lianett
01.10.10,10:32
Zdravím všetkých poraďákov, ktorí majú skúsenosti /či už ako rodičia, alebo vyučujúci/ so žiačikmi 2.ročníka.

Môj problém je v tom, že sa zmenila učiteľka v 2.ročníku, ktorý navštevuje môj syn /7 ročný, 7 rokov oslávil cez prázdniny/. Predchádzajúca pani učiteľka, s ktorou sme mali mimoriadne dobré skúsenosti zostala na materskej. Nová pani učiteľka je staršia, v triede má 15 detí a doteraz neučila mladšie deti ako 3. a 4.-tákov.

Ja mám dojem, že sa k nim aj správa ako k starším a samostatnejším žiakom, pretože si všetko píšu sami do zošita, ale, žiaľ, počas vyučovania im evidentne nekontroluje poznámky, pretože môj syn /samozrejme ešte úplne neskúsený/ píše do zošita kdekoľvek ho otvorí a často neukončí vetu dokonca niekedy ani slovo /asi nestíha../. Stáva sa mu to na prírodovede ale aj na vlastivede /preňho nový predmet/ a ja častokrát neviem, čo vôbec brali. Je pravda, že má s grafomotorikou trochu problém, potrebuje viac trénovať, doma s ním trénujem, ale je pre neho otravné, aby sme úplne všetko, čo zle urobí v škole doma potom opravovali. Vôbec ho to nebaví a nechce to robiť. Som z toho dosť nešťastná, pretože s predchádzajúcou učiteľkou som pravidelne komunikovala /syn to potreboval/ a presne som vedela, čo kedy v škole robili a doma som potom dotiahla to, čo v škole nestíhal. Minulý rok mal veľmi dobré výsledky, oba výstupné testy /z matematky aj zo SJ mal na 100%/, číta tiež veľmi dobre a to aj napriek tomu, že pre chorobu v prvom polroku vynechal 162 hodín.

Mám obavy, že sa tento rok zhorší len preto, lebo mi zlyháva komunikácia s učiteľkou. Keď sa naňho pýtam ako pracuje, tak najskôr ani nevie ktorý to je a potom ma odbije, aby som počkala na rodičovské združenie /pripomínam, že hoci je nová v ich triede, je ich tam 15 a už je október/.

Potrebovala by som poradiť, či je normálne, aby učiteľka v 2.triede na ZŠ nesledovala po laviciach, čo deti na hodine robia a čo píšu do zošita, pretože, žiaľ Michalov /synov/ zošit z čohokoľvek nasvedčuje tomu, že ich vôbec nesleduje, dokonca im ani domáce úlohy nekontroluje.Inak tých domácich úloh majú poriedko /oproti minulému roku až neskutočne málo/ a to tiež neviem, či je celkom v norme.Napr. minulý rok každý deň okrem stredy mali písanie /odpisy zo šlabikára a z iných metodických prefotených pomôcok/.Teraz nič, len keby som mu ja iniciatívne dala písať ale to on odmieta, pretože pani učiteľka úlohu nedala...A potom bach, zrazu diktát v škole, alebo nejaký prepis 6 viet zo SJ oznámkovaný priamo v škole /dostal z toho 2 a 3/.

Trieda je otvorená len jedna v tejto škole, takže je zvažujem aj zmenu školy, mimoriadne mi vadí to, že nemôžem odkomunivať prospievanie syna aj mimo rodičovského združenia.

Ďakujem za Váš názor
Ivenka
01.10.10,09:05
Milá Lianett, môj syn je teraz tretiak a tiež mám zmiešané pocity zo školy. A potom si vždy poviem, že tomu nerozumiem. Keď sa opýtam čo robili v škole odpoveď je nič. Potom o 2 dni otvorím zošity, ktoré sa odrazu objavia doma a nestíham sledovať, že donesie aj 8 známok naraz. Štýl poznámok je aj u nás taký istý, nedopísané bez zmyslu, ešte že si zapamätá o čom je poznámka. V prvom ročníku som s tým bojovala aj ja, ale rodič sa na to pozerá ináč. A každá učiteľka má svoj štýl. Ja v škole nie som takže neviem čo sa tam deje ale veľakrát som sa musela hanbiť, keď som si myslela že sa nič nedeje, nič sa neučia a pri stretnutí s učiteľkou som sa išla od hanby prepadnúť, že môjmu synovi sa nechce učiť a pozerá von oknom /pri okne už nesedáva/. Skús to prehodnotiť z opačnej strany. Aká si bola v škole ty a aký bol otec dieťaťa. Ja som sa mohla za 2 roky aj zblázniť a prišla som na to, že sú to gény čo sa týka školy. Držím Ti palce.
Zvalik
01.10.10,09:37
Ahojte... My máme doma tiež druháčika. Na našu pani učiteľku sa môžme obrátiť kedykoľvek, deťom dala do slovníčku jej tel.číslo. Čo sa týka domácich úloh, nikdy ich veľa nemali ani v prvom ročníku, povedala nám že deti sa majú učiť v škole a keď niečo nestihnú tak vtedy si to píšu doma alebo v družine. Akurát sme čítavali. No aj ja keď sa opýtam Paťka čo nové bolo dnes v škole tak jeho automatická odpoveď je :"Ja už neviem". Takže tiež si myslím že všetko závisí od učiteľky a jej štýlu učenia.
lianett
01.10.10,14:51
Ahojte, vďaka za názory.

Určite veľa závisí od učiteľky, ale samozrejme aj od rodiča, ale najdôležitejšia je komunikácia rodič - učiteľ a to nám, žiaľ, teraz prestalo fungovať. Je podľa mňa úplne prirodzené, že deti vo veku 6-8 rokov a možno aj staršie často nevedia, čo robili v škole a aj zabudnú čo sa majú učiť /to sa týka najmä predmetov, ktoré sa opakujú raz týždenne napr.vlastiveda/.A práve preto sa potrebuje rodič rozprávať s učiteľom, aby sa toto odstránilo a vyladilo.

A je pravda, že ten môj druhák sedemročný za najťažšie považuje ešte stále sústrediť sa na jednu vec /napr. prepis toho textu 6-riadkového, čo mu aj doma patrične dlho trvá a veľakrát si pritom vypytuje prestávku, skrátka, je to preňho nuda/.Za to pri PC hrách a PS dokáže byť neskonale dlho /to zasa na druhej strane nuda vôbec nie je /. Ale to som mu už tiež obmedzila, teraz to hráva max.30 min denne, len cez víkend, ak je vonku škaredé počasie trošku viac. Inak, odbočím trocha, mňa by zaujímal Váš názor aj na toto /PC hry, PS/, ja som bola vždy striktne proti tomu, na rozdiel od môjho muža, ktorý má na to úplne opačný názor a tvrdí, že mu to rozvíja priestorové myslenie, rýchle rozhodovanie a logické myslenie, len záleží na tom, čo hrá /on hráva LEGO star wars apod., žiadne násilie/.

Takže, asi to bude tak, že ho možno škola aj nudí, teraz asi viac, keď učiteľka možno nevenuje im až takú pozornosť /resp. nesnaží sa upútať až natoľko ich pozornosť, tak ako to bolo v prípade tej predchádzajúcej pani učiteľky/.A je aj trocha lenivý, to je fakt, sám od seba si na úlohy ani nespomenie /po kom má tieto gény?:confused:, teraz to zvalím na muža, on toto nečíta:)/. A pri nedbanlivej učiteľke by sa mu tá lenivosť len rozvinula. Aj keď ktosi dávnejšie povedal, že "lenivosť je hybná sila pokroku" , napriek tomu by som bola rada, aby mal väčší zmysel pre povinnosť.

