mamka Danka
01.10.10,10:16
Tretí týždeň máme samca Bettu Bojovnicu. Kúpili sme akvárium určené na tento druh rýb. V balení bolo aj krmivo a roztok na úpravu vody. Teplotu držíme medzi 24 – 27 C. (skôr k 24 C). Ryba dva týždne nežrala. V obchode povedali, že si musí zvyknúť, tak sme jej kúpili mrazené larvy, ale ani tie nechcela. Konečne asi tri dni čo začala žrať, ale má také zvláštne pohyby ako dezorientovaná. Syn tvrdí, že je šibnutá. Pláva až narazí do skla a potom zmení smer. Pláva a zrazu začne cúvať alebo zo sebou metie ako keby mala epileptický záchvat. A je hrozne plachá. Keď sa priblížime hneď sa schová za kamene a ani sa nepohne. Je modrá a najradšej leží na kôpke modrých kamienkov. Normálne si ľahne a vegetí. Je normálna? Čo jej môže byť? Nie je chorá? Ako jej máme pomôcť?
Chobot
01.10.10,08:23
Tretí týždeň máme samca Bettu Bojovnicu. Kúpili sme akvárium určené na tento druh rýb. V balení bolo aj krmivo a roztok na úpravu vody. Teplotu držíme medzi 24 – 27 C. (skôr k 24 C). Ryba dva týždne nežrala. V obchode povedali, že si musí zvyknúť, tak sme jej kúpili mrazené larvy, ale ani tie nechcela. Konečne asi tri dni čo začala žrať, ale má také zvláštne pohyby ako dezorientovaná. Syn tvrdí, že je šibnutá. Pláva až narazí do skla a potom zmení smer. Pláva a zrazu začne cúvať alebo zo sebou metie ako keby mala epileptický záchvat. A je hrozne plachá. Keď sa priblížime hneď sa schová za kamene a ani sa nepohne. Je modrá a najradšej leží na kôpke modrých kamienkov. Normálne si ľahne a vegetí. Je normálna? Čo jej môže byť? Nie je chorá? Ako jej máme pomôcť?

... kúpte mu samicu...:rolleyes:
mamka Danka
01.10.10,08:27
... kúpte mu samicu...:rolleyes:
To práve nemôžeme. Sú to bojovnice, ktoré sa neznesú s nikým iným. Obtrhajú ostatným plutvy. Ak má samica prežiť potrebuje veľké akvárium s množstvom zákutí a rastlín, aby sa mohla pred ním ukryť.
Leila2006
01.10.10,08:30
Aké je to akvárium, čo ste kúpili? Totižto v predaji sú také malé betáriá s objemom okolo 1 litra, častokrát v tvare gule, čo podľa mňa je totálne trýznenie rýb a čudujem sa, že ich predaj nezakázali. Aj my chováme bojovnicu, ale má 10 l akvárium, čo je podľa úplné mimimum, čo by tá ryba mala mať. Prečítaj si o tom napríklad na fore splendenspower.cz. A ak má vhodné akvárko , je možné, že sa ešte potrebuje aklimatizovať.
mamka Danka
01.10.10,08:49
Aké je to akvárium, čo ste kúpili? Totižto v predaji sú také malé betáriá s objemom okolo 1 litra, častokrát v tvare gule, čo podľa mňa je totálne trýznenie rýb a čudujem sa, že ich predaj nezakázali. Aj my chováme bojovnicu, ale má 10 l akvárium, čo je podľa úplné mimimum, čo by tá ryba mala mať. Prečítaj si o tom napríklad na fore splendenspower.cz. A ak má vhodné akvárko , je možné, že sa ešte potrebuje aklimatizovať.

