Niuška
30.09.10,17:35
Ahoj milí poraďáci.
Aj keď som hľadala,nenašla som...Prosím o radu. Mali sme v majetku firmy osobné auto. To sme teraz predali za 2400€. To auto je odpísané,na DÚ som ho odhlásila.Teraz neviem, vedieme JÚ, sme platci DPH,,,,do DPH nejde, lebo bolo predané súkromnej osobe, ale tú sumu 2400€ musím zdaniť t.z. dať do ostatných príjmov?!
Za prečítanie a odpoveď Vám vopred ďakujem a želám pekný zvyšok dňa.
Niuška
Lubaba
30.09.10,16:53
Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;....
Zita5
30.09.10,17:13
Ahoj milí poraďáci.
Aj keď som hľadala,nenašla som...Prosím o radu. Mali sme v majetku firmy osobné auto. To sme teraz predali za 2400€. To auto je odpísané,na DÚ som ho odhlásila.Teraz neviem, vedieme JÚ, sme platci DPH,,,,do DPH nejde, lebo bolo predané súkromnej osobe, ale tú sumu 2400€ musím zdaniť t.z. dať do ostatných príjmov?!
Za prečítanie a odpoveď Vám vopred ďakujem a želám pekný zvyšok dňa.
Niuška

Áno, zaúčtujete to do ostatných príjmov .

Poznámka:
DPH neposudzujeme podľa toho že sa jedná o súkromnú osobu ,ale posudzujeme , či pri kúpe motorového vozidla sme uplatnili odpočet DPH. Predpokladám, a to z dôvodu už odpísaného auta, so zreteľom aj na skutočnosť, že na osobné vozidlo sa DPH v uplynulých obdobiach odpočítať DPH nemohlo , tak tento Váš predaj bude bez zaťaženia DPH.

Od 1.1. 2010 je už situácia iná, znenie zákona o DPH je novelizované.Zákon DPH nám toho času umožňuje uplatniť odpočet DPH pri kúpe osobného MV, ale pri predaji tohto vozidla nám ukladá aj povinnosť predaj zaťažiť daňou z pridanej hodnoty .
betka
30.09.10,19:41
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
Niuška
01.10.10,07:55
ďakujem ešte raz za odpovede. takže ak som správne porozumela,auto bolo obstarané leasingom(skončil pred 31.12.2009),odpredali sme ho za 2400 eur 08.09.2010. K tomu mám pripočítať 19% DPH, túto odviesť a príjem dať do daňových príjmov, lebo to bolo auto firemné....áno?! nechcela by som to podceniť a urobiť chybu...
Niuška
01.10.10,08:00
Zákon o dani z príjmov

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;....


...vyradené z majetku nebolo. bolo len odpísané, v majetku sa evidovalo stále, lebo sa využívalo na činnosť, bola zaň odvádzaná daň z motorových vozidiel , aj PHM bolo účtovné do nákladov.... tak to asi oslobodiť nemožno...
Zita5
01.10.10,08:13
ďakujem ešte raz za odpovede. takže ak som správne porozumela,auto bolo obstarané leasingom(skončil pred 31.12.2009),odpredali sme ho za 2400 eur 08.09.2010. K tomu mám pripočítať 19% DPH, túto odviesť a príjem dať do daňových príjmov, lebo to bolo auto firemné....áno?! nechcela by som to podceniť a urobiť chybu...

Nepochopili ste to správne .Ešte raz si prečítajte môj príspevok a priložené znenie zo zákona od Betky .
Niuška
01.10.10,10:51
Jasne Zitka, Ďakujem. Už viem. Veď DPH sa pri nákupe kedysi neuplatňovala...dám to len do ostatných príjmov.Úplne som sa doplietla. A to to predal,nič mi nepovedal, ani doklad o predaji nemám , nič.....náhodou som to zistila,keď sa preriekol...
Zita5
01.10.10,10:54
Jasne Zitka, Ďakujem. Už viem. Veď DPH sa pri nákupe kedysi neuplatňovala...dám to len do ostatných príjmov.Úplne som sa doplietla. A to to predal,nič mi nepovedal, ani doklad o predaji nemám , nič.....náhodou som to zistila,keď sa preriekol...

Toto je tiež jeden z príkladov dobrej spolupráce účtovník versus podnikateľ.
Lubaba
01.10.10,19:02
http://www.porada.sk/1522019-post6.html
ak nebolo vyradené z majetku musíš príjem zdaniť
monikago
04.10.10,03:59
ahojte, k tejto téme mám aj ja otázočku

- ak som dobre z horeuvedeného porozumela, tak ked auto leasujeme od r. 2009, ale tento mesiac sme predčasne ukončili leasing, s tým, že auto sme od leasingovky odkúpili a následne predali, tak nemusíme ani mi uplatnovať DPH medzi predajnou a nákupnou cenou, keď sme po celý čas neuplatňovali DPH z dôvodu uplatnenia §66 Zákona o DPH?

- a ešte jedna otázočka, aké tlačivo treba odovzdať resp. vyplniť na DU

ďakujem za odpoveď
monika
monikago
04.10.10,07:56
viete mi niekto poradiť, prosííííííím
Niuška
04.10.10,08:01
Treba splinť oznamovaciu povinnosť o zániku platenia dane z motorových vozidiel. Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti. Na to som žiadne tlačivo nevidela, len som to oznámila listom.
Zita5
04.10.10,08:13
treba splinť oznamovaciu povinnosť o zániku platenia dane z motorových vozidiel. Ak daňová povinnosť zanikne v priebehu zdaňovacieho obdobia a daňovník oznámi túto skutočnosť správcovi dane do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti, správca dane vráti pomernú časť dane za zostávajúce mesiace zdaňovacieho obdobia, za ktoré bola daň zaplatená. Nárok na vrátenie pomernej časti dane zaniká, ak daňovník v uvedenej lehote zánik daňovej povinnosti neoznámi.na to som žiadne tlačivo nevidela, len som to oznámila listom.

Prikladám uvedené tlačivo, ak ste oznámili listom a v liste sú uvedené všetky údaje a dátum zániku daňovej povinnosti , tak by to malo byť v poriadku .
monikago
04.10.10,08:32
[QUOTE=monikago;1524094]ahojte, k tejto téme mám aj ja otázočku

- ak som dobre z horeuvedeného porozumela, tak ked auto leasujeme od r. 2009, ale tento mesiac sme predčasne ukončili leasing, s tým, že auto sme od leasingovky odkúpili a následne predali, tak nemusíme ani mi uplatnovať DPH medzi predajnou a nákupnou cenou, keď sme po celý čas neuplatňovali DPH z dôvodu uplatnenia §66 Zákona o DPH?


- Ďakujem za tlačivo, mala som už podobné vytvorené, ale toto je lepšie.
a potrebovala by som poradiť aj ohľadom DPH, aby som vedela ako vystaviť faktúru. / viď citácia hore/
Jana Acsová
06.10.10,13:42
ahojte, k tejto téme mám aj ja otázočku

- ak som dobre z horeuvedeného porozumela, tak ked auto leasujeme od r. 2009, ale tento mesiac sme predčasne ukončili leasing, s tým, že auto sme od leasingovky odkúpili a následne predali, tak nemusíme ani mi uplatnovať DPH medzi predajnou a nákupnou cenou, keď sme po celý čas neuplatňovali DPH z dôvodu uplatnenia §66 Zákona o DPH?

Odpovede v téme:
http://www.porada.sk/1527099-post15.html