habib
30.09.10,12:20
Dobry den,poradte mi ako mám odvzdušnit radiator ak ten nemá v hornej časti na opačnej strane ako je pripojený ten ventil.Cez leto som ich zvesil a nechal nastriekat(jedná sa o stare rebrové) a teraz ked pomaly začína vykurovacie obdobie,tak ked dám hlavicu na max stupen 6 tak sa radiator len naplna(kedže pri manipulácíí som vodu čo tam bola vylial,čo sa dalo) ale teplé sú len asi prvé 3rebrá ostatné uplne studené.Ako keby ta tepla voda čo sa naleje hned spodnou trubkou aj odtekala,ked priškrtím ten spodný ventil tak sa uplne zastaví,čiže aj prívod vody hornou trubkou,ostane studená.....ako teda dostat ten vzduch z toho?Dakujem.
Alebo je možné že to naplnanie je sposobené len tým,že sa ešte poriadne nekúri a až ked poriadne začnú tak sa to napraví?
lujza.j
30.09.10,10:53
myslím, že ty ho nijako neodvzdušníš. pokiaľ viem odvzdušňuje nájomník na poslednom poschodí:)
verkaz
30.09.10,16:20
Skús ako ti radí lujza.j. Nechávaj radiátor stále zapnutý a bolo by dobré, kedy aj susedia nad tebou mali radiátory otvorené. Ešte sa nevykuruje naplno, tak by bolo dobré, keby mali aj susedia na tej istej stúpačke radiátory otvorené. Na poslednom poschodí by mal riadne odvzdušniť.
jess
30.09.10,16:27
Ja som na 7.poschodí a nado mnou je ešte jedno. Radiátory mám stále studené, aj stupačky sú studené. Už sme všetci chorí. 3 krát tento týždeň v radiátoroch štrkotalo akokeby napúšťali, ale nič.

V bývalom byte sme boli na 5.poschodí, tiež sme mali radiátory polku len teplú, kamarát-vodár prišiel, odvzdušnil a o 5 minút bol radiátor teplučký, takže ak je takáto chyba, treba odvzdušniť aj keď nie ste na najvyššom poschodí.
ajkariky
30.09.10,16:45
škoda, že si si pri ich nátere nedal vodárovi-kúrenárovi urobiť od vzdušňovacie ventily mi ich máme na každom radiátore a nemáme problémy. Dobrý kúrenár Ti ich urobí aj počas vykurovania.
Elena Navrátilová
30.09.10,17:01
Vykurovacia sústava v bytových domoch má svoju projektovú dokumentáciu. Ako si zhadzoval radiátory pred nástrekom? Vypúšťala sa voda z rozvodov alebo máte aj spiatočkové uzávery? Stále je obdobie kedy sa temperuje alebo u Vás sa už kúri nepretržite? Čo sa týka toho že nemáš celé vykurovacie teleso rovnomerne teplé je pri temperovaní myslím úplne v poriadku ak máte vykurovaciu sústavu vyregulovanú. Inak nič nepokazíš ak zájdeš za susedom na najvrchnejšom poschodí a poprosíš ho o častejšie opakovanie odvzdušnenia a zdôvodníš svoju prosbu. Nemôže mať každé poschodie odvzdušňovací ventil svojvoľne namontovaný. Potom by vznikli práve problémy.
sito
30.09.10,18:01
Ak je systém vyregulovaný, radiátory vo vrchných bytoch mávajú automatické odvzdušňovanie, ale niekedy je im aj tak treba pomôcť. Ak sú, vzduch postupne vytlačí až na vrchné podlažie. No neuškodí keď sú aj na ostatných radiátoroch.
habib
30.09.10,18:39
Dakujem za postrehy a súhlasím s Vami,ale jednotlivo
-ked som zvesil cez leto radiator tak som vylieval vodu len z radiatora,celý okruh bol uzatvorený,ale napr. ako všetci robia rekonštrukcie tak viem že niekto v susednom vchode to spustil celé,celú stupačku,neviem či to može sposobovat problém aj mne?
-na te samoodvzdušnováky je už asi neskoro,samozrejme dalo by sa a teraz,ale možno je to fakt len zbytočné hallo,že sa to napraví ked začnú skutočne naplno kúrit,ale zase nerád by som potom v mraze toto riešil....ale hlavne z toho zvuku napúštania zbytočného mi už začína ,,cukať,, oko od nervov.
-našiel som návod ako sa majú správne odvzdušnovat celé stupačky vchodu alebo baráku,tam sa uzatvára hlavny prívodový ventil v pivnici,pustí sa každy radiator na to napojený a na poslednom poschodí po pár hodinách pekne vypustí vzduch,ktorý sa tam natlačí zo všetkých poschodí,len takto to funguje v normálnom vchode,nie vo vchode kde správca berie prachy za nič a o susedovi na poslednom poschodí škoda reči.
Ešte dodám že v jednej izbe máme ten ventil na odvzdušnenie a bol tam rovnaký problém,neustále napúštanie radiatora a odpúštanie(aj spodná trubka bola teplá) ale teplé len asi 4rebrá,včera po vypustení vzduchu do 10sekund celý radiator v pohode,takže otázka nemá nejaký ,,kutil,, návod ako dostat ten vzduch z toho bez prosenia sa niekomu,napr. pohraním sa s uvolnovaním horného a dolného ventilu alebo regulovacej hlavice,napr. dnes som pustil radiator hlavicu na max a povolil som spodnu maticu ako keby som odmontovával radiator,normálne tiekla voda ale aj vzduch,ale ani po asi pol hodine nebolo teplých ani prvých 6rebier tak som to nechal tak....ale nešlo by takto nejak dostat ten vzduch z toho?THX
Elena Navrátilová
30.09.10,19:02
Automatické odvzdušňovacie ventily môžu byť dobré lebo sú automatické ale napríklad v našom dome sa neosvedčili. Jeden vlastník si ich dal na vlastné náklady namontovať ale aj demontovať. Ono to odfučí v hociktorú hodinu a dosť to je zvuk ktorý dokáže vystrašiť. Dokonca pri doregulovaní sústavy nám zhotoviteľskou firmou pri montáži PRVN ani neboli doporučené nakoľko z vykurovacej sústavy špina, kamienok dokážu spôsobiť že sa ventilček neuzavrie. A môže to spôsobiť aj vytopenie bytu. Bola tu téma kde najag písal o armature alebo kombiventile (tak to nazýval a aj sa to tuším tak označuje) a to má viaceré funkcie. Skús to pozrieť alebo ak tu nakukne Janko určite sa vyjadrí.
Julian
30.09.10,19:05
1. Ak si na predposlednom poschodí, tak skús spustiť zo stúpačky "dve poschodia" a potom ich pomaly opäť napustiť.