Máme Betta akvárium, kocka cca 3litre. Druhá Betta (v druhej detskej izbe) je v ňom spokojná. Tvári sa úplne spokojne, jej pohyby sú koordinované. Žrať začala hneď a keď ju kŕmime skáče až nad hladinu a berie žrádlo z ruky. Keď sa niekto zjaví v izbe hneď je v strehu či niečo nedostane.
Chobot
01.10.10,08:51
Máme Betta akvárium, kocka cca 3litre. Druhá Betta (v druhej detskej izbe) je v ňom spokojná. Tvári sa úplne spokojne, jej pohyby sú koordinované. Žrať začala hneď a keď ju kŕmime skáče až nad hladinu a berie žrádlo z ruky. Keď sa niekto zjaví v izbe hneď je v strehu či niečo nedostane.

Tak skúste dať akvária k sebe, nech sa vidia. Možno bojový pud tých samcov ho preberie k životu a bude sa pri skle predvádzať ako moriak.
andreaS
01.10.10,09:33
pokial viem, tak bojovnice samce sa neznesu, ale so samicou problem nemaju mat...

my sme si bojovnicu samca kupili do kancelarie... nemame filter, preto mu kazdy tyzden menime vodu (uz ho mame pomaly polroka)... nema najmensi problem a tiez je zvedavy ked sa niekto priblizi... v chovprodukte nam ku nemu doporucili este zavojnatku... chystame sa urobit mu radost :)
2009
01.10.10,09:41
Andrejka to nerob. Najprv jej okúše plutvy a nakoniec... :eek: Buď 2 bojovnice oproti sebe každé v inom akváriu alebo jej kúpte zrkadlo. Bude sa Vám predvádzať /hi teda tomu zrkadlu v plnej nádhere.
2009
01.10.10,09:47
Tretí týždeň máme samca Bettu Bojovnicu. Kúpili sme akvárium určené na tento druh rýb. V balení bolo aj krmivo a roztok na úpravu vody. Teplotu držíme medzi 24 – 27 C. (skôr k 24 C). Ryba dva týždne nežrala. V obchode povedali, že si musí zvyknúť, tak sme jej kúpili mrazené larvy, ale ani tie nechcela. Konečne asi tri dni čo začala žrať, ale má také zvláštne pohyby ako dezorientovaná. Syn tvrdí, že je šibnutá. Pláva až narazí do skla a potom zmení smer. Pláva a zrazu začne cúvať alebo zo sebou metie ako keby mala epileptický záchvat. A je hrozne plachá. Keď sa priblížime hneď sa schová za kamene a ani sa nepohne. Je modrá a najradšej leží na kôpke modrých kamienkov. Normálne si ľahne a vegetí. Je normálna? Čo jej môže byť? Nie je chorá? Ako jej máme pomôcť?

Skús priložiť zrkadlo a odstúpiť. Ak sa nezačne predvádzať a rozťahovať plutvy je chorá. U bojovníc je najsilnejší inštinkt zastrašiť konkurenta. Je jedno či vidí iba sám seba v zrkadle. Je to preň konkurent. Ak nezvíťazí najsilnejší inštinkt, ktorý tento druh rybky má.. tak je niečo v neporiadku.
andreaS
01.10.10,09:48
to fakt? takze druha rybka nebude.. pre dobro oboch... skoda...

inak zrkadielko mu sem-tam doprajeme... ;)
2009
01.10.10,09:53
V chovprodukte sú mnohokrát brigádnici čo tomu nerozumejú. Alebo čo je horšie chcú iba predať a nie poradiť. Nájdi si info na nete. Ja som bojovnicu mala takže vlastná skúsenosť. Pustila sa do každej rybky. Hneď musela zvlášť. A zrkadielko je dobrý nápad. Veď je to chlap tak nech sa občas naparuje :-P
ascari
01.10.10,11:37
Podľa toho čo píšeš to môžu byť bohužiaľ posledné chvíle pre betu... Tie kadejaké vodičky sú určené pre začiatočníkov, teda aj vás. Viacmenej ide o zárobok a narobia viacej škody ako úžitku. Pozri na akva.sk je to portál pre akvaristov, nájdeš tam veľa rôznych rád. Skús ešte vymeniť vodu za čistú, odstátu, nie práve napustenú z vodovodu a vymieňaj ju hadičkou aby si rybu čo nejmenej stresovala. Nevymeň všetku naraz ale polku dnes, zajtra zase polku a uvidíš či prežije.
Halli
01.10.10,11:50
... kúpte mu samicu...:rolleyes:


Tak skúste dať akvária k sebe, nech sa vidia. Možno bojový pud tých samcov ho preberie k životu a bude sa pri skle predvádzať ako moriak.

