoval zas tie svoje perverzné heslá. Od 01.09.2011 je uzákonený stalking ako trestný čin. Našla som len presnú formuláciu ktorú uzákonili naši zákonodarcovia, ale nikde som nenašla vysvetlivky a podrobnejšie rozobratú tému stalkingu. Dokonca bývalý kolega začal komunikovať na tému, že ke´d vojdem na susedov pozemok a prekvapím ho tak ma udá, z dôvodu, že ja som zlodej, ktorý sa vlámal susedovi na pozemok a on je len náhodný okoloidúci, a zabránil tresnému činu, ktorý som ja mala údajne spáchať.
Samozrejme, že je to hlúposť, ale on je presvedčený o svojej genialite a nepostihnuteľnosti. Na neho nikto nemá a žije v presvedčení že si to môže dovoliť.
Vykašlala som sa na neho nech si tam zotrvá a hlása tie svoje nezmysly. Susedia nie sú moc zhovorčivý a väčšinou sú opitý ako dáni, alebo sedia v miestnom pohostinstve a hrajú automaty. Takže nejakej pomoci z ich strany sa ťažko môže človek dožadovať. V podstate majú bránu väčšinou otvorenú a môj geniálny kolega neprekonal žiadnu prekážku, aby sa dostal susedovi na pozemok, takže zrejme ani polícia by tu nič nezmohla. budem vďačná za akúkoľvek radu, ktorou mi pomôžete.
BXLmiami
28.10.11,07:38
Slovensko je veľmi malé a každý má kopu priateľov a známych.Čo takto namotivovaní známi známych v uniforme?Niekto,komu by záležalo na tom aby si mala pokoj a pritom je policajt?
aneta68
28.10.11,13:20
A vedel by si mi niekoho poradiť kto by vedel pomôcť. Bývame pri Nitre . Naposledy keď som ho udala tak som nespala štyri noci nakoľko v kuse vykrikoval a hádzal kamene do okien . Bola som tak vynervačená že som nevedela zaspať. Mám nahrávky jeho rečí a jednania. V poslednej dobe sa vyhráža že ublíži dcére, ktorá má len sedem rokov v prípade že ho pôjdem zas udať na políciu a jemu sa niečo stane. Spravil to keď malá mala päť . Vystopoval škôlku do ktorej malá chodila a začal po nej vykrikovať a ponižovať ju pred deťmi. Dieťa sa z toho dosť dlho spamätávalo a plakávala. Bála sa ho. Veľa krát ho aj ona počula ako nadáva a potuluje sa okolo domu. Bývame vo veľmi tichej ulici , kde počuť všetko. V podstate sa posataví do susedovej garáže aby ho nik nevidel z ulice a hádže kamene do strechy alebo okien pokiaľ sa nezobudím. Vidí zažaté svetlo a už je celý uveličený a spokojný a vykrikuje ako blázon. Koľko krát je to aj o druhej v noci. Ráno vstávam do práce unavená a nevyspatá.
každý deň chodím do práce do Bratislavy a on cestuje so mnou v jednom autobuse . Sadne si za mňa a hreší a nadáva. Napadnúť ho asi nemá nejaky extra zmysel nakoľko by podľa mňa útok stejne otočil proti mne s vyhlásením že ja som ho napadla a on ma nepozná. Takže drzosť mu nechýba.
bupi
28.10.11,13:48
Aneta, ten psychpoat parazituje na tvojej samote, musis si niekoho k sebe urychlene nastahovat, najlepsie chlapa, za ktoreho sa vydas. V krajnom pripade celu svoju rodinu.
aneta68
28.10.11,13:51
ďakujem za radu. To som už skúšala, ale nevyšlo to. No nič budem hľadať ďalej niekoho. Rodina sa určite k nám nenasťahuje. :)
aneta68
28.10.11,14:15
A zabudla som dodať , že ten psychopat trestá neveru, lebo ja si nemám čo nájsť nejakého priateľa. Naposlade ke´d som sa s niekým rozišla tak ste mali počuť tie duchaplné reči o k....... tu vôbec nejde o to či niekto so mnou býva alebo nie, ja by som potrebovala poradiť ohľadne stalingu , nakoľko som na nete nenašla podrobnejšie vysvetlenie zákona o prenasledovaní. je to v trestnom zákone uzákonené od 01.09.2011. Priateľ alebo nasťahovaná rodina nič nevyrieši ten hajzel ma sleduje aj v autobuse do práce a tam som sama. Nič problém zveličovať ale fakt už mám toho dosť, ja hovorím že radšej sa budem súdiť aj desať rokov ako mám žiť takto a pozerať sa ako ničí život mne a dcére. Ten kretén si myslí že si ho nasťahujem do domu a budem sa ním existovať. to by som nikdy nespravila. ozaj nie som zvedavá na chlapa, ktorému preskočí v hlave a splní svoje hrozby.
orlica
28.10.11,14:20
Anetka, hlavne zbieraj dôkazy, svedectvá, fotodokumentáciu aj s dátumovkou, že sa okolo Teba a dcerky bezdôvodne pohybuje rovnako ako aj zvukový záznam " svojho okolia a domu :-) " , kde je náhodou aj ten úchylacky chlap. A hlavne, sústane podávat podnety či na priestupkové alebo trestné konanie, davala by som následne, ak by nem konali promptne aj podnet ombucmanovi s kompletnou dokumentáciou. Veď šetrenie by sa muselo dostať tým pádom aj k jeho zamestn=avateľovi, či " náhodou ?" nerobí šikanu aj iným svojim podriadeným ženam - za pokus to stoi prejst do protiutoku. lebo Anetka, Ty nemas co stratiť, pokial do toho vtiahol aj Tvoju dcerku, to už nie je sranda teda s tým s aozaj musia na policii zaoberat. Ale MUSIS mat DOKAZY, vierohodné a nespochybnitelné :-( ak ked to bude tvrde, ale nemas co stratit, može to byt potom len horšie ak sa niečoho nezlakne ( minimalne straty pozicie v zamestnani .... držim moc palce , aby si konala aj ked to bude "na infarkt chodenei po uradoch aby si tomu grazlovi aspon stazila, nech sa ide liečiť, aj to sa dá súdnou cestou, ak ohrozuje svojim šikanoznym správaním aj maloleté dieťa
2009
28.10.11,14:37
A zabudla som dodať , že ten psychopat trestá neveru, lebo ja si nemám čo nájsť nejakého priateľa. Naposlade ke´d som sa s niekým rozišla tak ste mali počuť tie duchaplné reči o k....... tu vôbec nejde o to či niekto so mnou býva alebo nie, ja by som potrebovala poradiť ohľadne stalingu , nakoľko som na nete nenašla podrobnejšie vysvetlenie zákona o prenasledovaní. je to v trestnom zákone uzákonené od 01.09.2011. Priateľ alebo nasťahovaná rodina nič nevyrieši ten hajzel ma sleduje aj v autobuse do práce a tam som sama. Nič problém zveličovať ale fakt už mám toho dosť, ja hovorím že radšej sa budem súdiť aj desať rokov ako mám žiť takto a pozerať sa ako ničí život mne a dcére. Ten kretén si myslí že si ho nasťahujem do domu a budem sa ním existovať. to by som nikdy nespravila. ozaj nie som zvedavá na chlapa, ktorému preskočí v hlave a splní svoje hrozby.