2. Prípadne ak máš možnosť nakloniť radiátor tak, aby ventil (horný) bol na najvyššom mieste (trubka by mala mať sklon od radiátora smerom hore). Potom by vzduch mal tendenciu z radiátora unikať smerom hore.
Elena Navrátilová
30.09.10,19:06
Dakujem za postrehy a súhlasím s Vami,ale jednotlivo
-ked som zvesil cez leto radiator tak som vylieval vodu len z radiatora,celý okruh bol uzatvorený,ale napr. ako všetci robia rekonštrukcie tak viem že niekto v susednom vchode to spustil celé,celú stupačku,neviem či to može sposobovat problém aj mne?
-na te samoodvzdušnováky je už asi neskoro,samozrejme dalo by sa a teraz,ale možno je to fakt len zbytočné hallo,že sa to napraví ked začnú skutočne naplno kúrit,ale zase nerád by som potom v mraze toto riešil....ale hlavne z toho zvuku napúštania zbytočného mi už začína ,,cukať,, oko od nervov.
-našiel som návod ako sa majú správne odvzdušnovat celé stupačky vchodu alebo baráku,tam sa uzatvára hlavny prívodový ventil v pivnici,pustí sa každy radiator na to napojený a na poslednom poschodí po pár hodinách pekne vypustí vzduch,ktorý sa tam natlačí zo všetkých poschodí,len takto to funguje v normálnom vchode,nie vo vchode kde správca berie prachy za nič a o susedovi na poslednom poschodí škoda reči.
Ešte dodám že v jednej izbe máme ten ventil na odvzdušnenie a bol tam rovnaký problém,neustále napúštanie radiatora a odpúštanie(aj spodná trubka bola teplá) ale teplé len asi 4rebrá,včera po vypustení vzduchu do 10sekund celý radiator v pohode,takže otázka nemá nejaký ,,kutil,, návod ako dostat ten vzduch z toho bez prosenia sa niekomu,napr. pohraním sa s uvolnovaním horného a dolného ventilu alebo regulovacej hlavice,napr. dnes som pustil radiator hlavicu na max a povolil som spodnu maticu ako keby som odmontovával radiator,normálne tiekla voda ale aj vzduch,ale ani po asi pol hodine nebolo teplých ani prvých 6rebier tak som to nechal tak....ale nešlo by takto nejak dostat ten vzduch z toho?THX

Je na to jeden spôsob... chce to kurenára a hasák. A dobre pozerať ako to majstri urobia a pri troške zručnosti to zvládneš sám. ;) Robí sa to v šroubení k telesu za termohlavicou ale určite nech to majster ukáže... :D
habib
30.09.10,19:23
1. Ak si na predposlednom poschodí, tak skús spustiť zo stúpačky "dve poschodia" a potom ich pomaly opäť napustiť.

