marcela_maca
01.10.10,10:10
ahojte, prosím vás môžete tu vyjdariť vlastný názor na to, či do budúcnosti budú ceny bytov v Bratislave stúpať alebo klesať.
potrebujem sa rozhodnúť či kúpiť byt na hypotéku s tým že v budúcnosti ho predám a zarobím na tom. medzitým ho dám do podnájmu - čím sa mi bude platiť hypotéka.

dakujem
marcela
polka
01.10.10,08:21
ahojte, prosím vás môžete tu vyjdariť vlastný názor na to, či do budúcnosti budú ceny bytov v Bratislave stúpať alebo klesať.
potrebujem sa rozhodnúť či kúpiť byt na hypotéku s tým že v budúcnosti ho predám a zarobím na tom. medzitým ho dám do podnájmu - čím sa mi bude platiť hypotéka.

dakujem
marcela
Myslím, že k cenám bytov do budúcna by boli opatrní vyjadrovať sa aj realitní makléri. Preto pri kúpe bytu ľudia vždy podstupujú určité riziko, že možno časom budú ohľadom danej kúpy aj stratoví.
Chobot
01.10.10,08:32
ahojte, prosím vás môžete tu vyjdariť vlastný názor na to, či do budúcnosti budú ceny bytov v Bratislave stúpať alebo klesať.
potrebujem sa rozhodnúť či kúpiť byt na hypotéku s tým že v budúcnosti ho predám a zarobím na tom. medzitým ho dám do podnájmu - čím sa mi bude platiť hypotéka.

dakujem
marcela

Práve dnes ráno som sa pozeral do vešteckej gule a videl som tam, že ceny bytov budú určite stúpať. Ale len v II. a III. obvode, v ostatných budú nezmenené. :D:D:D:D:D
misomiso
01.10.10,08:36
ahojte, prosím vás môžete tu vyjdariť vlastný názor na to, či do budúcnosti budú ceny bytov v Bratislave stúpať alebo klesať.
potrebujem sa rozhodnúť či kúpiť byt na hypotéku s tým že v budúcnosti ho predám a zarobím na tom. medzitým ho dám do podnájmu - čím sa mi bude platiť hypotéka.

dakujem
marcela

Myslim, ze lukrativnosti investicii takehoto charakteru uz raz a navzdy (aspon na 20 rokov) odzvonilo. To bol uzasny kseft to 2007, teraz uz nie.
jaros5
01.10.10,08:45
ahojte, prosím vás môžete tu vyjdariť vlastný názor na to, či do budúcnosti budú ceny bytov v Bratislave stúpať alebo klesať ......
marcela
Keby že to viem, tak ti poradím presný opak a možno sa aj pekne nabalím ...:D:D:D:D
Zita5
01.10.10,08:46
Toho času je kúpa a predaj realít na bode mrazu.
marcela_maca
01.10.10,09:04
ved to , neviem čo mám robiť (:, mám možnosť kúpiť byt ale stratová byť nechcem samozrejme..
buchač
01.10.10,09:43
ahojte, prosím vás môžete tu vyjdariť vlastný názor na to, či do budúcnosti budú ceny bytov v Bratislave stúpať alebo klesať.
potrebujem sa rozhodnúť či kúpiť byt na hypotéku s tým že v budúcnosti ho predám a zarobím na tom. medzitým ho dám do podnájmu - čím sa mi bude platiť hypotéka.
dakujem
marcela

ved to , neviem čo mám robiť (:, mám možnosť kúpiť byt ale stratová byť nechcem samozrejme..

...môžem trochu aj ja ???

Zo širšieho uhla pohľadu by som povedal , že hypotéka ako taká je vždy stratová ..
Nie je aj jasné , o aký byt sa jedná ...veľkosť , lokalita v Blave
Zároveň by som bol zvedavý aj na výšku hypotéky a zanedbateľná nie je ani dohodnutá doba splatnosti , s ktorou ide ruka v ruke aj výška mesačných splátok ...;)
Ak by bola doba nejaká kratšia , tak potom splátky by boli adekvátne vysoké a to by boli asi dosť náročné ...
Rád by som aj chcel vidieť toho nájomcu , ktorý by tom mal platiť ;)...Tvoje "straty" naháňať ...roky k tomu ...:confused:
Podnikatelia atď už svoje majú ...
Tí , čo dochádzajú ...asi tiež ...
Študenti peniaze nemajú ...
Mladomanželia si také bremeno neuvalia na krk...že cudziemu budú cvakať ...radšej sa sami hypotékou zaťažia ...

