Adiks
30.09.10,12:30
Môže daňový úrad sankcionovať daňový subjekt, že neoznámil zmenu výšky podielov spoločníkov na základnom imaní spoločnosti, súvisiacu s prechodom na euro (išlo len o prepočet z Sk na EUR)? Ak áno, z ktorého zákona to vyplýva? Ustanovuje niečo také zákon o správe daní a poplatkov? Je vôbec potrebné daňovému úradu do budúcnosti oznamovať napr.ak spoločník celý svoj podiel prevedie na iného spoločníka, alebo napr.sa zmení výška podielov spoločníkov bez zmeny počtu spoločníkov?
Zita5
30.09.10,10:58
Prikladám zákon
AdaG
30.09.10,11:10
Prikladám zákon

Zitka, priložila si starý zákon....;)
Adiks
04.10.10,08:39
Ja si naopak myslím, že je to nový zákon, ktorý bude platiť od 1.1.2012.
Llívia
04.10.10,09:13
Mňa by zaujímalo, kto má tieto zmeny oznamovať v prípade, že jeden spoločník a zároveň konateľ (jednoosobová s.r.o.) prevedie celý svoj podiel na iného spoločníka, ktorý sa zároveň stane konateľom. Ide mi o nahlásenie zmien, napr. samotná zmena spoločníka a konateľa, oznámenie zmeny adresy firmy na daňovom úrade a v poisťovniach (či to má nahlasovať starý konateľ/spoločník alebo nový spoločník/konateľ).
Adiks
08.10.10,09:16
Zákon č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v par. 31 ods.7 ustanovuje, aké zmeny má fyzická alebo právnická osoba hlásiť správcovi dane a dokedy, ale nerieši, kto má tieto zmeny nahlásiť.
VieraPopluharova
08.10.10,16:41
Mňa by zaujímalo, kto má tieto zmeny oznamovať v prípade, že jeden spoločník a zároveň konateľ (jednoosobová s.r.o.) prevedie celý svoj podiel na iného spoločníka, ktorý sa zároveň stane konateľom. Ide mi o nahlásenie zmien, napr. samotná zmena spoločníka a konateľa, oznámenie zmeny adresy firmy na daňovom úrade a v poisťovniach (či to má nahlasovať starý konateľ/spoločník alebo nový spoločník/konateľ).


Nuž podľa mňa starý konateľ/spoločník by mal podať na príslušných úradoch zrušenie resp. odhlasenie a nový zasa prihlasenie/resp. oznámenie, že sa stal konateľom spoločníkom, veď na poisťovne je treba podať odhlašky a to môže len starý a zasa prihlášky nový šatutár.Ak sa tak nestalo tak porušili zakon obaja, alebo nie? Minimalne čo sa tyka OR,DU a poisťovní, zmenu treba hlásiť i prípadným obchodným partnerom ak nejakých prevzal, prípadne dodávateľov apod.
Llívia
08.10.10,17:30
Nuž podľa mňa starý konateľ/spoločník by mal podať na príslušných úradoch zrušenie resp. odhlasenie a nový zasa prihlasenie/resp. oznámenie, že sa stal konateľom spoločníkom, veď na poisťovne je treba podať odhlašky a to môže len starý a zasa prihlášky nový šatutár.Ak sa tak nestalo tak porušili zakon obaja, alebo nie? Minimalne čo sa tyka OR,DU a poisťovní, zmenu treba hlásiť i prípadným obchodným partnerom ak nejakých prevzal, prípadne dodávateľov apod.
Lenže starý nevie, kedy bude zmena v OR zapísaná, takže konať môže až po zápise. Lenže po zápise už nie je konateľom, takže nemôže za spoločnosť konať. :confused: A ak sa prikladá k ohláseniu zmeny aj výpis z OR, tak ten sa mu dostane do ruky až po zmene.
VieraPopluharova
08.10.10,19:54
Lenže starý nevie, kedy bude zmena v OR zapísaná, takže konať môže až po zápise. Lenže po zápise už nie je konateľom, takže nemôže za spoločnosť konať. :confused: A ak sa prikladá k ohláseniu zmeny aj výpis z OR, tak ten sa mu dostane do ruky až po zmene.