Bože toto sa skoro nedá čítať. Ako to, že mu toto prechádza? Policajti sa vraj boja alebo opravím možno majú komplikované zasahovať do takýchto vecí v rodine, kde muž takto týra svoju manželku. Ale takýto teror cudzou osobou?? Je jedno aká je tam história a prečo sa ten úchyl zameral na Teba. Si osamelá matka s dieťaťom on netýra iba Teba ale ohrozuje Tvoju dcérku. Nielen, že by som šla znovu na políciu ale oslovila by som aj sociálku. Celé sa mi to nezdá on Ťa obťažuje aj v autobuse? Veď na to máš kopu svedkov.. Vykrikoval pred škôlkou? Ďalší svedkovia. Ten chlap nie je moc inteligentný. A robí to už 2 roky? Anetka požiadaj administrátorov nech Ti tento problém presunú do sekcie -Rodinné, občianske, spotrebiteľské právo-. V sekcii Zdravie sa Tvoje problémy stratia a Ty potrebuješ radu právnika.
buchač
28.10.11,16:04
A zabudla som dodať , že ten psychopat trestá neveru, lebo ja si nemám čo nájsť nejakého priateľa. Naposlade ke´d som sa s niekým rozišla tak ste mali počuť tie duchaplné reči o k....... tu vôbec nejde o to či niekto so mnou býva alebo nie, ja by som potrebovala poradiť ohľadne stalingu...stalking... , nakoľko som na nete nenašla podrobnejšie vysvetlenie zákona o prenasledovaní. je to v trestnom zákone uzákonené od 01.09.2011. Priateľ alebo nasťahovaná rodina nič nevyrieši ten hajzel ma sleduje aj v autobuse do práce a tam som sama. Nič problém zveličovať ale fakt už mám toho dosť, ja hovorím že radšej sa budem súdiť aj desať rokov ako mám žiť takto a pozerať sa ako ničí život mne a dcére. Ten kretén si myslí že si ho nasťahujem do domu a budem sa ním existovať. to by som nikdy nespravila. ozaj nie som zvedavá na chlapa, ktorému preskočí v hlave a splní svoje hrozby.