Marcelka ...šikovný nápad ...len jedno mu chýba ...alebo opačne by som povedal ...
Tento nápad je zárobkový , ak Ti ten nejaký byt vraví " pane "....
misomiso
01.10.10,15:37
mám možnosť kúpiť byt

Keby jeden... tisice...
buchač
01.10.10,15:59
Toho času je kúpa a predaj realít na bode mrazu.

...práve preto treba využiť ...:rolleyes:
tetrisss
01.10.10,16:40
Ale co ked este pride arkticka zima? Ja by som realitnym maklerom neverila ani ň, vsak by boli blbi, aby tvrdili, ze ceny pojdu este dole.
bubkoch
01.10.10,16:51
ceny realit vzdy presne kopiruju dostupnost hypotek ...
dramaticky narast cien v 2008 (+100%) bol sposobeny prave hypotekarnym boomom, kedy hypo dostal takmer kazdy, nasledne v 2009-2010 ceny trocha klesli (- 10 az 15%) ...
teraz opat prichadza doba, kedy banky rekordne znizuju uroky a pretekaju sa v hypo akciach, takze ceny bytov v najblizsom obdobi ... hadaj co :)
misomiso
01.10.10,17:45
ceny realit vzdy presne kopiruju dostupnost hypotek ...
dramaticky narast cien v 2008 (+100%) bol sposobeny prave hypotekarnym boomom, kedy hypo dostal takmer kazdy, nasledne v 2009-2010 ceny trocha klesli (- 10 az 15%) ...
teraz opat prichadza doba, kedy banky rekordne znizuju uroky a pretekaju sa v hypo akciach, takze ceny bytov v najblizsom obdobi ... hadaj co :)

... no klesnu, pretoze ich je nastavanych a volnych tolko, ze sa ani za 50 rokov nevypredaju. Ludi nepribuda, skor ubuda a stare stavby sa nelikviduju ako auta v do srotu, ale sa prakticky vzdy rekonstruju.
durisovad
01.10.10,17:54
Ak byt potrebujes, tak ho kup. Ak ho chces na spekulaciu alebo investiciu, vyber si iny sortiment.
misomiso
01.10.10,19:20
teraz opat prichadza doba, kedy banky rekordne znizuju uroky a pretekaju sa v hypo akciach, takze ceny bytov v najblizsom obdobi ... hadaj co :)

...este nieco. Prco teraz banky opat masivne tlacia hypoteky? Pretoze nemaju kam umiestnit peniaze. Doteraz financovali developerske projekty cez uvery developerom. Teraz su developeri v stave klinickej smrti, takze zufalo hladaju, kam hodit peniaze. Logicky tlacia hypoteky, lebo ak by ludia skutocne skupili vsetky volne byty, tak by sa opat mohla nastartovat aj vystavba. No to nebude ani za 50 rokov.
bubkoch
01.10.10,19:31
.. no klesnu, pretoze ich je nastavanych a volnych tolko, ze sa ani za 50 rokov nevypredaju. Ludi nepribuda, skor ubuda a stare stavby sa nelikviduju ako auta v do srotu, ale sa prakticky vzdy rekonstruju.

nesuhlasim
ceny za posledny rok kvoli krize trocha poklesli,byty sa velmi nepredavaju, v ponuke ich sice je dost, ale za nadhodnotene ceny, predavajuci vyckavaju. nechcu predat pod cenu a kupujucich niet ... teraz ale kupujucich s peniazmi pribudne niekolkonasobne ... :)
jar88
01.10.10,20:41
Ja si myslím, že to s tými bytmi nebude až tak jednoduché, ako to skúšate popísať. Určite nebude na trhu platiť žiadny argument tak všeobecne a samostatne, ako sa to snažíte podať.
---------------------------------------------------
Ten fakt, čo popisuje misomiso, má čosi do seba. Je pravda, že sa rodí menej detí, ale nahrádza to a naďalej bude, nanútená pracovná migrácia z východu.
-------------------------------------------------------------------------------------
Rovnako aj nízky úrok na hypotekach má svoj vplyv. Ale tiež je tu fakt neistoty splátok a tak banky tlačia zákazníkov do spoluúčasti na riziku, formou zvýšeného krytia. Je tu zjavná snaha bánk oceniť nehnuteľnosť na 60 až 80 % ceny a následne požičať menej, ako 100 %.
-------------------------------------------------------------------------------------
Tých faktorov, ktoré ovplyvňujú trh je podstatne viac a aj každý kupec je iný, každý byt, dom, či pozemok je tiež iný a dokonca aj ten istý byt, či pozemok, je pre každého kupca iný.
-------------------------------------------------------------------------------------
Myslím si, že ceny pozemkov pôjdu hore, ceny starších bytov mierne dole a ceny "nových doteraz nepredaných bytov" ešte dole, ale len formou rôznych fintičiek.