Ja som sa dnes rozhodla, že počkám ešte na to rodičko a potom sa rozhodnem, či ho dať do inej školy alebo nie. To je už na budúci týždeň.
Zvalik
01.10.10,17:52
Myslím si že sa dozvieš viac o pani učiteľke na rodičku a podľa toho sa utvrdíš vo svojom názore na ňu alebo sa ti vyvráti. Tak chvílu počkaj. Moja dcéra, chodí na inú školu, mala tiež perfektnú učiteľku /teraz sa im menila, dcéra je piatačka/, ale škola to bolo čosi strašné riaditeľ a výchovný poradca kludne po tých deťoch vrieskali ako na zvery bez príčiny /potom som sa dozvedela, že nemajú vlastné deti/ chcela som ju odtiaľ vziať nebiť jej triednej. A počítač,ja tiež dovolím synovi hrať sa na počítači rôzne hry, stiahla som mu aj program na matematiku ale to ho až tak nezaujíma, ale tiež maximálne trištvrte hodinky denne. A úlohu čo majú mať po týždni... "mamy ty si mi nepovedala, že sme mali aj úlohu s vlastivedy a ja som zato dostal poznámku" no deti ... vydrž na rodičku a uvidíš. Želám ti, aby sa to všetko vyriešilo k lepšiemu, hlavne aby pani učiteľka dostala rozum!
Dvojtecka
03.10.10,10:49
:-) Je hrozné ak učiteľ na deti kričí , či už príčinu má alebo nie....Ja učím 7.rok a na deti som ešte nekričala.A to aj napriek tomu, že nemám vlastné deti :-)
lianett
04.10.10,08:56
Ahojte, ďakujem za názor,

Dnes som zistila, že existujú ZŠ, kde všetkým žiakom na 1.stupni /t.z. aj 4-tákom/ na webe zverejňujú, čo sa učili, čo sa majú učiť /čo majú na DÚ, z akého predmetu a dokedy urobiť DÚ, v prípade ak majú zadaný nejaký projekt trebárs z vlastivedy/ a kedy ich čaká napr. písomka.Toto je naozaj veľmi dobrá pomôcka pre rodičov a ich deti.

Takže takéto niečo treba iba podporovať a určite to navrhnem aj na tom rodičovskom, pretože uvedená škola web má, tak ak pre učiteľku je problém hovoriť z rodičmi z každým osobitne, mohla by to urobiť takto.

prajem všetkým pevné nervy s našimi deťmi a ešte pevnejšie s ich učiteľmi /viem, že to neplatí na všetkých, ale je veľa aj takých, ktorých treba presviedčať o tom, že komunikovať jednoducho treba/.

P.S: Dnes sa ten môj druhák opýtal, keď som si ráno dávala náušnice:"To máš nové náušníky?:)" a včera pred bankomatom pozeral na to, ako som zadávala kód a radostne vykríkol, "už viem kód - xxxx" nahlas samozrejme, a potom dodal sklamane, "len neviem ako by som tam zadal to x...
Nuž s deťmi je naozaj život niekedy sranda.
Ivenka
04.10.10,09:04
Liantet, nerob paniku a neprekladaj syna zatiaľ nikde tak ako píše Zvalik. Aby náhodou nepozerali zbytočne škaredo Ti na syna na novej škole. U nás na škole tiež funguje internet, aj internetová žiacka knižka, ale... keď raz učiteľka nestíha tak tam nič nenájdeš. Je to o systéme. A vôbec ma netrápi či si o mne myslí učiteľka o mne či mám alebo nemám záujem. Naopak, prešla ma snaha, keď som zistila, že polovica rodičov si s pani učiteľkou týka. Buď sú to jej žiačky ale už im učila staršie deti. Nepomôžeš si.
PS: K tým žiackým knižkám. Tiež si píšu sami známky do ŽK. A poviem Ti, že môj syn mal v prvej triede aj 8. No zabiješ ho :)
lianett
04.10.10,09:29
Ahoj Ivenka,
usudzujem, že tvojho syna asi tiež učí staršia p.učiteľka, nuž a na základe toho, čo píšeš, asi má iný prístup k deťom tých rodičov, s ktorými si tyká a tých, ktorých nepozná a z toho ma trošku mrazí...

Ale myslím si, a moje skúsenosti to potvrdzujú, že mladšia p.učiteľka má viac trpezlivosti s deťmi a nemusí mať ani žiadne svoje deti. Tá naša predchádzajúca učiteľka taká bola, a nebol ani problém kedykoľvek jej napísať mail a ona odpovedala do druhého dňa. A aj napriek tomu, že si tiež s polovicou rodičov tykala - to boli zasa bývalí spolužiaci /so mnou si netykala, ja nikoho na tej škole nepoznám, ani som tam nechodila, pretože som sa tam do toho mesta vydala/, tak aj nepriek tomu, som nemala pocit, že by nejak uprednostňovala iné deti.Neviem, je to o prístupe, zatiaľ svojho syna inam nedám, súhlasím s tým, že by mohol potom byť čierna ovca v triede, ale určite nad tým neprestanem uvažovať.
Zvalik
04.10.10,10:51
Liantet, nerob paniku a neprekladaj syna zatiaľ nikde tak ako píše Zvalik. Aby náhodou nepozerali zbytočne škaredo Ti na syna na novej škole. U nás na škole tiež funguje internet, aj internetová žiacka knižka, ale... keď raz učiteľka nestíha tak tam nič nenájdeš. Je to o systéme. A vôbec ma netrápi či si o mne myslí učiteľka o mne či mám alebo nemám záujem. Naopak, prešla ma snaha, keď som zistila, že polovica rodičov si s pani učiteľkou týka. Buď sú to jej žiačky ale už im učila staršie deti. Nepomôžeš si.
PS: K tým žiackým knižkám. Tiež si píšu sami známky do ŽK. A poviem Ti, že môj syn mal v prvej triede aj 8. No zabiješ ho :)

Ahoj Ivenka, ja som len vo svojom prispevku napisala ze som chcela prelozit dceru ale neprelozila som ju, a nie preto ze by bola cierna ovca, alebo by sa bola stala ciernou ovcou v inej skole. Dcera sa velmi dobre uci, ale nepacil sa mi pristup niektorych zamestnancov tej skoly k detom /a k rodicom/a ani ich vychovne postupy. Preto som ju chcela vziat. :confused:
Žabinka
04.10.10,11:03
Zaujímavá téma. Čo sa zaseje v nižších ročníkoch, to sa bude zbierať vo vyšších. Prístup učiteľky je preto veľmi dôležitý, samozrejme závisí aj od dieťaťa. Na našej škole sú zavedené tzv. konzultačné hodiny, bývajú vždy v prvý utorok v mesiaci. Je to super, keď nemusím s problémom čakať na rodičko. Rodičia ich aj hojnou návštevnosťou využívajú. Čo sa týka písania poznámok, je to príprava na samostatnosť vo vyššom ročníku, ale v druhej triede sa mi to zdá priskoro. Môj syn je ôsmak, doteraz im všetko diktovali, odvolávajúc sa na zlé učebnice, a má veru dosť problém napísať si poznámky. Teraz si ich väčšinou píšu sami. Dcéra je piatačka, teda prešla na druhý stupeň, a tam sa hneď odrazila príprava na prvom stupni. Jej p. učiteľka ich na druhý stupeň začala pripravovať v štvrtej triede. Písali si sami niektoré poznámky, ale samozrejme ich potom aj skontrolovala. Skúšala ich nie formou otázok, ale na niektorých predmetoch odpovedali súvisle, ako na druhom stupni.
Možno si ešte potrebujete s novou p. učiteľkou na seba zvyknúť. Neunáhli sa s prechodom na inú školu, aby to nebolo z blata do kaluže.
dadulček
04.10.10,15:58
Dobrý večer, ja som si myslela, že mám len ja takýto problém. Môjho syna tiež učila taká pani učiteľka, ktorá nemá nervy na 6 ročné deti a celkom mu odobrala chuť učiť sa. Teraz máme problém s učením, ale nie preto, že by nevedel, ale preto, lebo nemá žiadny vzťah ku škole, kvôli tej p. učiteľke. Teraz ho učí výborná p. učiteľka, ktorá učila aj dcéru 3 roky a dúfam, že sa jej podarí ten odpor ku škole zlomiť, lebo budeme musieť ísť asi ku psychologičke. A to len kvôli p. učiteľke, ktorá si myslela, že deti sa narodia múdre.
Ivenka
05.10.10,06:31
Ahoj Zvalik, ja to chápem. Každý rodič je iný a aj ja mám niekedy také úmysly, že dám syna na inú školu len sa vždy pozastavím nad tým či nie je problém aj v synovi. Nič v zlom. Pekný deň aj keď sa to nedá povedať.
lianett
13.01.11,11:45
Dobrý deň,

Zadávala som túto tému a rada by som počula Váš názor ešte na jednu vec. Zistila som, že nová p.učiteľka je fajčiarka a navyše /údajne, to údajne zdôrazňujem/ vraj si rada vo voľnom čase vypije /ale teda tak, že to vraj na nej vidieť, neviem, to som počula len od niektorých ľudí, ale nazávisle od seba, bývame v pomerne malom meste, ja osobne som ju piť nevidela/. Nuž ale fajčenie mi dosť prekáža a to som ju videla, fajčí bez problémov pred školou. Ja nemám v podstate nič proti fajčiarom, nech si fajčia kde chcú, pokiaľ nefajčia pri mne, ja buď odídem, alebo ak nemám inú možnosť poprosím ich, aby sa vzdialili oni.Ale trocha mi vadí, keď fajčí učiteľ detí na prvom stupni ZŠ. To pitie nechám zatiaľ bokom, to sú možno len klepy, nechcem nikomu krivdiť. Ale zaujímalo by ma, aký názor na to máte vy? Presunuli by ste v takomto prípade svoje dieťa k inej učiteľke?