Stalking je termín označujúci patologické správanie jednotlivca, ktoré sa prejavuje abnormálnym záujmom o nejakú inú osobu, spojeným s jej prenasledovaním a obťažovaním. Prenasledovaná osoba je často verejne známa, alebo prenasledovateľovi osobne blízka. Na označenie takto sa správajúceho jednotlivca sa používa termín prevzatý z angličtiny: stalker.

Charakteristika
Stalking sa prejavuje najmä opakovaným fyzickým prenasledovaním, nechcenými kontaktmi (listy, sms...), dlhodobým sledovaním aktivít dotyčnej osoby a zbieraním informácií o nej, prípadne nemiestnym oslovovaním jej príbuzných, priateľov a podobne. Takýto záujem cieľovú osobu obťažuje, narúša jej súkromie a môže vzbudzovať strach. V niektorých krajinách je takéto konanie trestné (napr. v Českej republike). Na Slovensku je legislatíva zatiaľ benevolentnejšia: musí dôjsť k vyhrážaniu, aby sa mohlo začať trestné stíhanie.


Nebezpečného prenasledovanie

Predloženou novelou Trestného zákona sa druhá časť „Osobitná časť“, deviata hlava „Trestné činy proti iným právam a slobodám“ tohto zákona dopĺňa o nový trestný čin § 360a Nebezpečné prenasledovanie, ktorého skutková podstata spočíva v dlhodobom prenasledovaní, ktoré je spôsobilé vzbudiť u poškodeného dôvodnú obavu o jej život alebo zdravie, život alebo zdravie jeho blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života. Pod prenasledovaním poškodeného sa rozumie vyhrážanie sa ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jeho blízkej osobe, vyhľadávanie jeho osobnej blízkosti alebo sledovanie, kontaktovanie prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak bez privolenia, zneužitie jeho osobných údajov za účelom získania osobného alebo iného kontaktu, alebo iné obmedzovanie v jeho obvyklom spôsobe života, ktoré sa vykonáva dlhodobo, opakujúcim sa konaním.
Novela dopĺňa zoznam trestných činov, pri ktorých je okruh blízkych osôb rozšírený o bývalého manžela, druha a bývalého druha, rodiča spoločného dieťaťa, osobu blízku osobám uvedeným vyššie a osobu, ktorá s páchateľom žije alebo žila v spoločnej domácnosti o nový trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a.
Novela ďalej v § 127 ods. 5 dopĺňa zoznam trestných činov, pri ktorých je okruh blízkych osôb rozšírený o bývalého manžela, druha a bývalého druha, rodiča spoločného dieťaťa, osobu blízku osobám uvedeným vyššie a osobu, ktorá s páchateľom žije alebo žila v spoločnej domácnosti o nový trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a.
V druhej časti „Predsúdne konanie“, druhej hlave „Prípravné konanie“, treťom diele „Súhlas poškodeného“ tohto zákona v § 211 ods. 1 sa za slová „krivého obvinenia podľa § 345,“ vkladajú slová „nebezpečného prenasledovania podľa § 360a,“.
V rámci novelizácie Trestného poriadku sa do výnimky zo zásady oficiality, resp. legality, ktorá spočíva v dispozičnom práve poškodeného týkajúceho sa začatia trestného stíhania, resp. pokračovania v trestnom stíhaní dopĺňa trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a.
Účinnosť: 01.10.2011




...no neviem,neviem .....radšej sa nevyjadrujem....hlavne k tomu Tvojmu priateľovi alebo rodine ...
Ale vedel by som , podľa litery zákona ...
Gina Er
28.10.11,16:32
"Ale vedel by som , podľa litery zákona ... "
buchač,tak sa nerob tajomný a poraď jej podľa litery zákona.
wegamizi
28.10.11,17:32
"Ale vedel by som , podľa litery zákona ... "
buchač,tak sa nerob tajomný a poraď jej podľa litery zákona.