Livia,

a teraz si predstav, ze by si rušila sro, ako to oznamis DU a ostatnym instituciam, ked by si uz nebola konatelom a nikto by tam uz nebol? Predsa existuje nejaka zmluva o prevode podielu a štatutara, ta ma byt spisana u notara, alebo to robia rôzne spoločnosti, ktore sa tym zaoberaju a na zaklade tejto zmluvy a navrhu do OR oznamis ku , ktoremu dnu prislo zapisnicne riadne overenou zmluvou a potvrdenym navrhom do OR, ze koncis, nie? A novy sa prihlasi az bude mat vypis z OR a Ty dodatocne este dolozis taktiez zapis z OR , kde potvrdzuju zmenu majitela a konatela.
promont maja
11.10.10,08:27
Môže daňový úrad sankcionovať daňový subjekt, že neoznámil zmenu výšky podielov spoločníkov na základnom imaní spoločnosti, súvisiacu s prechodom na euro (išlo len o prepočet z Sk na EUR)? Ak áno, z ktorého zákona to vyplýva? Ustanovuje niečo také zákon o správe daní a poplatkov?
... nakoľko to, podľa môjho názoru, nebolo jednoznačne v predchádzajúcich príspevkoch uvedené a dosť si ma tvojou otázočkou zmiatla ( priznám sa ...), pretože som premenu menovitej hodnoty vkladov do imania a základného imania zo slovenskej meny na eurá kvalifikovala nie ako "typickú zmenu" zápisu v obchodnom registri ( ...celé to prebehlo bez poplatku a bez zaslania tzv. prvovýpisu ...) ... nedalo mi a zatelefonovala som na náš daňový úrad a od jeho pracovníčky ( zodpovednej za daňové poradenstvo) som dostala takúto odpoveď: " Ak si dokážem tento argument ( vyššie o "typickej zmene" ... atď.) obhájiť pred daňovou kontrolou, tak fajn ... ale podľa jej osobného názoru ide o zmenu zápisu v obchodnom registri a akotakú je ju potrebné do 15 dni aj daňovému úradu oznámiť ... a na záver dodala, že aby bola oznámená minimálne pred daňovou kontrolou ... ( vysvetľovala som jej totiž, že o konkrétnom dátume tejto zmeny sme sa dozvedeli iba z internetu ... z www.orsr.sk ...).

