dorca
30.09.10,12:12
som v 22 týždni tehotnosti a včera mi lekár na ultrazvuku povedal, že plod má zhruba o 2-3 týždne väčšiu hlavičku, ale že ostatné parametre sú v n orme. chcem sa spýtať, čo to môže znamenať, lebo som bola z toho taká zaskočená, že som sa lekára na to ani neopýtala. dakujem
ErinErin
30.09.10,10:48
Zrejme by to nemal byť problém - ináč by lekár o tom informoval, prípadne doporučil ďalšie vyšetrenia.
Ultrazvuk údajne nie je 100%-tný pri meraní plodu a odhade hmotnosti: Keď som si študovala záznam z ultrazvukového vyšetrenia môjho dieťaťa, tak stehennú kosť, priemer hrudníka, hlavy (tie štandardné miesta merania) malo niektoré o týždeň - dva popredu a iné pozadu... Po narodení je v poriadku! :)
Chobot
30.09.10,10:52
som v 22 týždni tehotnosti a včera mi lekár na ultrazvuku povedal, že plod má zhruba o 2-3 týždne väčšiu hlavičku, ale že ostatné parametre sú v n orme. chcem sa spýtať, čo to môže znamenať, lebo som bola z toho taká zaskočená, že som sa lekára na to ani neopýtala. dakujem

Nemusí to nič znamenať, ale môže. Iba z týchto informácií je nemožné urobiť analýzu. Treba sa lekára spýtať, či je tam len tento jeden znak, alebo či plod nevykazuje aj iné zmeny.

Kedy máš nasledujúce vyšetrenie? Upozorni ho nabudúce, že na poslednom vyšetrení niečo nebolo v poriadku s hlavičkou, nech sa na to lepšie pozrie. Ak znovu bude nález väčšej hlavičky, žiadaj odborné vyšetrenie.

Nechcem ťa strašiť, ale poznám prípad, kedy na ultrazvuku lekár konštatoval, že plod je na spodnej hranici priemerných rastových hodnôt (ono asi bolo aj pod hranicou, lebo hodnú chvíľu študoval nejaké tabuľky). Nakoniec nenašiel nič nezvyčajného. Až po pôrode sa zistilo, že dieťa má Downov syndróm (menšieho vzrastu) a vážnu srdcovú chybu, čo gynekológ na USG ani nezistil.
lujza.j
30.09.10,11:01
keď som bola ja tehotná, zažila som si všeličo teda aj odber plodovej vody aj keď vek som nato nemala:( v tedy som na výsledky čakala nekonečné 3týždne, nakoľko som v tej dobe robila v špitály lekár mi xy krát robil ultrazvuk, čo mi na plode vždy zmeral bola hlavička, už pre spomínaný Downov syndróm ,tak plne súhlasím s Chobotom.
dorca
30.09.10,11:02
lekár povedal, že ostatné merania a aj množstvo plodovej vody je v norme. v pondelok idem na další UZV, moj lekár mi dojednal vyšetrenie u kolegu. tak snad to bude ok
lujza.j
30.09.10,11:12
no hlavne nech nič nezanedbajú, ak majú pochybnosti, alebo si nie su celkom istí a pre tvoj pokoj na duši, žiadaj čokoľvek ;)
misomiso
30.09.10,11:16
no hlavne nech nič nezanedbajú, ak majú pochybnosti, alebo si nie su celkom istí a pre tvoj pokoj na duši, žiadaj čokoľvek ;)
A co sa nema zanedbat? Ako pomozu dalsie vysetrenia?
linko1
30.09.10,11:20
nestrašte zadávateľku....
pokiaľ by sa takéto niečo týkalo mňa tak to riešim s lekárom, ktorý má kompletnú dokumentáciu
lujza.j
30.09.10,11:22
A co sa nema zanedbat? Ako pomozu dalsie vysetrenia?

zanedbať som myslela lekára, ak sa v dnešnej dobe narodí postihnuté dieťa napr. Dawnovým syndrómom je to podľa mňa zanedbanie zo strany lekárov.ultrazvuky sú predsa na inej úrovni ako keď som ja pred 19rokmi rodila. no odber plodovej vody vyšetrí predsa genetické poruchy.
lujza.j
30.09.10,11:23
nestraším, ona sa pýtala:)
misomiso
30.09.10,12:26
zanedbať som myslela lekára, ak sa v dnešnej dobe narodí postihnuté dieťa napr. Dawnovým syndrómom je to podľa mňa zanedbanie zo strany lekárov.ultrazvuky sú predsa na inej úrovni ako keď som ja pred 19rokmi rodila. no odber plodovej vody vyšetrí predsa genetické poruchy.

To by som si nedovolil tvrdit. Ked pre 15 rokmi lekari mojej zene tvrdili, ze na zaklade vsetkych vysledkov caka postihnute dieta, tiz si tym boli uplne isti. Dokonca si musela vypocut narazky na to, aka je nezodpovedna, ked si "to" nechce nechat "dat prec".

