Mikolajova
14.11.05,18:08
Ahojte všetci, ako by ste zauctovali, ak vyjdu inventúrne rozdiely v nakupnych cenách -88000,- Sk v JU, platca DPH. Dakujem.
Marína
15.11.05,01:40
Prepáč, ale nerozumiem dobre otázke. Z čoho vznikli inventúrne rozdiely?
Mikolajova
15.11.05,05:19
Inventúrne rozdiely vznikajú napr. na konci roka ak sa ti účtovný stav nerovná s evidenčným.
ilona
15.11.05,05:42
Tie rozdiely sú dosť veľké,ale nedá sa to posúdiť keď neviem aký bol obrat.Keď je rozdiel primerane k obratu, dám to z normy mank,keď nie,snažím sa najsť chybu / 2 x zaučt.faktura na prijme,chyba vo výdajkach a pod./,alebo je to skutočné manko?
Mikolajova
15.11.05,05:50
Jedna sa o skutocne manko. Aky to ma danovy dopad. Zamestnavateľ nechce postihovať pracovníkov.
renča1
15.11.05,05:57
pokiaľ sa jedná o manko nezavin.inou osobou atd... tak sa poníži rozdiel na sklad.kartách, kde sa uvedie , že ide o manko.K 31-12- sa ponížia výdav.ovplyv.základ dane.
Paula
15.11.05,06:01
a štátu sa z NC tovaru vráti DPH.

Doplnenie: Ruším svoje nesprávne horeuvedené tvrdenie.Ospravedlňujem sa za omyl.
Mikolajova
15.11.05,09:49
Takže ak je inven. rozdiel v nakupnej cene napr. 57000,- Sk. Konkrétne vypočítať z toho 19% DPH a odviesť. Preúčtovali by ste to cez interný doklad? Neviete nahodou, ktory riadok daňového priznania.
Baška
15.11.05,10:24
Takže ak je inven. rozdiel v nakupnej cene napr. 57000,- Sk. Konkrétne vypočítať z toho 19% DPH a odviesť. Preúčtovali by ste to cez interný doklad? Neviete nahodou, ktory riadok daňového priznania.Z inventúrnych rozdielov sa DPH nevracia. Inventúrny rozdiel môžete mať v norme prirodzených úbytkov, zaúčtujete to priamo do spotreby v nakupnej cene. Vo vašom prípade pôjde asi skôr o manko spôsobené nesprávnym nakladaním s tovarom. Výšku spôsobenej škody zaúčtujete na účet 549, ktorý je nedaňový, tzn. že pri zostavovaní daňového priznania na konci roku zvýšite o túto hodnotu daňový základ. Tento spôsob zúčtovania inventarizačného rozdielu je v prípade PO a vedenia podvojného účtovníctva. Neviem, či je to vaš prípad.
Jana Acsová
15.11.05,11:14
a štátu sa z NC tovaru vráti DPH.Manko zistené pri inventarizácii nie je stotožňované pri posudzovaní prípadného vrátenia DPH ako krádež.
Mikolajova
15.11.05,11:52
Takže uplatniť, alebo neuplatniť DPH?
Jana Acsová
15.11.05,12:18
Takže uplatniť, alebo neuplatniť DPH?DPH máte uplatnenú pri nákupe (vstup). Iné povinnosti nemáte, čiže navyše DPH z manka neodvádzate.
Mikolajova
15.11.05,12:27
Takze zauctovaním toho manka, len ponizit nákup tovaru v tej sume napr. k 31.12.2005.
Mikolajova
15.11.05,12:31
A chcela by som sa opytat, ak rusim zivnost, na sklade mam nejake zasoby v takomto pripade co s dph z nakupenych zasob? Dalo by sa to tiez vyriesit spomýnaným mankom?
Jana Acsová
15.11.05,13:07
Takze zauctovaním toho manka, len ponizit nákup tovaru v tej sume napr. k 31.12.2005.Áno, účtovanie manka, ktoré je položkou zvyšujúcou základ dane sa zahŕňa medzi uzávierkové operácie.
Jana Acsová
15.11.05,13:10
A chcela by som sa opytat, ak rusim zivnost, na sklade mam nejake zasoby v takomto pripade co s dph z nakupenych zasob? Dalo by sa to tiez vyriesit spomínaným mankom?Tak rady tohto typu by som zo zásady nedávala.
Povinnosti vyplývajúce zo zrušenia registrácie rieši § 81 Zákona o dani z pridanej hodnoty.
kacka86
28.11.11,15:50
Ja mám taký problém, sme obchodná firma......... Zdedila som účtovníctvo a je strašný nesúlad medzi tým, čo je na sklade evidované a čo tam je skutočne. Ťahá sa to už z minulých období. Chcela by som to definitívne vyriešiť a do nového roku ísť už s čistým štítom. Veľa položiek na sklade figuruje, aj keď tam fyzicky dávno už nie sú a naopak veľa položiek fyzicky mám, ale zase nie sú v oficiálnej evidencii. Keď to zoberiem tak celkovo, tak viac položiek mi určite bude fyzicky chýbať. Vie mi niekto poradiť, ako by sa to dalo riešiť?