Asi by bolo nanajvýš vhodné podať dopyt na www.drsr.sk ... či? Alebo by sa k tomu mohol vyjadriť aj napr. právnik ... a podložiť to aj literou zákona ... určite by nám to prišlo vhod ... či? Ide o zmenu zápisu v obchodnom registri ... alebo to nie je z právneho hľadiska chápané ako zmena zápisu v obchodnom registri ... ?
Adiks
11.10.10,12:40
Ale zmenu zápisu v obch.registri asi tiež nie je nutné daňovému úradu hlásiť automaticky. Podľa par.31 ods.5 písm.b) a par.31 ods.7 zákona o správe daní a poplatkov je nutné daňovému úradu hlásiť zmenu názvu, sídla, identifikačného čísla spoločnosti, zmenu údajov osvedčujúcich registráciu spoločnosti (to je podľa mňa výpis z OR) , zmenu čísiel bankových účtov, zmenu údajov potrebných na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, zmenu druhov daní, zmenu organizačných jednotiek spoločnosti, zmenu prevažujúceho predmetu podnikateľskej činnosti a zmenu štatutárneho orgánu, prípadne osôb, ktoré sú okrem štatutárneho orgánu v daňových veciach oprávnené za spoločnosť konať. Z tohto znenia zákona je ťažké určiť, či je potrebné daňovému úradu oznamovať každú zmenu výpisu z OR, alebo iba takú zmenu výpisu z OR, ak dôjde k zmene štatutárneho orgánu alebo ak dôjde k registrácii, zmene registrácie alebo zrušeniu registrácie pri niektorej dani.
promont maja
11.10.10,13:10
Ale zmenu zápisu v obch.registri asi tiež nie je nutné daňovému úradu hlásiť automaticky. Podľa par.31 ods.5 písm.b) a par.31 ods.7 zákona o správe daní a poplatkov je nutné daňovému úradu hlásiť zmenu názvu, sídla, identifikačného čísla spoločnosti, zmenu údajov osvedčujúcich registráciu spoločnosti (to je podľa mňa výpis z OR) , zmenu čísiel bankových účtov, zmenu údajov potrebných na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, zmenu druhov daní, zmenu organizačných jednotiek spoločnosti, zmenu prevažujúceho predmetu podnikateľskej činnosti a zmenu štatutárneho orgánu, prípadne osôb, ktoré sú okrem štatutárneho orgánu v daňových veciach oprávnené za spoločnosť konať. Z tohto znenia zákona je ťažké určiť, či je potrebné daňovému úradu oznamovať každú zmenu výpisu z OR, alebo iba takú zmenu výpisu z OR, ak dôjde k zmene štatutárneho orgánu alebo ak dôjde k registrácii, zmene registrácie alebo zrušeniu registrácie pri niektorej dani.

... aj toto som brala do úvahy ... ale nie som právnik ... a tak som tam zavolala a výsledkom je, že podľa nich ide o zmenu, ktorú je potrebné daňovému úradu oznámiť ... hoci sa mi nepozdáva hlavne to, že o tejto " zmene" vieme iba z internetu ( napr. návrh v súvislosti s predmetnou premenou podáš v októbri 2009 a obchodný register tomuto návrhu vyhovie až v júni 2010 ... nakoľko v tomto prípade nie je žiadna lehota pre jeho vybavenie, kdežto pri zmene zápisu v obchodnom registri na to majú 5 pracovných dní ... či?).
Jana Acsová
11.10.10,13:11
Na prvé pozretie sa prikláňam k názoru "Adiks". T.j. zákon v § 31 hovorí:

b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

... a ešte hovorí v odseku 9/
Registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona 6eb) sa predkladá správcovi dane na tlačive,ktorého vzor určí daňové riaditeľstvo alebo colné riaditeľstvo po dohode s ministerstvom...

Čiže ešte z údajov vzoru tlačiva je možné vychádať pri určení povinne registrovaných a oznamovaných údajov. Podľa môjho názoru by však vzor nemal byť nad rámec zákonom vyžadovaných skutočností.

Iné by bolo, keby súčasne so zmenou imania došlo k zmenám v ostatných skutočnostiach, ktoré sa oznamujú povinne.

Zaujímalo by ma, na základe čoho ste otázku zadali. Čo Vás k nej doviedlo. Daňové konanie?
Adiks
11.10.10,13:59
Informácia, že konkrétny daňový úrad sankcionuje daňové subjekty za neoznámenie zmeny, týkajúcej sa zmeny výšky podielov spoločníkov na základnom imaní z dôvodu prechodu na euro v obchodnom registri. Nebudem zverejňovať, o ktorý daňový úrad ide.
Kvaka
11.10.10,15:34
Neviem isto, ale mám pocit, že táto zmena zápisu v obchodnom registri podliehala nejakým ohlasovacím povinnostiam.
Podľa jednej stránky, ktorú som vygooglila, sú v ponuke služieb na zabezpečenia vykonania premeny základného imania a vkladov do spoločnosti zo slovenskej meny na menu euro, aj ohlásenie tejto premeny všetkým dotknutým orgánom verejnej správy a zastupovanie pred nimi (Návrh na zápis premeny do obchodného registra, Oznámenie zmien príslušnému Daňovému úradu).
Kuk sem:
http://www.besteconomy.sk/imanie.html

Neviem však, na základe akého predpisu tak robili.
Mária27
11.10.10,18:21
Čítaj zákon 659/2007 o zavedení meny euro v Slovenskej republike, najmä od § 10.