VĎAKA
astensova
13.01.11,12:07
Kvôli fajčeniu učiteľky by som svoje dieťa nepresúvala do inej školy. Veď koľko učiteľov fajčí. Aj na škole kde chodí môj syn a to je už deviatak. Skôr alkohol ničí mozgové bunky. Nech fajčí ale nech ju deti nevidia a necítia cigaretový dym s tým súhlasím. Zaujímalo by ma ako to dopadlo po rodičku a či sa to už zlepšilo.
Zvalik
13.01.11,12:19
Ahoj Lianett, aj mňa by zaujímalo ako s pani učiteľkou vychádza tvoj syn a aj ty...!?
lianett
13.01.11,12:35
Nejako sa to utriaslo, táto učiteľka ich vedie možno k väčšej samostatnosti a je na nich, či si jej rady berú k srdcu alebo nie. Môj syn má zatiaľ problémy s písaním, a so zosystematizovaním si poznámok, ale dúfam, že sa to časom poddá.



Ja mám ešte trošku problémaj niekde inde, ktorý som predtým nepovažovala ale za taký akútny. A síce s tým, že v triede je viac ako polovica rómskych detí, ktoré sú skrátka iné, sú rôzne, ale ja tu nechcem zavádzať tému, že rómske deti patria napr. do samostatných tried, to nie, len nie som na to zvyknutá. POchádzam z iného mesta, kde sme mali dve, tri rómske asimilované rodiny /so mnou do triedy chodil jeden róm, ktorý bol vždy vyznanamenaný a neskôr si urobil v pohode maturitu, dodnes normálne pracuje a živí svoju rodinu./ Tieto rómske deti sú však iné, väčšina pochádza z rómkych kolónií bez pravidelnych hygienických návykov a význam vzdelania veľmi málo chápu. Je medzi nimi jedno dievčatko rómka, ktoré sa veľmi dobre učí, ostatní sú prepadlíci. To znamená, že na školu kašlú a chodia do nej len tak, aby dostávali ich rodičia dávky na ne. V triede bolo celkom 15 detí k 01.09.2010, teraz ich je 17 /dvaja rómovia prepadli z vyššieho ročníka/. Obdivujem učiteľov, musí byť nesmierne náročné učiť v takýchto triedach.V tejto triede je vlastne 8 bielych detí /sú medzi nimi napr. aj deti miestneho podnikateľa a lekára/ ale zvyšok sú rómovia.



Teraz riešim dilemu, pretože mi mladší syn má nastúpiť do 1.triedy na rok, a v meste máme aj školy, kde rómovia nie sú. Nie preto, že by ich tam nikto nechcel, ale je to pre nich ďaleko. Keby som chcela dať do tejto školy moje deti, tiež by to mali troška ďalej /táto škola je najbližšia k nášmu činžáku, sú v nej z 5 minút./ Do tejto školy by im cesta trvala cca 15 minút pešo každý deň cez pomerne frekventované križovatky. Neviem, nechcem sa skutočne dotknúť rómov, ale čo by ste v takomto prípade robili vy? Mňa to už nejakú dobu trápi.
danushka
13.01.11,12:52
lianett,

máš tri možnosti...
1. preložíš dieťa do kvalitnejšej školy
2. budeš sa s ním po škole doma až do večera učiť a preberať komplet to, čo v škole nestihlo
3. necháš to tak a vo vyšších ročníkoch už nestihne dobehnúť zameškané

Hovorím to z vlastnej skúsenosti.
Moja dcéra nastúpila pred piatimi rokmi po presťahovaní do dedinskej malotriedky do 3. ročníka. Neboli sme zvyknutí na ich systém a výuka bola absolútne nedostatočná. Každý deň sme do večera preberali odznova všetko to, čo brali v škole + domáce úlohy.
Vydržali sme to jeden školský rok a potom sme ju preradili do mestskej školy v KE a začali sme kľudne a normálne žiť. Bolo to vyčerpávajúce pre dcéru aj pre mňa.
Na cestovanie si dcéra veľmi rýchlo zvykla a donútilo nás to všetkých k disciplíne a systému.
Ani si neviem predstaviť, že by sme ju nechali v pôvodnej škole a nevenovali sa jej, kým ju navštevovala.
Dom sa dá stavať len na dobrom základe a prvý stupeň ak zlyhá, na druhom to dieťa ťažko dobehne.

PS : aj ona mala Rómov vtedy v triede, mizli veci a 2x za ten rok doniesla vši zo školy, zavšivila doma celú rodinu...
Nemám proti Rómom nič, poznám aj slušných, ale s neprispôsobivými odmietam koexistovať.
lianett
13.01.11,21:18
Teraz nad tým viac a viac rozmýšľam práve preto, že ml.syn má pred zápisom a ja už som troška viac zorientovaná v tomto meste aj čo sa týka škôl. Keď sme sa sem sťahovali, prišli sme sem v dobe, keď už bol zapísaný v inej škole, v inom meste, skrátka sa stalo niečo, čo sme neplánovali a museli sa presťahovať. Sťahovali sme sa v auguste a dali sme ho do školy, ktorá bola najbližšia k mojej práci aj k nášmu domu. Ale v prvej triede som bola s učiteľkou spokojná veľmi, skutočne sa im veľmi všetkým venovala, ale je pravda, že rómovia začali chodiť poriadnejšie do školy až od pol roka /ja som si najskôr myslela, že ich v triede majú tak dvoch, troch, tých ktorých som videla na začiatku roka../



Inak syn sa snaží, okrem toho písania má z ostatných predmetov samé jednotky /ide mu hlavne matematika/ len sa trocha bojím, či sa nepoľavuje v známkovaní aj kvôli tým rómom a neznižuje sa tým pádom v triede úroveň učenia. On sa ktovieako doma neučí, ale má všetko vypracované z matematiky v tých pracovných zošitoch správne, to mu kontrolujem. Ale vidím na ňom, že sa mu do školy chodiť veľmi nechce, najradšej by bol stále doma, keď má niečo učiteľke povedať, tak to radšej nechá tak alebo na mňa nalieha, aby som tam išla s ním a povedala jej to ja. Minulý rok bol iný, problém komunikovať s učiteľkou nemal, aj keď možno teraz je na nejakom inom vývinovom stupni a možno sa začal viac hanbiť, nie som pedagóg, takže to neviem posúdiť dosť dobre. Ale je pravda, že deti v tomto veku sa dosť menia.



Ja o tej zmene školy uvažujem už pol roka, pomaly to vo mne dozrieva, ale nechcem sa unáhliť a rozprávam sa aj so synom a pravdepodobne tú zmenu školy uskutočním aj kvôli mladšiemu synovi. Nechcem, aby sa situácia opakovala a my sme mali doma ďalší problém. A určite chcem, aby mi deti chodili do tej istej školy.



Vďaka aj za Vaše skúsenosti
Martas
18.01.11,10:38
Dobrý deň, prosím Vás mám takýto problém
moja dcéra chodí do tretieho ročníka ZŠ, a ku dnešnému dňu prebrali už celú malú násobilku, z čoho píšu každý deň aj päťminútovky. Dočítala som sa, že v treťom ročníku sa majú deti naučiť LEN násobilku do 20. Moja otázka zdnie: že či si môže pani učiteľka určiť, že bude preberať učivo 4 ročníka v 3 ročníku, zdá sa mi že su deti veľmi zaťažované a tým sú aj neadekvátne ohodnotené vzhľadom k ich rovesníkom.
ivka70
18.01.11,14:20
Dobrý deň, prosím Vás mám takýto problém
moja dcéra chodí do tretieho ročníka ZŠ, a ku dnešnému dňu prebrali už celú malú násobilku, z čoho píšu každý deň aj päťminútovky. Dočítala som sa, že v treťom ročníku sa majú deti naučiť LEN násobilku do 20. Moja otázka zdnie: že či si môže pani učiteľka určiť, že bude preberať učivo 4 ročníka v 3 ročníku, zdá sa mi že su deti veľmi zaťažované a tým sú aj neadekvátne ohodnotené vzhľadom k ich rovesníkom.

