Bakchos
30.09.10,15:44
Ako živnostník plánujem aj predaj tovaru, ktorý si objednám cez e-shop v UK?



V paragrafe 11 (zákona o dani z pridanej hodnoty 222/2004), v bode 2, odsek b, sa uvádza, že "dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja."

Takže pokiaľ budem tovar určený na predaj v SR objednávať v UK prostredníctvom e-shopu, pričom zaplatím aj VAT (17,5 %), tak u mňa nevzniká povinnosť registrovať sa ako platca DPH v SR, nie?

Apropo, ak by som sa dobrovoľne registroval ako platca DPH, tak by som mohol požiadať tento UK e-shop účtovanie ceny bez VAT?

Resp. (najvýhodnejšia alternatíva) pokiaľ nie som platca DPH môžem požiadať UK e-shop učtovanie ceny bez VAT aj bez toho, že v SR nie som platcom DPH?
Zoltán Kovács
30.09.10,14:02
Ako živnostník plánujem aj predaj tovaru, ktorý si objednám cez e-shop v UK?




V paragrafe 11 (zákona o dani z pridanej hodnoty 222/2004), v bode 2, odsek b, sa uvádza, že "dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja."



Takže pokiaľ budem tovar určený na predaj v SR objednávať v UK prostredníctvom e-shopu, pričom zaplatím aj VAT (17,5 %), tak u mňa nevzniká povinnosť registrovať sa ako platca DPH v SR, nie? Ak prekročíš zákonom stanovenú hranicu obratu, tak vznikne povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH.


Apropo, ak by som sa dobrovoľne registroval ako platca DPH, tak by som mohol požiadať tento UK e-shop účtovanie ceny bez VAT? Áno


Resp. (najvýhodnejšia alternatíva) pokiaľ nie som platca DPH môžem požiadať UK e-shop učtovanie ceny bez VAT aj bez toho, že v SR nie som platcom DPH? Nie, totiž DPH odviesť niekto musí.




v citáte
Bakchos
30.09.10,16:23
Ešte raz pre istotu a podrobnejšie :)

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a(a teda zároveň)
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja. (ale tovar mi bude dodávaný formou zásielkového predaja cez e-shop, tým pádom neplatí podmienka "a" odseku b a teda by nemalo byť predmetom dane, či sa len chytám slovíčok? :) alebo sa to týka len dodania ako "poštovného", ktoré sa neráta do tej sumy (13 941, 45 €), po ktorej prekročení je nutné sa registrovať pre účely platby dane?)
Mária.K.
01.10.10,06:32
Čo rozumiete pod pojmom UK e-shop?
Monika Kováčová
01.10.10,08:18
pozri § 7 Zákona o DPH
§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.


Jasné a bez výnimiek o zásielkovom predaji.
Zita5
01.10.10,08:22
pozri § 7 Zákona o DPH
§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Ja sa k Monike pridám a pripájam

Registrácia zdaniteľnej osoby – neplatiteľa dane (§ 7a novely zákona o DPH).
Najdôležitejšou zmenou novely zákona o DPH po 1.1.2010 je zmena pravidiel pri určení miesta dodania služieb, ktorá sa týka nielen platiteľov dane, ale aj zdaniteľných osôb - neplatiteľov dane, v súvislosti s povinnosťou ich registrácie pre DPH bez ohľadu na dosiahnutú výšku obratu pre účely registrácie.
Zdaniteľnou osobou podľa ustanovenia § 3 zákona o DPH je každá právnická alebo fyzická osoba, ktorá vykonáva nezávisle ekonomickú činnosť, t.j. činnosť, z ktorej opakovane dosahuje príjem. Ekonomická činnosť zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov, poskytovateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, výkon slobodných povolaní, duševnú tvorivú činnosť, športovú činnosť (napr. podnikateľ - neplatiteľ dane, nezisková organizácia ak vykonáva činnosť, z ktorej dosahuje príjmy z podnikania.)


Ostatné v dokumente .
Monika Kováčová
01.10.10,08:25
pozri § 11 ods 4b, 6 a 7
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(6) Do hodnoty 13 941, 45 eura podľa odseku 4 písm. b) sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený; do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

(7) Nadobúdateľ podľa odseku 4 písm. b) sa môže rozhodnúť, že bude zdaňovať nadobudnutie tovaru pred dosiahnutím hodnoty 13 941, 45 eura a toto svoje rozhodnutie oznámi písomne daňovému úradu pri podaní žiadosti o registráciu pre daň (§ 7). Zdaňovanie nadobudnutia tovaru je nadobúdateľ povinný uplatňovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov.
Bakchos
14.10.10,11:51
OK, ďakujem Vám všetkým. Chytal som sa slamky... :)