ľudmilaol
01.10.10,11:30
potrebaujem poradiť,začala som manželovi viesť JU ale len začínam a pracujem v programe POHODA.manžel mal od januára do augusta 2010 prerušenu živnosť a dostal dotáciu,ktoru neminie celú do konca roka kedže su tam výdavky na odvody a do zdravotnej.ako mám postupovať?kde to mám zapísať? vdaka
betka
04.10.10,19:50
Postupy JU_

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

ZDP:

f) dotácia poskytnutá na obstaranie odpisovaného hmotného majetku v zdaňovacom období, v ktorom bolo o nej účtované vo výnosoch podľa osobitného predpisu;1) táto dotácia sa zahrnie do základu dane počas doby odpisovania tohto majetku podľa § 26 a vo výške odpisu podľa § 27 alebo § 28 alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie na obstaranie tohto majetku,
g) príjem prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať,
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
ľudmilaol
05.10.10,11:23
ja tomu veľmi nerozumiem.Proste od januara do augusta mal manžel živnosť prerušenú,10.8.2010 dostal dotáci,kde istá suma pojde na nákup potrieb(klište,nitovačka,,a tak),a zbytok ide na odvody a do zdravotnej.len proste neviem ako mám tu dotáciu a kde zapísať.pracujem v programe pohoda.a vlastne ked sa neminie celá dotácia ako to mám vlastne urobiť?dakujem
veronikasad
05.10.10,11:46
ja tomu veľmi nerozumiem.Proste od januara do augusta mal manžel živnosť prerušenú,10.8.2010 dostal dotáci,kde istá suma pojde na nákup potrieb(klište,nitovačka,,a tak),a zbytok ide na odvody a do zdravotnej.len proste neviem ako mám tu dotáciu a kde zapísať.pracujem v programe pohoda.a vlastne ked sa neminie celá dotácia ako to mám vlastne urobiť?dakujem
Ludmilka, ak ako samostatný účtovník nerozumieš zákonu, ktorý ti priložila Betka, skús aspoň pohľadať na porade. Účtovanie dotácie v JU je tam rozoberané x-krát. Ak ti niečo nebude jasné - potom sa pýtaj ... Radi ťa doplníme.
ľudmilaol
05.10.10,12:18
ja som len teraz začala s tým účtovníctvom a na porade som tiež len chvilu a nevyznám sa tu,a hladala som ale nenašla
Lenka1979
05.10.10,12:32
... Ľudmilka, prikladám Ti jednu super tému, študuj:
http://www.porada.sk/t136509-uctovanie-dotacie-z-upsvar-v-ju.html
ľudmilaol
05.10.10,14:02
dakujem veľmi pekne
veronikasad
05.10.10,14:06
ja som len teraz začala s tým účtovníctvom a na porade som tiež len chvilu a nevyznám sa tu,a hladala som ale nenašla
oprav si prosím svoj profil
ľudmilaol
05.10.10,14:52
ako si ho mám upraviť? čo tam mám zle?
linko1
05.10.10,16:38
;)žeby toto:;)

ľudmilaol
Zamestnanie - predvolené
samostatný účtovník
ľudmilaol
05.10.10,17:49
hmmm no tak díík:-))
ľudmilaol
05.10.10,18:02
ako to mám opraviť,normálne som tu stratená a čo tam mám vlastne dať?
marika.
31.01.11,16:52
dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či sú nejaké zmeny v účtovaní dotácie z ÚPSVR.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
marika.
31.01.11,16:57
halóó je tu niekto?
ľudmilaol
02.02.11,04:23
ano ja som stále tu a čakám že mi niekto poradí:-))
veronikasad
02.02.11,06:01
ano ja som stále tu a čakám že mi niekto poradí:-))
Ľudmilka, radu si dostala. Na hornej lište porady máš okienko hladať. Ak do nej zadáš účtovanie dotácie, objaví sa ti množstvo téme, v ktorých bola táto problematika rozoberaná. Napr. v tomto príspevku si dostala odpoveď
http://www.porada.sk/1526052-post6.html

Ak neovládaš prácu so SW, doporučujem zakúpiť si manuál k nemu, príp. sa zúčastniť odborného školenia. Tak sme to robili všetci, ktorí sme seriozne začínali s účtovníctvom.

Porada nie je portál, na ktorom pracuje tím platených odborníkov. Na porade si radíme navzájom ...
ľudmilaol
02.02.11,10:12
prepáč ale neviem načo si mi vôbec písala ja somprosila niekoho o radu a nie o tvoje mudre reči ako niekoho poučovať a robiť z neho totálneho blca,,ponižovať môžeš doma
veronikasad
02.02.11,10:17
prepáč ale neviem načo si mi vôbec písala ja somprosila niekoho o radu a nie o tvoje mudre reči ako niekoho poučovať a robiť z neho totálneho blca,,ponižovať môžeš doma
Ľudmilka, prepáč, už na žiadny tvoj príspevok nebudem reagovať. A určite nebudem po takejto tvojej odpovedi sama ...