Napr.:
§ 12
(1) Po prijatí rozhodnutia právnickej osoby o premene
menovitej hodnoty základného imania a menovitej
hodnoty vkladov do imania zo slovenskej meny na eurá
je štatutárny orgán tejto právnickej osoby povinný bezodkladne,
najneskôr však v lehote podľa § 10 ods. 3,
podať príslušný návrh na zápis alebo uskutočniť iné
potrebné úkony na to, aby menovitá hodnota vkladov
do imania v eurách a menovitá hodnota základného
imania v eurách bola bezodkladne zapísaná do zoznamu
spoločníkov vrátane akcionárov, zoznamu členov
alebo iného zoznamu súvisiaceho s vkladmi do imania,
ak sa podľa osobitných predpisov takýto zoznam vedie,
ako aj do obchodného registra alebo inej úradnej evidencie
alebo registra, kde sú zapísané údaje o príslušných
vkladoch do imania a príslušných základných
imaniach. Premena menovitej hodnoty vkladov do imania
alebo základného imania zo slovenskej meny na
eurá je účinná jej zápisom do obchodného registra, alebo
inej úradnej evidencie alebo registra, kde sú zapísané
údaje o príslušných vkladoch do imania a príslušných
základných imaniach, ak tento zákon alebo
osobitný predpis neustanovuje inak.
(2) Informáciu o vykonaní premenymenovitej hodnoty
vkladov do imania a základného imania právnickej
osoby zo slovenskej meny na eurá je štatutárny orgán
tejto právnickej osoby povinný zaslať jej spoločníkom,
členom alebo iným príslušným osobám, alebo uverejniť
rovnako ako sa podľa osobitných predpisov42) alebo
vnútorných predpisov právnickej osoby zasielajú alebo
uverejňujú pri zmene základného imania .........
Kvaka
11.10.10,19:50
No premenu na euro podľa generálneho zákona, a zápis do OR to je jasné, ale ja som nevedela nájsť, podľa akého predpisu sa robili oznámenia tejto zmeny zapísanej v OR daňovému úradu.
Mária27
11.10.10,20:54
No premenu na euro podľa generálneho zákona, a zápis do OR to je jasné, ale ja som nevedela nájsť, podľa akého predpisu sa robili oznámenia tejto zmeny zapísanej v OR daňovému úradu.
Prepáč, reagovala som na zadávateľku, lebo som samozrejme tiež bola pri tvorbe zákona o prechode na euro, aj riešenia v podniku ... nečítala som celú diskusiu, len sem odbieham od práce, videla som iba, že ste o ňom nehovorili, tak som ho odcitovala.
Mám sa na to pozrieť hlbšie?
Kvaka
11.10.10,21:15
Prepáč, reagovala som na zadávateľku, lebo som samozrejme tiež bola pri tvorbe zákona o prechode na euro, aj riešenia v podniku ... nečítala som celú diskusiu, len sem odbieham od práce, videla som iba, že ste o ňom nehovorili, tak som ho odcitovala.
Mám sa na to pozrieť hlbšie?
Mária, ja myslím, že netreba, keďže nevieme podrobnosti sankcionovania. Nestretla som sa s týmto problémom, len som našla firmu, ktorá za subjekty ponúkala služby, jednou z nich boli ohlásenie tejto premeny všetkým dotknutým orgánom verejnej správy a zastupovanie pred nimi (Návrh na zápis premeny do obchodného registra, Oznámenie zmien príslušnému Daňovému úradu.
Zrejme pôjde o zmeny v súvislosti s registráciou podľa par. 31 ods. 5 písm. b) a par. 31 ods. 7 zákona o správe daní a poplatkov, ako napísala Adiks. Zmena, či premena základného imania bola takou zmenou v OR, ktorú bolo treba asi nahlásiť, ale naisto to neviem. Však na stránke DRSR je dosť materiálov a metodiky k zavedeniu meny euro.
Mária27
11.10.10,21:24
Mária, ja myslím, že netreba, keďže nevieme podrobnosti sankcionovania. Nestretla som sa s týmto problémom, len som našla firmu, ktorá za subjekty ponúkala služby, jednou z nich boli ohlásenie tejto premeny všetkým dotknutým orgánom verejnej správy a zastupovanie pred nimi (Návrh na zápis premeny do obchodného registra, Oznámenie zmien príslušnému Daňovému úradu.
Zrejme pôjde o zmeny v súvislosti s registráciou podľa par. 31 ods. 5 písm. b) a par. 31 ods. 7 zákona o správe daní a poplatkov, ako napísala Adiks. Zmena, či premena základného imania bola takou zmenou v OR, ktorú bolo treba asi nahlásiť, ale naisto to neviem. Však na stránke DRSR je dosť materiálov a metodiky k zavedeniu meny euro.
Práveže v tom zákone o eure sú vymenované aj sankcie - že podľa osobitnch predpisov - a poznámkach pod čiarou sú tie predpisy vymenované. Ono by to potrebovalo presne vedieť, za čo akú pokutu dostala a pohrabať sa v tých zákonoch. A ešte aj ako zneli zákony v tom roku.
Ale, asi to práve robíte.
Llívia
12.10.10,06:24
Livia,

