MAISI
30.09.10,16:15
Dnes dostala moja nevesta výpoveď od zamestnávateľa /PP od r. 1990/ s výpovednou lehotou 3 mesiace. Teda skončenie PP 31.12.2010.
Aké by sme mali podniknúť kroky, keď pôjde na PN, aby dostala maximálne dávky a kedy má ísť na PN? Ako som vyčítala maximále odvody do DNP musia trvať aspoň 26 týždňov. Ale keď by som uvažovala zamestnať sa ihneď po skončení výpovednej lehoty u nového zamestnávateľa s platom 1000,-€ a v tom istom mesiaci aj išla na PN budú jej dávky vyplácané z platu 1000.-€?
Ďakujem.
Lianka
30.09.10,14:26
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

vid. Etiketa Porady

Na PN predsa idem, ked mam nejaky vazny zdravotny problem, a nie, kedy sa mi to hodi.
MAISI
30.09.10,14:40
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

vid. Etiketa Porady

Na PN predsa idem, ked mam nejaky vazny zdravotny problem, a nie, kedy sa mi to hodi.

No prepáč.
Ono to tak vyznelo, že je zdravá a chce obchádzať zákony. Ale to som tak neuvádzala, že ona má zdravotné problémy, s ktorými by mohla ísť aj teraz na PN. Ale mi sme sa chceli dozvedieť, ako by to bolo najvýhodnejšie.
veronikasad
30.09.10,14:47
No prepáč.
Ono to tak vyznelo, že je zdravá a chce obchádzať zákony. Ale to som tak neuvádzala, že ona má zdravotné problémy, s ktorými by mohla ísť aj teraz na PN. Ale mi sme sa chceli dozvedieť, ako by to bolo najvýhodnejšie.
V súčasnom období platí ochranná doba 42 dní, v ktorej môže mať začiatok PN a nemocenská bude vyplácaná z príjmu posledného zamestnávateľa.
Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení, v ktorom táto lehota má byť skrátená na 7 dní. Či bude zákon účinný od 1.1.2011 - neviem.
MAISI
30.09.10,15:06
V súčasnom období platí ochranná doba 42 dní, v ktorej môže mať začiatok PN a nemocenská bude vyplácaná z príjmu posledného zamestnávateľa.
Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení, v ktorom táto lehota má byť skrátená na 7 dní. Či bude zákon účinný od 1.1.2011 - neviem.

Ďakujem,
ale u zamestnávateľa má len 300.-€ tak len preto.
veronikasad
30.09.10,19:43
Ďakujem,
ale u zamestnávateľa má len 300.-€ tak len preto.
Pripravujú sa aj zmeny vo výpočte nemocenského - dnes ťažko povedať, čo bude platiť v budúcom roku, najmä čo sa týka dobrovolného nemocenského poistenia. Za súčasných podmienok by mala v januári dávku len z minima. Len či si bude môcť súčasne uplatniť aj z ochrannej doby - neviem.
misomiso
30.09.10,19:54
No prepáč.
Ono to tak vyznelo, že je zdravá a chce obchádzať zákony. Ale to som tak neuvádzala, že ona má zdravotné problémy, s ktorými by mohla ísť aj teraz na PN. Ale mi sme sa chceli dozvedieť, ako by to bolo najvýhodnejšie.

Tak preco nejde teraz na PN? Tak kurnik sopa radi sa tu na Porade, ako porusovat zakony, alebo nie?
veronikasad
30.09.10,19:55
Tiež sa mi zdá divné, že už teraz vie, že o tri mesiace bude mať zdravotné problémy ...
marjankaj
30.09.10,20:14
Tak preco nejde teraz na PN? Tak kurnik sopa radi sa tu na Porade, ako porusovat zakony, alebo nie?

Aké porušovanie zákonov? :confused:Veď sa preto pýta, aby to bolo podľa zákona.:cool:
Je veľa ľudí, ktorí pracujú, aj keby mohli byť na PN. Lebo by nevyžili.
misomiso
30.09.10,20:26
Aké porušovanie zákonov? :confused:Veď sa preto pýta, aby to bolo podľa zákona.:cool:
Je veľa ľudí, ktorí pracujú, aj keby mohli byť na PN. Lebo by nevyžili.

PN znamena Prace Neschopny - pokial viem. Teda ak by bola neshopna prace, tak asi nemoze pracovat.

To je ako keby som sa pytal, ako si vybavit invaliditu, aby to bolo v sulade so zakonom. Kazdy z nas ma nejake zdravotne tazkosti...

Nechcem zlahcovat nikoho problemy, ale takto postavena otazka sem napatri.
misomiso
30.09.10,20:32
...a este nieco. Pred tyzdom sa tu jedna horlivo a vytrvalo navazala do zivnostnikov, vraj nech im ten Mihal podkuri, lebo zneuzivaju socialny system. Ale ja tu skor vidim zamestnancov, ktori spekuluju, ako podojit statnu kasu...

Nic v zlom proti nikomu, to je taka vseobecna propomienka.
Xanti
30.09.10,20:34
Aké porušovanie zákonov? :confused:Veď sa preto pýta, aby to bolo podľa zákona.:cool:
Je veľa ľudí, ktorí pracujú, aj keby mohli byť na PN. Lebo by nevyžili.