Ja si myslim, ze je to jasne. Pozri jeho nick a avatar, alebo sa mylim? :-D
buchač
28.10.11,17:38
Chcela by som opätovne otvoriť tému psychického týrania od mojho bývalého kolegu. Rok sa s rokom stretol a kolega -" nadriadený" stále pokračuje v špehovaní a sledovaní. Včera večer sa dokonca nachádzal na susedovom pozemku a pokrikoval zas tie svoje perverzné heslá. Od 01.09.2011 je uzákonený stalking ako trestný čin. Našla som len presnú formuláciu ktorú uzákonili naši zákonodarcovia, ale nikde som nenašla vysvetlivky a podrobnejšie rozobratú tému stalkingu. Dokonca bývalý kolega začal komunikovať na tému, že ke´d vojdem na susedov pozemok a prekvapím ho tak ma udá, z dôvodu, že ja som zlodej, ktorý sa vlámal susedovi na pozemok a on je len náhodný okoloidúci, a zabránil tresnému činu, ktorý som ja mala údajne spáchať.
Samozrejme, že je to hlúposť, ale on je presvedčený o svojej genialite a nepostihnuteľnosti. Na neho nikto nemá a žije v presvedčení že si to môže dovoliť.
Vykašlala som sa na neho nech si tam zotrvá a hlása tie svoje nezmysly. Susedia nie sú moc zhovorčivý a väčšinou sú opitý ako dáni, alebo sedia v miestnom pohostinstve a hrajú automaty. Takže nejakej pomoci z ich strany sa ťažko môže človek dožadovať. V podstate majú bránu väčšinou otvorenú a môj geniálny kolega neprekonal žiadnu prekážku, aby sa dostal susedovi na pozemok, takže zrejme ani polícia by tu nič nezmohla. budem vďačná za akúkoľvek radu, ktorou mi pomôžete.
Z toho mi vyplýva aj to, že sa jedná o lokalitu s rodinnými domami...

...a preto si myslím , že je to blbosť jak traky ( to červené )...veď to by si mohla tvrdiť skôr Ty ...predsa len ,si susedka ...

...a k tomu trestnému činu ako takému ..........júúúúúúj .....nerád navádzam , no v určitých životných situáciách je vždy po ruke inštitút " krajnej núdze " , ktorý vraví :

Krajná núdza


Čin ináč trestný (pozri trestný čin), ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému zákonom (Trestný zákon). Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné takéto nebezpečenstvo za daných okolností odvrátiť ináč alebo spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil........


...a pozor na správne vysvetlenie si tohoto činu .
Ako vzor dám :

Môže šoférovať opitý vodíč ako čík automobil ....????
Môže !!!! ....v prípade , ak napríklad vezie z nejakého miesta ( vzdialená oblasť - chata , chalupa...) ťažko poraneného do nemocnice....v prípade zastavenia policajtmi sú títo povinní mu dokonca urobiť " cestu " - doprovod , ak je to nutné ...
Je samozrejmé , že opitý vodič už z nemocnice pôjde inakším odvozom , alebo pešo ...