Narodila sa nam krasna zdrava dcera, ktora nam robi radost, chpalci sa za nou obzeraju, chodi na narocnu skolu...

Uz som sem ten pribeh viac raz pisal. Temy boli uzamknute, zmazane, pretoze nie kazdemu sa to lahko pocuva.

Ja to nepisam preto, ze by som chcel snad zadavatelke temy radit, ako sa ma zachovat. Skor sem pisem preto, ze si myslim, ze taketo temy by sa tu vobec nemali tolerovat. Pretoze rovnako, ako mnohych drazdi, ked musia pocuvat moje nazory, obhajujuce pravo na zivot, tak aj mna drazdi, ked vidim ze si niekto dovoli inehoo verejne nabadat k tomu, aby zobral inemu cloveku zivot. Navyse nieokmu, kto sa nemoze ani branit, ani k tomu vyjadrit.

Preto si myslim, ze tieto temy by tu nemali byt tolerovane uz od zaciatku - a nie zatvarane a mazane az potom,ked sa ozvu aj ludia z druhej strany a rozprudi sa vasniva debata.
Stanislav 1975
30.09.10,12:43
To by som si nedovolil tvrdit. Ked pre 15 rokmi lekari mojej zene tvrdili, ze na zaklade vsetkych vysledkov caka postihnute dieta, tiz si tym boli uplne isti. Dokonca si musela vypocut narazky na to, aka je nezodpovedna, ked si "to" nechce nechat "dat prec".

Narodila sa nam krasna zdrava dcera, ktora nam robi radost, chpalci sa za nou obzeraju, chodi na narocnu skolu...

Uz som sem ten pribeh viac raz pisal. Temy boli uzamknute, zmazane, pretoze nie kazdemu sa to lahko pocuva.

Ja to nepisam preto, ze by som chcel snad zadavatelke temy radit, ako sa ma zachovat. Skor sem pisem preto, ze si myslim, ze taketo temy by sa tu vobec nemali tolerovat. Pretoze rovnako, ako mnohych drazdi, ked musia pocuvat moje nazory, obhajujuce pravo na zivot, tak aj mna drazdi, ked vidim ze si niekto dovoli inehoo verejne nabadat k tomu, aby zobral inemu cloveku zivot. Navyse nieokmu, kto sa nemoze ani branit, ani k tomu vyjadrit.

Preto si myslim, ze tieto temy by tu nemali byt tolerovane uz od zaciatku - a nie zatvarane a mazane az potom,ked sa ozvu aj ludia z druhej strany a rozprudi sa vasniva debata.
Miso, excelentne napísané, dík za príspevok...:)
Kazu
30.09.10,12:51
Ale zadávateľka si nepýta radu či dať alebo nedať preč. Ona je len zvedavá, či môže byť väčšia hlavička u plodu problém. Môj syn mal oproti telíčku dosť veľkú hlavičku a nebol z toho žiadny problém ale poznám prípad, keď bolo všetko v norme a predsa sa dieťatko narodilo postihnuté. Takže väčšia hlavička v tomto štádiu môže znamenať veľa, ale aj vôbec nič.
Stanislav 1975
30.09.10,12:55
Ľudia, ja žasnem !!! Sa urazte kolko chcete na mňa- ale o čom je táto debata? O ničom- lekár niečo len poznamenal a vy už tu špekulujete čo a ako - keby to bolo niečo vážne, tak by sa inak ten lekár správal...,tak už tu nevynášajte špekulatívné diagnozy a nechajte to na ďalšie vyšetrenia- ostatné tieto debaty sú úplne od veci a nemajú nejaký dokazný základ---a urážajte sa koľko chcete...

P.S.-pre autorku témy- neboj sa, všetko bude OK...:):):)
Stanislav 1975
30.09.10,12:57
Ale zadávateľka si nepýta radu či dať alebo nedať preč. Ona je len zvedavá, či môže byť väčšia hlavička u plodu problém. Môj syn mal oproti telíčku dosť veľkú hlavičku a nebol z toho žiadny problém ale poznám prípad, keď bolo všetko v norme a predsa sa dieťatko narodilo postihnuté. Takže väčšia hlavička v tomto štádiu môže znamenať veľa, ale aj vôbec nič.

No neviem kazu, nič také sa nepýta, ale nevadí... a okrem toho je zdravotná sestra-takže asi vie,čo a ako...-a už tu vážení nešpekulujte...
misomiso
30.09.10,13:00
Ale zadávateľka si nepýta radu či dať alebo nedať preč. Ona je len zvedavá, či môže byť väčšia hlavička u plodu problém. Môj syn mal oproti telíčku dosť veľkú hlavičku a nebol z toho žiadny problém ale poznám prípad, keď bolo všetko v norme a predsa sa dieťatko narodilo postihnuté.