...tejto časti nerozumiem.A to o nakládaní radiatora to som počul,zajtra plánujem vyskúšat,len dufam že sa tam nedostane ešte viac vzduchu ako je teraz
habib
30.09.10,19:25
Je na to jeden spôsob... chce to kurenára a hasák. A dobre pozerať ako to majstri urobia a pri troške zručnosti to zvládneš sám. ;) Robí sa to v šroubení k telesu za termohlavicou ale určite nech to majster ukáže... :D

fuuuuuuuuuuuuu tak to radšej nechám tak,nerad by som zlomil hlavicu,to by bol průser.
Elena Navrátilová
30.09.10,19:47
S hlavicou nerobíš nič. To sa robí na šroubení telesa.
Je spôsob na dokonalé odvzdušnenie vykurovacej sústavy celého domu. Dá sa termín kedy sa nechajú hlavice na maximálnom stupni otvorené. V celom dome. Odvzdušní sa na všetkých stúpačkách. Nakomplet, hromadne... ale ak má dodávateľ tepla nízky statický tlak v kotolni tak to je tiež len dočasné riešenie... bohužiaľ.
Lotarka
01.10.10,10:19
Je spôsob na dokonalé odvzdušnenie vykurovacej sústavy celého domu. Dá sa termín kedy sa nechajú hlavice na maximálnom stupni otvorené. V celom dome. Odvzdušní sa na všetkých stúpačkách. Nakomplet, hromadne... ale ak má dodávateľ tepla nízky statický tlak v kotolni tak to je tiež len dočasné riešenie... bohužiaľ.

Elenka, toto ma zaujalo - odvzdušní sa to cez odvz. ventily na najvyšších poschodiach? Musí sa zavrieť aj hlavný uzáver prívodu?

Našla som niečo:
http://www.thermo-eco.sk/publikacie/N%E1vod%20na%20odvzdu%9A%F2ovanie%20radi%E1torov.p df
http://www.thermo-eco.sk/publikacie/Ako%20dosta%9D%20vzduch%20z%20radi%E1torov.pdf
habib
01.10.10,10:26
Elenka, toto ma zaujalo - odvzdušní sa to cez odvz. ventily na najvyšších poschodiach? Musí sa zavrieť aj hlavný uzáver prívodu?

Našla som niečo:
http://www.thermo-eco.sk/publikacie/N%E1vod%20na%20odvzdu%9A%F2ovanie%20radi%E1torov.p df
http://www.thermo-eco.sk/publikacie/Ako%20dosta%9D%20vzduch%20z%20radi%E1torov.pdf

......ten návod som našiel aj ja,to sa zdá byt ten najrozumnejší sposob ako pekne naraz odvzdušnit celý obeh a potom sa nemože stat že tam ,,blúdi,, vzduchová bublina od bytu k bytu.A hlavne si myslím že takto by sa v každom paneláku malo začínat vykurovacie obdobie,tak ako ked sa vypíše papier že vtedy a vtedy sa budú odpisovat merače vody alebo na radiatoroch a všetci su povinný byt doma a nechat si to odpísat.
Toto ale bohužial v našom paneláku nehrozí,tu sa nevie dohodnút s nikým a na ničom.
lujza.j
01.10.10,10:41
......ten návod som našiel aj ja,to sa zdá byt ten najrozumnejší sposob ako pekne naraz odvzdušnit celý obeh a potom sa nemože stat že tam ,,blúdi,, vzduchová bublina od bytu k bytu.A hlavne si myslím že takto by sa v každom paneláku malo začínat vykurovacie obdobie,tak ako ked sa vypíše papier že vtedy a vtedy sa budú odpisovat merače vody alebo na radiatoroch a všetci su povinný byt doma a nechat si to odpísat.
Toto ale bohužial v našom paneláku nehrozí,tu sa nevie dohodnút s nikým a na ničom.

mimotemy náš domový dôverník - blbec, napr. samovoľne uzatvorí prívodové ventily, ktoré privádzajú teplo do našeho bloku-brány:eek: toto spravil krátko pred koncom minulej vykurovacej sezóny, prišlo ochladenie určite sa v celom meste kúrilo iba u nás nie:mad::mad::mad: keď som volala do firmy ktorá nás vykuruje, že či kúria, samozrejme kúrili len u nás teplo stálo pred "bránou":mad::mad: pritom všetci máme namontované termo. hlavice, čiže keď niekto nechce tak si vyplne, ale on chce aby ani stupačky neboli teplé pretože si myslí, že aj za toto zaplatí:eek::eek: ale samozrejme že zima bola iba mne, nik správcovi o tom, že sa nekúri nezavolal.:);)
Lotarka
01.10.10,10:43
......ten návod som našiel aj ja,to sa zdá byt ten najrozumnejší sposob ako pekne naraz odvzdušnit celý obeh a potom sa nemože stat že tam ,,blúdi,, vzduchová bublina od bytu k bytu.A hlavne si myslím že takto by sa v každom paneláku malo začínat vykurovacie obdobie,tak ako ked sa vypíše papier že vtedy a vtedy sa budú odpisovat merače vody alebo na radiatoroch a všetci su povinný byt doma a nechat si to odpísat.
Toto ale bohužial v našom paneláku nehrozí,tu sa nevie dohodnút s nikým a na ničom.