....takže je len nutné porozmýšľať ....stačí hádam už len tento , vyššie uvedený náznak ........či ???
buchač
28.10.11,17:40
"Ale vedel by som , podľa litery zákona ... "
buchač,tak sa nerob tajomný a poraď jej podľa litery zákona.
mimotemy...he ....tajomno je moje druhé JA .......do neho sa len tak ľahko hocikto nedostane ....;)
aneta68
31.10.11,06:48
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Dôkazy samozrejme zbieram, na kamerový systém dala namontovať mikrofón, takže zábery mám aj so zvukom. ďaľšie dôkazy mám nahrané na diktafón. Naposledy keď som sa obrátila na políciu, tak prípad odložili na priestupkové. Tam som sa dostala k spisom a jeho reakcii na moje oznámenie. Tvrdí tam o mne že som psychopatka, ktorá ho roky prenasleduje, za to že on ma vyhodil pred osemnástimi rokmi zo zamestnania pre moju lenivoť. / ktovie akú lenivosť mal na mysli / . A od vtedy ja terorizujem a prenasledujem jeho a nie on mňa. Dokonca som bola podľa jeho tvrdení napadnúť aj jeho mamu, ktorej som sa vyhrážala že zabijem jej syna a podobné nezmysly. No bolo to veselé. V podstate som ja ten aktér, ktorý týra a sleduje jeho. Na polícii som predložila aj dôkazy CD čko, ale kamsi sa stratili. Policajti mi oznámili že nemám právo ani nahliadnuť do spisu. toto všetko som sa dozvedela až na priestupkovom v Nitre, kam bola moja žaloba presunutá. A mám dojem že toto všetko bol len čajíčkový odvar oproti tomu, čo bude nasledovať. No veď uvidíme. Dnes v noci sa mi vyhrážal, že ak vyjdem von a prekvapím ho, tak ma vyfacká. Tak som vyšla von pred dom a čakala na to fackanie. Ale utiekol preč. Už som normálne začala kričať nach si už konečne spraví dobre a nech nás vynechá zo svojho života. Svedkov nemám to bude asi ten najväčší problém. Ľudia si veľmi ani v autobuse nevšímajú kto si sadá vedľa nich. a keď sedí niekto za Vami večer v autobuse je tma a začne mi šepkať do uška, tak verte že mám dosť .

Chcem sa informovať, ako presuniem tému do rubriky Rodinné občianske a spotrebiteľské právo.
korela
31.10.11,12:13
Ako vidím, trvá to už dosť dlho.
Ak chceš zozbierať dôkazné materiály, ktoré budú súdom uznané, tak použi služby súkromných detektívnych kancelárií.
Preštuduj si ich stránky, nie každá má aj oprávnenie. Napr. v Ban. Bystrici by mala byť jedna.
Kde ti nepomôže štátna polícia, tak tu uspeješ určite.
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-biznis-pribehy/biznis-o-velkej-diskretnosti.html
MartuskaS
25.01.12,19:10
Mám podobný problém ako aneta68. Už pol roka ma prenasleduje psychopat. Robí na mna podobný nátlak ako opisuje aneta68. Neviem ako sa ho mám zbavit, skúšala som všetkými možnými spôsobmi. Pokial tým prenasledovaním boli len telefonáty, sms-ky a návštevy, tak som to ešte neriešila cez trestné oznámenia, ale už ma priamo ohrozil a ohrozuje a vyhráža sa mi. Vlastne chcem poprosiť, ak mi vie niekto poradiť, mám nahrávky telefonických hovorov, kde sú jeho vyhrážky, v niektorých nahrávkach dokonca s nahrávaním súhlasí. Možem tieto nahrávky použiť pre políciu ako dôkaz? Poraďte mi prosím. Dočítala som sa, že takéto nahrávky nemôžem použiť bez súhlasu tej druhej osoby v tel. hovore alebo len s povolením prokuratúry alebo súdu. Ale ja predsa zabezpečujem dôkaz o spáchaní trestného činu, nie? Mne tiež radili, že mám dokola podávať oznámenia na polícii na všetko, čo mi urobí a zháňať dôkazy, ale s tými dôkazmi je to dosť ťažké, udrie vtedy keď to človek najmenej čaká a spôsobom, aký by normálneho človeka len tak nenapadol a v tej chvíli nemám dostatok duchapítomnosti, aby som urobila tú správnu vec. Dakujem
dajen222
18.05.12,12:11
Dobry den

Potrebovala by som poradit vo veci tyrania v skole. Dcere spoluziacka stale ublizuje a ucitelka to vzdy otoci proti mojej dcere. Je silnejsej postavy a robia jej zle. Dcera uz nemoze vydrzat tie psychycke tlaky a doma a sa mi zrutila,podotykam ze ma vela zdravotnych problemov a vsetko zo skoly a navyse bolestive migreny. os septembra ju davam do inej skoly. Mozte mi ale poradit,ako mam postupovat mozem v tejto veci podat neaky navrh na sud o psychicke tyranie?
buchač
19.05.12,05:23
Dobry den

Potrebovala by som poradit vo veci tyrania v skole. Dcere spoluziacka stale ublizuje a ucitelka to vzdy otoci proti mojej dcere. Je silnejsej postavy a robia jej zle. Dcera uz nemoze vydrzat tie psychycke tlaky a doma a sa mi zrutila,podotykam ze ma vela zdravotnych problemov a vsetko zo skoly a navyse bolestive migreny. os septembra ju davam do inej skoly. Mozte mi ale poradit,ako mam postupovat mozem v tejto veci podat neaky navrh na sud o psychicke tyranie?

