aklima
15.11.05,06:08
Prosím o radu. Účtujem v JU. Podnikateľ mal budovu zaradenú od r 1995, nadobúdacia cena 500 tis. Sk. Predal ju v 9/2005 za 3mil. Sk. Majetok som vyradila. Nový majiteľ chce odstúpiť od zmluvy a budovu vrátiť. Ako treba účtovne postupovať?

Pokračovať v odpisovaní? Akým spôsobom, používame účt.program POHODA. Alebo znovu zaradiť budovu a v akej cene? Peniaze budú vrátené. Premietne sa mi tento postup do uzávierkových prác tohto roka? Ako?

Všetkým, ktorí sa zapoja vopred srdečne ďakujem a želám veľa úspechov!
renča1
15.11.05,05:45
Ak sa nový majiteľ rozhodol vrátiť budovu, musí byť spísaná nejaká zmluva alebo dodatok k zmluve a musí tam byť uvedená suma za ktorú ju zasa naspäť vracia. Podľa mňa budova by sa zasa mala zaradiť v tej cene v ktorej bude vrátená a zaplatená. Toto je môj názor, priznám sa niečo s takým som sa ešte nestretla. Určite sa táto téma bude rozoberať, ešte počkaj na skúsenejších.
aklima
15.11.05,08:41
dodatok zmluvy samozrejme bude, s tým, že od zmluvy odstupuje a celú kúpnu cenu vráti späť, práve preto neviem, ako so zaradením.....
renča1
15.11.05,08:54
pokiaľ nebola odpísaná, tak máš isto vypočítaný odpis aj pre rok 2005. Zarad budovu v ZC, ktorú treba ešte odpísať a za r.2005 a ostatné roky. Za r.2005 odpočítaj z odpisovej sumy tie mesiace, za ktoré vám budova nevlastnila. Počkaj určite sa ešte aj iný ozvú.