Mase22
01.10.10,12:12
Chcem sa opýtať skúsenejších účttovníkov v JU. Som SZČO a fakturujem si mesačne svoje reklamne sluzby s.r.o-čke. Teda mám 12 faktúr ročne. Za mesiac december 2010 budem fakturovať až v januári 2011. Teda na účet mi prídu peniaze až v januari 2011. Mám tento príjem zahrnut do zakladu dane v r.2010, alebo až v 2011?
vdaka pekne, veľmi mi pomožete...
Zita5
01.10.10,10:15
Príjem bude patriť do roku, v ktorom bude skutočne prijatá úhrada . T.J. ak prídu peniaze na účet v roku 2011, tak to bude patriť do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2011 .
durisovad
01.10.10,13:07
Jednoduche uctovnictvo je prave o tom, ze do prijmov a vydajov zahrnujes len skutocne vyplatene alebo skutocne obdrzane platby.
marjankaj
01.10.10,13:34
No ak by si k 31.12.2010 ukončila činnosť ako SZČO, tak by si to musela zahrnúť v daňovom priznaní za rok 2010.
Mase22
04.10.10,15:50
ďakujem. išlo o to, že niekto spomínal časové a vecné rozlišovanie a nebol som si istý... A ešte jedna priama otázka.

V roku 2011 kupujem osobný automobil na leasing, takže prejdem od paušálneho vykazovania výdavkom k skutočným výdavkom. Je preto pre mna danovo výhodné mať čo najvyšší príjem v roku 2011, aby som si mohol skrz odpisov auta čo najviac znížiť daňovú povinnosť,lebo cena auta je pomerne vysoká. A otázka je. Môžem si v januári 2011 vyfakturovať služby z roku 2010 za obdobie august-december 2010? Fakturovanej firme je to jedno. Ja len chcem vedieť, či to prípadný daňovák, či iný represívny :)) štátny orgán nebude považovať za nejakú nekalú činnosť, kedže som doteraz 2 roky fakturoval mesačne. Z mojho laického pohľadu by to malo byť ok, ved príjem nezatajujem, akurát využívam vyššie spomenutý princíp JU :) Alebo sa mýlim?
DAKUJEM. ste zlatí.
durisovad
04.10.10,15:59
Svojmu odberatelovi vyfakturuj vsetko, co patri do roku 2010 s datumom najneskor 31.12.2010, aby si to, v pripade, ze ma podvojne uctovnictvo, mohol dat do nakladov. Tebe zaplati urcite az v novom roku, to znamena, ze pre teba to bude prijem roku 2011.
ccokoladecka
03.12.10,19:21
Príjem bude patriť do roku, v ktorom bude skutočne prijatá úhrada . T.J. ak prídu peniaze na účet v roku 2011, tak to bude patriť do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2011 .

ahojte, mam jednu otazku tykajucu sa schvalenej zmeny, a to konkretne prileztostny prijem oslobodeny od dane do vysky 500 €, co ked sa vedie jednoduche uctovnictvo a subjekt bude mat jediny prilezitostny prijem v roku za december a prijem na ucet bude v januari 2011. Plati vyska oslobodeneho prilezitostneho prijmu platna v roku 2010 alebo uz sa na subjekt vztahuje novela platna od 1.1.?
marjankaj
03.12.10,19:59
ahojte, mam jednu otazku tykajucu sa schvalenej zmeny, a to konkretne prileztostny prijem oslobodeny od dane do vysky 500 €, co ked sa vedie jednoduche uctovnictvo a subjekt bude mat jediny prilezitostny prijem v roku za december a prijem na ucet bude v januari 2011. Plati vyska oslobodeneho prilezitostneho prijmu platna v roku 2010 alebo uz sa na subjekt vztahuje novela platna od 1.1.?
A to si čo napísala? Tak bude v decembri alebo v januári. Snáď vieš kedy dostaneš prachy?:eek::eek::eek:
ccokoladecka
03.12.10,20:11
prijem bude v januari. preto som si chcela ujasnit, ci sa na to vztahuje uz novela zakona platna od 1.1.?? teda oslobodenych len 500 €. myslim ze ano, ak mi to potvrdis, budem rada.
marjankaj
03.12.10,20:36
prijem bude v januari. preto som si chcela ujasnit, ci sa na to vztahuje uz novela zakona platna od 1.1.?? teda oslobodenych len 500 €. myslim ze ano, ak mi to potvrdis, budem rada.Príjem v januári 2011 sa zdaňuje v roku 2011.
Betina2
03.12.10,21:11
ahojte, mam jednu otazku tykajucu sa schvalenej zmeny, a to konkretne prileztostny prijem oslobodeny od dane do vysky 500 €, co ked sa vedie jednoduche uctovnictvo a subjekt bude mat jediny prilezitostny prijem v roku za december a prijem na ucet bude v januari 2011. Plati vyska oslobodeneho prilezitostneho prijmu platna v roku 2010 alebo uz sa na subjekt vztahuje novela platna od 1.1.?

Ja sa opýtam ináč. Bude to naozaj príležitostný príjem? Lebo podla mňa to bude príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Píšeš predsa, že subjekt vedie jednoduché účtovníctvo , predpokladám teda, že podniká. Alebo nie?
ccokoladecka
04.12.10,13:40
je to urcite prilezitostny prijem, som sa do toho asi zamotala ale ide o to, ze sme sprostredkovatel poistenia a mame okrem inych aj taky druh zmluvy s nasimi obchodnymi zastupcami uzatvorene, ze im vyplatime za rok len maximum na prilezitostny prijem. Aby nemuseli podavat danove priznanie. TEda ma zaujima, ked im vyplatime decembrove odmeny v januari, ci sa na to vztahuje uz novela zakona. teda ak im nechceme uskodit,mali by sme im uz v januari asi vyplatit max. 5OO €? ide mi len o to, ci sa novela vzahuje aj za prijem decembrovy vyplacany v januari.....
marjankaj
04.12.10,13:52
je to urcite prilezitostny prijem, som sa do toho asi zamotala ale ide o to, ze sme sprostredkovatel poistenia a mame okrem inych aj taky druh zmluvy s nasimi obchodnymi zastupcami uzatvorene, ze im vyplatime za rok len maximum na prilezitostny prijem. Aby nemuseli podavat danove priznanie. TEda ma zaujima, ked im vyplatime decembrove odmeny v januari, ci sa na to vztahuje uz novela zakona. teda ak im nechceme uskodit,mali by sme im uz v januari asi vyplatit max. 5OO €? ide mi len o to, ci sa novela vzahuje aj za prijem decembrovy vyplacany v januari.....A to nemajú žiadny iný príjem?:eek:

Tento príjem by mal byť podľa §6 ods.2) písm. d) A nie podľa §8 ods.1) písm. a). Teda by nemal byť oslobodený od dane podľa §9 ods. 1) písm. h).
Veď máte na to zmluvu.:eek:
ccokoladecka
04.12.10,14:49
A to nemajú žiadny iný príjem?:eek:

Tento príjem by mal byť podľa §6 ods.2) písm. d) A nie podľa §8 ods.1) písm. a). Teda by nemal byť oslobodený od dane podľa §9 ods. 1) písm. h).
Veď máte na to zmluvu.:eek:

pozriem to, dakujem