Neviem, kde cerpas informacie, ale nasobila do 20 je v ucebnych osnovach 2. rocnika. V 3. rocniku je uz nasobilka a delilka kompletna.
http://www2.statpedu.sk/Pedagogicke_dokumenty/Zakladne_skoly/Osnovy/matematika_uo.pdf
lianett
18.01.11,14:22
Dobrý deň, prosím Vás mám takýto problém
moja dcéra chodí do tretieho ročníka ZŠ, a ku dnešnému dňu prebrali už celú malú násobilku, z čoho píšu každý deň aj päťminútovky. Dočítala som sa, že v treťom ročníku sa majú deti naučiť LEN násobilku do 20. Moja otázka zdnie: že či si môže pani učiteľka určiť, že bude preberať učivo 4 ročníka v 3 ročníku, zdá sa mi že su deti veľmi zaťažované a tým sú aj neadekvátne ohodnotené vzhľadom k ich rovesníkom.

Ako učiteľ sa k tomuto vyjadriť nemôžem, tak poskytnem len moju osobnú skúsenosť.
Môj syn v prvej triede tiež preberal 2-hácke učivo /brali odčítanie s prechodom cez desiatku/ a zo SJ písali diktáty /mal z nich veľmi pestré známky, pritrafila sa často aj pätorka/ a potom som sa dozvedela, že diktáty vraj tiež píšu až druháci - toto bola len taká osobná iniciatíva p.učiteľky. Diktát im vždy oznámkovala, ale známky nebrala do úvahy pri celkovom hodnotení na konci šk.roka. Myslím si ale, že deťom to dosť pomohlo, pretože sa snažili napísať ten diktát vždy čo najlepšie /teda sa pritrafila 5 ako známka z diktátu, potom domáca úloha prepísať celý diktát/.V každom prípade vždy ten diktát doniesol domov a opravovali sme.Jemu to každopádne pomohlo, aj tám matematika.
Myslím si, že pani učiteľka tvojej dcéry vie čo robí a ak má v osnovách, aby vedeli násobilku tretiaci len do dvadsať, tak to zohľadní pri známkach na vysvedčení.Skús túto tému nadhodiť na rodičovskom a budeš v tom mať jasnejšie.
pekný deň
danushka
18.01.11,14:42
Dobrý deň, prosím Vás mám takýto problém
moja dcéra chodí do tretieho ročníka ZŠ, a ku dnešnému dňu prebrali už celú malú násobilku, z čoho píšu každý deň aj päťminútovky. Dočítala som sa, že v treťom ročníku sa majú deti naučiť LEN násobilku do 20. Moja otázka zdnie: že či si môže pani učiteľka určiť, že bude preberať učivo 4 ročníka v 3 ročníku, zdá sa mi že su deti veľmi zaťažované a tým sú aj neadekvátne ohodnotené vzhľadom k ich rovesníkom.

Spomínam si, že moje deti mali násobilku a delilku ukončenú už v 2.ročníku a v 3. už pokračovali veľkou násobilkou.
Tretí ročník je naozaj namáhavý, pretože každý predmet dá zabrať, SJ - vybrané slová, na matematike už začínajú s riešením rovníc s neznámou, slovné úlohy a k tomu všetkému vlastiveda s prírodovedou.

Moje deti sú už veľké, ale podstatný rozdiel medzi dcérou a synom bol v tom, že syn veľa čítal, čo pomohlo nielen pri SJ, ale aj v matematike pri riešení slovných úloh a samozrejme vyjadrovacie schopnosti pri prírodovede a vlastivede....
Dcéra čítať nechcela a tretí ročník bolo trápenie, do večera sme mali druhú šichtu.

Avšak, naše školstvo predchádza reformou a dnes je ťažké porovnávať, čo robili kedysi naše deti a tie dnešné. Školám stále chýbajú učebnice, takže asi aj samí rodičia majú problém získať informáciu o tom, čo je v učebných osnovách. Treba sa pýtať na RZ.
Zvalik
18.01.11,15:34
Neviem, kde cerpas informacie, ale nasobila do 20 je v ucebnych osnovach 2. rocnika. V 3. rocniku je uz nasobilka a delilka kompletna.
http://www2.statpedu.sk/Pedagogicke_dokumenty/Zakladne_skoly/Osnovy/matematika_uo.pdf


Ahoj Ivka70, musím Ti oponovať. Paťko je druhák a v tomto ročníku sa učia len sčítavať a odčítavať do 100, násobilku začínajú brať v treťom ročníku, s tým nás hneď na začiatku oboznámila triedna učiteľka.

Čo sa týka diktátov písali ich už v prvom ročníku a aj boli za to hodnotení /síce keď bola horšia známka nezapísala sa/. V tomto druhom ročníku písali spolu 4 diktáty, hlavne sa učia rozoznávať samohlásky, spoluhlásky a dvojhlásky aby v treťom ročníku nabehli na vybrané slová. Dopĺnajú dĺžne, makčene, bodky. Paťko chodí na jazykovú ale nemyslím, že by boli iné osnovy ako na druhých školách. Prajem krásny večer!
lianett
18.01.11,18:29
Môj syn je tiež druhák a písali už niekoľko diktátov, chcela by som nadviazať však na tie vybrané slová, pretože my máme učiteľku, ktorá predtým učila len 3-tiakov a 4-tákov, takže teraz práve berú tvrdé spoluhlásky a v zošite majú napísané všetky možné výnimky, kedy sa po tvrdých spoluhláskach nepíše tvrdé ale mäkké i.Napr.včera mal v zošite napísané výnimky, č.ž.makké i po tvrdej spoluhláske d:diktát, dinosaurus, diskotéka, digitálny, dikobraz, digestor, diplom, dirigent - za domácu úlohu dostal vedieť ich naspamäť.A podobné slová mali napr. aj po K, H, G ap.
Tiež neviem, či to naozaj treba alebo netreba druhákom, ale nejak to neriešim, doma som mu tie slová vysvetlila /pretože polovici slov vôbec nerozumel, aspoň že ich správne odpísal z tabule/ ale naspamäť som ho to nenútila sa to učiť.Len som mu vysvetlila, že po týchto spoluhláskach sa píše väčšinou tvrdé y a postupne sa tie ostatné výnimky naučí, len treba veľa čítať a môže si to aj vyhľadávať napr. na PC v internete a pod. Tam si môže napr.nájsť aj obrázok, ako také niečo vyzerá. Učiteľka ich to ale na známky neskúša, ale sem tam im to šibne do diktátu a to buď môj syn y/i trafí alebo nie.Písali napr.podobný diktát aj na slová s ä.

Ja mám prvé dieťa v škole, takže neviem ako sa to učievalo predtým, viem, že sa to menilo. Takže sa snažím riadiť rozumom tak, aby som mu školu nezhnusila. Ale naopak, motivovala ho učiť sa.Dnešné deti to naozaj majú ťažké.
Zvalik
18.01.11,18:44
Patrik sa práve v škole doučil samohlásky a dvojhlásky, takže v najbližšej dobe pôjdu na tie spoluhlásky. No a samohl. a dvojhl. sa učili naspamať a tak isto sa budú učiť aj spoluhl., čo sa týka tých slov, ktoré sa tvoj syn musí učiť naspamať tak to neviem:rolleyes:,. Paťko hovoril, že pani učiteľka im zatiaľ diktuje aké majú dať i/y:)... Je zaujímavé, že vy ste už tak ďaleko?:) A v matematike to je ako? Budete sa učiť aj násobilku? ďakujem;)! Mimi
lianett
18.01.11,18:57
Patrik sa práve v škole doučil samohlásky a dvojhlásky, takže v najbližšej dobe pôjdu na tie spoluhlásky. No a samohl. a dvojhl. sa učili naspamať a tak isto sa budú učiť aj spoluhl., čo sa týka tých slov, ktoré sa tvoj syn musí učiť naspamať tak to neviem:rolleyes:,. Paťko hovoril, že pani učiteľka im zatiaľ diktuje aké majú dať i/y:)... Je zaujímavé, že vy ste už tak ďaleko?:) A v matematike to je ako? Budete sa učiť aj násobilku? ďakujem;)! Mimi

Ahoj Zvalík,

Z matematikou sú vraj pozadu /učebnice im prišli až v novembri/ a teraz práve berú sčitovanie a odčitovanie do 30 + slovné úlohy /tých má teraz dosť aj n D.Ú/ ale napr.geometriu mali iba asi 3-krát. Násobilku, to naozaj netuším či budú brať, ale spýtam sa na rodičku, má byť niekedy na budúci týždeň.
A s tou slovenčinou naozaj nejako idú rýchlo, každý deň preberú asi jednu stranu, nestačím sa čudovať, teraz sú na 62-strane. Syn už zapísal 3 zošity 512 na SJ a majú 3 druhy zošitov na matematiku aj SJ /do jedného píšu cvičenia z účebnice, do druhého 5 minutovky a tretí majú na domáce úlohy a ten zošit na SJ cvičenia sme založili minulý týždeň už 4. v poradí, ale on aj vynechá sem tam jednu celú stranu, takže ešte si do tých zošitov píše tak trocha chaoticky; a ešte majú jeden zvláštny zošit na takéto výnimky ako som písala...
Zvalik
18.01.11,19:15
Ahoj Lianett;)
Z matematiky sme tak isto ako vy + a - do 30...:), geometriu mali len na začiatku roka a učebnicu z matematiky spolu s pracovným zošitom dostali tiež nejako na konci novembra, predtým mávali prefocované strany, a zo slovenčiny a čítanky tiež dostali pracovné zošity až nejako v 11 mesiaci. Nemávajú veľa úloh a keď dostanú tak to s nimi spraví vychovávateľka v družine takže doma niečo zopakujeme. No a paťminútovky z matematiky píšu 2 krát do týždňa. No a keďže Patrik je na jazykovej škole tak nám vačšinu času zaberie angličtina, naučiť sa ako sa píše ako sa vyslovuje a čo znamená po slovensky:mee::rolleyes: takže my hustíme do seba angličtinu namiesto slovenčiny a matematiky:D...
Mimi
ivka70
18.01.11,19:46
Ahoj Ivka70, musím Ti oponovať. Paťko je druhák a v tomto ročníku sa učia len sčítavať a odčítavať do 100, násobilku začínajú brať v treťom ročníku, s tým nás hneď na začiatku oboznámila triedna učiteľka.