Ano, presne takto to funguje, poznam X pripadov, kedy sa lekari mylili jednym aj druhym sposobom.

Zadavatelka sa sice pyta beznu vec, no vzdy sa najde niekto, kto reaguje tak, ako v prispevku 6 a 9, tade navadza na (z mojho pohladu) na nemoralne konanie. No a potom sa najde niekto, (ak nikto iny, tak ja urcite), ktory napise bez okolkov, co potrat je.

A uz je ohen na streche, pretoze sem chodi X zien, ktore uz taketo rozhodnutie v minulosti urobili a teraz sa im nie dobre pocuva, ze mozno pripravili svoje deti o zivot zbytocne.

Ja to respektujem a taketo temy na Poradu netaham. No pre pokoj a poriadok na tomto fore prosim aj inych, aby sem taketo temy netahali.
Kazu
30.09.10,13:01
No neviem kazu, nič také sa nepýta, ale nevadí... a okrem toho je zdravotná sestra-takže asi vie,čo a ako...-a už tu vážení nešpekulujte...

Ale ty si tu vliezol prvýýý:D
Stanislav 1975
30.09.10,13:07
Ale ty si tu vliezol prvýýý:D

Kde som tu prvý? že nič o tom neviem...-pozri si príspevky...
Kazu
30.09.10,13:09
Kde som tu prvý? že nič o tom neviem...-pozri si príspevky...

No doooobre, tak to upresním: predo mnou:---
ludmilla
30.09.10,13:19
som v 22 týždni tehotnosti a včera mi lekár na ultrazvuku povedal, že plod má zhruba o 2-3 týždne väčšiu hlavičku, ale že ostatné parametre sú v n orme. chcem sa spýtať, čo to môže znamenať, lebo som bola z toho taká zaskočená, že som sa lekára na to ani neopýtala. dakujem

Myslí si, že sa predčasne znepokojuješ. Stačilo sa spýtať lekára. Pri screeningovom vyšetrení v 22 týždni tehotenstva sa jedníá o okrem iného o meranie biparietálnych priemerov BPD - čiže priečny rozmer hlavičky je to vzdialenosť medzi oboma spánkovými kosťami, potom frontookcipitálny diameter FOCD čiže pozdĺžna veľkosť hlavičky je to vzdialenosť od čelovej kosti ku kosti záhlavovej, najdôležitejší je však BPD a potom obvod hlavičky. Týmito priemermi sa premeria detská lebka.
Lekár hovoril o väčšej hlavičke, nespomínal však jej symetriu, zobrazenie, štruktúru, defekty a podobne, ... Čo pre mňa znamená (ostatné parametre sú v norme), že je všetko v poriadku, pretože merania sú ovplyvnené aj momentálnou polohou dieťatka. Bábätká majú aj rôzny tvar hlavičky, ktorý tiež ovplyvňuje merania, napr. pri dolichocefálii to je vlastne pretiahnutý tvar hlavičky, môžu priemery výjsť menšie a pritom v skutočnosti sú úplne v poriadku. Ďalej pri meraní musí byť hlavička v určitom sklone, čiže nesmia byť zobrazené orbity a malý mozog, vtedy je sklon ultrazvukovej hlavice v nevhodnej polohe a meranie je nepresné.
Veľmi jednoducho povedané ani pohlavie dieťatka nie je vždy možné určiť a nie je to preto, lebo tam žiadne pohlavie nie je, je to len z tých technických dôvodov. Preto sa robí neskôr ďalšie kontrolné vyšetrenie.
Osobne si myslím, že pán doktor sa len nevhodne vyjadril a na vyšetrenie potrebuje len vhodnejšiu polohu dieťatka to je všetko.
Držím palce bábätku aj tebe, nepátraj po internete, ale oslov pána doktora, určite tio to rád vysvetlí.
lujza.j
30.09.10,14:49
Ano, presne takto to funguje, poznam X pripadov, kedy sa lekari mylili jednym aj druhym sposobom.

Zadavatelka sa sice pyta beznu vec, no vzdy sa najde niekto, kto reaguje tak, ako v prispevku 6 a 9, tade navadza na (z mojho pohladu) na nemoralne konanie. No a potom sa najde niekto, (ak nikto iny, tak ja urcite), ktory napise bez okolkov, co potrat je.

A uz je ohen na streche, pretoze sem chodi X zien, ktore uz taketo rozhodnutie v minulosti urobili a teraz sa im nie dobre pocuva, ze mozno pripravili svoje deti o zivot zbytocne.

Ja to respektujem a taketo temy na Poradu netaham. No pre pokoj a poriadok na tomto fore prosim aj inych, aby sem taketo temy netahali.
si úúúplne mimo ak si myslíš, že som tu ja zadávateľku témy na niečo navádzala:eek::eek::eek::eek: to je každého osobná vec, ona sa opýtala ja som reagovala. ja som si počas svojho tehotenstva toho užila dosť, tak si odpusti svoje tvrdenia.