...deti sú najkrutejšie .......nič nezmôžeš...........

..." pekné a inšpiratívne " príklady vidno často v tých filmoch alebo seriáloch hlavne americkej produkcie z prostredia teenegerov .....

...a súd ???.....podanie kľudne môžeš podať ...
...lenže ako zvolíš žalobu ???....na zopár jednotlivcov , kolektív celej triedy ...poprípade pridáš aj zopár mladých z iných tried ...alebo na vedenie školy z nečinnosti ...
alaya1
19.05.12,06:10
Dobry den

Potrebovala by som poradit vo veci tyrania v skole. Dcere spoluziacka stale ublizuje a ucitelka to vzdy otoci proti mojej dcere. Je silnejsej postavy a robia jej zle. Dcera uz nemoze vydrzat tie psychycke tlaky a doma a sa mi zrutila,podotykam ze ma vela zdravotnych problemov a vsetko zo skoly a navyse bolestive migreny. os septembra ju davam do inej skoly. Mozte mi ale poradit,ako mam postupovat mozem v tejto veci podat neaky navrh na sud o psychicke tyranie?


Ako napisal Buchac, deti su najkrutejsie. Ublizuju vsetkym pre vsetko, co sa vymyka "standartu", ci je to nadvaha, ci su to okuliare,zajakavanie a pod. Ja by som sa na podavanie na sud vykaslala, co tym zmozes?

Ako potrestaju male deti? Ja by som sa skor zamerala na dceru. Ju by som ucila odolavat tymto atakom, lebo popravde, neviem, ci vymena skoly nieco vyriesi. Tam sa moze tiez najst dieta, ktore si na vahe tvojej dcerky zgustne.Rozumiem a chapem ta, ze ta to ako rodica velmi boli.

Ak by si ju naucila aby dokazala tieto ataky ignorovat, deti to omrzi a daju jej pokoj. Ale ked vidia, ze ju to trapi, tak bohuzial, maju z toho radost a ublizuju dalej.

Takze by som sa ja naoberala svojim dietatom, posilnovala jej sebavedomie, ucila by som ju, ako reagovat na take ataky. Ucila by som ju, aby sa mala rada taka aka je, nasla nieco, v com je vynikajuca a na tom budovala.Mozno by som navstivila psychologa, bez dietata, aby mi poradil, ako naucit dieta odolavat tlakom. lebo cely jej zivot ju prekladat inde nemozes.
hubatá
19.05.12,06:15
Ty musíš predložiť polícii dôkazy: požiadaj niekoho aby u teba prespal, natočil zvuky, jeho ako stojí pred bránou, ako ťa sleduje na ulici, oslovuje a podobne. Potom už polícia musí konať, máš nezvratné dôkazy. PMJ môže v rámci služby tiež obísť tvoj dom.
hubatá
19.05.12,06:17
Prenajmi jednu izbu chlapovi, uvidí že ti je on ľahostajný a ty žiješ s niekym.
hubatá
19.05.12,06:31
Dbala by som aby mala dostatok kamarátov a zdá sa mi to dôležitejšie ako mať dobré vysvedčenie. Usporiadať nenápadne stretnutie s 2-3 spolužiačkami napr. pri náhodnom stretnutí a pozvať ich na zmrzlinu, prípadne na nejaký zaujímavý výlet do prírody, nadviazať nenápadne kontakty s ich rodičmi.
Rozširovať známych a priateľov na sídlisku, ale sa nesťažovať pred nimi na tento problém, snažiť sa ho vyriešiť veľkým množstvom známych ľudí tak aby sa dcéra cítila v bezpečí aj v škole, aj v okolí kde bývate. Pokecať na ulici za prítomnosti dcéry so susedkou o bezvýznamnej téme: trebárs o bordeli vo vchode, okolo smetiakov, posťažovať sa o vysokom nájomnom, zdraviť aj menej známych susedov a to isté kázať aj dcére: prisadnúť si k niekomu zo starších susedov na lavičke, ponúknuť ho cukríkom, pohovoriť si s ním o jeho mladosti, atď......