a teraz si predstav, ze by si rušila sro, ako to oznamis DU a ostatnym instituciam, ked by si uz nebola konatelom a nikto by tam uz nebol? Predsa existuje nejaka zmluva o prevode podielu a štatutara, ta ma byt spisana u notara, alebo to robia rôzne spoločnosti, ktore sa tym zaoberaju a na zaklade tejto zmluvy a navrhu do OR oznamis ku , ktoremu dnu prislo zapisnicne riadne overenou zmluvou a potvrdenym navrhom do OR, ze koncis, nie? A novy sa prihlasi az bude mat vypis z OR a Ty dodatocne este dolozis taktiez zapis z OR , kde potvrdzuju zmenu majitela a konatela.

Podľa mňa je zánik spoločnosti niečo iné ako nahlásenie zmeny adresy, lebo pri tejto zmene konateľa/spoločníka je stále niekto konateľom/spoločníkom.
Mne ide len o to, aby to podala tá správna osoba, t.j. aby sa nestalo, že zmenu adresy nahlási "starý" konateľ a z DÚ sa vráti list, že on zmenu nahlásiť nemôže, keďže už nie je konateľom, príp. by spoločnosť ešte dostala pokutu za oneskorené nahlásenie zmeny.
(Zmenu chce nahlásiť "starý", či skôr bývalý konateľ. Má oznámenie poslať ako "konateľ", aj keď ním už v skutočnosti nie je?)
Jana Acsová
12.10.10,08:13
Informácia, že konkrétny daňový úrad sankcionuje daňové subjekty za neoznámenie zmeny, týkajúcej sa zmeny výšky podielov spoločníkov na základnom imaní z dôvodu prechodu na euro v obchodnom registri. Informácia teda nie je overená. Potrebovali by sme vedieť vytknuté porušenie povinnosti a príslušný § zákona o správe daní a poplatkov. Potom by sme mohli niečo riešiť. Je možné, že to ostane iba v tejto rovine. Tiež sa nás správca dane dotázal, prečo nemáme nový DKP na pokladnici po zmene IČ DPH (s použitím prefixu SK). A tiež ostalo len pri otázke.