Je fajn, ze vam pani ucitelka cosi povedala, ale skor predpokladam, ze maju na jazykovej ZS posunute osnovy z matematiky.
Ja si pamatam, ze na klasickej skole som sa nasobilku do 20 ucila v 2. rocniku a rovnako to bolo aj u mojej dcery.
A kazdopadne, za vsetko hovoria vzorove ucebne osnovy zo statneho pedagogickeho ustavu, ktore su v prilozenom linku.
Kedze som si svoju pamat najskor chcela overit, hladala som hodnoverny podklad. myslim, ze ten z SPU je dostatocny :)
pe.pe
18.01.11,20:12
Je fajn, ze vam pani ucitelka cosi povedala, ale skor predpokladam, ze maju na jazykovej ZS posunute osnovy z matematiky.
Ja si pamatam, ze na klasickej skole som sa nasobilku do 20 ucila v 2. rocniku a rovnako to bolo aj u mojej dcery.
A kazdopadne, za vsetko hovoria vzorove ucebne osnovy zo statneho pedagogickeho ustavu, ktore su v prilozenom linku.
Kedze som si svoju pamat najskor chcela overit, hladala som hodnoverny podklad. myslim, ze ten z SPU je dostatocny :)

Ivka, osnovy, na ktoré si dala link sú už neplatné. Tretí rok beží reforma a aktuálne platné osnovy sú:

http://www.statpedu.sk/documents//16/vzdelavacie_programy/statny_vzdelavaci_program/prilohy/matematika_ISCED1_2.pdf

Ak vás zaujímajú aj osnovy ďalších predmetov:

http://www.statpedu.sk/sk/filemanager#759

Slovenský jazyk:

http://www.statpedu.sk/sk/filemanager#689 treba pozrieť ISCED1

doplnenie: ivkou uvedené osnovy platia už len pre žiakov 4. ročníka, posledný šk. rok.
Zvalik
18.01.11,20:24
Ako písala danushka vyššie v príspevku školstvo prechádza reformou a školy prechádzajú na iné učebné osnovy. Nechcem sa s tebou hádať, neviem ako máš staré deti. Ale po novom sa začalo učiť minulý rok, keď bol Paťko prvák. Ako prvé sa učili tlačené písmená /samohlásky/ a až potom prešli na písané. Dcéra je od neho staršia o 3 roky a ona začínala s písanými písmenkami. Pozrela som si ten link, je tam napísané že 25 hodín sa majú učiť násobilku, ale zobrala som si Paťkovu učebnicu z matematiky a žiadna násobilka tam nie je. Možno majú jazykové školy iné osnovy, ale pochybujem, lebo na učebnici nie je napísané, že je to pre špeciálne školy...
danushka
18.01.11,20:27
Ivka, osnovy, na ktoré si dala link sú už neplatné. Tretí rok beží reforma a aktuálne platné osnovy sú:

http://www.statpedu.sk/documents//16/vzdelavacie_programy/statny_vzdelavaci_program/prilohy/matematika_ISCED1_2.pdf

Ak vás zaujímajú aj osnovy ďalších predmetov:

http://www.statpedu.sk/sk/filemanager#759

Slovenský jazyk:

http://www.statpedu.sk/sk/filemanager#689 treba pozrieť ISCED1

Presne na toto som pomyslela...
Syn je momentálne štvrták na priemyslovke a tvrdí mi, že podľa úplne iných osnov idú o rok mladší.
To isté nám tvrdí triedny u dcéry ôsmačky na ZŠ. Mladší na ZŠ nemajú tak zhustené učivo ako tí pred reformou, avšak chýbajú knihy a tak učitelia musia improvizovať.
Je dosť možné, že improvizácia na jednej škole vyzerá tak a na druhej inak...
KATA50
19.01.11,14:24
Reforma jak HROM !!!! Čistý chaos. Ak to takýmto spôsobom bude pokračovať aj v ďalších rokoch, potom absolventi reformy - 9.-taci budú na úrovni predreformných 7.-makov. Učivo stanovené štátnym vzdelávacím programom je veľmi zredukované. Učiteľom až srdce trhá, keď nemôžu postupovať predchádzajúcim tempom u šikovných a talentovaných žiakoch. Je chválihodné ,a vy ako rodičia určite oceníte aktivitu učiteľa - ak učiteľ vaše deti naučí viac než mu prepisuje štátny vzdelávací program. Učila som 35 rokov a viem o čom hovorím. Školstvo touto reformou ide nie dolu vodou, ale dolu vodopádom. Tešte sa ak máte aktívnu učiteľku, ktorá s vašimi deťmi pracuje aj navyše.
lianett
19.01.11,14:37
Ahoj Lianett;)
Z matematiky sme tak isto ako vy + a - do 30...:), geometriu mali len na začiatku roka a učebnicu z matematiky spolu s pracovným zošitom dostali tiež nejako na konci novembra, predtým mávali prefocované strany, a zo slovenčiny a čítanky tiež dostali pracovné zošity až nejako v 11 mesiaci. Nemávajú veľa úloh a keď dostanú tak to s nimi spraví vychovávateľka v družine takže doma niečo zopakujeme. No a paťminútovky z matematiky píšu 2 krát do týždňa. No a keďže Patrik je na jazykovej škole tak nám vačšinu času zaberie angličtina, naučiť sa ako sa píše ako sa vyslovuje a čo znamená po slovensky:mee::rolleyes: takže my hustíme do seba angličtinu namiesto slovenčiny a matematiky:D...
Mimi

Veľmi vysoko hodnotím to, Mimi, že si Tvoj Paťko robí úlohy v družine. A pravdepodobne to asi so všetkými deťmi robí p.vychovávateľka. Nie vo všetkých družinách to však tak je. Náš Mišo si v družine úlohu nikdy nenapísal, vychovávateľka to s nimi skrátka nerobí. A nerobila to ani, keď boli prváci. My bývame v malom meste a v družine sú žiaci od 1.-až po 4.ročník, momentálne ich tam je asi 30.A to je vraj dôvod, prečo sa to nerobí. Vám toto úprimne závidím, je to veľká pomoc, keď nemusíte o 6,7 večer robiť úlohy.
My ZŠ jazykovku v meste nemáme, ale chodíme zatiaľ do centra voľného času 2x do týždňa a tiež na angličtinu.Na rok to možno bude už povinný jazyk a v tejto škole nemajú angličtinára pre 1.-4.ročník. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by som ho chcela presunúť na školu, kde takýto učitelia sú. Na tejto ZŠ majú jedinú angličtinárku učiacu ročníky 5-9.A ešte sa chcem spýtať, koľko hodím do týždňa majú AJ a kedy si priberú na vašej škole druhý jazyk? Ď ;)
Zvalik
19.01.11,19:44
Ahoj Lianett:)
Fakt som strašne rada, že s nimi vychovávateľka spraví úlohy a my doma už len čosi zopakujeme, je to veľká pomoc! Angličtinu majú 3 x do týždňa a druhý jazyk Ti neviem povedať kedy im pridajú;). Čo viem, tak v druhých školách majú aspoň jednu jazykovú triedu, ale viem, že by sa mali cudzí jazyk začať deti učiť už od tretieho ročníka... Spravila si dobre keď ho dávaš na angličtinu. Mimi chodí na inú školu, ale je od prvej triedy v jazykovej, takže keď som ju chcela preradiť na túto jazykovú školu ich prvá otázka bola či sa učí cudzí jazyk. Takže plus pre nás. A myslím, že aj veľké pre Teba, keď sa rozhodneš zmeniť školu. Držím palce! Mimi:)
lianett
29.01.11,12:27
Ahojte,