Miulý rok sme mali potopu (chyba vodovodnej batérie) a dosť tovaru sa poškodilo, niečo sa už predalo za zlomok ceny a niečo ešte máme, dalo by sa to nejako zaúčtovať ako škody jednou sumou? Nebolo to poistené, teda sa to ani neskúmalo a nebolo to nijako zosobnené. V prípade poškodenia tovaru, keď sa stáva nepredajným treba to doložiť nejakou fotodokumentáciou, teda nejako preukázať?

Budem vďačná za akúkoľvek radu a pomoc.
KEJKA
28.11.11,16:11
škodu z dôvodu zatopenia ste mali mať zaúčtovanú v období, ked ku škode došlo.
Vtedy sa mal aj urobiť zápis a vyčísliť hodnota. V prípade otázok dokazovať musí daňovník - takže nejaká fotodokumentácia nie je na zahodenie, aj zápis podpísaný treťou stranou by bol vhodný /napr. v prípade poistky zápis z obhliadky likvidátora.
kedy si zdedila účtovníctvo, čo dokážeš dať aj spätne dohromady - to neviem na diaľku posúdiť.
K rozdielom na sklade
Základom je precízne vykonaná inventúra zásob, súpis chýbajúceho tovaru a súpis prebytkov.
Nasleduje ich ocenenie podľa skladovej evidencie, prípadne podľa dokladov /prebytky,ku ktorým nenájdeš skladové karty/
Ďalším krokom je analýza zistených rozdielov
a) identifikácia poškodeného-nepredajného tovaru /z potopy/
b) zameniteľné druhy tovaru je možné vysporiadať zámenou - rozdiel z ocenenia je náklad, výnos daňovo uznaný.
c) niektoré rozdiely sa dajú dohľadať - chybným vyskladnením, internou spotrebou, darovaním atp.
d) nezameniteľný tovar sa osobitne účtuje manko /nedaňový náklad/
a osobitne výnos -prebytky /daňový výnos/
e) skladová evidencia sa upraví o zistené rozdiely /výdaj - 549, príjem - 648/

toľko v kocke.
Mila123
28.11.11,16:31
súhlasí s Kejkou,.......vy ako spoločnosť sa zaoberáte predajom akého tovaru???? dopĺňam, máte internú smernicu , v kt. riešite % manka na sklade???(napr. prirodzený úbytok)
kacka86
30.11.11,10:16
Vo firme som od apríla, ale stále som sa nespamätala z toho chaosu, čo tu vládol.... Veľa vecí sa ťahá z minulých rokov.
Teda "odpis" poškodeného tovaru už v tomto roku odpadá. Ako je možné urobiť zámenu tovaru prakticky v účtovnom programe (používam MRP). To je asi jediné zostávajúce riešenie. Prípadne niečo by som mohla dať ešte ako manko, účetuje sa tu potom aj DPH?