Tibor ty si dnes ako sexuológ Plzák pre Betta bojovnice :D:D
mamka Danka
04.10.10,05:27
Tak skúste dať akvária k sebe, nech sa vidia. Možno bojový pud tých samcov ho preberie k životu a bude sa pri skle predvádzať ako moriak.
Skúšali sme to, bola to sranda, ale v literatúre to nedoporučujú.:)
mamka Danka
04.10.10,05:48
Skús priložiť zrkadlo a odstúpiť. Ak sa nezačne predvádzať a rozťahovať plutvy je chorá. U bojovníc je najsilnejší inštinkt zastrašiť konkurenta. Je jedno či vidí iba sám seba v zrkadle. Je to preň konkurent. Ak nezvíťazí najsilnejší inštinkt, ktorý tento druh rybky má.. tak je niečo v neporiadku.
To sme Skúšali s tým druhým akváriom. Keď sa priblížili a zbadali sa, tak sa naježili ako dikobraz. Tá prítulná, mala skôr tendenciu ujsť a tá smutná a asi chorá, tá sa ježila a útočila. Plávali si kľudne v svojich akvárkach a vždy, keď sa zbadali tak veľmi smiešne reagovali. Predávajú dokonca aj také troj akvária, kde sa ryby vidia. Ale nedostanú sa k sebe, ale v literatúre to nedoporučujú, vraj sú potom stále podráždené.
mamka Danka
04.10.10,06:08
Vodu jej meníme jeden krát do týždňa s umytím akvárka a cez týždeň jej striekačkou vytiahnem cca 2 dcl a prilejem čerstvú. Kúpili sme aj rastlinku. Napriek tomu žerie veľmi slabo a už nie je taká tmavo atramentovo modrá, ale je trochu bledšia a na brade a okolo žiabrov až šedá. Staráme sa o obe rovnako a tej druhej nič nie je. Teraz ju skúšame držať pri radiátore, aby teplota vody bola vyššia, cca 25 – 26 C, uvidíme čo to spraví. Krmivo v tvare šupiniek odmieta a zje tak jednu mrazenú larvu za deň. Ako dlho môžeme držať mrazené komárie larvy v rozmrazenom stave v chladničke?
Chobot
04.10.10,07:54
Vodu jej meníme jeden krát do týždňa s umytím akvárka a cez týždeň jej striekačkou vytiahnem cca 2 dcl a prilejem čerstvú. Kúpili sme aj rastlinku. Napriek tomu žerie veľmi slabo a už nie je taká tmavo atramentovo modrá, ale je trochu bledšia a na brade a okolo žiabrov až šedá. Staráme sa o obe rovnako a tej druhej nič nie je. Teraz ju skúšame držať pri radiátore, aby teplota vody bola vyššia, cca 25 – 26 C, uvidíme čo to spraví. Krmivo v tvare šupiniek odmieta a zje tak jednu mrazenú larvu za deň. Ako dlho môžeme držať mrazené komárie larvy v rozmrazenom stave v chladničke?