Neizolovať sa so svojim problémom, ale ani ho nevytrubovať do sveta, snažiť sa ho zlikvidovať prirodzenou cestou priateľstvom, príjemným správaním, pozdravením. Na nadviazanie takýchto kontaktov je ako stvorený napr. malý psík ktorého budú obdivovať kamarátky a je vďačnou témou na rozhovory so susedmi, spolužiakmi, známymi a podobne. Zároveň odpúta pozornosť dcéry od nej samej a silnejšia postava nebude až takou sledovanou záležitosťou.
ivuliatko
19.05.12,06:42
Mohla by si to riešiť ako šikanu. A vtedy má to toho čo povedať aj polícia, u nás sme mali aj také prípady, že obvinení žiaci boli predvolaní na políciu a museli ísť vypovedať. Neviem, v akom veku je Tvoja dcéra, ale nad 14 rokov majú decká trestnú zodpovednosť a môžu byť odsúdené ako mladiství.
dajen222
19.05.12,06:58
Dcera je vo veku 13 rokov. Ale mozem povedat, ze je velmi citliva. Skusim sa popytat mame v rodine policajta. Dakujem za prispevky.
dajen222
19.05.12,07:00
Dcera je vo veku 13 rokov. Ale mozem povedat, ze je velmi citliva. Skusim sa popytat mame v rodine policajta. Dakujem za prispevky.
ivuliatko
19.05.12,07:06
Máte tam školského psychológa? Ak áno, dohodni si konzultáciu a ak by si nebola spokojná, môžeš skúsiť aj Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (po starom pedagogicko-psychologickú poradňu).
dajen222
19.05.12,07:44
Ano uz som volala na psychlogicke poradenstvo a pondelok tam ideme. Uvidim co nam poradia.
dajen222
19.05.12,07:49
Inak aj my sme z TT.
buchač
19.05.12,09:29
...hm...hub .......a vieš , že by som Ti vedel oponovať ....tzv. , silou argumentov ???


Dbala by som aby mala dostatok kamarátov a zdá sa mi to dôležitejšie ako mať dobré vysvedčenie. Usporiadať nenápadne stretnutie s 2-3 spolužiačkami napr. pri náhodnom stretnutí a pozvať ich na zmrzlinu, prípadne na nejaký zaujímavý výlet do prírody, nadviazať nenápadne kontakty s ich rodičmi.
Rozširovať známych a priateľov na sídlisku, ale sa nesťažovať pred nimi na tento problém, snažiť sa ho vyriešiť veľkým množstvom známych ľudí tak aby sa dcéra cítila v bezpečí aj v škole, aj v okolí kde bývate. Pokecať na ulici za prítomnosti dcéry so susedkou o bezvýznamnej téme: trebárs o bordeli vo vchode, okolo smetiakov, posťažovať sa o vysokom nájomnom, zdraviť aj menej známych susedov a to isté kázať aj dcére: prisadnúť si k niekomu zo starších susedov na lavičke, ponúknuť ho cukríkom, pohovoriť si s ním o jeho mladosti, atď......

Neizolovať sa so svojim problémom, ale ani ho nevytrubovať do sveta, snažiť sa ho zlikvidovať prirodzenou cestou priateľstvom, príjemným správaním, pozdravením. Na nadviazanie takýchto kontaktov je ako stvorený napr. malý psík ktorého budú obdivovať kamarátky a je vďačnou témou na rozhovory so susedmi, spolužiakmi, známymi a podobne. Zároveň odpúta pozornosť dcéry od nej samej a silnejšia postava nebude až takou sledovanou záležitosťou.

...lebo poniektoré myšlienky považujem za tak trochu naivné v dnešnej dobe ...
alaya1
19.05.12,11:56
cely zivot ju nedokazes ochranit, preto som ti napisala prispevok, aky som napisala.
ivuliatko
20.05.12,07:19
ak chceš, môžeme pokecať cez súkromné správy :-)