Rada by som teraz oslovila učiteľov, ktorí sa venujú deťom na prvom stupni. Syn - druhák - doniesol domov vysvedčenie a mal jednú dvojku z vlastivedy, z ostatných predmetov jednotky. V žiackej knižke, napriek tomu, že ju vždy mal pri sebe, pretože mu ešte kontrolujem tašku, nemal ani jednu známku z tohoto predmetu. Keď som prišla za pani učiteľkou, vysvetlila mi, že má skrátka zo všetkého jednotky /napr.prírodoveda, ktorú ja považujem za ťažší predmet tiež len jednotky/ ale z vlastivedy 3,3,1. Pýtam sa jej, ako je možné, že o tomto neviem, a z čoho to vlastne má, tie trojky, tak mi povedala, že už ani nevie, ale vraj asi jedna zo zošita /úhľadnosť asi alebo ja neviem čo/ a tú druhú trojku si už nepamätá.
Pre nezainteresovaných by som rada osvetlila, že na vlastivede -novom predmete pre druhákov - sa deti učia napr.o svojom okolí školy, o tom, ako sa správať k starším ľuďom, ako sa správať na križovatke, učia sa o rodine, dni v týždni, mesiace v roku, ročné obdobia, ako sa mení príroda, o počasí pod. Tieto veci sa učí napr. aj môj syn - predškolák v škôlke. Je pravda, že sa učia napr. aj o orientácii v prírode /praktický výcvik v prírode/ a rozdeľujú si veci na prírodniny a ľudské výtvory a učia sa o tom, ako sa mení príroda počas jednotlivých ročných období a pod.
Mne sa jednoducho zdá neuveriteľné, aby jednotkár takéto veci nevedel. Učiteľka mi nikdy nepovedala, že by mal môj syn nejaký problém práve s týmto predmetom. Celý čas sa boríme so SJ, /keby mal zo SJ dvojku, tak nemám vôbec námietky, pretože viem, že občas urobí kiks v diktáte/, ale vlastiveda?
Skrátka, zdá sa mi to nefér od pani učiteľky, dať mu dvojku práve z takéhoto predmetu, ani on sám mi nevedel povedať, z čoho má tie trojky a ani si spomenúť, kedy ich dostal.

Aké, máte prosím, učitelia vy skúsenosti s týmto predmetom a jeho hodnotením u druháčikov? Majú vôbec rodičia v takomto prípade možnosť známku reklamovať a nechať trebárs dieťa preskúšať komisionálne? A má to vôbec význam, mohla by sólová dvojka na polročnom vysvedčení napr.ovplyvniť jeho záujem o štúdium na osemročnom gymnáziu?
zdenka131
29.01.11,13:20
Ak má rodič pochybnosti o správnosti klasifikácie dieťaťa v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, požiadať o komisionálne preskúšanie žiaka.

Riaditeľ školy prípadne školská správa rozhodnú, či je žiadosť rodiča oprávnená, a ak áno, do desiatich dní od tohoto rozhodnutia musí byť žiak preskúšaný. Výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný, aj keď sa stalo, že vo výnimočných prípadoch už Štátna školská inšpekcia nariadila opätovné komisionálne skúšky pod dohľadom inšpekcie.

Riaditeľ školy môže povoliť prítomnosť zákonného zástupcu žiaka na jeho komisionálnom preskúšaní.
lianett
29.01.11,19:48
Riaditeľ školy prípadne školská správa rozhodnú, či je žiadosť rodiča oprávnená, a ak áno, do desiatich dní od tohoto rozhodnutia musí byť žiak preskúšaný. .

Mňa by len zaujímalo, na základe čoho riaditeľ školy alebo školská správa rozhodnú, či je žiadosť rodiča oprávnená. A tiež, či žiadosť treba poslať zároveň školskej správe a aj riaditeľovi. ?

Vďaka

P.S:Ja nebudem dávať nikoho preskúšavať z vlastivedy len preto, lebo si p.učiteľka nepamätala, z čoho jej žiak - druhák - dostal trojky, pretože táto p.učiteľka ho už viac hodnotiť nebude - od 01.02. je už na inej škole. Ale zaujíma ma, či subjektívne hodnotenie žiaka od učiteľa v prípade, že rodič so známkou nesúhlasí, nie je občas boj s veternými mlynmi.
Tezaurus
29.01.11,20:05
nie nie je to boj s veternymi mlynmi, ziak je skusany pred komisiou a aku znamku dostane taka plati. Ucitelom je to srdecne jedno ci ma lepsiu, horsiu alebo rovnaku. To len rodicia si vsugerovavaju ze niekto na niekom ,,sedi"
lianett
29.01.11,20:40
Ucitelom je to srdecne jedno ci ma lepsiu, horsiu alebo rovnaku. To len rodicia si vsugerovavaju ze niekto na niekom ,,sedi"

Toto je ten najsmutnejší prístup aký môže byť zo strany učiteľa, že mu je srdečne jedno prospievanie žiaka, ktorého vyučuje. Neosobný a ľahostajný prístup je to, čo mi na niektorých učiteľoch mimoriadne vadí, pretože učiteľ by mal v žiakovi vzbudiť záujem o spoznávanie niečoho nového a získavanie nových vedomostí obvzlášť u 6 - 7 ročných detí. Ale určite ich nie je veľa, teda takých, ktorí ani nevedia, za čo, ktorú známku dajú a komu.

Všetkým prajem pekný večer
mgogolova
30.01.11,04:43
áno, ale nemal by rodič počas polroka navštevovať triednu učiteľku a pozrieť si klasifikačný hárok, nehovorím o internetovej žiackej knižke? - potom by už po prvej trojke zpozornel a vedel, že niečo nie je v poriadku - ja myslím, že taká učiteľka, ktorej je to jedno, hádam ani nie je - určite by v školstve nevydržala dlho.
lianett
30.01.11,12:26
áno, ale nemal by rodič počas polroka navštevovať triednu učiteľku a pozrieť si klasifikačný hárok, nehovorím o internetovej žiackej knižke? - potom by už po prvej trojke zpozornel a vedel, že niečo nie je v poriadku - ja myslím, že taká učiteľka, ktorej je to jedno, hádam ani nie je - určite by v školstve nevydržala dlho.

Neviem, ale nemali by byť všetky známky, ktoré sa nachádzajú v klasifikačnom hárku aj v normálnej žiackej knižke? A ak učiteľ nedá známku, ktorú dá do klasifikačného záznamu aj do žiackej knižky tak do internetovej ju už duplom nedá. Internetová žiacka knižka v niektorých školách existuje, ale napr. v tejto je s úplne prázdnymi, nevyplnenými hárkami. Na takéto aktivity údajne učitelia v tejto konkrétnej škole nemajú čas, pretože sú zaneprázdnení mimoškolskou aktivitou.

Ale ak nie všetky známky sú aj v žiackej knižke, ale len v klasifikačnom zázname, tak potom má rodič šancu odsledovať to len vtedy, ak nedostane obe horšie známky 2 týždne pred klasifikačnou poradou a najlepšie obe v jeden deň /jednu zo zošita a druhú trebárs z odpovede/.

Ja si z celého srdca želám, aby existovali len učitelia, ktorým na žiakom a ich prospechu záleží a želám to aj celému školstvu, pretože len s takýmto učiteľom sa dá dobre spolupracovať.
ivka70
30.01.11,13:35
Lianett, myslim si, ze skolu svoho syna velmi prezivas. Neviem posudit, ci to spravanie ucitelky bolo take, ze zmena skoly bola nevyhnutna.
Prajem ti len, aby si tym svojmu synovi naozaj viac pomohla ako uskodila. Pre 7,5 rocne dieta nie je lahke vyrovnat sa s nahlou zmenou prostredia, spoluziakov, ...
A moj nazor: jedna dvojka na polrocnom vysvedceni v 2. rocniku skutocne nie je dovod na to, aby si sa kvoli tomu ty rozculovala, ked tvoj syn to ako problem vobec neberie.
Keby bol on zufaly, ze ma solovu dvojku, tak ries, ale jemu to zjavne nic nehovori a riesis to len ty.
Syna nemozes cely zivot ochranovat a postrkavat niekam.
Ani skolu nemozes menit kazdeho pol roka.
Tezaurus
30.01.11,13:36
Ak mas pocit ze tvoj syn si znamku nezasluzi, preco nepodas ziadost o komisionalne preskusanie?
lianett
30.01.11,15:13
Ak mas pocit ze tvoj syn si znamku nezasluzi, preco nepodas ziadost o komisionalne preskusanie?