Dajte ich znovu zmraziť. Rybám nevadí, ak ich potravu bude zmrazovať a rozmrazovať. Alebo to naporcuj na menšie dávky a vždy vyber len jednu. V chladničke to vydrží pár dní (možno 3-5) potom to sa to začne rozkladať a smrdieť.
Chobot
04.10.10,07:59
Skúšali sme to, bola to sranda, ale v literatúre to nedoporučujú.:)

Neviem, akú literatúru si čítala, možno to nedoporučujú pre domácich miláčkov. Ale chovatelia, čo ich chovajú na výstavy, ich držia takto pri sebe od malička. Tým neustálym rozťahovaním plutiev im vraj krajšie narastú a sú väčšie a pre výstavy zaujímavejšie.
Leila2006
04.10.10,08:18
Vodu jej meníme jeden krát do týždňa s umytím akvárka a cez týždeň jej striekačkou vytiahnem cca 2 dcl a prilejem čerstvú. Kúpili sme aj rastlinku. [/U]

Nie je to príliš časté, to menenie vody a umývanie akvárka? Ja mám síce v akváriu filter, púšťam ho len cez deň, v noci nám to hučí - je v spálni (netvrdím, že je to správne, ale naša ryba takýmto štýlom dobre prosperuje), ale čo som sa rozprávala aj s inými chovateľmi, vodu netreba tak často meniť, aj keď tam nie je filter, aj častá výmena ju môže stresovať, potom sa tam nestihne vytvoriť také jej prirodzené prostredie. A nedávaš jej vodu rovno z vodovodu? Chlór ryby neznášajú! Píšeš, že je pri radiatore - nie je zároveň pri okne? Ona má skôr rada prítmie, lebo jej prirodzené prostredie je takmer bahnitá voda, myslím že ryžoviská.
Nandrolon
05.10.10,10:11
Náhodou ju neprekrmuješ a ona sa nedusí z prebytočného CO2, ktoré vzniká rozkladom prebytočnej potravy??
Ja mám 200 l akvárium, v ktorom som choval aj bojovnicu /má byť vždy iba 1 samica bez ohľadu na počet samcov/ a nebol nejaký problém, akurát im nevyhovovala naša príliš tvrdá studničná voda v ktorej mám odskúšané iba konkrétne druhy rýb...
Ináč ohľadom akvaristiky - www.akva.sk .

Mimochodom môže byť tiež za to zdopovedné príliš časté čistenie akvária a teda žiadna rovnováha...

I keď takéto malé akvária tam nebude rovnováha nikdy vživote. Takisto mám jedno malé 16 litrové, tak viem posúdiť...

Čím väčšie akvárium, tým menej čistenia a výmeny vody... Dokonca po minuloročnom čistení /čistím tak raz za rok/ sa mi tak zariasilo asi 2 cm riasami, tak som len prepol iný režim svietenia a hnojenia a za 5 mesiacov sa proste spontánne akoby "vyparili", nič som s nimi iné nerobil...
mamka Danka
05.10.10,12:16
Kŕmime raz za deň a nespotrebované krmivo vyberieme z vody. Tú živšiu rybku sme naučili kŕmiť špajlou. Na špajľu zoberiem jednu lupinku alebo larvu a dám na hladinu. Rybka už vyskakuje z vody a berie si zo špajle, tak že zbytky ani neostávajú. Tá druhá rybka tej pustíme na dno pár lariev a počkáme kým ich zožerie. Ak tam ostanú tak ich vyberieme. Včera sa konečne nažrala a zjedla asi desať malých lariev. Keď sme dali akvária k sebe reagovali obe bojovnice bojovo, ale tú nešťastnú to asi po desiatich minútach prešlo a uchýlila sa na druhú stranu akvária a tvárila sa, že tam nie je.
mamka Danka
06.10.10,07:18
Včera a predvčerom už konečne zjedla cca 10 malých mrazených lariev, ale až potom ako padli na dno. Na hladine si ich ani nevšimla a tie lupinky vôbec nechce. Predávajú ešte čosi vo forme takých malých guličiek, granuliek – akú s tým máte skúsenosť?
mamka Danka
12.10.10,11:32
Zdravím všetkých. Zdá sa, že naša rybka to prežila. Je znovu taká modrá aká má byť a už aj žerie z ruky. Ďakujem všetkým za dobre mienené rady.