PN znamena Prace Neschopny - pokial viem. Teda ak by bola neshopna prace, tak asi nemoze pracovat.

To je ako keby som sa pytal, ako si vybavit invaliditu, aby to bolo v sulade so zakonom. Kazdy z nas ma nejake zdravotne tazkosti...

Nechcem zlahcovat nikoho problemy, ale takto postavena otazka sem napatri.
okomentujem len to zvýraznené...
pred pár dňami aj mňa šiel DR. vypísať na PN... lebo som sa necítila dobre ... a čo myslíš dala som sa?
A to ani nešlo o to, že by som nevyžila počas PN ale šlo o to, že pracovné vyťaženie mi to nedovolilo.
No pokiaľ by som prácu nemala tak určite sa doma vyliečim, a neprechodím nemoc.
marjankaj
30.09.10,20:38
PN znamena Prace Neschopny - pokial viem. Teda ak by bola neshopna prace, tak asi nemoze pracovat.

To je ako keby som sa pytal, ako si vybavit invaliditu, aby to bolo v sulade so zakonom. Kazdy z nas ma nejake zdravotne tazkosti...

Nechcem zlahcovat nikoho problemy, ale takto postavena otazka sem napatri.

A podľa akého kritéria rozhoduješ, či sem patrí alebo nie? Koľko invalidov pracuje a pritom by sa dalo povedať, že sú tiež práce neschopní? Tu nejde o to vybaviť si PN alebo invaliditu. Ale o to aby mala najvyššie možné nemocenské. Je to úplne legálne. Tak isto ako si ty optimalizuješ daňový základ. Nikto nikoho nenúti porušovať zákon. Ísť na PN alebo do invalidného dôchodku nie je povinnosť.
misomiso
30.09.10,20:42
No dobre, v tom sa asi nehodneme. Ja si zmysel PN inak predstavujem.
marjankaj
30.09.10,20:44
...a este nieco. Pred tyzdom sa tu jedna horlivo a vytrvalo navazala do zivnostnikov, vraj nech im ten Mihal podkuri, lebo zneuzivaju socialny system. Ale ja tu skor vidim zamestnancov, ktori spekuluju, ako podojit statnu kasu...

Nic v zlom proti nikomu, to je taka vseobecna propomienka.

A preto musíš byť taký istý? Veď podľa zákona im aj tak viac nedajú, ako im patrí. A ak vieš o takých prípadoch, kde sa to deje, tak je tvojou povinnosťou to oznámiť príslušným úradom.
veronikasad
30.09.10,20:46
...a este nieco. Pred tyzdom sa tu jedna horlivo a vytrvalo navazala do zivnostnikov, vraj nech im ten Mihal podkuri, lebo zneuzivaju socialny system. Ale ja tu skor vidim zamestnancov, ktori spekuluju, ako podojit statnu kasu...

Nic v zlom proti nikomu, to je taka vseobecna propomienka.
Mišo, už dodojili - ochranná lehota po skončení prac. pomeru sa skracuje zo 42 dní na 7 dní.
marjankaj
30.09.10,20:46
No dobre, v tom sa asi nehodneme. Ja si zmysel PN inak predstavujem.

To je možné. Ale zákon presne definuje podmienky. A lekár určí, či je to na PN alebo nie. Ale ja nemusím nastúpiť na PN ak nechcem.
misomiso
30.09.10,20:57
Trocha mi to pripomina ten stary zidovsky vtip, ked sa Kon chvali kamaratovi, ze si nechal poistiti dom proti ohnu, aj krupobitiu.

"No ten ohen chapem, ale ko robis to krupobitie?"
marjankaj
30.09.10,21:01
Trocha mi to pripomina ten stary zidovsky vtip, ked sa Kon chvali kamaratovi, ze si nechal poistiti dom proti ohnu, aj krupobitiu.

"No ten ohen chapem, ale ko robis to krupobitie?"

A to ako súvisí s témou?


http://www.porada.sk/1521467-post11.html

A aj túto tému by tiež niekto mohol chápať, že sa snažíš obchádzať autorský zákon.:eek:
Takže nevŕtaj do niečoho, do čoho nevidíš.:cool:
Fany
24.11.10,15:29
Ok, tak odpovie vobec niekto, aky je mozny maximalny vymeriavaci zaklad, alebo maximalna denna davka PN? Dakujem.
Ivenka
24.11.10,15:38
Prečitaj si ešte raz sama svoju otázku a z toho čo Ti odpovedali prídeš na to sama. A max.VZ www.socpoist.sk aj čo sa týka poskytovania PN tam nájdeš.
veronikasad
24.11.10,15:48
Ok, tak odpovie vobec niekto, aky je mozny maximalny vymeriavaci zaklad, alebo maximalna denna davka PN? Dakujem.
Fany, máš prístup do DRAKa, kuk sem :

http://www.porada.sk/t140271-tabulka-odvodov-od-1-7-2010-do-31-12-2010-a.html

Kuk aj do zákona o sociálnom poistení :

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky
Na začiatok

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Fany
24.11.10,15:53
dakujem