Nedám ho preskúšať, pretože je druhák na ZŠ. Jeho to naozaj netrápi, tak ako to napísala Ivka, trápi to v tomto prípade len mňa, pretože je to z vlastivedy, a tam sa učia deti to, čo aj niektorí predškoláci. Mňa trápi hlavne to, že:

- známky neboli v žiackej knižke /jednoducho z princípu by tam byť mali/
- keď som sa bola učiteľky spýtať, nevedela, za čo to je /u druháka by to vedieť asi mohla/

Ale zmenu školy som prekonzultovala s odborníkom /klinickým psychológom/ takže to určite nie je unáhlené. Ja tento problém určite neriešim len tu, ale keďže toto je verejná sociálna sieť, nemôžem tu uviesť úplne všetky detaily. Zmena školy nie je prioritne kvôli p.učiteľke.

ďakujem všetkým za názory a ich skúsenosti a prajem pekný zvyšok nedele:)
Tezaurus
30.01.11,18:35
Si na sto percent presvedcena ze Tvoj syn nezatajoval pred ucitelkou ziacku knizku? :-)
lianett
30.01.11,19:09
Si na sto percent presvedcena ze Tvoj syn nezatajoval pred ucitelkou ziacku knizku? :-)

No comment, je druhák na ZŠ a úplný pohoďák v čomkoľvek, teda aj čo sa týka zverejňovania známok rodičom, pretože mu za to u nás vôbec nehrozia nijaké sankcie. Človek ale, samozrejme, na 100 % nemôže byť presvedčený o ničom. Nechcem to však ďalej rozoberať, kašlem na to, je to smiešna druhácka vlastiveda, kde sa deti učia mesiace v roku a dni v týždni. Ty si asi učiteľ/ka a máš zrejme skúsenosti z opačnej strany. Že by ale niekto zatajoval žiacku je podľa mňa riadna učiteľská paranoja /a to sa prosím nechcem nikoho z učiteľov dotknúť/.Presne na tieto prípady sú asi určené tie internetové žiacke knižky, no len by musela byť väčšia ochota z radov práve učiteľov.

Ja ďakujem za ten klasifikačný záznam, také niečo ma vôbec nenapadlo, že by som do neho mohla nahliadať.
zdenka131
31.01.11,04:56
Nedám ho preskúšať, pretože je druhák na ZŠ. Jeho to naozaj netrápi, tak ako to napísala Ivka, trápi to v tomto prípade len mňa, pretože je to z vlastivedy, a tam sa učia deti to, čo aj niektorí predškoláci. Mňa trápi hlavne to, že:

- známky neboli v žiackej knižke /jednoducho z princípu by tam byť mali/
- keď som sa bola učiteľky spýtať, nevedela, za čo to je /u druháka by to vedieť asi mohla/

Ale zmenu školy som prekonzultovala s odborníkom /klinickým psychológom/ takže to určite nie je unáhlené. Ja tento problém určite neriešim len tu, ale keďže toto je verejná sociálna sieť, nemôžem tu uviesť úplne všetky detaily. Zmena školy nie je prioritne kvôli p.učiteľke.

ďakujem všetkým za názory a ich skúsenosti a prajem pekný zvyšok nedele:)

Ja len malú poznámku k vyznačenej časti Tvojej reakcie - odborníkom pre školskú problematiku je školský psychológ.
mgogolova
31.01.11,05:19
mňa by ešte zaujímala jedna vec - píšeš, že Tvoj syn (druhák na ZŠ) "má záujem o štúdium na osemročnom gymnáziu" - on alebo ty? - ako môžeš po polroku v druhom ročníku vedieť, že dieťa bude o dva a pol roka dostatočne zrelé na osemročné gymnázium - ja verím, že je šikovný a prajem mu čo najlepšie výsledky!! Báť sa nemusíš, polročná známka to neovplyvní, ale, prepáč, môže ho ovplyvniť Tvoj postoj k učiteľom - určite to doma počuje a veľmi vníma. A zatajovanie žiackych knižiek nie je žiadna paranoja - je to fakt, s ktorým sa učitelia stretávajú každý deň.
Silvernola
31.01.11,07:00
Pred siedmimi rokmi sme na škole riešili podobný problém. Mamička sústavne nebola spokojná – nie s výkonmi svojho syna, ale s hodnoteniami od učiteľov – stále mu len ubližovali, nebrali ohľad na jeho psychiku, zdravotný stav, komplexy pred spolužiakmi, na... . Odvtedy vystriedal 5 škôl a v polovici ôsmeho ročníka sa vrátil k nám. Situácia sa zmenila. Chlapec nerobí vôbec nič, zvykol si vyhýbať sa akýmkoľvek nepríjemnostiam, do školy nechodí, na komisionálne preskúšanie sa nedostavil, matku sa naučil vydierať, tá sa oňho bojí, kryje ho, zháňa mu ospravedlnenky, chodí za učiteľmi vyplakávať. Odbornú pomoc by potrebovala ona i syn, ale odmieta to ako urážku, dokonca sa vyhráža súdom. Dnes je deviatak, vymeškaných má cca 60% hodín, neprospieva odhora dole, obávame sa, že nie je "čistý".
Smutné je práve to, že to vôbec nie je mimotemy . Pred siedmimi rokmi to začalo presne rovnako.
Slayer666
31.01.11,09:34
Na to osemrocne gymnazium by som ho donutil ist, ak na to bude mat schopnosti a pokial tomu nebudu branit nejake ine zavazne okolnosti. Pravdepodobne tam dostane lepsie vzdelanie ako na zakladnej.
lianett
31.01.11,12:36
Pred siedmimi rokmi sme na škole riešili podobný problém. Mamička sústavne nebola spokojná – nie s výkonmi svojho syna, ale s hodnoteniami od učiteľov – stále mu len ubližovali, nebrali ohľad na jeho psychiku, zdravotný stav, komplexy pred spolužiakmi, na... . Odvtedy vystriedal 5 škôl a v polovici ôsmeho ročníka sa vrátil k nám. Situácia sa zmenila. Chlapec nerobí vôbec nič, zvykol si vyhýbať sa akýmkoľvek nepríjemnostiam, do školy nechodí, na komisionálne preskúšanie sa nedostavil, matku sa naučil vydierať, tá sa oňho bojí, kryje ho, zháňa mu ospravedlnenky, chodí za učiteľmi vyplakávať. Odbornú pomoc by potrebovala ona i syn, ale odmieta to ako urážku, dokonca sa vyhráža súdom. Dnes je deviatak, vymeškaných má cca 60% hodín, neprospieva odhora dole, obávame sa, že nie je "čistý".
Smutné je práve to, že to vôbec nie je mimotemy . Pred siedmimi rokmi to začalo presne rovnako.

Prepáčte, ale toto už bude posledný príspevok k tejto téme odo mňa.

Neviem, čo začalo pred siedmimi rokmi presne rovnako, nepoznám ten prípad, tak sa nemôžem k tomu vyjadrovať, rovnako tak vy Sirvenola nepoznáte tento prípad s úplnými detailami a preto sa to nedá porovnávaťa. Nikdy som netvrdila, že nie som spokojná s hodnotením môjho syna. Ja nie som spokojná s tým, že učiteľ nevie povedať, za čo tie známky dostal a napriek tomu, že som sa naňho informovala aj na jeho prospech, a dokonca aj na rodičovskom združení - pred dvoma týždňami - nič o tomto predmete, že by bol nejaký problém som sa, žiaľ, nedozvedela.

Samozrejme, že druhák na ZŠ nemôže mať ani šajnu o tom, čo je osemročné gymnázium a na to tu má rodiča a aj učiteľa.
ivka70
31.01.11,12:44
Prepáčte, ale toto už bude posledný príspevok k tejto téme odo mňa.

Neviem, čo začalo pred siedmimi rokmi presne rovnako, nepoznám ten prípad, tak sa nemôžem k tomu vyjadrovať, rovnako tak vy Sirvenola nepoznáte tento prípad s úplnými detailami a preto sa to nedá porovnávaťa. Nikdy som netvrdila, že nie som spokojná s hodnotením môjho syna. Ja nie som spokojná s tým, že učiteľ nevie povedať, za čo tie známky dostal a napriek tomu, že som sa naňho informovala aj na jeho prospech, a dokonca aj na rodičovskom združení - pred dvoma týždňami - nič o tomto predmete, že by bol nejaký problém som sa, žiaľ, nedozvedela.

Samozrejme, že druhák na ZŠ nemôže mať ani šajnu o tom, čo je osemročné gymnázium a na to tu má rodiča a aj učiteľa.

