silvia
14.11.05,23:35
Prosím Vás, existuje nejaká možnosť oficiálne odložiť splatnosť DPH? Ide nám totiž o to, že sme v októbri faktúrovali vysoké sumy za práce, čiže nám vznikla vysoká daňová povinnosť, ale vieme, že peniaze nám prídu až v decembri a nemáme na zaplatenie DPH. Dá sa požiadať daňový úrad o odloženie splatnosti DPH alebo niečo podobné??? Ak s tým máte niekto skúsenosť, prosím poradte, ako postupovať.

Vdaka!
evuša
14.11.05,22:57
Takáto možnosť nie je. Pokiaľ DPH nie je zaplatená v lehote splatnosti, daňový úrad vyrubí pokutu vo výške úrokov NBS za každý deň omeškania. Je to dosť mastná pokuta, takže radšej zaplatiť DPH ako platiť poktuy.
evina
14.11.05,23:08
Ja si myslím, že takáto možnosť je, pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11243&page=4&pp=10&highlight=spr%E1ve+dan%ED+poplatkov, najmä príspevok 31
pyton
14.11.05,23:30
Trochu doplním evininu dobrú radu, takže je to v tom §59 cit. zák.:
(3) Ak daňový subjekt žiada o povolenie odkladu platenia dane z príjmov alebo dane z pridanej hodnoty, alebo spotrebných daní, predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie.
A tiež sú tam aj informácie o úrokoch...
durisovad
15.11.05,16:36
Ja som sa pred casom tiez stretla s takymto problemom, ale boli s tym spojene tak neprekonatelne prekazky (dokladanie udajov pre danovy urad) a tak vysoke penale, ze sef sa radsej rozhodol cast penazi pozicat od ineho podnikatela a cast doniesol z domu a danovemu uradu sme zaplatili v termine.
evuša
15.11.05,19:34
Presne na to som narážala, keď som tvrdila, že tu v podstate nie je možnosť odkladu platenia DPH. Ak nezaplatíš DPH včas, zaplatíš pokutu. Ak požiadaš o odklad splatenia DPH, nabeháš sa, nadokladuješ, orobíš sa stým ako kôň a aj tak zaplatíš také úroky, ako by si platila pokutu. Ľudovo povedané: prašť jak uhoď.
Paula
15.11.05,19:49
evuša, nie je to celkom tak.....prístup DÚ je do budúcnosi pre firmu oveľa príjemnejší, keď vyvinie snahu zdôvodniť a preukázať momentálnu neschopnosť zaplatiť, ako keď pasívne čaká na pokutu. . Moja skúsenosť.
evina
15.11.05,20:24
Presne na to som narážala, keď som tvrdila, že tu v podstate nie je možnosť odkladu platenia DPH. Ak nezaplatíš DPH včas, zaplatíš pokutu. Ak požiadaš o odklad splatenia DPH, nabeháš sa, nadokladuješ, orobíš sa stým ako kôň a aj tak zaplatíš také úroky, ako by si platila pokutu. Ľudovo povedané: prašť jak uhoď. To si musí každý zvážiť sám aká je jeho momentálna finančná situácia a či sa mu s tým oplatí napracovať. Ale možnosť odkladu platenia DPH, resp. platenia v splátkach tu je..
Karina
16.11.05,06:29
A čo tak zvážiť kontokorentný úver v banke?
durisovad
16.11.05,15:16
Myslim, ze uver v banke sa vybavi skor, ako odklad platenia dane na danovom urade. Niektore banky ponukaju kontokorent vo vyske priemerneho polrocneho kreditneho obratu. Ani to sice nie je bez poplatkov a urokov, ale je s nimi prijemnejsie jednanie ako s danovym uradom.
ALDA
16.11.05,15:57
Myslim, ze uver v banke sa vybavi skor, ako odklad platenia dane na danovom urade. Niektore banky ponukaju kontokorent vo vyske priemerneho polrocneho kreditneho obratu. Ani to sice nie je bez poplatkov a urokov, ale je s nimi prijemnejsie jednanie ako s danovym uradom. Ja som sa nestretla so zlým prístupom DÚ. Firma ale musí mať všetky záväzky voči DÚ v poriadku a ak doteraz platila načas nerobia problém.

Mňa ale zaráža, prečo sa dostali do tejto situácie!. Veď sa mali dohodnúť s odberatateľmi a fakturovať postupne. Takejto situácii sa dá predísť!
durisovad
16.11.05,16:21
Mozno odberatelovi tiez hrozilo, ze bude mat vysoku danovu povinnost DPH a potreboval si ju touto odberatelskou fakturou znizit. A zakon obchodu hovori, ze zakaznik je nas pan.
heket
18.11.05,10:57
Ja som sa nestretla so zlým prístupom DÚ. Firma ale musí mať všetky záväzky voči DÚ v poriadku a ak doteraz platila načas nerobia problém.



Toto už dnes neplatí. Aj tak vyrátajú pokutu ak presiahne 500 sk.