Riočka
30.09.10,14:51
Dobrý deň poraďáci.
Firma neskoro zaplatila preddavok na daň z príjmov právnických osôb
a čaká, že jej daňový úrad vyrúbi sankčný úrok. Môže firma požiadať
o nevyrúbenie sankčné úroku ešte pred samotným vyrúbením daňovým úradom, alebo až po oznámení výšky úroku požiadať o odpustenie alebo zníženie sankcie ?
Stretli ste sa už s tým, aby firma žiadala o to, aby sankčný úrok nebol vyrúbený?
Nemôže mi niekto poslať vzor žiadosti o odpustenie sankcie?

Ďakujem všetkým za odpoveď.
JAJA11
30.09.10,14:54
Dobrý deň poraďáci.
Firma neskoro zaplatila preddavok na daň z príjmov právnických osôb
a čaká, že jej daňový úrad vyrúbi sankčný úrok. Môže firma požiadať
o nevyrúbenie sankčné úroku ešte pred samotným vyrúbením daňovým úradom, alebo až po oznámení výšky úroku požiadať o odpustenie alebo zníženie sankcie ?
Stretli ste sa už s tým, aby firma žiadala o to, aby sankčný úrok nebol vyrúbený?
Nemôže mi niekto poslať vzor žiadosti o odpustenie sankcie?

Ďakujem všetkým za odpoveď.

Neviem o akú sumu sa jedná. Žiadosť treba poslať až po vyrúbení sankcie. Pri podaní žiadosti sa platí kolok. :o

Žiadosť môže byť formou listu, pričom sa uvedie značka pod akou bola vyrúbená daň a zdôvodnenie, prečo žiadate o odpustenie sankcie
Martin Mocko
30.09.10,15:05
Pozri § 103 zákona o správe daní a poplatkov...tam sú uvedné možné dôvody na odpustenie sankcie.
LUBY
30.09.10,15:12
Raz som ziadala o odpustenie sankcie, kedze nam za oneskorene podanie vyrubili pokutu v korunach 38000,- Sk, odpoved danoveho uradu bola v zmysle, ze ak preukazeme, ze zaplatenie sankcie by sposobilo likvidaciu firmy, budu to prehodnocovat...... nuz, zaplatili sme:(
wallie
06.10.10,14:36
pri sankčnom úroku sa o nevyrubenie sankcie požiadať nedá, je to možné len pri pokute za zmeškanú lehotu - viď §13b zákona č.511/92 Zb o správe daní:
ods.1) Ak uplynula pôvodná lehota už pred podaním žiadosti o odpustenie zmeškanej lehoty, môže správca dane z dôležitých dôvodov odpustiť zmeškanie lehoty, ak o to účastník konania požiada najneskôr do 30 dní odo dňa, keď odpadli dôvody zmeškania pôvodnej lehoty a ak v tej istej lehote urobí zmeškaný úkon.

- napr. ak je už po termíne na podanie DP k dani z príjmov, už došlo k zmeškaniu riadnej lehoty ale pokuta ešte nebola vyrubená, možno už v čase oneskoreného podania tohto daňového priznania , požiadať písomne spolu s podaným oneskoreným DP, zároveň aj o odpustenie tejto zmeškanej lehoty. V prípade vyhovenia takejto žiadosti sa zmeškaná lehota odpustí a pokuta za oneskorené podanie DP sa už nevyrubí. Dôvod musí byť ale dôležitý, nie v zmysle nestihol som, účtovník ochorel a pod.
tibor1000
08.08.12,14:56
Dobry den,sankcie z Daňovehu uradu mozem zauctovat 545 nedan.N / 379
a 379/221
je to ok?
dakujem vopred za pomoc
Tweety
08.08.12,15:24
Dobry den,sankcie z Daňovehu uradu mozem zauctovat 545 nedan.N / 379
a 379/221
je to ok?
dakujem vopred za pomoc
ÁNo, nie sú to daňovo uznané náklady. 545/379, 379/221 je správne účtovanie.