Prepac, ale dvojka z vlastivedy predsa nie je problem, ktory by ste museli riesit. To, ze je to ina znamka okrem jednotiek, ktore syn ma, je zasa skor tvoje vnimanie problemu. Dvojka je v slovnom vyjadreni chvalitebny, za dvojku je potrebne syna pochvalit. Takze si sa nemala co dozvediet na rodicovskom, lebo problem nie je a nebol.
A ked ma ucitel 25 ziakov v triede a uci ich 7-10 predmetov (neviem) je dost problematicke vyzadovat od neho aby si pamatal, komu a aku znamku za co v kazdom predmete dal.
lianett
31.01.11,14:07
Takze si sa nemala co dozvediet na rodicovskom, lebo problem nie je a nebol.


Mala, aj vzhľadom na nenáročnosť učiva na tej vlastivede pre druhákov, dozvedieť som sa to mala. Mal tam 3,3,1. Možno zanedbal úlohu - ja som o tom mala vedieť, možno mal zle spracované poznámky v zošite - ja som o tom mala vedieť. Ja predsa nemôžem vedieť, či sa na tej vlastivede neučia aj niečo iné, niečo, čo majú napr. len v poznámkach, ale nie v učebnici.A on to možno v tých poznámkach nemal. A toto som nevedela. Mal by to vedieť každý rodič a vôbec si nemyslím, že tým škodí svojmu dieťaťu, keď ho to zaujíma.
ivka70
31.01.11,14:33
Mala, aj vzhľadom na nenáročnosť učiva na tej vlastivede pre druhákov, dozvedieť som sa to mala. Mal tam 3,3,1. Možno zanedbal úlohu - ja som o tom mala vedieť, možno mal zle spracované poznámky v zošite - ja som o tom mala vedieť. Ja predsa nemôžem vedieť, či sa na tej vlastivede neučia aj niečo iné, niečo, čo majú napr. len v poznámkach, ale nie v učebnici.A on to možno v tých poznámkach nemal. A toto som nevedela. Mal by to vedieť každý rodič a vôbec si nemyslím, že tým škodí svojmu dieťaťu, keď ho to zaujíma.

Preco ti to teda nepovedal tvoj syn? Asi to pre neho nebolo podstatne.
Nenarocne ucivo sa to moze zdat tebe, nie druhakovi.
Skus sa od toho viac odosobnit, cim dalej citam tvoje prispevky, tym viac si myslim, ze svojmu synovi skodis najviac ty.
lianett
31.01.11,22:50
Škoda prispievať do takýchto diskusií, jeden sa zabáva na tom, keď sa ohradím voči tomu najextrémnejšiemu prípadu aký kedy riešil možno v celej svojej kariére v súvislosti s prechodom žiaka na inú školu /žiak 5x prestupoval, lebo jeho hysterická mama mu zničila život, nebola s ničím spokojná, no to je naozaj zábavné, alebo je asi zábavné, to, že som sa vôbec voči tomu ohradila/.

Druhý napíše, že škodím synovi, keď ho 7 ročného kontrolujem a chcem aby si plnil svoje povinnosti, pretože celý život si ich bude musieť aj tak plniť. Veď by som sa predsa mohla uspokojiť s tým, že pre neho to nebolo podstatné, keďže mi to nepovedal. Prečo s tým vôbec otravujem učiteľa? A ešte na rodičovskom? Veď predsa nemal päťky, tak čo...

A kľudne sa na tom, čo som tu teraz napísala, všetci pobavte.
Silvernola
01.02.11,04:09
Škoda prispievať do takýchto diskusií, jeden sa zabáva na tom, keď sa ohradím voči tomu najextrémnejšiemu prípadu aký kedy riešil možno v celej svojej kariére v súvislosti s prechodom žiaka na inú školu /žiak 5x prestupoval, lebo jeho hysterická mama mu zničila život, nebola s ničím spokojná, no to je naozaj zábavné, alebo je asi zábavné, to, že som sa vôbec voči tomu ohradila/.

Druhý napíše, že škodím synovi, keď ho 7 ročného kontrolujem a chcem aby si plnil svoje povinnosti, pretože celý život si ich bude musieť aj tak plniť. Veď by som sa predsa mohla uspokojiť s tým, že pre neho to nebolo podstatné, keďže mi to nepovedal. Prečo s tým vôbec otravujem učiteľa? A ešte na rodičovskom? Veď predsa nemal päťky, tak čo...

A kľudne sa na tom, čo som tu teraz napísala, všetci pobavte.
Smutné, smutné, smutné:mee:
Smutné je aj to, že mi učitelia rozumejú.
Smutné je aj to, že mi rodičia (niektorí) nerozumejú.
mgogolova
01.02.11,04:13
je smutné, že keď s tebou niekto nesúhlasí, berieš to ako osobný útok na svoju osobu. Škola má za polrok 2x rodičovské. Zastav sa niekoľkokrát za polrok za triednou, prípadne s ňou komunikuj prostredníctvom mailu, veľa rodičov to robí. Tak môžeš vedieť podrobnosti aj každý týždeň. Syna samozrejme kontroluj, ale nemôžeš čakať od 8-ročného dieťaťa, že ťa bude o všetkom informovať. To vyžaduje pravidelný kontakt s učiteľmi - tí majú dosť práce s informovaním rodičo, ktorí neprospievajú a naozaj pokladajú dvojku za dobrú známku. Rovnako mu pravidelne kontroluj zošity (všetky) - a úpravu v nich. Je dobré sa spýtať učiteľov, čo vyžadujú na jednotku a tým sa riaď. Jednoducho viac komunikuj a o tom to celé je.
marianased
01.05.11,12:03
No comment, je druhák na ZŠ a úplný pohoďák v čomkoľvek, teda aj čo sa týka zverejňovania známok rodičom, pretože mu za to u nás vôbec nehrozia nijaké sankcie. Človek ale, samozrejme, na 100 % nemôže byť presvedčený o ničom. Nechcem to však ďalej rozoberať, kašlem na to, je to smiešna druhácka vlastiveda, kde sa deti učia mesiace v roku a dni v týždni. Ty si asi učiteľ/ka a máš zrejme skúsenosti z opačnej strany. Že by ale niekto zatajoval žiacku je podľa mňa riadna učiteľská paranoja /a to sa prosím nechcem nikoho z učiteľov dotknúť/.Presne na tieto prípady sú asi určené tie internetové žiacke knižky, no len by musela byť väčšia ochota z radov práve učiteľov.

Ja ďakujem za ten klasifikačný záznam, také niečo ma vôbec nenapadlo, že by som do neho mohla nahliadať.
Bola by ste veľmi prekvapená,čo všetko deti dokážu zatajovať len aby sa ukázali v tom peknom svetle!!!A práve to,že je pohoďák,nie je najlepšie,to zn.,že mu je asi všetko jedno.A že to je "smiešna druhácka vlastiveda"?To by Vám bolo jedno,že nevie tie základné veci ako dni v týždni,názvy mesiacov a pod.?Internetová žiacka knižka-koľko žiakov,rodičov si ju pozrie?Minimum,a učiteľ tam tie známky písať musí a pre koho?Pre seba!!!!
marianased
02.05.11,20:13
Dobrý deň,

Zadávala som túto tému a rada by som počula Váš názor ešte na jednu vec. Zistila som, že nová p.učiteľka je fajčiarka a navyše /údajne, to údajne zdôrazňujem/ vraj si rada vo voľnom čase vypije /ale teda tak, že to vraj na nej vidieť, neviem, to som počula len od niektorých ľudí, ale nazávisle od seba, bývame v pomerne malom meste, ja osobne som ju piť nevidela/. Nuž ale fajčenie mi dosť prekáža a to som ju videla, fajčí bez problémov pred školou. Ja nemám v podstate nič proti fajčiarom, nech si fajčia kde chcú, pokiaľ nefajčia pri mne, ja buď odídem, alebo ak nemám inú možnosť poprosím ich, aby sa vzdialili oni.Ale trocha mi vadí, keď fajčí učiteľ detí na prvom stupni ZŠ. To pitie nechám zatiaľ bokom, to sú možno len klepy, nechcem nikomu krivdiť. Ale zaujímalo by ma, aký názor na to máte vy? Presunuli by ste v takomto prípade svoje dieťa k inej učiteľke?

VĎAKA
Je veľmi zaujímavé,že čo robí učiteľ tak to každému vadí-nikto pred Vašim dieťaťom nefajčil? A všetko,čo sa na učiteľa povie,je "určite pravda",čo si rodičia na učiteľa navymýšľajú tak toho je strašne veľa a čomu rodičia veria? Tým klebetám,ktoré medzi sebou rozširujú,rodič nech sa pozrie sám na seba a potom nech kritizuje!!!!!!!