Súhlasím. Ja by som to aj zorganizovala, lebo náš správca, teda ešte som nepočula v našom meste, žeby to nejaký správca zorganizoval, no neviem, či je to možné aj teraz, keď iba temperujú a či sa musí uzatvoriť ten hlavný ventil.
erzet
01.10.10,10:45
myslím, že ty ho nijako neodvzdušníš. pokiaľ viem odvzdušňuje nájomník na poslednom poschodí:)
Neviem ako kde, ale u nás musíme odvzdušňovať na každom poschodí aby mali teplo aj horné poschodia.
lujza.j
01.10.10,10:52
Neviem ako kde, ale u nás musíme odvzdušňovať na každom poschodí aby mali teplo aj horné poschodia.

no pokiaľ by som mala ja odvzdušňovací ventil, tak to by pre mňa bolo super, pretože keď má problém musím ísť za blbcom ktorého som tu spomínala. ale inak som si vždy myslela, že sa to robí na poslednom poschodí, mám to ešte v pamäti, keď môj dedo pravidelne odvzdušňoval a bývali tiež na poslednom poschodí:)
Elena Navrátilová
01.10.10,11:04
Neviem ako kde, ale u nás musíme odvzdušňovať na každom poschodí aby mali teplo aj horné poschodia.


Záleží od typu vykurovacej sústavy. Samozrejme pri horizontálnych rozvodoch by odvzdušňovanie len na najvyššom poschodí nemalo žiadny význam pre celý dom... ;)
habib
01.10.10,11:14
tak vidím že podobný problém bud so správcom alebo blbcami okolo mame skoro každý,no hádam nebývame v jednom paneláku...haha

Každopádne,konečne som prišiel na to ako to urobit a stačilo len použit ten návod(ktorý som študoval 2dni a nič) na odvzdušnovanie stupačiek,čiže celého obehu len som to použil pre jeden byt.
Takže som vypol radiator(regul. hlavicu) a nechal som otvorený spodný spiatočný ventil a potom som len povolil maticu na prívodnej trubke a vzduch sa pekne žečal hrnút von,kedže ho tlačil tlak vody so spiatočnej trubky.......aké jednoduché?!A kolko nervov ma to stálo.
erzet
01.10.10,11:17
Záleží od typu vykurovacej sústavy. Samozrejme pri horizontálnych rozvodoch by odvzdušňovanie len na najvyššom poschodí nemalo žiadny význam pre celý dom... ;)
bývam na tretom poschodí z jedenásťposchodového paneláku.
Elena Navrátilová
01.10.10,11:24
bývam na tretom poschodí z jedenásťposchodového paneláku.


To je dobre... ke´d nefunguje výťah obzvlášť. Ale vykurovaciu sústavu som myslela Robert že máte s horizontálnymi rozvodmi. Keby boli rozvody vertikálne vtedy by odvzdušňovací ventil na najvyššom poschodí postačoval.
lujza.j
01.10.10,11:42
tak vidím že podobný problém bud so správcom alebo blbcami okolo mame skoro každý,no hádam nebývame v jednom paneláku...haha

Každopádne,konečne som prišiel na to ako to urobit a stačilo len použit ten návod(ktorý som študoval 2dni a nič) na odvzdušnovanie stupačiek,čiže celého obehu len som to použil pre jeden byt.
Takže som vypol radiator(regul. hlavicu) a nechal som otvorený spodný spiatočný ventil a potom som len povolil maticu na prívodnej trubke a vzduch sa pekne žečal hrnút von,kedže ho tlačil tlak vody so spiatočnej trubky.......aké jednoduché?!A kolko nervov ma to stálo.

mimotemy tak želám pekný víkendík vo vykúrenom bytíku:D;)
verkaz
01.10.10,12:36
Ja sa to praktizujem tak, že keď už začnú temperovať, napíšem oznam , v ktorom vyzvem užívateľov bytov, aby nechávali otvorené radiátory a voda mohla v nich cirkulovať. Keď už začnú riadne kúriť, tak nech si v bytoch regulujú,
lujza.j
02.10.10,19:24
u nás to vyzerá na podobný problém, jedna stúpačka teplá druhá studená, vrchná časť radiátoru teplá spodok studený. asi napíšem oznam ako sa píše v príspevku predo mnou, ale neviem či to banda ktorá býva v mojom baráku pochopí;)