Určite nenastane doba, že sa nehnuteľnosti budú kupovať a predávať za jednotnú cenu. Trh ako taký, zahrnie do ceny všetko, dokonca aj schopnosti kupujúceho.
misomiso
02.10.10,07:30
nesuhlasim
ceny za posledny rok kvoli krize trocha poklesli,byty sa velmi nepredavaju, v ponuke ich sice je dost, ale za nadhodnotene ceny, predavajuci vyckavaju. nechcu predat pod cenu a kupujucich niet ... teraz ale kupujucich s peniazmi pribudne niekolkonasobne ... :)

A odkial ich pribudne? Ved uz dnes dava TB HU za nejake - pomaly 3% a kupujuci sa nehrnu.
jar88
03.10.10,05:19
A odkial ich pribudne? Ved uz dnes dava TB HU za nejake - pomaly 3% a kupujuci sa nehrnu.
Dobrý postreh, ale 3,75 % úrok zo sumy 130.000 € je 4.875 € za rok.
To je 406 € mesačne, plus splátka istiny. Napríklad na 20 rokov, čo je 240 mesiacov, je to 130.000 : 240 = 541 € a na 30 rokov je to 130.000 : 360 = 361 €.
Nech si to spočítaš akokoľvek, vždy to bude jeden dobrý plat (od 640 do 760 € čistého na ruku).
bubkoch
03.10.10,06:10
Dobrý postreh, ale 3,75 % úrok zo sumy 130.000 € je 4.875 € za rok.
To je 406 € mesačne, plus splátka istiny. Napríklad na 20 rokov, čo je 240 mesiacov, je to 130.000 : 240 = 541 € a na 30 rokov je to 130.000 : 360 = 361 €.
Nech si to spočítaš akokoľvek, vždy to bude jeden dobrý plat (od 640 do 760 € čistého na ruku).

kazdy starne, t.j. stale pribudaju mlady ludia, ktory zakladaju rodiny, prip. sa osamostatnuju, skoncia skoly, najdu pracu, príp. ludia doteraz byvajuci v podnajmoch zvazujuci kupu vlastneho vdaka nizkym urokom, a pod. ...

a kto uz preboha berie hypo 130000€ ??? mimo BA je priemerna cena napr. 3i bytu cca 65000 € :)
tetrisss
03.10.10,08:15
No veru, ja si tiez myslim, ze vyska mesacenj platby za zakupeny byt na hypoteku je strasna, u nas su platy od 400 do 5OO eur a aj nizsie, tito ludia si to veru tazko mozu dovolit. Trocha moze zamiesat karty este aj stat, zda sa mi, ze terajsia vlada sa snazi o zrusenie akejkolvek podpory byvania. Lenze co budu robit mlade rodiny, je otazka. Byvanie s rodicmi je vacsinou casom adrenalin, na byt nebude a aj najmy nie su za par korun.
jar88
03.10.10,09:10
No veru, ja si tiez myslim, ze vyska mesacenj platby za zakupeny byt na hypoteku je strasna, u nas su platy od 400 do 5OO eur a aj nizsie, tito ludia si to veru tazko mozu dovolit. Trocha moze zamiesat karty este aj stat, zda sa mi, ze terajsia vlada sa snazi o zrusenie akejkolvek podpory byvania. Lenze co budu robit mlade rodiny, je otazka. Byvanie s rodicmi je vacsinou casom adrenalin, na byt nebude a aj najmy nie su za par korun.
Tak sa mi zdá, že štát už dosť a dosť zamiešal karty. Svoje "poručíme vétru, dešti" a aj trhu už povedal (no nestalo sa). Rovnako aj banky majú svoje "poručíme trhu" za sebou.
Banky dopadli tak, že im zostali už len tí poslední na ktorých by radi zarobili. Ich omyl je v tom, že tých posledných, mali považovať za prvých a najdôležitejších a zároveň najbezpečnejších zákazníkov (nuž, ani to sa nestalo).
No a čo budú robiť mladé rodiny?
Potrebujú samostatne bývať, lebo s rodinou to stojí nerváky a samostatne bubáky (€).

http://www.porada.sk/t145299-od-rodiny-co-najdalej.html
jaros5
05.10.10,04:57
Keď všetci predávajú - nakupuj.
Keď všetci kupujú - predávaj;)