bauer5
30.09.10,17:43
Dobrý deň!
S manželom sme sa rozviedli a po rozvode sa manžel odsčahoval do podnájmu. Odniesol si svoje osobné veci. Naďalej má trvalé bydlisko v mojom dome a mám podozrenie, že na túto trvalú adresu si vyberie nejakú pôžičku a potom j prestane splácať. Ďalej sa chcem opýtať, že keď sa odsťahoval a zobral si svoje osobné veci, či si môže prísť do domu a zobrať si aj veci na ktoré nemá naárok nakoľko som ich nadobudla pred manželstvom a taktiež, ktoré nám nechal, ako sám tvrdil. Ďakujem.
arizona
30.09.10,15:49
Ak je stále spoluvlastníkom bytu, vstup mu zakázať nemôžeš.Treba čo najskôr vysporiadať BSM.(návrh na súd)
Ak si jediným vlastníkom bytu, môžeš mu zrušiť trvalý pobyt a vymeniť si zámky.
Mgr.Shrek
01.10.10,12:37
Dobrý deň!
S manželom sme sa rozviedli a po rozvode sa manžel odsčahoval do podnájmu. Odniesol si svoje osobné veci. Naďalej má trvalé bydlisko v mojom dome a mám podozrenie, že na túto trvalú adresu si vyberie nejakú pôžičku a potom j prestane splácať. Ďalej sa chcem opýtať, že keď sa odsťahoval a zobral si svoje osobné veci, či si môže prísť do domu a zobrať si aj veci na ktoré nemá naárok nakoľko som ich nadobudla pred manželstvom a taktiež, ktoré nám nechal, ako sám tvrdil. Ďakujem.

S tým čo napísala arizona súhlasím, možno len trocha doplním.
Dôležité je vedieť, kto je vlastníkom domu. Či si výlučným vlastníkom ty, alebo patrí dom do BSM, teda vlastnícke právo ste k nemu nadobudlo počas manželstva.

K tej pôžičke.
Trvalý pobyt je administratívny pojem. Ak by si tvoj ex aj vzal pôžičku a uviedol tam tvoju adresu, keďže ju stále má na OP, pre teba to neznamená povinnosť to nejako splácať. Pôžička vznikla po rozvode a teda nie ste zaviazaní spoločne a nerozdielne, resp. ty za neho splácať nebudeš musieť.

K tým veciam.
Osobné veci si vziať môže.
Veci, ktoré ste nadobudli počas manželstva patria do BSM a mali by ste sa dohodnúť na nejako vyporiadaní, lebo Vám môže uplynúť 3 ročná prekluzívna lehota na vyporiadanie a pokiaľ ide o hnuteľné veci, bude sa mať za to, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva.
O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Na veci, ktoré si nadobudla pred manželstvom, alebo počas manželstva dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka nemá nárok. Teda si ich nemôže vziať.
bauer5
01.10.10,17:15
Ďakujem za pomoc.
Výlučním majiteľom som ja, nakoľko dom som nadobudla pred manželstvom a aj rekonštrukcia nedobudla pred manželstvom. Financovanie bolo v značnej miere z pôžičky, ktorú som si na tento účel vzala a môj ex mi v tom pomáhal ešte ako priateľ. K sobášu došlo až po rekonštrukcii a to len z dôvodu dlhodobého vzťahu. Má aj tak nárok?
Ešte sa chcem opýtať, ako je to s tým zrušením trvalého pobytu. Nemusí to urobiť on?Lebo ja som nikdy nepočula o tom, že to môžem urobiť aj ja.
ďakujem za radu.
Mária27
01.10.10,17:27
Priateľ dobrovolne prispel zo svojho výlučného majetku na rekonštrukciu tvoho výlučného majetku, tak sa dobrovolne vyrovnáte. Zákon nerieši tento pípad po zániku manželstva, len vyporiadanie BSM - aj vo vzťahu BSM a výlučného majetku (§ 150 obč. zákonníka).

K odhláseniu trvalého pobytu pozri:

Zákon 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov
§ 7
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
bauer5
02.10.10,17:21
Čiže ak som to správne pochopila stačí ísť na obecný úrad a tam podať žiadosť o zrušenie trvalého bydliska pre môjho ex. Je k tomu potrebné aj rozhodnutie súdu alebo aký dokument je potrebný aby som nejako dokázala, že dom je v mojom výlučnom vlastníctve?
arizona
02.10.10,17:39
Potrebuješ aktuálny list vlastníctva.

( tu máš iba vzor, prispôsob si http://www.kysuckenovemesto.sk/files/dokumenty/sekcie/obcan/tlaciva/navrh_na_zrusenie_trvaleho_pobytu.pdf)
bauer5
02.10.10,17:58
Stačí list vlastníctva alebo aj rozhodnutie súdu? Lebo na rozvode sa ma sudca spýtal, že či koho je dom a ja som povedala že môj lebo to tak aj je, a on povedal že potom nie je problém rozviesť manželstvo. List vlastníctva stačí? Tak to je super. Ďakujem.
arizona
02.10.10,18:29
Môžeš si pre istotu vziať so sebou rozhodnutie o rozvode , ak by náhodou úradníčka vyžadovala.
bauer5
13.10.10,10:53
Ešte jedna vec. Som už podala ten návrh.Príde mi nejaká odpoveď alebo nejaké rozhodnutie? Ako sa dozviem že už môj ex ma zrušené trvalé bydlisko? Ďakujem.